[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scubu
Forum Index » Profile for scubu » Messages posted by scubu
Message
Corect...fisa e din 2006,dar e valabila si azi(asta iti da Geocelul daca-l cumperi de la ei,ei sunt unicii importatori oficial).Ce m-a interesat la el a fost...safety first...ca de lipit stim toti ce poate...
http://www.geocelpro.ro/dynpdfs/806.pdf[url]...asta e de la producator...2014...nu 2001.Cauta mai cu atentie la ei si ai sa mai gasesti inca un produs (silicon) care lipeste chiar in apa...testat de mine...
O aplicatie(eu am gasito doar pt IPhone)pt:
-identificarea celor mai comune specii de pesti intalnite in acvaristica
-identificarea pestilor "buni"(captive breed)
-identificarea pestilor "rai"(wild caught)
-identificare corali
http://72.52.242.48/~tankwatc/?p=4[url]
..frumoasa intrebarea Catalin...si uite asa incepe...
Ce spuneti daca viitorul ar arata asa?...

http://untanked.com/
Dap dar...nu cumva asta e scopul principal al acvaristicii?De a observa comportamentul pestisorului din balta,fara a pune costumul de scafandru pe noi(adica din fotoliu),de a-l intelege si implicit a reusi sa-l inmultim?Asa stim de ce are nevoie pestucul acolo si-l putem ocroti.Stiu..acest lucru nu trebuie facut de oricine,dar fiind de ceva vreme pe acest forum,pot sa spun ca sunt persoane capabile de asa ceva(inmultire in conditii de captivitate)ciar aici...ce trebuie?...putina vointa.Am vazut un reportaj pe TV5 despre protejarea unor specii de pesti pe cale de disparitie din Madagascar.Ghici la cine au apelat oamenii de stiinta?La acvaristi...ei se pricepeau la toate ,mai putin la setarea unui acvariu..deci...pt. cei care vor o adevarata provocare asta e.Dar nu pe cont propriu...LEGAL...
Încerc si eu marea cu degetul...eu pot g?zdui cel putin 4buc...s-ar amesteca cu cei 4 solid blue ai mei...
Uitai...daca alegi 881 ,cumpara si cleanerul/primer DC 1203.Asta curata si pregateste suprafata care urmeaz? a fi lipita(siliconata).Bidoanele sunt de 0,5L.Poti folosi si alte solutii pt degresare dar eu o recomand pe asta si...bafta la lipit.
881 cu încredere...ca e negru sau transparent, chestie de gust...
Salut.Acvariul e mare si gol.Aseaza si tu cateva pietre mai mari prin acvariu, chiar dac? e steril.Lumina nu cred ca e prea puternica.Bafta.
Daca ai experienta treci la Tanganyikani, fara sa te gandesti prea mult...daca nu fa-ti mana cu Malawi...sper sa nu supar pe cineva dar....once Tanganyika always Tanganyika...
din cauza asta nu e bine sa cauti tu perechile...ele se aleg singure...uitandu-ma la culoarea lor as spune ca mai au nevoie doar de putin ajutor...In Amazon asta ar fi fost o ploaie , la tine un schimb de apa(ceva mai moale de preferat)...si inca ceva..liniste.Bafta...
salut...daca ai pereche..adio uaru...daca's doi de acelasi sex iar se cearta...ca un compromis, ar merge sa pastrezi doar un exemplar.La ce marime au ajuns uaru?
Prea multi de ...NISTE...a mai spus Lenin NISTE cuvinte...dar a fost luat in ras si uite unde am ajuns...
atunci ai facut deja primul pas...amanunte..litraj acvariu,amenajare,ce pestisori detii...care a fost cea mai mare satisfactie pana acum...dar cea mai mare deceptie?...detalii(care fie vorba intre noi trebuia sa apara la rubrica de prezentare...asa-i frumos si corect fata de ceilalti membri ai forumului...e bine sa sti cu cine stai de vorba...)...
lipsa de cunostinte...p-asta o recuperezi cam greu...toate afacerile cu ,,mormoloci''(sau alte animale de companie) au la baza pasiunea,cunostintele le acumulezi dupa o perioada,cam lunga din pacate.Ca orice pasiune si aici exista un punct zero(punctul de plecare)in cazul nostru primul acvariu...care nu a fost niciodata(de regula...dar se mai si incalca regulile..pe buzunarul fiecaruia) mai mare de 45litri,si o varsta foarte frageda...marile afaceri cam asa au plecat.Din pasiune si deabia pe urma ca profit.Nu e satisfactie mai mare decat un peste(''unu' anume'',difera de la caz la caz)care scoate pui ,dupa luni,ani de studiu sau incercari mai mult sau mai putin reusite...Dar daca ai banii necesari si vrei neaparat, poti trece si peste acest neajuns angajand pe cineva care se pricepe.Trebuie sa-i acorzi incredere totala si fonduri pe masura.Poate dupa un timp ''furi'' ceva meserie...dar ai nevoie de ani...succes...si poate-ti faci si primul acvariu si-l prezinti...dupa cam 2 luni ne spui si noua cum evolueaza treaba,noi te vom ajuta cu sfaturi, iar tu ne vei spune daca mai vrei ''ferma''.Bafta si nu te speria..nu trebuie decat sa incepi cu inceputul...
Banuiesc ca vrei acei Tanganiykani, dar nu in acelasi bazin...Enantiopus(Kilesa e doar denumirea locatiei de unde a fost prins exemplarul respectiv,adica o alta varietate ...inca nedescrisa de oamenii de stiinta...) in acelasi bazin cu Cyathopharynx necesita un bazin cu o suprafata nisipoasa de la mare la foarte mare...in nici un caz nu au ce sa caute acolo Brevis(shell dwellers care ocupa aceeiasi nisa,dar la o alta adancime a lacului, si au dimensiuni foarte mici) iar Calvus e un peste frumos dar care iar spun ...nu are ce sa caute in poza...lui ii place mai mult printre pietre.Sa nu ma intelegi gresit dar biotopul de Tanganyika necesita foarte multa atentie si documentare...din aceasta cauza nici lumea nu se prea inghesuie in a-l avea..incercari sunt multe..abandonuri destule...pestii in schimb sunt minunati...multa bafta...
he,he,he...ganduri de nunta...usurel,doar sti ca's mai timizi...si-om dansa apoi...
felicitari...azi am deschis revista...frumos articol.Tanganiykani?....uimestene...daca te pot ajuta cu vre-un sfat...
Bravo....Ai cam transpirat ceva dar pana la urma ti-a iesit...plantele alea's de plastic?...
 
Forum Index » Profile for scubu » Messages posted by scubu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com