[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bamse_il
Forum Index » Profile for bamse_il » Messages posted by bamse_il
Message
Daca pompa este in interiorul filtrului nu trebuie sa-ti faci griji. Cand merge pompa in interiorul filtrului se creaza o scadere de presiune ce va trage de capace spre interior (diferenta mica=> forta mica dar totusi este). Singurele probleme pot aparea la lipiturile de la cablu sau reductii.
@ Scificuss
"Nu mai am prospectul de la o anumita firma sa dau un citat la cateva caracteristici ale unei vopsele pentru hidroizolatie sau cea pentru piscina. "

Poti sa ne spui numele firmei respective?
S-au dat se poate inchide.
Ca idee toti puii sunt din generatii diferite, cam o saptamana diferenta intre ei.
Nu am decat o pereche si doi pui mai mici dar tot masculi (inafara de parinti), s-au inmultit natural asa ca au scapat putini.
Sunt interesat, tu vrei Fundulopanchax Gardneri?
Donez 2 marbled crayfish, perfecti pentru cei ce au ciclide,(mananca plante !) nu se ating de pesti, eu ii am cu niste Killi.
Cred ca unul din ei are si oua dar nu sunt sigur ca sta ascuns.
Se pot ridica de la Gorjului.
Pe mine ma intereseaza o pereche si pot sa-ti dau la schimb o pereche de Fundulopanchax Gardneri productie proprie (stau la Gorjului).
de ce nu incerci asa ceva
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/7235.page#61409
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1236&pos=4
eu am unul de un an si nu am avut nici un fel de probleme, cu mentiunea ca eu am pus pompa de retur la baza si admisia pe sus astfel incat daca se infunda filtrul si nu sunt pe faza sa nu se arda pompa
pai totul e in regula pana acum;

neonul e aprins cam 12 ore zilnic, conectarea la cleme e usoara deoarece diametrul presetupei e doar cu cativa mm mai mare decat al tubului, sistemul prin rotatie era facut in scopul de a inchide canalele de ghidare a pinilor de conectare astfel incat neonul sa nu iasa dar pentru ca mufa e acum centrata in interiorul presetupei neonul nu se poate deplasa in lateral astfel incat conectarea se face direct prin introducerea pinilor in cleme

temperatura tubului (apropo neoanele nu au filament lumina e obtinuta prin descarcari electrice intrun mediu gazos iar spectrul e dat de pulberea cu care e acoperit la interior tubul) nu stiu exact cat este dar e destul de mica sa poti sa tii neonul in mana in timp ce functioneaza fara probleme
pai incearca la un magazin
da e o varietate de red cherry, dar vezi ca daca ii tii cu cei normali(red cherry) or sa se corceasca, se inmultesc foarte repede, ai mei au deja pui de 4-5mm
doar red cherry, 10 buc
uite aici o oferta eu am luat acum 2 luni si a fost ok.
http://www.nevertebrate.ro/index.php
nu mai conteaza care era gluma daca ceea ce am spus pune in pericol viata cuiva imi cer iertare, dar daca cineva nu intelege principiul de functionare al aparatelor electrice atunci nu ar trebui sa bricoleze sisteme de iluminat
era o gluma, dar in dupa afirmatiile tale ar trebui ca topicul DIY sa fie inchis caci un copil care nu se pricepe ar putea sa incurce instructiunile de conectare a neonului si sa se accidenteze, cu privire la scoaterea din priza a aparaturii din acvariu e doar un disclaimer al firmelor in cazul in care ai ceva aparatura defecta iar un circuit electric inchis nu va fi niciodata scurcircuitat de ceva care nu are inpamantare
adriancalotescu nu fi suparat pe humbert caci are dreptate in parte poti sa pui mana pe borne fara probleme cat timp circuitul e inchis (neonul funtioneaza) iar tu nu ai inpamantare (ceea ce se intampla in casa) dar nu il sfatuiesc sa incerce sa puna o mana pe borne si una pe instalatia de incalzire a blocului (caloriferul) ca o sa lumineze mai ceva ca o lampa HQI
nu merg pozele(nu stiu motivul) dar e albumul complet

http://img17.imageshack.us/gal.php?g=57042086.jpg
materialele sunt simple:

1-teava diametru in functie de tipul filtrului exterior pe care il aveti( in cazul meu 16mm interior) cam 20 cm
2-cuter
3-adeziv nontoxic pentru animalute
4-optional pentru mai putin efort t la 45 grade

image

5- un tip (la alegere) de regulator debit valva ect.(in cazul meu o presetupa electrica pe care o aveam)

teava se taie in doua, o bucata este pregatita pentru admisia principala si se taie in lateral un orificiu unde se va lipi partea ce va trage apa de la suprafata, la un capat se va conecta la admisia filtrului iar la celalat capat va fi pus regulatorul de debit(la mine presetupa)

image
image
image
image

dupa cum se vede presetupa se poate strange si in acest fel se modifica diametrul orificiului de intrare rezultand debit mai mare sau mai mic

a doua bucata de teava se taie la un capat sa se potriveasca cu prima teava iar la celalat capat se franjureste pentru a face un fel de filtru pentru extragerea de suprafata totodata rupand si tensiunea de suprafata a apei, deasemenea se incalzeste si se stramba astfel incat conexiunea cu prima teava sa se faca sub un unghi de 45 de grade(daca aveti t-ul doar se mufeaza tevile cu ajutorul acestuia)

image
image

dupa se pun laolalta piesele cu ajutorul adezivului, pentru proba eu am folosit banda adeziva(provizoriu)

image
image

a iesit cam asa

image
image
image

si asta e proba ca functioneaza

am prins azi noapte unul din punctuletele care apar noaptea pe geam, arata cam
image
doar ca marginea exterioara si nucleul sunt variatii de alb.

ma gandesc ca ar putea fi pui de Melanoides tuberculata, din care am vreo 4 maturi prin substrat, mai ales ca viteza de deplasare pe geam era spre zero
 
Forum Index » Profile for bamse_il » Messages posted by bamse_il
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com