[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan-iulian
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Message
koala wrote:- Din cate stiu eu, pestii sunt adusi "la comanda" - asta insemnand ca magazinul nu are marfa pe stoc si iti vinde doar ceea ce primeste. Probabil ca e vorba de colegii de la nevertebrate.ro.
- Daca furnizorul lor "a zis ca pestii aia sunt red spotted", atunci asta primesti si tu... magazinul nu are nici o vina, deoarece este un simplu intermediar.
- Nu am de ce sa le iau apararea, ca nu castig nimic, dar adevarul este ca ei nu au niciun control asupra marfii pe care o primesc/o vand.
- Stiu ca sunt oameni seriosi, asa ca poate ar fi util sa le dai un mail si sa le spui care e temerea ta (ca ai primit severumi galbeni, in loc de red spotted)... vezi ce zic.


PS: Ma uit la ei in oferta si nu vad Severum Red Spotted... au doar Severum Gold (adica, ce ai tu). Oricum, vorbeste si cu ei si lamureste problema.


Exact asta mi-au raspuns... ca asta au primit pe codul ala... de red spoted severum. Pe site nu mai sunt, au delistat dupa sesizarea mea. Asta am primit ca raspuns. N-am ce face ma multumesc cu el si caut in continuare red spotted severum!

P.S. Tot ce am mai comandat de la ei a fost OK, ambalare, expeditie etc...
Severus wrote:1. Severumii mei erau mai portocalii cand i-am primit.
2. Am o cunostiinta care are niste Severumi ca ai tai (cu ceva mai mult portocaliu) si ii vinde drept Golden severum.

LE Poti sa vezi poze cu Severumi mei cand erau mici (4 - 6 cm ?) la topicul meu cu Red Spotted Severum. Mi se pare ca diferenta de culoare este destul de mare.


Multumesc frumos! I-am vazut pe ai dumneavoastra ... Asa mi se parea si mie, insa neavand experienta cu ei nu eram convins.
Este evident ca am fost fraierit! Sa mai zic si cat am dat pe ei?!...
Daca stiti pe cineva candva cumva care are/aduce 3-4 pui va raman profund indatorat... Eu intr-un an atat am reusit sa capata! Spalacitii aia...
Ape limpezi!
Severus wrote:Acelasi compotrament descris de Koala, l-am observat si eu la C. Sajica.
Parintii au grije de toti puii (si mici si mari) iar pui mari ii manaca pe cei mici intr-o veselie.
Oricum, parintii de C. Sajica au o grije nemaipomenita de progeniturile lor.


Da. E clar. M-am lamurit. Comportament tipic ciclidelor americane.

Asa off topic, as intreba si eu ce ma framanta de vreo saptamana.
Am primit pe comanda (sa zic de unde?! firma cunoscuta pe net de la Cluj. na.) asteptand rabdator cateva luni severum red spotted.
Am primit 3 buc. - 3-4 cm. Atasez si o poza - doua... mi se par cam galbeni... Astia nu ar trebui sa fi de mici mai portocalii un pic?! Sunt oare red spotted? Am un mascul adult care arata ca ai dumneavoastra...
koala wrote:- pestii rezista fara mancare si cate 2-3 saptamani... verificat de mine, anii trecuti.
- varianta "electric" e mai sensibila, mai "nazuroasa"... puii cresc greu si mor repede.
- daca faci o pereche combinata, atunci doar o mica parte din pui vor mosteni genele "electrice".
- daca vrei sa pastrezi din ei, iti recomand sa-i separi si sa-i cresti separat.


Cele 2 femele electrice pe care le are de fapt fiul meu... au crescut intr-adevar foarte putin. In 4-5 luni cca. 1 cm cu mancare buna, filtrare buna si schimburi de apa ca la carte. Pana acum, la EBJD fata de clasici mi s-a parut ca ritmul de crestere este la jumatate, cel mult... De ceva vreme incepem sa ne intrebam daca nu cumva sunt pitice!
Crescatorul de la care i-am luat mi-a spus ca ai mei au gene electrice, adica BGJD, teoretic am sanse mai mari de a obtine electrici, daca o fi sa fie...
Am notat. Vom vedea pe parcurs, deocamdata electricele sunt prea mici. Ne bucuram de perechea clasica.

