[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Rundas
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Message
Tocmai acestea este ideea, sa nu stau cu bidoanele. De aceea vreau sa-mi usurez munca printr-un sistem cu filtre si furtun.
Silviu Man wrote:Eu am pus apa incalzita de la centrala si nu am avut probleme. Nu stiu daca centrala mea are pe undeva, pe circuit,
cupru dar cert este ca nu mi-a murit nici un crevete din asta. Cita apa folosesti la un schimb?


Habar nu am. Probabil voi folosi maxim 50 l (capacitatea bruta a tankului este 180 l). Cred ca mai mult nu vor fi necesari.
Silviu Man wrote:De ce nu-ti pregatesti apa cu o zi-doua inainte, ca sa o aduci la temperatura camerei?


Asta voi face cu varianta cu butoiul si pompa de recirculare.

As fi vrut totusi sa scap de stat cu butoiul prin casa, de aceea vreau sa stiu daca apa calda provenita direct din CT si trecuta prin cele doua filtre specificate anterior are vreo problema.

Silviu Man wrote:Producatorul recomanda MicroMec in sertarul de jos, indiferent de ce adaugi dupa. Am inteles ca au si un rol mecanic, de maruntire a particulelor
(ma rog, in cazul in care ai prefiltru, teoretic MicroMec-ul nu-si mai are rostul; probabil de aceea colegii spun ca poti umple filtru doar cu medii de
filtrare biologica).

Maine imi soseste prefiltrul si am comandat si BioDigest.
Pentru schimbarea apei, pe weekend merg sa cumpar doua filtre pentru apa de la robinet (unul il voi umple cu perlon si unul cu carbune activ) sau, varianta doi, butoi 80 l plus pompa submersibila. Mai ma documentez in privinta variantei cu filtre, deoarece voi fi nevoit sa alimentez direct cu apa calda provenita din centrala (cea rece are o temperatura extrem de scazuta). Si, nu stiu daca nu cumva este influentata calitatea apei de procesul de incalzire ce-l sufera ( trecerea prin radiatorul de cupru, temperatura ridicata la care este supusa etc.)

Chiar mi-ar prinde bine niste pareri
Silviu Man wrote:Revin putin pe subiectul "prefiltru". Am cumparat si montat un prefiltru Eheim intern. Am folosit un singur etaj, celalalt il tin de rezerva.
Se pare ca functioneaza bine. Pentru cei care au filtru e900 CristalProfi, e bine sa stiti ca nu va trebuie adaptor pentru insertie.
Capul filtrului are in interior o garnitura (de silicon, cred, dupa cum l-am pipait) mai ingusta, care permite montarea perfecta pe teava sorbului.
Cu un singur etaj, ramine chiar mai sus putin decit sorbul original al filtrului. Atita doar ca ocupa cam de doua ori mai mult spatiu
insa poate fi usor mascat cu plante. In plus, se pare ca debitul filtrului este neschimbat.

PS Bineinteles ca, in graba mea, nu a inmuiat buretele din prefiltru si filtrul a tras aer. Tot acvariu s-aumplut cu perle de oxigen.
Dar tot raul spre bine, cu ocazia asta am vazut si eu cum perleaza acvariul


Azi sau maine iau si eu un prefiltru extern sunsun.

Referitor la aranjatul mediilor de filtrare, eu am ales un compromis: primul sertar (de jos in sus) cu micromec, al doilea cu siporax aranjat pe verticala, trei straturi (oricum nu poate iesi gen macaroana ca doar nu le-am lipit intre ele sa stea, deci se mai obtureaza unele pe altele) iar al treilea sertar, jumatate cu siporax (atat mi-a mai ramas) pus cum a vrut el si un burete deasupra sa umplu sertarul.

Sunt in dubii daca nu ar fi fost mai bine sa pun micromecul la mijloc.

Edit: In momentul de fata am 3 litri de mediu biologic, la un volum al tankului de cca 160 l utili.
kirucd wrote:Poti sa il introduci acum. Eu l-as introduce peste mediile de filtrare din filtru.


Multam. Asa voi face.
Coincidenta sau nu, azi dimineata am mutat pozitia filtrului intern (asta dupa ce am observat ca mancarea pusa pentru bacterii, se ducea opus filtrului) iar apa a inceput sa se limpezeasca simtitor.

Cand trebuie sa introduc Filter Boost si cum?

Edit: Reamintesc ca acvariul este gol, fara plante sau pesti.
kirucd wrote:Da...


Multumesc. Il am in casa deja si de aceea am intrebat.
Cumva Filter Boost este cam la fel cu Tetra Bactozym?
Silviu Man wrote:Cum bine spunea un coleg, bacteriile se fixeaza nu numai in filtru ci si in substrat. Cred ca ar fi benefica aditionarea de bacterii in apa daca vrei sa grabesti ciclarea. Daca nu, atunci rabdare si tutun!


