[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan-iulian
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Message
Am reusit azi niste poze mai bunute...
Da. Este o posibilitate la care nu m-am gandit...
Am spus ca este prima data cand tin JD si nu stiam ce ritm de creste au... Posibil sa fi avut 2 poate 3 luni cand i-am luat...aveau cca 2-2,5 cm.
Dupa ce au depus, in ultimele 2 saptamani, parca au iutit ritmul de crestere... masculul are acum in jur de 12 cm...
Partea distractiva este ca de azi, am pui si la a doua pereche separata intr-un 70 de litri in vederea unei donatii...
Ca sa marturisesc am luat pui de JD pentru fiul meu care isi dorea electrici... N-am gasit multa vreme si am luat clasici. Fiul meu si-a gasit intre timp electrici si eu am ramas cu JD pe cap.
Eee la cum incep sa arate acum dupa 6 luni... Astia sunt kinder cu surprize! Imi plac atat de mult ca voi tine neaparat o pereche. De s-ar fi inteles in acelasi acvariu as fi tinut ambele perechi!
Sunt grozavi! Au un albastru ”imposibil” si un temperament special. Sunt de fapt niste pesti timizi, spre deosebire de ceilalti americani pe care ii am (severumi, oscari, blue acara), pe astia inca nu i-am convins sa manance ”din mana”. Nu mi-au stricat plante! Doar pe cele care le-au stat in calea celor 2 gropi necesare puilor.
Sa vad ce fac cu sumedenia deee pui... dac-or trai. Am o serie de vreo 2 sapt si inca una de azi!!! nici macar nu i-am hranit cu ceva special... Nu artemia eclozata... doar ce pica din acvariu si o data la 2 zile galbenus de ou. In ritmul asta pana la sfarsitul anului fac cel putin 1000...
Oare sunt doritori? ... Dragi colegi voi ce faceti in situatii din astea... La Targoviste am fost la un petshop sa intreb. L-a umflat rasul pe vanzator, mi-a aratat ce are in acvarii... singura ciclida - scalarul.
Eu am pus la Donatii a doua pereche si m-am sunat cineva sa ma intrebe daca merg cu gupy si moly in acvariu... Ce sa zic? Da! Gupy la micul dejun si moly la cina! Ma scuzati...
Voi mai reveni cu ceva poze.
Update. Au fost botezati Ionel si Marioara.
A trecut o saptamana. Puii au supravietuit aproape jumatate. Parintii sunt grijulii cu ei, mai mult femela, masculul pare preocupat sa ma tina pe mine departe de acvariu...
Inca nu am inteles cu au depus la 6 luni... Oricum par sa creasca si sunt pe zi ce trece mai frumosi. Albastrul iridescent imi pune probleme la pozat. Nu ies pozele prea bine. Am reusit totusi ceva.
Cand pot si am timp caut materiele pe net despre JD, forumul pare destul de sarac... Sunt asa putini detinatori?

Update.
Oscarii au inceput sa danseze... Ala micu (Haplea) se tot da pe langa ala mare si nu vad sa mai fie batut ci doar atins prieteneste cu gura mare. Nu se iau deloc bot in bot...
Sa fie semn de pereche? Vom vedea.

Gabriel mai tin perechea de JD (au depus alataieri) inca nu mi-a sosit severumii comandati, m-au amanat pana pe 7 iunie. Oricum pastrez acvariul in functie sa nu se decicleze. deci poate...
La perechea cealalta am pui de o vreo saptamana si mi-au trait destui sunt cat urechile acului.
Superbi!!!!
Am si eu un baietel roscovan, si nu ma satur sa-l privesc, dar parca nu-i asa frumos ca cei doi de mai sus.
Sa va traiasca.
Prin februarie, adica acum vreo 4 luni am capatat 7 pui JD mici, mici, mici... cca 1,5-2 cm.
Au locuit intr-un bazin de 200 l in pace si distractie pana acu vreo 2 saptamani, deci sa zicem acum au varsta de 5-6 luni si cca. 5-8 cm dimensiuni.
Masculul dominant si-a tras consoarta. Masculul 2 (sa zicem) s-a casatorit si dansul. De aici incepe necazul unora si distractia altora...
Au inceput cafturi majore s-a lasat cu sange... N-am fost atent cateva zile si m-am trezit cu doua perechi care si-au impartit acvariul (nu frateste - 75% cu 25%) iar ceilalti colocatari au cam dat coltul .... i-au batut pana ....
Am reusit sa separ perechea 2 in alt acvariu, pestii intregi.
Dupa alte 2-3 zile de neatentie observ cratere prin tot acvariul plante (nu erau oricum prea multe) distruse si femela disparuta... Si SURPRIZA! dintr-unul din gropane mi-a aparut un nor de pui...
Stimati colegi pentru mine e premiera n-am mai avut JD. Dar din ceea ce am citit nu reiese ca sunt capabili de reproductie la 5-6 luni.
Asemenea rata de inmultire n-am vazut decat la convict.
Ma asteptam sa creasca macar 10-15 cm apoi sa vad pui.
E normal?
La ce sa ma astept in continuare (puii au deja vreo 3 zile)?

Ape limpezi.
Donez 1 pereche JD. Dimensiune mascul cca. 6-7 cm, femela 4-5 cm.
Pereche aleasa de buna voie dintr-un lot mai mare.
Motiv : mai am o pereche... nu mai am spatiu... URGENTA
tel. 0742171115
Salut Gabriel,
Ma bucur nespus sa aflu ca mai sunt oscari la Targoviste. Brava. Poate ne vedem la o cafea mai schimbam impresii. Facem un club.
Ala micu ciufulit isi revine repede. Papa bun sa aiba.
Am avut aceeasi problema (oscar mare cu unul mic).
Timp de mai bine de o luna ala micu a mancat papara zilnic, arata mult mai rau decat al tau. Am fost convins ca-si da duhu.
In ultimele 2 saptamani s-a produs o schimbare majora: se tolereaza reciproc, mananca impreuna apoi trece fiecare in coltul lui de acvariu. Ala micu a invatat sa-l evite pe sef. E drept ca ala micu nu mai e asa mic a crescut in 5 luni de la 3-4 cm la 14-15cm, dar oricum nu se pune cu sefu care e cel putin dublu. Am mai facut o smecherie: am plantat 2 buturugi mari si una plutitoare dupa care se pot invarti fiecare fara sa se intalnesca tot timpul (lungime acvariu 180cm, latime 60cm). Au mai aparut si alti locatari. Acum sunt 4 severumi mari care se invart tot timpul si distrag atentia - insa nu sunt niciodata atacati de oscari. Am marit doza de haleala (au aparut ramele) probabil toate au contribuit la instaurarea pacii... sper sa fie de durata.
Ala micu de cate ori lua bataie avea rani masive - in 2 zile se regenera fara urme... se vindeca pe o parte, era busit pe ailalta... a fost de groaza...
Acum, sincer, nici nu mai tin mortis sa iasa pereche. Zic mersi ca se inteleg. Nu eram foarte incantat de culoarea astuia mic... e un clasic cu oranj as fi vrut un albino sau un tiger red...Acu nu mai zic nimic e frumos ca s-au impacat, in plus a fost botezat de fiu meu Haplea si declarat proprietate! Voi reveni cu poze.

Apropo. Am vazut ca lucrai la un acvariu mare. Am 2 perechi de JD cu gene electrice alese, sunt nevoit sa cedez una pereche... am doua acvarii blocate, una din perechi a depus si a trebuit sa scot tot de acolo... Am nevoie de spatiu pentru niste pui de severum comandati...
Daca te intereseaza - tel meu 0742171115.
Ape limpezi.
Multumesc. Am fost la Coralis saptamana trecuta... aveau cativa oscari intr-o stare jalnica... nu mi-au placut. Am comanda de severumi si salvini la ei de anul trecut... am si sunat de cateva ori. N-am nici astazi vreun orizont. Pana la urma am gasit tot la colegii de pe forum... pe ”pile si relatii”.
Magazinul era arhiplin de discusi... frumosi, poate asta cere piata, da ios taran si vreau chesti mari, cu ochi mari si care manca mult.
Eu pe al meu red l-am gasit acu vreun an si jumatate singur si trist intr-un petshop din Pitesti... pierdut printr-un auchan, nici nu stiau ce e dihania aia maro. Scria pe bazin ”ciclide africane mix”! N-am inteles unde era mix-ul... Norocul meu ca aveam vagi cunostinte si citisem intamplator, cu ceva vreme in urma Biblia ”astronautilor” (zice fiul meu)... si ca sa fiu sincer nu ma gandisem ca voi putea tine asemenea namile... (Eu am prins microbu prin clasa a II cu borcanu de muraturi, cu 2 gupy si 2 xipho si in 30 de ani evoluasem la 200 l max.).
Cand l-am vazut, a fost dragoste la prima vedere. N-am mai gandit ce balaur se va face... ca-mi va strica linistea de duminica si imi va umfla factura la apa. L-am pus la punga pe loc, am lasat vreo 30 de lei la casa, s-am fugit cu el acasa fara pauza de sofat. Dupa ce a crescut boieru si s-a demostrant ca 120cm lungime acvariu nu-i ajunge sa se simta bine, am primit aprobare si indemnuri familiale (ba chiar si pusculita lui fiu-meu) sa marim lacul...
Apropo, mai are careva oscar red?! Sic!

Acvariu comunitar: 180x60x60. Inventar: 2 oscari, unu mic, uratel, si unu mare si frumos, 1 mis Salvini tricolor, 3 severum gold si 1 red spoted, 1 pleco, 1 green (mic) si 2 verisori blue acara basca 2 gusati meki...
La crescut: 7 JD si 2 EBJD.
Ne-a cam luat valu! In curand voi dona-vinde, daca am cui... Ha!
Sa ma iertati ca m-am lungit... dar mi s-a terminat tutunul si trebuie sa-mi tin mainele ocupate cu ceva!
Ape limpezi!
Multumesc Koala pentru sfaturi.
Aurel, oscarul red a crescut in comunitate si intr-un acvariu plantat, acum ajuns in casa mare se comporta bine cu ceilalti si de 2 luni nu mi-a stricat nimic, n-a rupt o frunza, severumul imi mai papa mugurii de anubias. Sunt situatii cand se retrage din fata unui mascul severum red spoted si chiar a unui salvini. S-a impacat si cu un pleco imens (cca. 35 cm). Ca sa nu mai vorbesc de un somotel mustacios care il face un fel de toaleta zilnica pe corp. Am crezut ca va fi busit, se pare insa ca oscarului ii place, e ca si cum ar sta la scarpinat...
Nu a fost niciodata prea agresiv cum citesc pe aici ca se mai intampla. Eu l-am invatat sa ia mancare dintre degete, imi soarbe ramele si sta pe loc sa-i mai pice.
I-am dat de multe ori creveti decorticati- pur si simplu nu-i plac... nu-i mananca decat in situatie de foame extrema...
I-am mai dat de cateva ori ficat de pasare - se pare ca e o delicatesa pentru el... o fi bine sa-i mai dau?

Am sa mai astept sa mai creasca ala micu. Intre timp poate voi gasi cativa pui frumosii, mai am un acvariu de 200l, deocamdata ocupat cu severumi in carantina. E unul red shoulder cu albeata pe ochi, ciufulit si batut - asa l-am cumparat (stiu nu trebuia, dar l-am vrut fiul meu neaparat si n-am gasit altul). Il tratez de vreo 7 zile...cu retetele de pe forum, sper sa rezolv cat de repede si sa eliberez casa. Daca stiti careva, undeva niste pui de oscari (extra: red tiger, red sau albino) nu exitati sa-mi dati un pont. Va rog.

Ape limpezi.
Asa. Baiat sau fata? !
Am citit de mi-au sarit capacele... stiu ca-i greu sau poate eu is greu de cap...
Multumesc anticipat oricui isi pierde vremea sa raspunda...
Bazin nou 650 l... si in sfarsit... 2 oscari: unul mic (11-15 cm) si unul mare (25-30cm-14 luni).
Mi-am dorit pereche. Dar pentru ca bazinul precedent avea doar 260l ... De acum incolo incercam.
As putea-o lua de la inceput cu cativa maruntei, dar nu se poate, Aurel (red) este deja membru de familie de mai bine de un an asa ca lui trebuie sa-i gasim pereche... si nu stiu cum sa fac. Nu stiu daca-i baiat sau fata.
Am capatat acum 3 luni un pui... e simpatic, creste frumos, dar e bumbacit constant de catre cel mare, nu cu rautate, adica nu-i vanat ci doar cand ii sta in cale. La mancare nu-i batut, o impart ”frateste”, adica una tie 2 mie.
Daca nu ies pereche si sunt putine sanse dupa cum vad deocamdata..., cum sa procedez... sa mai iau 2-3 la cresa? Dar daca nici asa nu iese? Aurel (Aurica?!) trebuie sa ramana in familie.
Poate maestrul Koala are vreu sfat?
Ape limpezi.

donez:
Labidochromis caeruleus - 3
Elongatus mpanga – 1
Melanochromis Auratus - 1
au cam 16 luni.
sanatosi nu mai am spatiu am trecut la sud americani.
Dan
Cumpar salvini (2-3 bc.) si Severumi 2-4 bc mici sau mari. Spatiu garla pesti lipsa...
mesaj pm sau tel 0742171115.
Dan
Cumpar capac acvariu 180x60
mesaj pe mail margaritdan@gmail.com
Multumesc Koala.
Dupa ce il mut in casa noua caut fratiori poate reusesc o pereche. Daca gasesc tiger red sau tot red.
Mai am vreo 7 prichidei JD la crescut poate iese o pereche si de acolo.
Ar merge intr-un 180x60x60, filtru fluval FX6 combinatia urmatoare:
- 2 oscari (preferabil pereche, daca-mi iese);
- 2 JD (daca iese o pereche sau 1 singur in caz contrar);
- 1 salvini (capatat, adult, posibil femela?!);
- un pleco;
- un mascul severum red (capatat de la sorin33) vesel, cuminte, dar fitos la mancare (am tot incercat sa gasesc si o fetita... n-am reusit inca);
- o pereche blue acara (deja maturi cu depunere la activ)
Ape limpezi.
Am si eu un Oscar... si mai vreau...
acvariu 260l... colocatari 3 meki blue acara si o namila pleco...
urmeaza 650 l... e in atelier si un oscki mic sau 2...

 
Forum Index » Profile for dan-iulian » Messages posted by dan-iulian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com