Despre haleala, stiu ceva-ceva de anul trecut (am plecat 2 saptamani) Oscarul n-a suferit... aveam ofamilie de nigrofasciatum albino pe langa el... Au scapat parintii si inca vreo 4 pui... Mai erau si cativa africani care s-au imputinat si aia..
Acum sa vedem ce vor face ceilalti: severumii, JD-i, GT si puii de salvinii si puii de severum ... Merde! m-am intins cam tare 3 acvarii + 1 cu puii... Am un singur hranitor si o sa-l pun la pui. Daca zice maestru ca vreo 2 saptamani se descurca, plec mai linistit... Merci.
Multam. Koala.
Se verifica observatiile maestre. Mi s-a intamplat deja cu o pereche de Aequidens pulcher - pe care i-am donat lu taica-meu.
Nu aveam idee ce vor face JD-ii.
Ceva s-a intamplat asta noapte ori a iesit a doua serie de pui ori au halit oole... evident, nu adultii au comis-o (femela era foarte grijulie cu "ponta"!) ci puiutii aia draguti de 1 cm si un pic.
Deci da. E clar aia mici mai au cateva luni de bantuit prin acvariu fara nici o grija. Natura si-a spus cuvantul!
Voi continua acest jurnal in speranta ca acesti pesti superbi, atat prin colorit, cat si prin comportament vor starni si altora interesul.
Sunt de fapt foarte timizi! se sperie repede de orice apare brusc la geamul lor. Prinsul unui exemplar in acvariu este un cosmar - fug de mananca pamantul, nu pot da un exemplu de peste mai sperios ca astia (poate Densonii)
Culorile am sesizat ca difera usor chiar in aceeasi generatie, vom vedea si la puii mei. Parca si desenul este oarecum diferit de la un exemplar la altul, functie si de conditiile din acvariu, precum amprentele. Din 7 crescuti nu am avut 2 identici (3 masculi si 4 femele).
Acum am perechea cu acvariu dedicat + un mascul in comunitar si 3 femele in alt acvariu (1 clasica si 2 electrice) (ma tenteaza o a doua pereche : mascul clasic cu femela electrica, poate reusesc sa obtin si pui electrici nu ca mor dupa ei, ci doar asa, de amorul artei).
Masculul sta aproape tot timpul in partea mediana a coloanei de apa si patruleaza lejer prin fata geamului uitandu-se tot timpul dupa mine. (Il am langa biroul de lucru unde stau cam toata ziua).
De mancare le-am dat pana acum fulgi pentru pui si granule de la tetra. De cand adun rame pentru oscari le pica si lor 1-2. De cateva zile le-am dat mixtura de inima de vita tot de la oscari, insa dupa 3 zile s-au cam plictisit de ea si se uita cam stramb am schimbat meniul, incerc sa alternez cat se poate. Nu-s ce sa le fac saptamana viitoare ca plec in Delta dupa stiuci si bibani... sper sa reziste 5-6 zile nehaliti, au acvariu plin de pomacea mici poate s-or da la ei sa-i mai imputineze.

P.S. Superba perechea temporalis! I-ati reprodus si pastia!


Revin la Ionel si Marioara...Ieri, au depus a doua oara. Ca si prima data Ionica si facut treaba de barbat si s-a carat in partea cealalta a acvariului lasand-o pe biata Marioara sa-si ventileze icrese si sa-si scoata puii.
Intre timp ambitia de a planta acvariul incepe sa fie satisfacuta. Au crescut un pic plantele, presupun ca a ajutat aditia de codoi si un pic de feropol.
M-am umplut de pomaceea... pacat ca nu sunt din cei galbeni...(imi plac mai mult) unul din parinti era maro cu dungi... puii l-au cam mostenit.
Supravietuitorul cory se descurca in continuare, scapand cu fuga, dar parca e mai tupeist, azi se dadea pe langa icre, evident ca si-a luat-o!
Puii ramasi de la prima depunere nu mai sunt ocrotiti, dar nici nu se iau aia batrani de ei... mananca si se fac frumosi, au depasit un cm si pare trupa compacta fara pierderi in ultimele 2 sapt. sunt vreo 20 si...
De ieri am inceput sa-i hranesc ceva mai elevat. Am trecut pe la Coralis sa-mi iau salvinii comandati si mult asteptati, m-am ales si cu mixtura de inima de vita, reteta lor... preparata (eu sunt prea lenes sa caut prin abatoare si carmangerii). Oscarii is morti dupa ea, sar in sus de bucurie, severumii se bat pe ea, asa ca au capatat si JD-ii. Am dat de proba si la puii de severumi si salvini - au mancat cu pofta si ieri si azi, pana acum par foarte fericiti.
Am mai descoperit ca se pot pune linkuri cu filmulete si-am facut si eu! Na! cu Ionel si Marioara. Scuzati calitatea sunt slabut la filmari!
Am primit permisiunea sa postez si foto cu electricii fiului meu... ce-mi par femele amandoi! Ha. Poate imi iese de-un schimb cu masculul clasic din comunitar.

si pentru ca nu stiu inca sa pun filmu aici, dau link-ul...


by koala: Am reparat linkul ala de youtube.
Am gasit filmuletu... 14 mai iesisera puii de vreo 2 zile...
Nu reusesc sa incarc filmulet.



Acum, remarc o groapa barosana. Ionel a fost harnic. Mai vrea o runda ... de pui! Marioara s-a bagat la gropa si nus ce face pe acolo ca nu mai iese. Aha! Am dat planta din fata si e clar: m-a piscat si acu si-o trag de zor.
Sa vedem maine daca apar si ooollleee.
Daca mai scot o serie de pui i-or manaca paia din prima serie? Abia au depasit 1 cm. Ionel are o gura! bate spre 15 cm. Ramane de vazut.


by koala: Am aranjat linkul.
M-am convins... intrebam ca prostu... le gasesc salvinilor alta casa pana mai cresc si pot fi dusi la comunitar. Presupun ca se vor descurca cu 2 Oscari in 650 l
Stiu ca am promis sa tin JD singuri, dar...azi, m-au sunat de la Coralis! Au adus ce astept de vreun an! Salvini, Cichlasoma Salvini... acu, ca omu gospodar nu mai am spatiu..., in acvariu mic (80l) de carantina am primit zilele trecute 3 severumi cat o moneda de 50 de bani... zisi red spotted...
Oare va iesi urat daca bag vreo 4-5 bucati Salvini la JD (Ionel si Marioara)... Salvini ar avea cca. 4-5 cm, Ionel are vreo 13-14 cm, Marioara vreo 8-9 cm, iar puii au ajuns a 1 cm..., acvariul are 100x40x50 si e decorat cum se vede mai sus. Filtre sunt 2 unul extern de 800 l/h si unul intern de vreo 200 l/h..., macar pana mai cresc un pic si pot selecta pentru comunitar.
Eeee dilema mare... imi plac si Salviniiiii.
Severus wrote:
dan-iulian wrote:Mai mult ca sigur voi avea de dat vreo 2 severumi - galbeni.

Wow. Cineva se gandeste ca s-ar putea sa doneze niste Severumi in viitorul apropiat.
Ai idee ce sex sunt ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.


Am cumparat acum vreo 3 luni 4 buc. (4 baieti si o fata) intr-o stare deplorabila... Au fost adusi la stadiul de bine, frumosi si sanatosi, sunt galbeni ”putin galbeni red spoted” asa mi-a zis vanzatorul... si parca as da la un schimb ceva 2-3 dintre ei... , nu stiu varsta au intre 12-15 cm.
daca va intereseaza discutam, va rog pm, mail sau telefon.
paradoxx wrote:Incredibil ce culori la jd aceia...felicitari. Mult noroc cu donatul. In caz ca nu se inteleg pe viitor in comunitar,doneaza 1 oscar sau 2 severumi


Mai mult ca sigur voi avea de dat vreo 2 severumi - galbeni. JD ramane fara discutie. Problema e ca am cam multi... si mor de dragul lor. Am 1 pereche, Ionel, Marioara si vreo 20 de pui - de mai sus... iar acum inca o pereche in comunitar, care s-au adaptat in 2 zile. Oscarii raman - sunt botezati! Aurel si Haplea...
Gata. Se poate inchide. Nu stiu cum se face...
La 3 saptamani: puii greu de fotografiat, nu mai stau in grup. 0,5 cm dungati si plimbareti. Au mai ramas vreo 20. Sunt hraniti cu fulgi, resturi de ciclid sticks de la parinti, cate putina artemia congelata, tot ce ramane de la parinti. Le mai pica cate o larva de blood worm de la parinti si se lasa cu fugareala, apuca cate unul mai iute si fuge ca disperatul, evident ca viermele e mai mare decat el si nu-l poate hali.
Dan P wrote:Nu cred ca o sa ai cui sa dai atatia pui mai ales ca JD sunt destul de prolifici daca ai o pereche buna.
Asta e o mare problema la americani, fac o gramada de pui si nu sunt doritori. Eu as lasa natura sa isi faca treaba si ce ramane reusesti tu sa donezi


Pai am ascultat sfatul... mai sunt vreo 20 de pui...
Multumesc.
Am vazut cateva posturi si filmulte cu ce aveati prin acvariu. Oau. Splendid! Acum ce mai aveti? Red terror m-au lasat cu gura cascata. La ce dimensiuni au ajuns?
Ape limpezi.
koala wrote:
dan-iulian wrote:Maestre Koala. Jos palaria. M-am lamurit. Scurt si la obiect.
Intr-adevar cu denumirile e jale...am gasit vreo 3. Eu am ales ultima varianta.
Au la dispozitie 200 l, deocamdata. Sper sa le ajunga pentru ca in comunitar e cam aglomerat...

N-ai pentru ce, mi-a facut placere!

- au fost unii dintre pestii care mi-au oferit bucurie si satisfactie (ca acvarist), pe la jumatatea anilor '80.
- pe vremea aia, daca iti placeau cichlidaele, nu prea aveai de un' sa alegi... pe piata se gaseau doar: Cichlasoma nigrofrasciatum, C. biocellatum, Acara latifrons, Herotilapia multispinosa, Hemichromis bimaculatus, Pelvicachromis kribensis.
- sporadic, mai aparea cate un severum (varianta clasica), sau cate un meeki spalacit (Cichlasoma meeki)... am prins si o pereche Cichlasoma cyanoguttatum... cam asta era tot.
- primii "africani" de Malawi, pe care i-am vazut eu, au fost pestii lui Liviu Serbanescu (pe la inceputul anilor '90)... primii discusi (bruni) au aparut pe piata chiar inainte de Revolutie.
- dupa Revolutie au inceput sa fie importati pesti... la inceput, din Moldova de peste Prut (pe filiera ruseasca, cred).

Una peste alta, sunt niste pesti frumosi si ai sa-i indragesti... 200 de litri sunt suficienti pentru ei, daca tii perechea acolo.
O sa ai probleme cand o sa vrei sa scapi de pui.


Succes si tine-ne la curent cu evolutia lor!

Later edit: Am vazut exemplare corcite, din combinatia mascul nigro+ femela biocellatum... nu aveau nimic frumos!


Pe la jumatatea anilor '80, la Buzau pe unde am crescut eu, Scalarii erau apogeul acvaristicii... Problema de baza era intreruperea energiei electrice seara de seara...dup? stiri. Vara nu era o tragedie, dar iarna... Chiar daca se improvizau tot felul de incalzitoare din rezistente de resou combinate cu eprubete si alte sticle relativ rezistente, pauzele de seara pana dimineata la energia electrica faceau aproape imposibila tinerea unor specii cu pretentii termice peste 16-18 grade... Se tineau cu succes carasii aurii, molly, xipho si asemenea... prin selectii succesive erau gupy care traiau la 12-15 grade... asta daca termometrele indicau corect! Eee vremuri, vremuri...
In prezent chiar daca putem avea conditii si ustensile sunt totusi destul de scumpe... iar americanii, din cate vad nu sunt atat de cautati si pretuiti pe cat ar merita.
Am de 3 saptamani o pereche de JD la donatii si pana acum numa intrebari si deranj inutil. De altfel am vazut ca ati intervenit pe acolo. Multumesc. Am fost plecat o saptamana. Daca nu-i dau in cateva zile ma gandesc sa-i bag in comunitar (180x60x60 cm, filtru Fluval FX6 + intern U4). Am deja acolo : 2 oscari, 4 severumi, 1 gibiceps, 1 salvini si 2 hoplo... Or mai incapea 2 JD macar pentru vreo jumatate an? Mai am la crescut 2 electrici (cam 4-5 cm) si nu sunt sigur, inca, ce sex au, deocamdata se fugaresc ca nebunii... Nu indraznesc sa-i bag pe toti la un loc, acum, electricii sunt prea mici fata de cei clasici. Daca astia electrici nu se fac pereche, ma gandeam poate fac o pereche mixta 1 electric cu un clasic pentru fiul meu, intr-un 260 l. Ce spuneti? Ar fi fezabil?
Va multumesc, iarasi..

Oricum prima pereche la care am pui vor ramane in 200l, am inceput usor usor sa le modific peisajul care era cam sarac.
Au ramas vreo 20 de pui. Dupa 3 saptamani au cam 0,5 cm. Nu mai stau in grup, chiar daca femela (Marioara) mai incearca sa-i adune in groapa.
Parca si parintii au mai crescut putin. A ap?rut un pic de galben in partea din spate a inotatoarelor dorsala si ventrala la mascul si se formeaza un ocel pe codala!?
Am bagat acum o saptamana un cateva plante cianotice, un pic de iarba, aditie de CO2, o radacina pregatita mai demult... pun poze mai jos. inca nu sunt multumit de aspectul general... dar nu am intraznit sa fac prea multe schimbari deodata. La cateva zile mai schimb ceva pentru a le da timp sa se adapteze.
Ape limpezi.
Dan
Cat gamalia acului! au cateva zile. Mai am o serie la alta pereche, de 3 saptamani care se vad ceva mai bine 3-5 mm.
Pana la urma, vrea cineva o pereche de JD, aleasa, care au demostrat ca pot scoate si pui, cadou? Peste cateva zile eliberez acvariul si ii bag in comunitar de unde sa-i prinda cine poate - are 650 l.
Cine doreste va rog seriozitate pana duminica - telefon.
Ape limpezi.
dan-iulian wrote:
AlexOprea wrote:S-au dat?


inca nu. Maine se decide. Intre timp au pui...


Sunati-ma.
AlexOprea wrote:S-au dat?


inca nu. Maine se decide. Intre timp au pui...
rezervati.
Maestre Koala. Jos palaria. M-am lamurit. Scurt si la obiect.
Intr-adevar cu denumirile e jale...am gasit vreo 3. Eu am ales ultima varianta.
Au la dispozitie 200 l, deocamdata. Sper sa le ajunga pentru ca in comunitar e cam aglomerat. Oscarii cam danseaza. Daca se imperechearaza ... ajunge o pereche de balauri.
Imi doresc sa-i tin pe termen lung. I-am indragit. Ii voi tine singuri in 200 l, deocamdata cu puii lor cu tot pentru ca e spectacol. Si sunt langa biroul meu de lucru
Ii voi observa, poza si posta pe masura ce cresc.
 
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com