[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan-iulian
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Message
Sunt cam botos
Au depus de 2 ori.
Cand a iesit la inot prima serie a trebuit sa plec. Am primit poza pe mail de la ai mei. Puii au rezistat o zi si ceva inotand cu parintii, pe care i-a apucat nebunia, s-au batut, puii au disparut toti.
A doua serie s-a intamplat aproape la fel, a trebuit sa plec, cand m-am intors am mai gasit vreo 20 care au disparut si astia in decurs de o zi... fara motive aparente. Inotatu frumos cu parintii, dar dispareau unul cate unul.
De ieri am stins lumina, nici nu-mi vine sa ma uit la ei, dupa ce au pierdut puii s-au batut ca chiorii.
Sunt asa de imbufnat ca nu mi-a venit sa povestesc.
Caut explcatii. Una posibila ar fi masculul foarte tanar are cam un an, a doua la care ma gandesc ar fi o ciuperca (am remarcat pe inotatoarea femelei un gem de albeata) - n-am tratat cu nimic acvariul si n-am avut pana acum nici macar gris.
Mi-a ramas poza de mai jos.

P.S. in acvariu mai este (temporar) o pereche de JD Ionel si Marioara care au avut si ei pui in acelasi timp - si la ei s-a intamplat la fel. Nu au mancat puii oscarilor - m-am uitat 2-3 ore la ei. Se retrasera intr-un colt dupa o buturuga imensa si nu ieseau de acolo, erau prea ocupati.
De asta ma gadesc ca esa posibila o boala. Perechea de JD a avut mai multe randuri de pui si sunt mici nu fac nici pe departe fata oscarilor (14cm masculul).

Asta este.
La multi ani Romania!
Greu de spus... O ciclare completa fara aditie de bacterii sau apa ciclata sau filtru gata ciclat poate dura si cateva luni. Ti-ar fi utile niste teste. Nu te grabi sa bagi alti pesti vei suprasolicita si da peste cap tot ce ai facut pana acum. Eu am folosit intotdeauna pesti ”testeri” - cai mai buni au fost molly black.
Gasesti pe forum si pe net articole foarte detaliate si complete.
Ionel si Marioara au comis-o din nou... alta serie de pui. Au deja vreo saptamana.
Treaba e ff interesanta si oscarii au pui...
Am in comunitar 2 perechi cu pui la plimbare: 1 pereche oscari si 1 pereche JD! mai e si un scalar ratacit pacolo.
Sa nu dati cu paru. Acvariul JD-ii e inca ocupat cu ciocolate si severumi... dar dupa cum evolueaza lucrurile ma gandesc sa-i las in pace sa vedem ce iese intre oscari si JD!?
Revin si cu poze. Maine, ca nu-mi ies cu telefonul, recapat aparatul foto.
Sa traiti. Executam ordinu! Desi, mare lucru n-am facut lemne inca nus nisip putin... gata.
Eu la un 180 x60x60 am un fluval FX6 plin cu ceramica cat de multa a incaput + prefiltru cu bureti + un fitru intern fluval U4. In bazin am o pereche de oscari adulti, un scalar si 2 JD (10-15 cm). Fitrarea este la limita, in conditiile unor schimburi de pana la 40-50 % saptamanale. Am luat trebuie sa instalez inca un fitru extern JBL 1901 geenline... deci fa si tu socoteala cum e la tine acum.
poate te ajuta asta: http://www.aqadvisor.com
Mda. Cu flansele am patit-o ... (nu puteau fi stranse cu garnitura originala) cu o incropeala au fost montate, provizoiu. Trebuie sa caut altele. Oricum, Inca n-am reusit instalatia de picurare din lipsa de instalator (eu sunt afon) - gauri in perete, tevaraie etc.
Cum l-am bagat in bloc 3 insi... poezie nene. Trecut 2 praguri, intors pe inaltime... distractie ce nu o recomand nimanui. Fratilor lipiti la fata locului!!! Ma doare carca numa cand ma gandesc prin ce am trecut.
Pana una alta am pus apa de cateva zile, montat 2 filtre 1901 greenline, unul ciclat deja, si vreo 200 litri de apa din acvariul vechi. In principiu ar trebui sa miste repede. Pus si vreo 30-40 de pomaceea (inca mai am). Acum asteptam.
Sistemul de iluminare cu bare este excelent 4 bare albe, 2 albastre si 2 rosii. Combinatiile ce se pot obtine dintr-o telecomanda sunt practic nelimitate. Nu stiu cum se vor comporta plantele, insa avand in vedere ca vor fi severumi pe acolo oricum n-am mari sperante de plante deosebite: cryptocorine (testate, nu le-au mancat) si echinodorusi, la ghiveci, evident.
Ape limpezi, asteptam.
I-am dat.
koala wrote:Sa fii iubit! De asta suntem aici, ca sa impartasim experiente, bucurii si necazuri... hai cu puiiiii!


