[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
160 litri AIO reef by Humbert  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

peppermintul nu moare de foame cand da de celelalte bunatati , gen congelate. Ba chiar uita de aiptasia.

Acu doar tre supravegheat sa nu ajunga si la alti softies. La mine nu au facut asta. Nici tomentosus.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 12:44:19

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

excelent, nu stiam ca peppermintul poate sa manance softies ))

incep sa am un respect foarte mare pentru acvaristii marini de cursa lunga: la cate probleme sunt (rezolvi una dai de alta) iti trebuie deja nervi de fier nu numai pasiune )



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la cate "plangeri" am vazut pe net, se pare ca se mai arunca la una alta. Io cred ca i-am nimerit gata dresati

Acu ce sa zic si cu acvaristica asta marina...am ajuns la concluzia: nu-ti mai bagi mainile si picioarele in acvariu = totul merge excelent
si de abia dupa ce acvariul trece de 1 an, pare sa ajunga la o stabilitate. Asta daca nu faci dude intre timp...ca si mine, si dai ceasu inapoi cateva luni.
Iar la intrebarea de mai sus cu Mm...eu nu am avut acvariu fara, asa ca stii parerea mea . La pico de 10 litri unde Mm e "oversized", ma pregatesc zilele astea sa fac niste teste...ar fi primele intr-un an de viata. Si aici am cei mai frumosi corali lps si softy. In plus, cum vad vreun coral ca da semne de oboseala in acvariul mare, il arunc in pico sa-si revina. Cam atat!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

adivb wrote:
am ajuns la concluzia: nu-ti mai bagi mainile si picioarele in acvariu = totul merge excelent


Eu tot imi racesc gura si spun asta

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dar eu nu-mi bag mana in el de fita, acum imi bag mana in el ca daca nu-mi bag mana mor toate orataniile in cateva saptamani - a scazut KH-ul dupa cum ziceam si trebuie sa-l reglez din aditii

uite de exemplu am ramas masca cand mi-am dat seama ca eu nu prea pot sa fac schimburi de apa, de exemplu, ca apa pe care o prepar are KH 11 iar eu in acvariu am 6.7

deci daca fac schimburi mici de apa nu conteaza, iar daca fac schimburi mari de apa risc sa destabilizez si mai mult acvariul

asta e genul de complicatenie la care nu m-am asteptat pt ca nu prea exista asa ceva la apa dulce: sa nu poti face schimb de apa pt ca e posibil sa faci mai rau.

tu Dane faci aditii sau cum reglezi chestiilea astea? adi inteleg ca are mai mult softies.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2018 14:48:06




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pb e ca am ramas doar cu softies din prostia mea cu herbtana si plecat pe coclauri. N-ai idee ce repede se pot duce la vale.

Si da, schimburi cat de mici de apa...asta-i regula generala si asa fac si io la acvariul "mare".
Da acu ce sa zic, in pico din cei 8 litri cat mai are net, schimb 5-6 odata pe luna...si n-au nici pe naiba orataniile. Da nici nu stau sa vad de ce

LE: btw, n-am avut niciodata KH mai mic de 7-7,5 si asta de la inceputurile acvariului. Acu se invarte pe la 8,3-8,5. Si pt ca am doar softies si lps, am facut o inginerie si am calculat cata apa se evapora si am bagat solutie KH in rezervorul ATO. Habar nu am daca e bine sau nu, da am kh f stabil.
Mai nou fac si io aditie Red Sea abc+ odata pe saptamana..sau aceeasi cantitate impartita de 2 ori pe sapt.

Si pt ca am kh ridicat dupa anumite standarde, am inceput sa arunc cu mancare in acvariu cat pot. Parca incep sa creasca mai rapid toate cele. Sau doar e perceptia mea

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2018 15:11:15

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ce solutie de KH folosesti? bine, e tardiv, tocmai am primit A, B si C-ul, 250 de lei dintr-un foc.

m-am uitat in manual si vad ca la ULN Red Sea recomanda o valoare de magneziu mai mica decat am eu, deci fuck me, pare ca am luat C-ul degeaba ))

asta cu valorile optime iarasi e o chestie: pe unde te uiti vezi altele )

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 15:21:17




dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu reglez nimic, de exemplu acum am venit acasa dupa 2 luni si totul e ok. Nici cu schimburile de apa de ma omor, intr-un an si jumatate cred ca am facut 5-6 schimburi.
Am completare automata cu apa de osmoza, adaug si niste solutii destul de inutile pentru bazinul meu (aquaforest 1+2+3+), dar le adaug cu mult sub doza recomandata (doar asa, ca sa fie chestii in apa).
Baza imi e in MM si in chaeto.Am un skimmer mic, mult prea mic pentru bazinul meu, dar meme-ul ma iubeste: dupa doua luni, am colectat fix jumatate de cupa de jeg. Teste nu fac, pentru ca doare si ustura
Daca ar fi s-o iau de la zero, asa as face: las bazinul sa se stabilizeze de la sine, fac un refugiu corespunzator, adaug mm si chaeto, asigur lumina si circulatie buna, apoi il las in pace.
Ca tot a venit vorba de filme vechi in alt topic, citez (Marin Moraru, Operatiunea monstrul): "Asta-i tot, de fapt e simplu. In fond, nu-i nici o scofala. "

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Folosesc KH de la Continuum. E lichid si parca mai concentrat. Nu se precipita.

