[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan-iulian
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Fain bazinul! Daca te intereeseaza, am de donat 3 severum notatus, adolescenti (cca 1 an).
Presupun c? nu vrei macar un oscar am inflatie
dan-iulian wrote:
Silviu Man wrote:
dan-iulian wrote:Brava! Daca intereseaza, pot dona 4 oscari mari 10 luni, 25 cm (1 tiger si 3 red) din productie proprie.

Multumim frumos. Sper sa reusim sa obtinem aprobarea pina in toamna, cind incepem treaba si la terarii.

Nu stiu daca ii mai pot tine pana la toamna. Am o o problema de suprapopulare iar oscarerii cresc in ritm alert. Poate cineva sa-i ia in gazda? sa zicem ca ii mai tin o luna.

p.s. Am si Hypselecara temporalis de dat. Am 7 bc. din care opresc o pereche.
Silviu Man wrote:
dan-iulian wrote:Brava! Daca intereseaza, pot dona 4 oscari mari 10 luni, 25 cm (1 tiger si 3 red) din productie proprie.

Multumim frumos. Sper sa reusim sa obtinem aprobarea pina in toamna, cind incepem treaba si la terarii.

Nu stiu daca ii mai pot tine pana la toamna. Am o o problema de suprapopulare iar oscarerii cresc in ritm alert. Poate cineva sa-i ia in gazda? sa zicem ca ii mai tin o luna.
Brava! Daca intereseaza, pot dona 4 oscari mari 10 luni, 25 cm (1 tiger si 3 red) din productie proprie.
Am vorbit prostii: au circa 4 luni.
Pijama party
Multumesc.
Mai jos cateva poze cu generatia urmatoare - la 3 luni cca. 3 cm. Sunt inca in pijamale!
si inca unul:

au aproape 7 luni, sunt cei din noiembrie, cei care au supravietuit! Este si o femela clasica pe acolo, e mai tanara - doar vreo 3 luni. Am lasat-o pentru viitoare hibridari si ca jalon de crestere.
Noutati: prima generatie
Iaca prima generatie de electrici la 4 luni. Dupa toate peripetiile cu ei am ramas cu vreo 15.

Donez Jack Dempsey clasici - cca 10-12 cm - 1 pereche
Donatie: 1 pereche JD clasici - 10 cm.
SUPERB! Bravo!
paradoxx wrote:Eu mor dupa acei metinisi,dupa cum arata si avatarul meu

si eu... imi doresc de cativa ani. Nu gaseam pe nicaieri. Sunt incantat de ei. Mi i-a adus un amic asta vara de afara, erau cat o moneda de 10 bani.
Este ok JBL. Da, dupa circa 1 an se cam schimba garnitura de la capac, eventual si rotorul daca incepe sa faca zgomot si te deranjeaza.
Mult mai bun este eheim dar si preturile sunt pe masura.
Dan P wrote:Fain si asa, bine ca merge "fabrica"!
Cu siguranta selectia naturala ofera indivizi cu adevarat rezistenti. Tin minte cand am avut eu EBJD ca le-am suflat in c*r pana au ajuns mari de m-am saturat. La um moment dat am vrut si un mascul clasic cu ei. Desi era jumatate cat ala electric l-a caftit in cateva zile. Dupa episodul asta desi l-am separat, asta electric a cedat psihic
Mama ce as face un acvariu doar cu din astia Ce frumusete trebuie sa fie asa ceva la 20-25 de cm. Al meu abia ajunsese la 12-13 in cativa ani.

Pai asta am gandit sa nu mai pierd vremea cu triajul... care scapa e bun, nu-mi trebuie sute.
Si da, asta intentionez sa opresc cativa masculi sa albastresc un bazin cu ei Altfel de cumparat m-ar durea tare punga.
Nu-i tin cu clasici, desi, mai am si din aia cativa, de rezerva intr-un bazin.
Daca te tenteaza cateva bucati sa zici, ca pun deoparte. Daca sunt suficient de mari le dau peste bot oscarilor. Oricum cresc ff incet intr-un bazin de 200. Masculul blue a ajuns pe la 20 cm si are vreo 2 ani (l-am luat la 3 cm).
Berea wrote:
dan-iulian wrote:
Catalin23 wrote:De unde ai luat acele lemne ca trunchiul unui copac? Sunt naturale?

Toate lemnele sunt naturale. Trunchiul e un biet prun care si-a dat obstescul sfarsit. Scos radacina si data pe din doua ... curatata de ancistrusi si pleco pret de vreun an. Nefiarta netratata. Restul is diverse adunate de te miri pe unde.

Sunt interesat sa fac si eu niste "lemne" eu din cate m am documentat trebuie doar curatate de coaje si fierte,prin ce te referi tu tratate? Multumesc

Ps:Frumos acvariu.bv

Tratate - adica fierte nitel in saramura. Tinute in saramura si schimbat apa de mai multe ori pentru eliberarea taninului si rezistenta sporita la putrezire (saramura ucide majoritatea bacteriilor de apa dulce care ar putea fi daunatoare). In cazul meu nu am facut atatea operatiuni pentru ca am sud americani carora le place prin definitie ”apa neagra”, iar de muci s-au ocupat melcii pomaceea, ancistrusii si un ghibi (halitor de lemne), sa faca curatenie permanenta.
Am testat proiectoare auto - led - 12 v via aliexpres. Le-am instalat de vreo 2 luni. Ieftine si pana acum foarte ok, drept e ca le-am pus la cichlide n-am plante.
Mama ce le halesc ciclidele. Ce n-as da pentru o galeata de hydrute pentru pui.
N-am gasit doritori pentru oscari Asa ca dumnealor au tot crescut si din acvariu cu severumi si ciocolate am un bazin ciorba unde oscarii fac legea.
Cam asa arata treaba:

Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Go to: