[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan-iulian
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Message
Nene, care n-aveti un batran... faceti rost!
Am fost cuminte si am ascultat la Koala. Am imputinat efectivu! Am mai mutat, am mai dat... Cel mai mult plang dupa pleco Era foarte interesant, pacat ca is tare ”cacaciosi” (ma scuzati).
Acum au ramas :
1. Vedetele, evident! Haplea si Aurica.
2. 1 severum golden (vreo 12 cm)
3. 1 JD (vreo 12 cm) (va pleca si asta)
4. 1 GT (vreo 13 cm)
5. 1 Blue acara (va pleca cat de repede si asta)
6. 2 femele, nigro albino - nu pot sa-i prind...
Care doriti nu ezitati....

Concluzii: Oscarii nu mai alearga bezmetici sa-si pazeasca cuibul. Sunt mai concentrati la treaba lor cu ”frecatul” pietrei. Poate reusesc sa termine ce au inceput de vreo 2 saptamini... si o sa gasiti pui la donatii!!!
Fatele care au mai ramas s-au retras intr-o parte, iar oscarii si-au tras o zona de vreun metru si ceva in care nu mai intra nici mana mea (am bagata labuta in acvariu sa mut un pic pietroiu si-am luat cateva zdravene peste degete).
Ape limpezi si multumiri.


Acu intreb si io, tot la ai batrani!
Langa ciortani in 180x60x60,(filtrare fluval fx6) as mai putea totusi tine ceva? poate severumi?

Donez :
Green Terror, cca. 12 cm.
Jack Dempsey, mascul cca 13 cm
Blue Acara 4 bc 3 masculi si 1 femela cca 7-10 cm
Pui Jack Dempsey clasic (2-3 cm) - (mai am circa 10 bc.)
Salvini: femela adulta (cca 13-15 cm)
Pot trimite in Bucuresti.
PM va rog.
Mda. Clar. Severumul din film e Pistruiatu (red spotted)! A facut pereche cu femela de salvini ... depuneri la activ. Si am o filmare interesanta pana sa-i apuce pe oscari dragostea... arata si baziul altfel:



by koala: Hai, ca l-am reparat si p-asta!
Multumesc Koala, ai tai sunt de poveste, am vazut filmuletele si chinurile prin care ai trecut, imi pare sincer rau.
Da, Haplea a scos ”utilajul” la inaintare, doamna inca nu.
E cam inghesulaia acolo, trebuie sa mai imputinam efectivul. Stiti cum e. Imi plac toti si nu ma indur nici de JD nici de severumi (mai sunt 2 galbeni erau ascunsi la filmare), GT abia a inceput sa-si arate culorile, iar salvinica e ”mascota” si mai e un pleco (mare) ce va pleca cat de repede (masina de rahat - mi-a scos peri albi). NU VA LUATI PLECO NICI CADOU!!! E aratos si foarte interesant, dar produsele dumnealui sunt munti de rahat nesolubil.
Revin cu poze cu oua!!! Sper!
Haplea se doreveste baiat iar Aurica - fata. I-a apucat amorul, inca nu s-a finalizat... 2 saptamani si inca n-au iesit oua...
Am si dovada filmu:



Scuzati calitatea nu ma pricep la filmari...
Nu-mi iese nici inserarea. Poate ma ajuta admin.

by koala: Am rezolvat linkul.
Revin. JD-ii s-au apucat de pus oua pe capacul pesterii!!! deci a 3-a ponta pe anul in curs pe care o vad...
Asa... Neonii au supravietuit vreo luna in cu JD din 10 s-au pierdut doi... Apoi au plecat in alta parte intr-un nano frumos unde le sta mai bine. Au fost inlocuiti la sugestia batranului Koala cu Jandarmi (danio) vreo 6 care sunt intr-adevar foarte potriviti cu JD-ii. Au mai aparut o trupa de 5 corry si cu locuinta provizorie : 1 severum, 2 blue acara si un GT ... adica a iesit ghiveci... sper sa le gasesc curand o casa ”migrantilor”. treaba asta e asa de vreo 2 saptamani. Sef s-a instaurat severumul galbior prentru ca e cel mai mare (cca 18 cm) insa JD-ii isi vad de pestera lor si n-au conflicte. Ailalti se ciondane usor intre ei JD-ii sunt in afara discutiilor. Pur si simplu n-au ce discuta cu ei pana nu intra in pestera lor! (le-am facut o pesterica din 3 bolovani pe care au luat-o in stapanire imediat si definitiv).
Mai sunt si pui vreo 10-15 au intre 1-3 cm, fiind complet ignorati de toti locatarii.
Nu mai pun poze pentru ca din padurea mea frumoasa de plante a facut magarul ala galben de severum praf... le-a distrus in dusmanie, scap de el si le refac, oricum sunt plin de severumi galbeni...
L-am bagat aici pentru ca manca bataie in comunitar... de oscarii s-au facut mari si s-au apucat de joaca de-a mama si tata...
Despre crestere nu e mare lucru. Am fost cam plecat si au facut foamea, asa ca au crescut putin (speram sa atenteze la corry sau la sutele de mici pomaceea... dar nu au rabdat)
Au ajuns la cca 16 cm masculul si vreo 10 femela. Acum sunt pe ei cu haleala buna si belsug. S-au scarbit de inima de vita vor numa uscaturi...
Si electricii din celalat acvariu au crescut si se dodedesc mascul si femela, deocamdata dragoste deloc se caftesc... Dar cresc si astia ingrozitor de greu... 1 cm in 3 luni (n-au facut foamea in vacanta, au avut hranitor automat).
Deocamdata cam atat.
P.S. n-am crezut ca un card de neoni poate supravietui mai mult de 2 zile (au stat cca. 1 luna) intr-un 200l cu JD... !!! Asta asa despre cat de rai sunt pestii astia si cum bat si mananca tot ! Ai mei au avut ceva de impartit numai intre ei, 2 masculi intr-un acvariu mic - exclus! Dar, o pereche aleasa = spectacol tot timpul!
Vand
Green Terror, mascul cca. 12 cm./ 20 lei
Jack Dempsey, mascul cca 13 cm / 20 lei buc
Blue Acara 2 bc masculi cca 7 cm / 5 lei buc.
Severum gold (mascul?!) cca 13 cm / 70 lei
Severum gold (femela?!) cca 15 cm / 70 lei
pui Jack Dempsey (2-3 cm) - cadou (mai am circa 10 bc.)
Pleco : cca 25 cm / 100 lei
Pot trimite in Bucuresti.
PM va rog.
Dupa 4 zile: formatie completa fara pierderi. Comportamentul JD-iilor in progresie. II vad...
Pe corry nici nu par sa-i vada.
koala wrote:Neonii aia nu vor rezista prea mult... sunt prea mici si prea eleganti, iar culorile lor parca spun "Nenea, te rog sa ma mananci!" ...
O specie indicata pentru ceea ce vrei tu (sa alerge pe-acolo si sa "dea curaj" celorlalti pesti) este jandarmul (Danio malabaricus).


Stiu Am avut si danio si zebre si as fi luat dar n-am gasit la petu local, iar nea Dan P a insistat cu neonii aia Rasbora or fi mai longevivi (de astia aveau la pet)?
Ma uit in acvariu si sunt toti Deocamdata.
Vineri am bagat 11 neoni... Este luni si sunt tot 11...
Am pus si 4 corry...
Am modificat si peisajul acvatic. N-am poza.
Constat o imbunatatire a comportamentului JD-iilor. Parca sunt mai putin tematori, am reusit sa-i vad.
va urma...
dan-iulian wrote:
Dan P wrote:Nu cred ca au sanse puii. Salvini insa sunt foarte rai cand cresc o sa ii hartuiasca pe JD.
Incearca cu vreo 5-6 neoni sa vezi cum merge.


Mda. Am o femela adulta salvini in comunitar si-l cafteste pe Aurica (30 cm Oscar red) fara prea mare efort...
Ma duc la piata sa iau hrana vie...
Multam.


PS femela Salvini din comunitar a facut pereche cu un severum red spoted si au depus impreuna de vre 2-3 ori... Au ingrijit icrele dar dupa 2 zile s-au albit si le-au halit. N-am inteles comportamentul... interrasial! se iubesc domne!
Dan P wrote:Nu cred ca au sanse puii. Salvini insa sunt foarte rai cand cresc o sa ii hartuiasca pe JD.
Incearca cu vreo 5-6 neoni sa vezi cum merge.


Mda. Am o femela adulta salvini in comunitar si-l cafteste pe Aurica (30 cm Oscar red) fara prea mare efort...
Ma duc la piata sa iau hrana vie...
Multam.
Dan P wrote:Cat de mari sunt JD la tine?

