[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alex
Forum Index » Profile for Alex » Messages posted by Alex
Message
wolfy wrote:pentru sandu
dar de scula asta ce parere ai: http://www.aquadiskont.com/shop/product_info.php/products_id/774
imi e imposibil sa-mi fac o parere pentru ca e in germana

Pai sa vezi dracie...nici eu nu stiu germana ...asa din ce am mai adunat de pe drumuri sau din carti cu poze
Acum cred totusi din nemteasca mea de balta ca daca ar fi fost cu butelie ar fost mit flasche nu ohne flasche. (flasche = butelie, cu siguranta). Poate apare fru`n nemtolog si ma contrazice sau confirma inalta mea eruditie in ale lu Ghiote
Din ce vad eu pe poza nu imi place reactorul...in sfarsit am gasit la o firma care se da de profil ceva in materie de reactoare, mai rudimentar decat chiar cele propuse de cativa dintre colegii nostrii
Dar ce e misto e ca ai pe ea si controler cu sonda de pH cu tot si toate astea la 110 Euro. In mod normal la pretul asta iti iei doar controlerul cu sonda, mai ai acolo si un reductor de presiune cu 2 ceasuri si o electrovalva (chiar daca din poza vad ca ar avea cam mult plastic)...ma rog e Papillon, nu stiu cine`s astia si cu ce se ocupa probabil china da pretu` e bun. Macar pentru cateva componente de acolo merita cu butelia putand sa te carpesti loco.
ADXX wrote: logic ce spui. dar, pe de alta parte, unde sunt surorile acelor exemplare superbe de masculi? ca daca nu ajung si ele pe piata, inseamna ca le omoara numa' asa, ca sa nu ajunga pe mana amatorilor care ar avea posibilitatea sa scoata din prima ceea ce crescatorii s-au chinuit sa obtina in ani. Ok, daca este este asa, atunci de unde provin totusi, femelele care sunt pe piata?


Pai ca sa glumesc (daca se poate glumii pe asa o tema),deh grea e viata unui peste cand se zbate pe uscat....
Din pacate esti foarte aproape de adevar, daca discutam de nivelul profi smilie .
Acvaristica ne-a aratat, nu o singura data, ca nu intodeauna are o fata umana.
Let`s face it! Chanda? Zebre Fluo? Papagali? etc...caci sirul e lung.
Cine se ascunde dupa cires ori nu stie, ori e ipocrit si nu vrea sa o recunoasca public.

Ma rog...sa revenim la bettele noastre.
Femelele au valoare foarte mare dar...valoare genetica si de matca, rar estetica.
Am promis sa verific daca a calcat coada de femela betta la Aquarama 2005.
Dupa cum am presupus...nu , firesc nu .
Ce dracu sa expuna ???
Cat o fi de frumoasa o femela, daca o expui langa "masculul aferent" s-a terminat jucaria Exclus analogiile

Am citit insa de femele ce se vand la preturi fabuloase am si scris despre ele si alea de cele mai multe ori nici nu se vand, sau se vand pe bani grei iar fenotipic vorbind poti sa traiesi cu sentimentul ca ai bagat banii ca smilie La crown sau la double nu-i chiar asa da`...

Ei bine dintr-un lot din care se tin femele se stie exact si cine-i stramosu` lor de pe la Burebista`n coa`
Se selectioneaza ...se tine "the best", se vede ce este si fertil si cam asa se aleg cateva bucati si se pastreaza de matca.
Restul...sanatate, la vanzare la pirana, la galeata...ce sa-i faci asta-i adevarul.
Nu o fi pe placul urechilor multora dintre noi, da` acum ce sa-ti fac ? sa te mint ? si sa-ti zic ca le tine la pension pan` la adanci batraneti???

De ce apar la noi si femele...pai uite pentru ca exista si oameni ca alina sau ca akata care mai reproduc betta sau chiar si crescatori mai mult sau mai putin profi` care dau apoi cu femele`n populatie ...si dintr-un punct de vedere bine fac, ca altfel, am fi si noi ca in vest, unde dai cu tunu` si nu gasesti o femela de betta.

La killy depilda treaba asta se regleaza si mai usor...din temperatura la care sunt incubate icrele
lazarginel wrote:poate se va gandi cineva cu banii sa aduca si produsele firmei dennerle in romania eu am incercat cu firma Dupla sa vina in Romania dar trebuie fonduri mari de bani si deocamdata in romania pretul da tonul nu calitatea


Nici vorba...pentru moment nu mai cred in calea asta .
Hai sa discutam sincer situatia noatra de moment si sa fac cateva dezvaluiri pe care probabil ca macar unii dintre noi nu le stiu.

