[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
Exact, 350mm lungime x 150mm latime,
Lampa
Au mai ramas :

Incalzitor EHEIM 75W - 50 lei
Pompa aer Hailea ACO-9601 - 40 lei
Pompa valuri koralina nano 900 - 100 lei
Pompa recirculare Hydor (750l/h)- 50 lei
Pompa recirculare EHEIM compact mini 1000/300l - 20 lei
Lampa led-uri cu LDD si sursa de alimentare (realizata profi de shubi) 19 led-uri cree, UV, blue, royal blue, alb cald, alb rece- 500lei
Termometru, salimetru - 30 lei

Intrucat am primit mai multe mesaje, coralii i-am rezervat lui Bogdan si acvariul cu matrixul lui bunicuW

Blue, pompa este cea mai mica, o folosesc la amestecarea sarii, nu e +
Cu regret ma despart de sistemul meu deoarece urmeaza sa ma mut si niste renovari.

Probabil urmatorul va fi mai mare si va avea viata mai lunga decat cele doua nano de la care am invatat cate ceva din acvaristica marina.

Asadar, vand urmatoarele, prioritate au stocul viu apoi trecem la echipamente. Preturile nu sunt negociabile, am redus la jumatate tot ce am achizitionat cu aproximativ 4-5 luni in urma.


Nisip viu - 50 lei
Piatra vie premium 4,7Kg (de la reefcenter) - 200 lei
Corali (GSP, euplillia 2 capete, gorgonia, zoasi, ciuperci, xenia, poccilopora, seriatopora) - 250 lei
Matrix Seakem denitrate 1Kg - 30 lei
Salimetru Sera - 20 lei
Termometru premium JBL - 10 lei
Incalzitor EHEIM - 50 lei
Pompa valuri koralina nano - 120 lei
Pompa recirculare hydor - 50 lei
Pompa recirculare eheim compact 1000/300lh - 20 lei (folosita pentru amestecarea sarii)
Lampa led-uri cu LDD si sursa de alimentare (realizata profi de shubi) 19 led-uri cree, UV, blue, royal blue, alb cald, alb rece- 550lei
Acvariu sticla ultraclara cantuita 35x35x35 (realizat de aquadec) - 150 lei

image
Mai astept cu pestii pana se umple buzunarul...

Cred ca NO3 si fosfatii sunt un pic mari, xenia nu mai poate de fericire in timp ce alti corali o duc mai nasol. Deci schimb de apa si renunt la zeama de congelate o perioada.
Bre, nu intelegeti ca eu sunt suparat ? , pesti inca nu am, coralii nu prea cresc ... stau toata ziua si ii monitorizez si cand iese un polip sar de bucurie.
Coralii nu dau pe dinafara, apa o schimb saptamanal, aditii de Reef Energy zilnic (nu se vede nicio diferenta), hrana corali lichida la 2 zile (dracovenii marine trase la blender), temperatura 24-26 grade maxim, skimmerul isi face traba.

image
Multumesc Mugurel pentru promptitudine, euphyllia a ajuns f bine, deja este hidratata si cu tentaculele scoase.
Urmatorul stoc SPS
Cumpar doi pestisori clownfish , preferabil mici. Astept PM !
Se apropie si canicula, 26 grade apa, am montat un cooler de PC si reuseste sa o tina apa la 24 grade constant pe timpul zilei.

Care-mi spue si mie un secret de crestere a coralilor ? Dozez de 2 sapt ReefEnergy si parca parca ceva se misca dar tare lent.... Cel mai biine le este la SPS, insa zoasii stau pe loc.
elven, nici eu nu inteleg, apa era pur si simplu ca scoasa din frigider.... Alta cauza nu am gasit
Mugurel are dreptate, la Suceava a fost in jur 6 grade dimineata, apa era fff rece, nu aveau nicio sansa.

Cei le la nevertebrate i-au primit ok (au mai calatorit o bucata buna de drum pana la ei), apoi i-au trimis catre Sv. Oricum in 2 sapt am altii, au inteles situatia si am ales varianta asta.

Totusi cu un heatpack spravietuiau, am mai luat de la ei in aprilie si era la fel de rece afara, insa nimeni nu se astepta ca in aceasta perioada sa fie temperaturile astea.
DPD , nu stiu daca a fost din vina curierul, a fost rece perioada asta si fara heatpack in cutie. Pur si simplu am fost eu ghinionist !
Daca e permis, nevertebrate, asigura garantie baietii si astept un raspuns. Si mie imi pare tare rau, mai ales ca i-am asteptat 2 saptamani !
Blue, sunt vii ... pe cealalta lume ! Totusi au fost 9 grade, dar apa era parca scoasa din frigider. O fi avand aia de la curierat remorca frigorifica ceva...
Bre, acum chiar ca m-ati pocit... au ajuns pestii inghetati bocna....

In cazul asta cred ca hrana solida e mai ok, hrana pentru discusi sau ceva de genu daca nu gasesc pentru apa sarata.

Probabil luni sau marti primesc hrana comandata, cateva zile nu cred ca afecteaza cu ceva calitatea apei.... dar nici flamanzi nu-i tin.
nu mai pociti atat ca ieri era sa raman fara lampa... a facut o baie scurta in apa de acvariu, noroc ca am avut plexiglass si nu a ajuns la leduri.

Azi ajung pestanii insa hrana congelata nu au avut pe stoc si ajunge in alta zi.... e ok sa le dau fructe de mare din comert pana atunci ?
Merci Bat, eu sunt fanul la toti , am furat cate putin de la fiecare si sper sa am rabdarea pentru a ma ocupa de el asa cum trebuie.

Dar sunt multe necunoscute si o mie de intrebari
 
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com