Ionel are cca 15-16 cm, Marioara in jur de 9-10cm.
puii au ajuns intre 1-2 cm.
Dan P wrote:Da Neoni ! Stiu ca e solutie temporara.

Uite aici :


Eu am avut Titteya.

Oscarii le-au venit de hac


Domne da frumosi electricii aia.
Am bagat acu 3 pui blue acara. As mai avea 4 salvini mici (4 cm) si 3 severumi pe la 5 cm m-ar aranja sa-i bag cu albastreii, as desfiinta acvariul mic unde stau acum... Mi-e cam frica ... pastia i-am obtinut cu greu... sunt foarte activi halesc intr-una. Albastreii n-ar putea sa-i inghita, mi-e teama sa nu-i bata rau...
Dan P wrote:JD si mai ales EBJD sunt destul de speriosi. Baga ceva Neoni sau cativa Nigro (doar masculi sau doar femele) mai degraba, sa detensioneze situatia. Astia au nevoie sa vada alti pesti care inoata voiosi sa prinda curaj, altfel o sa ai episoade din astea destul de frecvent.


Nea Dane, neoni? . Am niste blue acara pui de 3-4 cm la indemana nu stiam cui sa-i dau
Multam. Incercam.
E... n-am mai dat demult pe aici. Am fost plecat vreo 2 saptamani. Asa cum spunea Koala, mai sus, pestanii s-au descurcat fara dadaca. Nici o pierdere... poate in greutate putin.
Albastreii au capatat insa o spaima ceva... nu ma mai inteleg cu ei. Sunt extrem de speriosi. A trecut o saptamana si Ionel ma evita stand ascuns. Nici cu haleala nu am reusit sa-l conving, iese insfaca si fuge de rupe.
Astia chiar au memorie scurta. Mama lor. Zici ca am acvariul gol. Adica fara adulti ca puii sunt prosti si se hlizesc tot timpul la geam.
Incerc o redecorare, au crescut plantele si sunt prea multe locuri de ascuns.
Puii au stagnat in crestere, au ajuns la aproape 2 cm si nu sesizez pierderi.

Update. Oscarii mei sunt baiat si fata. Cei de mai sus. Aurica este dupa toate semnele fata... iar Haplea e baiat (prietenii stiu de ce!). Au inceput sa danseze. Inoata unul pe langa altul cu unduiri de frunza-n apa, mici pupaturi pe corp, un dans lent, superb. Dupa ce am vazut prin posturile lui Koala imi miroase a pereche ! Nu-mi vine sa cred ce bafta am... 2 oscari luati separat de mici, unul acum vreo 2 ani si unul pe 3 ianuarie. Astazi inoata impreuna si freaca o piatra!
koala wrote:
dan-iulian wrote:Exact asta mi-au raspuns... ca asta au primit pe codul ala... de red spoted severum. Pe site nu mai sunt, au delistat dupa sesizarea mea. Asta am primit ca raspuns. N-am ce face ma multumesc cu el si caut in continuare red spotted severum!

P.S. Tot ce am mai comandat de la ei a fost OK, ambalare, expeditie etc...

Oamenii nu-s niste tepari ieftini, aparuti ieri pe internet.
Daca au "delistat" varianta red spotted, dupa sesizarea ta, inseamna ca si ei au ajuns la aceeasi concluzie... si anume, ca furnizorul a gresit comanda si-a trimis altceva. Nu e o tragedie, nu e un capat de tara... lucruri din astea se mai intampla.
Sper ca ti-ai recuperat diferenta de bani.


Maestre nu de bani m-am ofuscat... ci asa, ca-mi doream tare mult si ca aia mici de nu le ia mama inghetata ca are rosu in gat, ma plangeam si io. N-am mai cerut nimic... io nu vreu bani io vreu severumi

P.S. oricum din 3 distribuitori intrebati au fost singurii care mi-au adus ceva... acvaristica merge inainte!
Severus wrote:Si Severumii tai sunt frumosi.
Sa asteptam un pic sa vedem cum evolueaza dupa ce mai cresc.

PS Daca gasesc Red Spotted o sa plasez informatia pe forum.



Multam. Am sa-i cresc si pe astia mici si galbeni... chiar daca mai am inca 3 pe la 10-15 cm... vedem ce iese ar putea fi interesanti. Am vazut niste poze pe la americani unde erau numiti golden red spot severum... asteptam si vedem.
 
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com