1.Tropica exista in Romania !!! Si nu de ieri de azi ci de cativa ani.
Daca mai aprea pagina Tropica in forma veche cum o cunosteam ati fi ramas socati sa constatati cat de "bine o duceam" la nivel de plante .

Evident totul era ca pe vremurile bune cand se raportau productii la hectar.
Da tovarasi aveam firma Tropica in Romanica da` de pomana,...exact cum ai cerut tu, un om cu bani (sau nu atat cu bani dar importator cunoscut din Ploiesti) se decisese sa apara pe piata cu plante de la Tropica.
Aditional ar fi trebuit sa apara si fertilizantii lor, ca o paranteza, de o calitate ireprosabila.
Nimic din toate astea ...plantele aduse datorita conditiilor de stocare si a nepriceperii sau lipsei de pasiune a vanzatorilor precum si a cererii scazute de pe piata faceau ca plantele sa se paradeasca instant.
Era un genocid in masa ...mai ales in perioada aia in care erau putine alternative de a cumpara ceva nou, ceva de la o firma de renume...ceva ce nu ai fi gasit sub nici o forma de la un producator local.

Fertilizanti nici nu s-au mai adus(nu, cel putin din cate stiu eu)...pentru ca plantele erau tratate in batjocura, iar datorita pierderilor masive se incerca rentabilizarea transportului prin marirea pretului la plantele care mai ramaneau asa ca, pentru ce dracu sa mai aduci fertilizanti...si pentru cine?
Cine dracu sa mai cumpere in conditiile astea???

Asa a fost distrus un brand in Romania, un brand care afara este o afacere infloritoare si care cu putina cultivare ar fi putut sa prinda si aici!
Asa s-a pierdut o sansa...din lacomie si nepricepere!

Acum eu am vazut la fata locului si am discutat cateva ore bune cu distribuitorul Tropica care aproviziona cel mai mare magazin din Berlin...oameni finuti, cu studii, deschisi spre a explica orisice dar mai ales cu respect fata de cumparator.
Nimic din toate astea nu le puteai intalnii la reprezentantul lor de aici.
Asa ca mai pe romaneste baietii si-au bagat picioarele si, de pe harta Tropica a disparut Romania !

2. Cu Dupla e un subiect aparte... o alta poveste.
Chiar intr-o piata dezvoltata cum este cea germana nu-i chiar usor sa vinzi Dupla.
Nimeni nu-i neaga calitatea, da` vesticu`-i om calculat, nu da banii usor din buzunar.
Acolo nu toti oamenii care au bani de Mercedez il si cumpara. Prefera poate un WV...nu-i zgarceala e cumpatare.
Trebuie sa fi destul de pasionat sau nebun, ca sa iti cumperi "Mercedezul fertilizantilor sau al aparaturii".
La vremea la care am scris articolul despre CO2, ziceam si ce mi-a povestit posesoarea acelui mega-magazin din Berlin...daca vrei sa iti cumperi Mercedez i-ati Dupla, da` noi renuntam la ei...ne ocupa pentru prea mult timp spatiul in raft si in timpul asta vindem alte firme mai slabe dar mai pe buzunarul neamtului de rand.

Politica firmei Dupla a dus intr-un final apoteotic la faliment si la cumpararea ei de catre un grup Israelian(din cate stiu) care a modificat marketingul incercand sa nu faca rabat la calitate...pana acum vad ca au reusit...ce va fi de `acum incolo om traii si om vedea.
I-am laudat cand a fost cazul...o sa-i injur daca se vor porcii (scuze M.A. ...stiu co` sa citesti ce scriu acum ).
In fond nu am actiuni la ei, inca suntem o piata prea mica pentru ei, deci interes 0...

3.Dennerle au un raport pret calitate bun, sunt mult mai diversificati si sunt un concern deja, cu produse ce au jdemii de destinatii si care produc si plante.
Chiar si eu am un Eusteralis de la ei mai "sp." decat se gaseste stellata-ul pe la noi ...ala de a fost confundat unu` cu altu`pe vremea cand mi se propunea sa joc la mai rosu de a trebuit sa schimb "categoria" ca sa ma inteleaga interlocutoru`...ma rog nimic personal si eu m-am fript cu poze si m-am jurat ca nu ma mai pronunt pe ce nu vad

Aici cred ca ar fi mai multe sanse ca cineva dibaci sa se bage ca poate jongla cu mai multe "ace,brice si carice" decat segmentul restrictiv al lui Dupla.