Misca puiiii, au eclozat azi. Inca nu inoata, probabil maine. Is multi tare, ce naiba le-oi da de haleala... niste galbenus de ou? N-am artemii ... si nici n-am de unde lua. Altceva? Idei?
Noutati. Donat puii, donat masculul in plus.
Ramas Ionel si Marioara solo. S-au impacat...
Deocamdata cu domiciliu fortat in acvariu comunitar, acolo e oarecum spatiu „excedentar”. De fapt, am nevoie, o perioada, de acvariul lor... M-am procopsit cu cativa Hypselecara temporalis si Severumi red spot... medii - mici ... au nevoie de carantina pana vor ajunge unde le e locul (!). Voi avea un pic de lucru... dar, asta-i alta poveste.
Revenind la Ionel si Marioara : In comunitar sunt deocamdata, boieri, acolo e ”doar” o pereche de oscari si un severum cuminte in 650 l.
Poate la intoarcere vor avea o surpriza - un update ... mai vedem ce aduce Mosu.
Si-au revenit amandoi dupa episodul de cearta conjugala... In 2 saptamani, cu apa curata si mixtura de inima de vita + cateva rame, arata mai bine decat inainte de divort!
Epopeea continua.... imi doresc sa-i vad mari, mari, ca frumosi sunt deja.



Hai oameni buni...
Nu vrea nimeni Green Terror? ... nu mai am spatiu.
Deci:
- 2 GT 10-11 cm
- Jack Dempsey - 10-15 bc 5-6 cm.

Duminica 6 noiembrie ajung in Bucuresti...
N-am mai zis nimic... Ne apropiem de finish. 1-2 saptamani.
Filtrare : JBL Greenline 1901e + 1501e. - unul il voi umple cu spartura de lava, in celalat ma gandesc sa fac o combinatie - carbune, bile ceramice, bureti. Apa va fi, deocamdata, direct de la retea, incerc sa montez sistem picatura.
Stand metalic imbracat in pal.
Geamu gaurit. Sticla la lipit (n-am cum face opertaiunea in casa va trebui carat).
Trebuie urgentat ca-mi stau pestii inghesuiti, am adunat/crescut 4 severumi si 2 JD electrici, m-am lipit si de 5 pui Blue Acara electrici!

Acu ramane de vazut daca voi reusi sa am si cativa pui... Multumesc Koala pentru multele sfaturi primite de-a lungul timpului, rezultatul de azi e si vina matale
AM OOOUUAAA ... din septembrie astept sa vad ceva pe chiatra aia...
In seara asta au rezolvat. in film sunt putine abia incepusera... am stat ca la Animal Planet vreo 2 ore cu ochii pe ei.
dovada:




by koala: Am aranjat linkul. Acu' merge.


Da, se prea poate.
Treba cu icrele.
Astia depun tot timpul, probabil ca, de multe ori nici nu remarc. O fi fost epuizata.