Azi nu mai ies. Maine merg si iau BioDigest.
La JBLul meu, daca nu ma tradeaza engleza mea, scrie ca daca ii reduci debitul cu mai mult de jumatate... e bai mare.

Si cum mai spusei io... musai da pa la OUT, ca cea de IN frige!
Silviu Man wrote:Ai pus si in apa niste bacterii. Eu am folosit Prodibio BioDigest la ciclare : o fiola in filtru, una in apa. In 3 zile ceata a disparut.


Nu. Am pus doar in filtru

Cat despre plante... cu siguranta ai dreptate dar... vor veni si ele Sa-mi iau ce trebuie mai intai.
Dupa 4 zile ceata persista. Nici macar nu se sinchiseste sa se mai "lase"

image
image
image
image
uploadphotos
scorpionul wrote:
DanX wrote: Eu nu-s multumit deloc de debitul lui... La ce pompa are, ma asteptam la mult mai mult.
Am asezat sertarele de 5 ori, cu cea mai mare atentie, si tot degeaba.


nu stiu ce debit ai tu dar la mine merge foarte bine. Astazi dupa un timp relativ mic de folosinta a filtrului, avand debitul foarte mic, am desfacut filtrul sa vad unde e infundat. Problema am gasit-o la reactorul din filtrul de apa. Buretele lui era ca un dop de noroi. Ideea este ca jbl-ul are un debit foarte puternic, si arunca mizeria in primul filtru care il gaseste in cale. De aceea m-am hotarat sa montez un prefiltru cu componenta numai din bureti. In felul asta voi desface mai rar filtrul mare. Al doilea dop de mizerie l-am gasit in sertarul de sus al filtrului unde am lasat numai bureti. Buretele din centru era plin ochi cu mizerie. L-am spalat si pe asta si acum totul e ok. Ceea ce ar mai trebui montati la sistemul de filtrare ar fi niste robineti inainte si dupa reactor ca sa pot scoate reactorul si curata fara probleme. De cate ori scot reactorul trebuie sa scot si returul din bazin deorece imi vine apa din acvariu si nu pot sa o opresc altfel


Nu te supara dar despre ce filtru vorbesti?
Am cautat pareri despre introducerea unui prefiltru. Sunt impartite. Unii ca nu au probleme, altii ca debitul le scade. Am hotarat sa achizitionez un Sunsun. Vad eu ce si cum dupa aceea. Pana la urma, suma de 70 de lei nu este o avere.
Deocamdata la al meu filtru, nou nout, am fost nevoit sa-i mai tai din elan. Probabil ca in timp, odata cu colmatarea furtunelor se va mai micsora debitul. Le spalam, curatam... si prefiltru luam
Dar si arata pe capac la OUT niste valuri. La IN nimic, scrie doar OPEN. Numai eu nu am avut ochi sa vad la momentul respectiv si am intrebat pe aici pe forum

http://www.aquaristikshop.com/pictures_xxl/1260132.jpg
Silviu Man wrote:Daca nu ai plante in acvariu poti tine lumina inchisa. Apropos, de ca nu ai plantat acvariul inainte sa-l "inunzi"? Cu apa in acavriu este foarte dificil de plantat si amenajat.


Am mai discutat despre asta. Acvariul nu va fi plantat. Cel putin nu curand.
Mai am de investit in el pana la plante si sincer nu ma dau banii afara. Inten?ionez s? mai iau un prefiltru, lampa UV, instalatie CO2 etc. Abia apoi ma voi gandi la plante.
In manualul filtrului meu (JBL e901) se specifica foarte clar ca reglajul debitului de face din maneta OUT. Ba mai mult, scrie asa: Never use the lever opposite to regulate flow!!
Silviu Man wrote:Cum ti-a scris criss.z, nu este nici o problema. Va fi o perioada in care ve-i observa chestii aparent ciudate dar care sunt perfect normale. Sa nu-ti treaca prin cap sa faci schimburi de apa in perioada asta. Lasa acvariu sa se echilibreze, natura stie ce face.


Nici nu ma ating de el. Tin si lumina stinsa (tot pe aici pe forum am citit de asta)
Silviu Man wrote:La multi ani, Acvaristelor!

Din cite am inteles de la alti colegi, te va ajuta daca cresti temperatura undeva pina la 30 grade. In felul acesta stimulezi dezvoltarea bacteriilor si grabesti migrarea lor in zonele de colonizare (substrat si filtru).


Da. Multumeac. Am uitat sa precizez ca am facut si asta, citind tot pe forum despre asta.

Mi se parea ciudat ca, cu toate acestea, s-a facut aceasta ceata densa in acvariu.
 
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com