[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Rundas
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Message
Am un Animax relativ aproape. Chestia cu jucariile... ia sa caut. ??????
Mda... Multumesc Liv. Asta este.
Un schimb de apa ajuta?
Are cineva din Bucure?ti o sursa de imprumut? Las garantie.
Pompa de aer functioneaza tot pe curent din pacate
Am curentul oprit de la ora 5 dimineata. Se pare ca va mai dura. Banuiesc ca s-au dus dracului bacteriile. Ce îmi recomandati in regim de urgenta?
L-am luat. Este clar ca prin acest nou model s-a urmarit marirea compartimentului de prefiltrare. Le-a iesit.
Din ce am observat, daca nu pui bureti in compartimentul de sus, apa va ajunge asa cum este ea in mediile de filtrare bio, direct in canistra, prin laterale. Ceea ce, daca nu ai un prefiltru extern, nu-i bine deloc.
Daca nu pui burete in compartimentul mic de dedesubt, toate impuratile vor ajunge fix la rotor! Ceea ce chiar nu-i indicat neam.
Nu pui burete in niciunul ci le umpli cu medii bio de filtrare... apai imi pare catastrofal. Toata mizeria din acvariu intra in canistra si apoi, mare parte din ea, la rotor.

EDIT: Il voi da retur ca nu am nevoie sa maresc prefiltrarea. In momentul de fata in compartimentul de prefiltrare am scos un burete doar (de pe mijloc) si am inghesuit un rand de siporax.

Sincer sa fiu niciuna din variantele de mai sus nu imi surad, asa ca voi ramane cum sunt acum.
Venit din peregrinari, inceput aditie de easycarbo. 5 ml/zi. Vedem ce va iesi. Cert este ca am inceput sa am alge cam pe tot ce este plastic in acvariu.
Am sunat si eu la Hornbach. Au si pentru e902. Chestia este ca au doua variante: una la 25 lei si una la 35 lei. Ambele fiind compatibile cu e901 si e902. Voi merge azi sa vad ce si cum, care-i treaba cu diferenta aceea.
n3bunyky wrote:

Deja nu mai are loc saracu... e ca un leu in cusca are o marime deja destul de considerabila


Si ce este de ras in asta?
narcis wrote:Apa galbuie este de la tanin, lemnele tale lasa inca tanin. Nu este periculos, este ok asa, se va duce cu timpul. Tine-te de schimburile normale de apa nu la 3-4 saptamani.
Carasii sunt din alt film.

+1
Liv wrote:Am luat un plic de 15 grame - e 4,5 lei. Sint curios cum o sareactioneze ancistrusii.

Ancistrusul meu pune "laba" pe o pastila si nu-i mai da drumu' nici de-al dreq. Daca vine vreun caras pe langa el, devine agresiv
scorpionul wrote:tetra wafer mix e o mancare speciala pentru ei si la mine e foarte bine consumata

+1
1. Un acvariu mic este mai greu de stabilizat si de intretinut. Cea mai mica schimbare il da peste cap.
2. Exista trei tipuri de filtrare
- mecanica => retine mizeria mare (in cazul buretilor) sau o sparge in particule mai mici (in cazul inelelor ceramice)
- biologica => executa ciclul azotului, adica pe mai inteles anihileaza amoniacul si nitritii, adica toxinele bio
- chimica => de obicei prin carbune activ. Este utila doar dupa un tratament medicamentos.

In cazul de fata, carbunele activ n-are nicio treaba.

Bun. O intrebare directa: ce suma ati fi dispusa in prima faza sa cheltuiti pentru a putea avea niste conditii minime de crestere a pestoilor?
Pfffff... M-am dus sa vad daca am prin casa asa ceva si cica ar fi. Doamneeeeeeeeeee!! Asa miros întzepator are sau este "stricat"?

image
sclau89 wrote:Eu am avut doar cateva puncte,pe vreo 4 frunze, am presupus GSA, am dat la 1 centimetru de frunza cate 4 ml cam 5 zile, dupa care s-a dus usor jos, doar dat cu mana. Inainte de EC nu se ducea si nu vroiam sa stric frunzele. Pe langa CO2 eu pun zilnic in masa apei si EC cate 12 ml la aproximativ 180 l net.


Si la 2 amarate de anubias si vreo 140 l utili... cam care ar fi dozajul? Pe nevertebrate zica ca
Dozajul se face zilnic, in functie de densitatea vegetala a acvariului

Pentru un acvariu slab plantat: 1 ml la fiecare 100 l
Pentru un acvariu mediu plantat: 1 ml la fiecare 50 l
Pentru un acvariu bine plantat: 1 ml la fiecare 25 l
sclau89 wrote:Ai circulatia buna a apei in zona respectiva?
daca nu, o pompa de recirculare,pt ca mie nu mi se pare BBA acolo, incearca si cu easy carbo direct acolo pus cu seringa.


Este destul de buna circulatia apei. Cel putin asa imi dau eu seama din faptul ca pastilele de hrana pentru ancistrus si cory nu cad ca bolovanii ci se plimba destul de bine.

Nu ma pricep la easy carbo si nici nu m-am documentat pana acum. Daca ai niste sfaturi, le primesc cu placere. Ma refer la cantitate, frecventa etc.
Liv wrote:Parca nu. Arata ca niste fire de 2-3 mm negre inghesuite. Pe Anubias creste de obicei pe marginile frunzelor vechi si pe unele radacini. Nu se vede destul de bine.

Arata a resturi de la pesti - cred. Si urme de GSA - parca.


Resturi de pesti nu sunt. Nu s-a curatat nici cu periuta. Este ceva... o chestie.
Silviu, la un print 3D nu te-ai gandit? Sincer sa fiu la bani cred ca ai iesi la fel. Dar rezultatul ar fi mult mai fidel.
adrian09 wrote:eu nu mai zic nimic....nu trebuie sa ne placa noua... trebuie sa ai placa lui... si daca lui ai place... nu poti face ceva pe gustul amului...


Corect!
Pana la urma la 3-5 lei cat este un peste, ii poate schimba saptamanal daca vor crapa. Si e chiar mai misto, ai diversitate si gustul omului ca ala cu lucrul bine facut.
BBA... prietena mea?
M-am pricopsit si eu cu asa ceva?
image
image
 
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com