Nefericitul a dat in comunitar peste frate-su... mai mic, care l-a caftit regulamentar... L-am bagat aseara cu lumina stinsa. Probabil a dat de el in cursul zilei. Oscarii se uitau nedumeriti la fugareala astora! L-am readus in acvariul lui, la nevasta-sa (oaleaca ciufulit si deocamdata cuminte). Acum am doi Jackie Chen ciufuliti si batuti!
Ieri, masculul a luat-o razna si-a batut femela crunt... si continua s-o hartuiasca, astazi n-a putut manca. L-am mutat in acvariu comunitar pe magar. Deocamdata a ramas femela cu puii (au ajuns pe la 4-5 cm) pe care vad ca nu-i vrea inca nimeni la donatii...
Mai sunt:
Green Terror, cca. 12-13 cm.
Pui Jack Dempsey (4-5 cm) - (mai am circa 10 bc.)
Ce mai fac frumosii ? Pui ? Eu caut pui de aproape 2 ani!!!
Buna sa va fie,
De la inceput va spun ca sunt afon la: tevaraie - fitingaraie si sistemele conexe..., electronica si conexe...
Am in plan un bazin pentru ciclide americane... De principiu, va gazdui severumi (4-5) si Jack dempsey (electrici 2 buc). (nu exclud nici posibilitatea a 6-7 discusi).
- Dimensiunile ar fi 160x60x60 cm.
- La filtrare m-am orientat deocamdata la o canistra Greenline e1901, pe care o pot eventual dubla... A venit cu un singur sertar cu bile si o groaza de bureti... ce sa mai pun in ea?
- As vrea insa o intretinere ceva mai simpla (mai am un bazin de 600l clasic - schimb apa cu furtunul... mi s-a cam luat).Ma gandeam la schimb de apa ”la picatura” (sump am exclus pentru ca este camera copilului si n-as vrea galagie sau umezeala si oricum nu stiu sa fac...). As avea avantajul pozitionarii pe peretele cu baia (apa rece si canalizare).
Am vb. cu executantul si imi poate face un overflow intern cu 2 gauri in acvariu...
Am o dilema referitoare la dimensiunea si pozitionarea acestei casete si la dimensiunea gaurilor si tevilor (tur-retur). Nu stiu nici daca se gaseste ceva de fabrica (macar sistemul de picurare)...

- Iluminarea se planuieste cu leduri, sistem home-made (mesteru), zice asa:
- baghete de leduri, stripbar de 500 mm, montate pe profile de aluminiu, alimentate la 12VDC. Ca si spectre pot fi albe, albastre si rosii.
- circuit cu un controller cu telecomanda IR pentru ajustarea luminozitatii si/sau schimbarea luminii din acvariu. Prin programarea si setarea optiunilor CUSTOM se pot obtine tot felul de spectre de lumina...
- instalatie de ventilatie formata din 2 ventilatoare.
- leduri moonlight albastre pentru ambient nocturn.

Stand : mi s-a propus unul de pal tip Juwell - oare o fi ok la greutatea asta? Stiu ca exista standuri de firma dar ma intreb n-or avea un pal mai special decat ce gasim prin magazine...?

Substrat:
Avand in vedere culoarea pestilor (severumi gold, red spoted, pe viitor green + jack depmsey electric) eu ma gandeam sa caut ceva inchis la culoare / negru am gasit doar cuart si la un pret destul de piparat...
Ce ma sfatuiti sa aleg? poate o sursa?
Asta-i pana una alta ce ma framanta...


Imi pare rau nu pot expedia decat in Bucuresti... Nu ma pricep la ambalaje si afara e prea rece pentru Curier sau posta...
Pentru cei care n-au fost atenti : Location: Targoviste (jud. Dambovita) (74 km pana la Bucuresti)
Ieri s-au dat din ei, au ramas:
Green Terror, cca. 12 cm.
Blue Acara 2 bc 2 masculi 5-6 cm si 1 femela(adulta 1 an si ceva) cca 10 cm
Pui Jack Dempsey clasic (2-3-4 cm) - (mai am circa 10 bc.)
 
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com