Iar cu valorile, e cum zici, fiecare are alte valori. Ideea e sa te tii de ele.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@dan
pai atunci nu mai inteleg nimic, tata, mie imi scade KH-ul cu 1 grad pe saptamana, am testat si rastestat ca am ajuns sa testez alk la fiecare 2 zile ca nu mi-a venit sa cred ca poate scadea in halul asta



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Probabil ai ceva care consuma mai repede decat poti tu sa adaugi.. Fie corali, fie alga coralina.
Din situatia asta te poate scapa un echipament din vremea dinozaurilor: reactorul de calciu.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 15:45:53


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dane, nu speria lumea cu dinozaurii

Acvariu e nou si naiba stie ce e, da nu conteaza, mergi inainte cu ce faci...si peste 6 luni fa-ti probleme daca tot nu e ok.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

A nu, reactorul de calciu e acolo unde trag eu linia. :-)

Daca e nevoie de reactor de calciu pt a echilibra un nano amarat de 150 de litri, atunci inseamna ca marinele nu-s de mine si aia e. :-))

Voi face acvaristica marina fara reactor de calciu sau nu voi face deloc! Poate daca-mi fac acvariul de 300 de litri cu sps only sa ma gandesc la asa ceva, altfel e exclus.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 16:00:28




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca nu e asa de negru necuratu

vezi ce a zis mai marele Liliac mai sus, daca ar lua-o de la inceput si incearca si asa.
Pt ca metoda aia e pt d'astia ca mine, lenesi , daca totusi te simti dedicat meseriei si vrei acvaristica stiintifica: masoara, cantareste, dozeaza si iar masoara. Si o sa obtii rezultate uimitoare in cei 150litri. Io m-am potolit, pt ca nu vreau sa-mi petrec toata viata langa acvariu. Daca nu aveam pico, nu credeam asta.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am lipsit 9 zile de acasa.
am lasat KH-ul la 7.8 si l-am gasit la 6.1 cu tot cu aditiile mele de kalk in ATO.
coralii sunt ok in afara de birds nest care a chelit un pic.

skimmer-ul a fost oprit, si desi in continuare am testat fosfati si nitrati zero, algele paroase din sump si de pe spatele acvariului au intre 3 si 5 cm.
din fericire pe pietre nu am decat 2-3 smocuri pe suprafata mica.

cred ca am descoperit si cauza pt care imi scade atat de cumplit alkalinitatea (si magneziul, apropo): vermetid snails (de care am aflat din intamplare, de pe youtube)

eu de ce nu am stiut pana acum de vermetid snails? )

i-am adus pe LPS - i-am vazut de la inceput dar in prostia mea am crezut ca sunt pui de coral sau mini feather duster worms si chiar am avut grija sa nu ii rup ))

mama ei de treaba, ce fac acum? sunt prea mici si prea multi ca sa ii pot lipi cu superglue si alta metoda de a le da la gioale nu am gasit.

This message was edited 2 times. Last update was at 02/04/2018 10:12:15




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

deja devine un fenomen de studiat acvariul tau

cum naiba sa ajungi la 6.1 . eu ma chinui sa tin kh sa nu sara de 8.5 Am oprit orice dozare de kh separat fata de red sea abc+.

Pai si de ce ai scos skimmer?..cine iti mai "aereaza" apa. si ph nu e la pamant?

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai am scos skimmer-ul din functiune pt ca am fost plecat de acasa si eram sigur ca o sa dea pe afara.

ph-ul, culmea, nu a fost afectat, aseara era 8-8.1 (bine, inca nu sunt convins de valoarea asta, ca am mai patit-o sa se decalibreze, dar inainte sa plec am testat 1 zi fara skimmer si nu a scazut ph-ul, probabil datorita kalk-ului - insa de data asta cred ca ph-ul s-a mentinut datorita algelor, care au crescut f mult, mai ales in sump - e vorba de paroase, nu de chaeto, lumina e 22 de ore pe zi)

am testat aseara KH-ul de 2 ori, ca sa fiu sigur, ca am fost si eu socat.
cu o saptamana inainte sa plec kalk-ul mi-a tinut foarte bine alcalinitatea, deci naiba stie de ce nu a functionat si acum, poate si-o fi pierdut din putere - eu ma asteptam sa fie prea mare si a fost prea mic.

dar ziceti-mi de vermetids, va rog, sper ca nu sunt singurul care ii are!

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2018 10:39:37




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu habar nu aveam ca asa se numesc.. vermetids.
Sunt sigur ca ii am si eu, mai ales prin refugiu. Da cine ii baga in seama .
Oricum sunt tot felul de "miscatoare" prin acvariu si refugiu, de aia am considerat sa ma dotez cu wrasse, peppermint, tomentotus, crabi. Doar sa-i tina sub control
Inclusiv in refugiu am bagat peppermint pt aiptasia...si nu a dat gres.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca te referi la tuburile alea din care ies noaptea niste flegme alungite, am avut si eu.
Le-am pus plastelina DD la capat de tub

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da aia sunt. Ai mei sunt cam mici ca sa ii pot astupa.
Si din ce am citit nu prea ii mananca nimeni, in nici un caz wrasse.
Ziceau de nu stiu ce puffer care e prea mare pt acvariul meu si am mai gasit ceva de emerald crab, dar mixed results.
Deocamdata nu pot sa zic ca ma deranjeaza, dar ma ingrijoreaza ca populartia a crescut vizibil si e destul de probabil ca ei sunt cei care imi mananca alcalinitatea asa mult.

Sper sa se tempereze cresterea populatiei, ca nu hranesc mult.



 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com