[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Rundas
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Referitor la articol, ma incadrez la amaratii fara CO2

Schimburile de apa nu le fac dese. Odata pe saptamana.
Easycarbo bag zilnic cate 5 ml.
Nu am SAE. Dar nu stiu daca se impaca bine cu caraseii.

In rest.... nimic din acel articol nu as mai putea face
Ceva melci care sa consume BBA exista?
Silviu Man wrote:Rundas, eu nu te-am sfatuit, mi-am spus parerea si m-am referit la ce as face eu. Acvariul se indreapta (daca nu a ajuns deja) spre "point of no return" cind, fara masuri radicale
nu il mai aduci inapoi. Eu asta cred si imi cer scuze daca sunt mai direct. Sunt prea multe probleme adunate la un loc incit numai schimbarile in toate planurile te pot ajuta. Repet,
este o opinie personala, poate alti colegi pot sa te ajute cu solutii mai simple si mai aplicate. Asadar, imi mentin opinia de mai sus ca o posibila "foaie de parcurs" pentru salvarea
acvariului. Consider ca toate impreuna pot functiona, nu una sau alta, aplicate pe rind. Scuze daca am fost prea narativ.

LE Mentiunea legata de fertilizare se leaga de cea care face referire la replantare. Idem pentru CO2.

A nuuuu dragul meu. Stai linistit cu scuzele. Doamne fereste, discutam de ceva timp si te stiu.
Ti-am scris alea pe acolo ca, nemaintrand de ceva vreme, am avut impresia ca imi confunzi borcanul meu cu nu stiu ce nava spatialia cu CO2, fertilizatori, alea alea

EDIT. M-am uitat la linkul tau. deci BBA este pana la urma. Ofofofffff...
Silviu Man wrote:Doneaza carasii si baga SAE, CAE, Amano, RCS, Spiral si Oto. Schimburi dese de apa si o mai buna circulatie a apei. Curata des tot ce inseamna bureti si sticla.
Pune lumina la 6 ore pe zi, sub 0,5 w/l, ca la orice strat-up. Regleaza CO2 la un nivel maxim dar sub limita afectarii vietuitoarelor. Nu mai fertiliza doua saptamini
(cu orice risc pentru plante) apoi cresti fertilizarea de la 50% din doza recomandata la 100% in urmatoarele doua saptamini, folosind o gama mai larga de fertilizanti si din
fiecare cite 20-30% din doza saptaminala recomandata (de ex. Masterline I + II, Ferropol, Kalium si un fertilizant universal) ca sa eviti excesul de nutrienti in orice directie
fara sa induci o carenta dar cu un aport suplimentar de fier si potasiu. Adauga niste plante stem, cu crestere rapida si/sau plante plutitoare care utilizeaza masiv si rapid
nutrientii din apa. Un black-out de 48-72 de ore, inainte de a face schimbarile, ar ajuta. Nu in ultimul rind: fara nici o bucatica de frunza sau mincare pentru pesti plutind
prin apa sau stind pe substrat ori lipit de prefiltru.

PS Chestia de pe capac este un exemplu bun : are capacitatea de a se curata pe toate partile fara sa aiba nevoie de black-out!

Silviu, Lumina este de 7 ore/zi, in doua reprize.
CO2 nu am.
Fertilizare nu am facut niciodata. In afara de cele doua anubias nici ca am pus altceva. Dar, s-au dezvoltat foarte frumos, zic eu.
Fruze sau mancare plutind... nici gand!!

Schimbari in acvariu nu am mai facut. Cum il stii de luni de zile, asa a ramas.

Pana mea, habar nu am ce naiba are de se dezvolta minunea asta de alga. Chiar, ce nazbatie de alga este??

Voi inchide aerul, cum a spus colegul oviwankenobi
Mai prin luna august asa, postam pe topicul colegului adrian09 problema mea cu algele. Daca-i BBA, GSA, ESP, TIR... dracu sa le ia.

Situatia s-a inrautatit. Easycarbo... fix pix.

Revin cu poze proaspete si va rog sa-mi mai dati ceva idei.

PS. Chestia de deasupra acvariului, de pe capac, nu se pune

image
image
image
image
image
image
image
image
L-am pus in filtru pe tot. Nu am stat sa pun in mod egal. S-a scurs el printre Siporax.
Nu am niste teste de apa din pacate. Dar Ia?i eu maine.
Am schimbat 50% din apa. Sunt la capitolul curatat filtre. Bacteriile cum considerati c? este mai bine, toate in filtru l extern, toate in apa sau fifti fifti?
Da Silviu. A sosit la ora 16:30. Acum am ajuns si eu acasa. Am luat niste Bacto clean bio. Fac un schimb de apa succint si pun bacteriile.
Deocamdata sunt plecat sa caut o pompa pe baterii. Sa iau un UPC acum nu rezolv nimic ca este gol.

Vorbeam cu nevasta-mea si vom lua un generator.
Eu am 3 carasi de cca 7-8 cm, 3 cory si un ansistrus. Asta in vreo 150 l.
Ce sa spun ca se invart 10 de la Enel c? electronii turbati pe aici pe strada si habar nu au ce se intampla. Asta de vreo doua ore. Cica pe la 16 estimeaza. Dar nu au g?sit cauza
Cu deciclarea acvariului cum stau?
Cred ca cel mai aproape zoomania este la Lujerului. Eu locuiesc la Parcul Carol. Mai degrab? sa incerc la maxipet mihai bravu
Am un Animax relativ aproape. Chestia cu jucariile... ia sa caut. ??????
Mda... Multumesc Liv. Asta este.
Un schimb de apa ajuta?
Are cineva din Bucure?ti o sursa de imprumut? Las garantie.
Pompa de aer functioneaza tot pe curent din pacate
Am curentul oprit de la ora 5 dimineata. Se pare ca va mai dura. Banuiesc ca s-au dus dracului bacteriile. Ce îmi recomandati in regim de urgenta?
L-am luat. Este clar ca prin acest nou model s-a urmarit marirea compartimentului de prefiltrare. Le-a iesit.
Din ce am observat, daca nu pui bureti in compartimentul de sus, apa va ajunge asa cum este ea in mediile de filtrare bio, direct in canistra, prin laterale. Ceea ce, daca nu ai un prefiltru extern, nu-i bine deloc.
Daca nu pui burete in compartimentul mic de dedesubt, toate impuratile vor ajunge fix la rotor! Ceea ce chiar nu-i indicat neam.
Nu pui burete in niciunul ci le umpli cu medii bio de filtrare... apai imi pare catastrofal. Toata mizeria din acvariu intra in canistra si apoi, mare parte din ea, la rotor.

EDIT: Il voi da retur ca nu am nevoie sa maresc prefiltrarea. In momentul de fata in compartimentul de prefiltrare am scos un burete doar (de pe mijloc) si am inghesuit un rand de siporax.

Sincer sa fiu niciuna din variantele de mai sus nu imi surad, asa ca voi ramane cum sunt acum.
Venit din peregrinari, inceput aditie de easycarbo. 5 ml/zi. Vedem ce va iesi. Cert este ca am inceput sa am alge cam pe tot ce este plastic in acvariu.

Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Go to: