[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Rundas
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Message
dan.pavelescu wrote:Merge doar cu siporax, umplut pana la refuz. Mai ales ca siporax are un pret accesibil.


Gata domnilor, fug sa cumpar. Asa ceva este OK?

http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.7ed367b7ffdc4bb790d6ea4d56f1dc45.jbl-cermec-inele-ceramice-pentru-filtrare-mecanica-1-l-750g.aspx
dan.pavelescu wrote:Lasa filtrul extern sa se colonizeze si orienteaza-l catre filtrare biologica.
Filtrul intern orienteaza-l catre filtrare mecanica (bureti+perlon). Pentru ca o sa-l speli foarte des, nu trebuie sa-ti pui problema bacteriilor.
Acvariul ti se va cicla in aproximativ 4 saptamani folosind substante, sau in aproximativ 4 saptamani fara substante



Oh... am citit atatea despre aceasta filtrare biologica (ma refer la variante de asezare si tipuri de ce sa pui) de mi s-au amestecat ideile!! Deocamdata, am doar cu ce a venit filtrul: un sertar cu micromec. Chiar NU stiu ce combinatie sa fac. Nu voi avea plante dar voi avea carasi.
Silviu Man wrote:... pentru ca e ceva ce nu se leaga. Daca abia ai pus substratul si nu ai plante sau alte animalute, de ce vrei sa mergi cu cele doua filtre in paralel?


Filtrul este in functiune de asta noapte de la ora 2, de cand am pus apa in tank si Biotopol. Nu puteam sa pun si filtrul extern cu bacterii deoarece apa era undeva la 8-9 grade. Si daca ar fi fost la temperatura optima tot nu-l montam. Abia imi mai tineam ochii deschisi

Intentionez sa merg cu ambele filtre in paralel deoarece voi avea carasei aurii. Nu multi, doi. Plus vreo doi-trei sanitari. Bineinteles, vor veni in noua casa peste vreo doua saptamani, pana se face ciclarea acvariului.

Tankul este de 180 l. Din ce m-am mai documentat eu, nu strica sa functioneze si un filtru intern. Si daca tot il am... sa munceasca! Urmand perioada ciclarii, il las sa mearga in gol sa se fixeze si in el bacterii.

Aceasta este gandirea mea, de necunoscator. De aceea intreb si, apreciez si tin cont de fiecare sfat. De aceea, daca aveti alte pareri, va rog sa-ni le spuneti, pentru a nu face tampenii.
Silviu Man wrote:1. Eu as inlocui folia aceea cu una unicolora (negru sau albastru inchis). Cu acel peisaj in spate nu vei mai deosebi care sunt plantele tale si care sunt pozele. In plus, plantele sunt puse in valoare pe un background simplu, unicolor, care sa creeze o nota de contrast.

2. Eu am pozitionat pipa iesirii din filtru in stinga si sorbul in dreapta. Cind am inlocuit filtrele, am tinut filtrul intern in dreapta dar i-am pus un cot de plastic astfel incit trimitea apa in continuarea fluxului care venea de la filtrul intern. In alta pozitie imi facea tornada in acvariu. Cred ca il poti pozitiona si linga intrarea filtrului extern astfel incit sa "lucreze" impreuna in aceeasi directie, numai sa nu ai un flux prea puternic da apa. Filtrul intern trebuie reglat la MIN. Asadar, vazind si facind.

3. Si la mine pipa este cu 5-6 cm sub nivelul apei. Daca poti sa o orientezi usor in sus ca sa obtii o usoara valurire a apei, este OK, ai suficinta aerare a apei. Si eu imi faceam problema si tineam o piatra de aer in apa pina m-a linistit un coleg.


1. Chiar m-am bucurat ca are plantele acelea. Eu nu voi acvea acvariul plantat. Nu ma complic

2. Am pozitionat asa, cu iesirea in partea dreapta, deoarece acolo am un perete. In stanga este open space. Si, gandind si eu ca tine, ca ar fi bine sa fie pe aceeasi directie cu fluxul celui extern, atunci internul va sta spre perete.

3. Faza haioasa!!! In timp ce imi storceam eu creierii cum sa fac cu pipa, vine nevasta-mea si se minuneaza: - Cate piese ai pe aici! Ma uit instinctiv si vad coturile si mi se aprinde beculetul!!! Deci sunt de rasul curcilor. Le-am combinat si rezultatul a iesit ca in poza. Totusi, mai aveam nevoie de un cot sa pozitionez tija cu gaurele la verticala. Voi cauta separat, stiu ca se gasesc seturi.
image
Silviu Man wrote:Folia din spate este lipita sau aplicata?


Aplicata, cu apa pulverizata. A fost tot ce am gasit aseara la ora 21 la maxi pet. La Animax nu aveau pentru aceasta dimensiune de acvariu.

Deci, cum pozitionez filtrele?

Sorbul exetrnului va sta in partea stanga, cum privesti poza, iar prin dreapta va curge cascada. ma rog... pun tevile cu gaurele. Unde voi pozitiona filtru intern? Intentionez sa il las si pe el sa faca treaba.

EDIT: Nu mai pot avea avea cascada. Capacul nu imi permite sa ridic deajuns tevaraia.

Are ceva daca apa de pe OUT din filtrul extern va intra direct in apa din acvariu?? Nu am ce-i face altceva
image
pix upload

Asta noapte la ora 2 am pus pietrisul (spalat si fier in prealabil) si apa. Am adaugat Biotopol de la JBL. Am pus incalzitorul sa imi aduca apa la temperatura optima si am pus provizoriu filtrul intern. Azi intentionez sa montez filtrul extern si sa pun bacteriile. Dar, dupa cum am scris mai sus, nu stiu cum sa pozitionez filterele unul fata de altul. Si nici cum sa scap de bulele de aer de pe geam
Silviu Man wrote:Poti sa pui o poza?

Filtrul intern il tii in paralel cu cel extern pina se face tranzitia populatiei de bacterii de la interior la exterior (cam 10-14 zile, ca sa fii sigur). Poti pune "din prima" bacterii in filtrul extern, ca sa grabesti tranzitia.


Imediat dom' profesor. Nu prea vei avea ce vedea dar fac una.
Bun. Sunt la momentul introducerii tuburilor in acvariu. In afara de acest JBL extern, mai am un Eheim aqaball 2402 (intern). Intrebare: filtrul intern unde-l pozitionez in acvariu?? Unde este sorbul celui extern sau in partea opusa?
Au ie?it din garan?ie pietrele dup? un an ?i s-au stricat
Va rog s? m? scuzati dar nu ma putui ab?ine!!!
image
free jpg

Asa ceva am luat pentru fundul acvariului, pentru carasi. o fi bun sau nu? Ca granulatie ma refer.
adrian09 wrote:eu as merge pe nisipul de cuart...eu am un nisip de constructii cu granulatie 1-4mm cam mare la 4..... nu as lua colorat...
in alta ordine de idei sa ai grija cu filtrarea..ai nevoie de filtrare bio mai mare.. carasii fac mizerie multa eu am o canistra AEF302 la 100 l si parca tot era mai bine daca era mai mare iar cu acvariu...150 l la carasi....e cam putin,la maturitate 3 carasi deja e mult sau sa zicem la limita... in general ,pe unde am citit au nevoie de 70l unul....dar mai erau care au spus si de 50 l pentru unul.... si gindeste-te si la cotele acvariului.. carasii ajung pe la 30pina in 35 cm....pentru carasi as opta minim 200 l
asta e parerea mea...dar trebuie sa te gindesti bine


O mica precizare... 2 carasi, nu 3.

Treaba cu coloratul este alegerea soatei mele. Deh... nu prea am incotro.
BettaChuck wrote:
Rundas wrote:Acest tip de substrat este OK pentru carasi?

https://animax.ro/evidecor-nisip-decorativ-rosu-1kg.html


Nu stiu cat de sigur e, las pe altcineva sa se pronunte, dar ca aspect e oribil si in plus e artificial si probabil plin de chimicale. Din punctul asta de vedere cred ca nu e ok pentru niciun peste. Eu m-as orienta spre un substrat cu aspect mai natural.

Sunt mai multe culori. Il vrea mozaic, viu colorat. Ce sa fac....
Acest tip de substrat este OK pentru carasi?

https://animax.ro/evidecor-nisip-decorativ-rosu-1kg.html
Oh... Cu cel mai mare drag!! Eu sunt cel care trebuie sa va multumesc pentru discutie. Am tras cu urechea, recunosc

Informatii excelente si concrete de la cunoscatori.

PS: Continuati va rog
Silviu Man wrote:Atentie! Tot de la colegi am invatat ca cel mai bine merge cu medii cu granulatie mai mare (cum e Matrix) care nu necesita sa fie puse in saculeti. ClearMec-ul este in saculet; cind isi termina ciclul de viata, il inlocuiesc cu altceva. Asadar, tu poti sa o iei pe scurtatura, daca asta doresti. Mai cauta pe topic-uri, sunt colegi care merg exclusiv cu Matrix si spun ca apa este excelent filtrata si curatata.


La cat timp schimbi ClearMec-ul?
Silviu Man wrote:Daca vrei neaparat sa-i faci proba functionala, poti folosi o galeata de 10 litri cu apa si il ai gata armat cind il atasezi la acvariu (el are o capacitate de aprox. 7 litri) numai ca o sa te cam chinui cu furtunele care sunt lungi si cam rigide. Dupa ce il umpli cu apa cu ajutorul butonului de armare, umpli galeata la loc, il bagi in priza si gata, ar trebui sa mearga. Inainte verifica si continutul (sertarele cu medii de filtrare) pentru orice eventualitate. Atentie, in priza il bagi DUPA ce l-ai armat; trebuie intii sa apara apa in pipa de retur si furtunele sa fie, evident, umplute. La inceput "bolboroseste" cam tare, pina elimina complet aerul. Din cinc in cind, il ajuti prin inclinarea lui usoara la dreapta, apoi la stinga, inainte, inapoi. Dupa doua-trei manevre de astea, se linisteste si abia il auzi.


Multumesc!

Am citi mai sus ca ai pus intr-un sertar ClearMec Plus. Am citit despre el si spune ca ar fi pentru alge. Eu nu intentionez sa am plante vii in acvariu. Mai este util in acest caz?
Silviu Man wrote:Apasa puternic, la inceput este foarte rigid (probabil e o siguranta pentru transport) apoi devine usor de actionat. Dar, intii il instalezi, ca sa aiba ce sa traga (apa).


Multumesc frumos. Foarte util raspunsul. Nu l-am instalat inca (sunt la birou si mai dureaza ceva ceva pana imi soseste acvariul) dar azi a venit de la EMAG si cum astia au destule notari negative... am zis sa-l verific macar la ce pot, fara a fi instalat.
Mi-a sosit filtrul JBL e901

Butonul de amorsare nu poate fi apasat. Este vreo smecherie la el?
Un link catre un pre-filtru ce s-ar preta la un astfel de filtru?

L-am comandat la pretul de 379 lei. Sincer am stat in dubii intre el si un Tetra EX800. Nu stiu daca am facut alegerea corecta...
Are cineva acest tip de filtru? Este OK pentru 120 litri ?i c? fiabilitate? Are prefiltru? Ce ar mai trebui pentru îmbun?t??irea lui?

Mul?umesc!

PS: Sa aleg în locul lui un Tetra Ex 800??

Scuze pentru atâtea întreb?ri dar nu vreau sa fac vreo prostie pe bani multi.
 
Forum Index » Profile for Rundas » Messages posted by Rundas
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com