Totusi nu asta ar trebuii sa fie lupta noastra, a celor de pe forum si sa asteptam la mana lui x,y si z sa-si riste banul si sa incerce sa devina reprezentant Dennerle in Romania...asta se poate intampla si peste 10 ani...si atunci ce facem, zece ani nu folosim ce am citit ca-i cel mai bun lucru??? Ideea e ca lumea sa ceara produsul si sa fie dispusa sa il plateasca ...iar cai de a-l importa se vor gasii .

razvan wrote:SUNT SEGMENTE UNDE SA VREI SA FACI CIRPACEALA SI TOT NU-TI IESE PROFI !!!!
...si mai grav este ca sunt segmete (si asta al fertilizantilor este un exemplu bun) in care unii au facut carpaceala si au zis atat de bine ca au facut lucru ala "profi" incat lumea i-a crezut

Probabil si asta e un lucru care tine "cultura" clientului.
Lumea e neinformata si credula vedem asta zi de zi din ce mai aflam ca a cumparat userul nostru de zi cu zi la prima sa vizita in Obor si la ce mai cumpara dupa un an de navigat pe forum din acelas...obor.

Se bucura la pretul de seminte in loc sa realizeze ca pretul ala reflecta efortul producatorului spre a fabrica produsul.
Nici un vanzator nu poate fi altruist cu chestiuni legate de pret.
Daca ai bagat bani in cercetare si bagi perpetuu intr-o echipa de bazati...oamenii aia se "vad" in pret.
Daca nu ai cercetat nimic si imbuteliezi o zeama in sticle atunci normal ca pretul e scazut...dar si rezultatele pe masura...

Intr-un topic ce se pierde in negura vremurilor pe un forum distrus de fru`n idiot, foloseai e o expresie care se leaga foarte bine de subiectul pe care il discutam noi acum:
Atunci spuneai intr-un context asemanator... ceva de genul " dam microprocesoare la canibali, ce o sa faca cu ele? "
Vezi tu cum stau lucrurile...de patru ani incoace se duce o munca...buna-proasta pe forumul asta...nici macar nu mai are importanta...
"Canibalii" intre timp au citit...au invatat sa nu mai creada chiar toti in Petre Ispirescu, varianta piscicola si uite ca incet dar sigur incepe sa se formeze o piata mai elevata care isi doreste, cum este si firesc, performanta in pasiunea legata de acvarii.

Ori performanta nu se poate face dupa ureche...mai ales dupa o singura ureche.
Iar baietii astia de afara au si ochi bun, dat de experienta unor scoli si studiu fundamentat, au si gura buna, caci stiu cum sa isi promoveze un produs intr-o piata unde cu marketingul nu-i de joaca iar presiunea calitatii produsului este infinit mai mare si au si ureche buna...caci nu stiu de ce, nu au auzit de noi, si de marile noastre realizari in domeniul fertilizantilor...
Ca daca ar fi auzit de ce lucruri geniale se produceau pe la noi si la ce pret, sigur se forma o "coada europeana" la usa producatorului spre a achizitiona asa o potiune magica.
Cum pana acum nu am auzit de asa ceva da-mi voie sa
Timpul lucreaza in favoarea mea, cand lumea se va invata sa citeasca macar de doua ori mai mult inaintea achizitionarii unui produs o sa devina poate mai exigenta decat sunt eu pe forumul asta.
Exista forumuri in strainatate in care oameni cu studii, pasionati de acvaristica dar biologi, chimisti...in viata de zi cu zi se contrazic decent pe seama unor substante prezumtiv folosite la fabricarea unor produse...apoi evident ca formula de fabricare nu va fi dezvaluita in veci

P.S. Multumesc celor care imi transmit aprecieri la adresa celor scrise ...deduc din asta ca suntem mai multi in trib
acata wrote:Apropos, la noi se gasesc?

Pai la noi se gaseste ce stim cu totii...ca daca lumea a crezut in Fat-Frumos nu a dat bani pe fertilizanti cum nici pe vremuri nu a dat nimeni o para chioara pe CO2...timpul si nivelul de educatie a cumparatorului le rezolva pe toate.
Indraznesc sa spun ca nu e o problema ca nu gasesti in Obor Dennerle sau mai stiu eu ce firma ...cine vrea gaseste afara, apoi tocmai asta ar putea fi rolul unui forum cu membrii pasionati, cand descoperiti ceva util un peste, un melc , un crevete, o aparatura va strangezi cativa oameni si fie vorbiti cu un importator local destupat la minte si care e in stare sa aduca ce cereti fie o faceti prin consultanta reciproca si pe spinarea voastra. Eu o fac pe cont propriu si doar pentru uzul plantelor mele de ani de zile...deci se poate!
De unde?... aici ar putea fi zeci de locatii iar despre pret chiar nu are sens sa vorbim, de fapt cred ca ar fi cel putin cativa dintre voi care ar putea gasii preturi mai bune pe net decat ar putea gasii un novice al calculatorului ca mine.
Vointa sa fie..si bani ca de unde alege uite ce lista bogata au numai la produsele despre care v-am vorbit si in ce forma larga de prezentare pe piata:

E15 IRON FERTILISER (20 tablets for 400 litres) E15 IRON FERTILISER (40 tablets for 800 litres)
E15 IRON FERTILISER (100 tablets for 2000 litres)

V30 UNIVERSAL FERTILISER (50ml for 400 litres)
V30 UNIVERSAL FERTILISER (100ml for 800 litres)
V30 UNIVERSAL FERTILISER (250ml for 2000 litres)

S7 TRACE ELEMENTS & VITAMINS (50ml for 2000 litres) S7 TRACE ELEMENTS & VITAMINS (100ml for 4000 litres)
S7 TRACE ELEMENTS & VITAMINS (250ml for 10,000 litres)

TR7 PEAT & BARK EXTRACT (50ml for 1000 litres)
TR7 PEAT & BARK EXTRACT (100ml for 2000 litres)
TR7 PEAT & BARK EXTRACT (250ml for 5000 litres)

PFLANZENGOLD 7 GROWTH PROMOTER (20 capsules for 1000 litres)
PFLANZENGOLD 7 GROWTH PROMOTER (40 capsules for 2000 litres)
PFLANZENGOLD 7 GROWTH PROMOTER (100 capsules for 5000 litres)

BIOGRUN SPECIAL WATER CONDITIONER (50ml for 500 litres)
BIOGRUN SPECIAL WATER CONDITIONER (100ml for 1000 litres)
BIOGRUN SPECIAL WATER CONDITIONER (250ml for 2500 litres)

FB7 CLEARWATER FILTER BACTERIA (50ml for 500 litres)
FB7 CLEARWATER FILTER BACTERIA (100ml for 1000 litres)
FB7 CLEARWATER FILTER BACTERIA (250ml for 2500 litres)

A1 DAILY FERTILISER (20ml for 10,000 litres)
A1 DAILY FERTILISER (100ml for 50,000 litres)

FERTILISER SET (S7, E15, V30 50ml size)
ADXX wrote:... Concluzia este clara: Mult mai greu gasesti o femela "pur sange" (decat un mascul)

In general e mult mai greu sa gasti femele din speciile in care masculii sunt mai spectaculosi dpdv.coloristic.
Am un prieten in Canada care s-a jurat ca nu a vazut in veci la magazin femele de killy sau de betta, rar de guppy etc. La noi inca e boierie mai gasesti una -doua de samanta
Treaba are atat substrat comercial...caci in toate pietele primeaza culorile, voalul etc., nu ideea de a cumpara o pereche pentru reprodus,(in fond pietrisul fosforescent care este chiar neindicat acvaristicii nu numai inestetic si pe care nu l-au inventat romanii ci mitocanii din vest spre a-l vinde, ca slava Domnului au si ei mitocanii lor), dar ulterior a devenit si cu substrat economic caci la pestii care se reproduc usor si la care greutatea consta in consolidarea unei noi linii dpdvd genetic mai pot aprea diversi relativ novici care sa iti preia munca si sa iti culeaga roadele unei cercetari de ani...in fond tot o chestie de comert.
Are, da e de kko...mai iegzact 500 de grame sau ca sa citez textual cum ti-ar spune neamtu`"500g- Flasche (nachfüllbar mit Wandhalter)".
Nu iti lua butelia cauta alt set, la 500 de grame nu iti ajunge nici o luna si ti-o incarca dracu` la cat de nesimtiti sunt astia de la centre.
Nu se baga nimeni pe sub 3kg...poa sa fie prea boier, da ajungi in situatia in care eram eu cu o butelie de 1kg juma de plateam incarcatu` doua`jdemii si transportu` 100.000 si mai pierdeam si 2 ore.
Au si cu si fara...depinde de cat scoti din buzunar, caci au mai multe "pachete" de CO2, daca imi pui link cu ce vrei sa cumperi te lamuresc.
Sfatul meu, insa: nu cumpara butelie de la ei, dai bani multi pentru ceva ce poti cumpara la acelas pret, la aceiasi calitate si cu mai putina bataie de cap din .ro.
ADXX wrote:Referitor la articolul lui Sandu despre betta

De cand urmaresc ce se aduce pe piata (si aici vorbesc de ultimii 10 ani de cand s-au inceput importurile dinspre Asia, nu de ce se aducea pe vremea lu` ceashca de prin DDR sau de aiurea) nu am vazut decat de 2 ori persoane care au adus femele (gen crowntail sau double-tailed) de la producatori.
Pretul la femele este identic cu masculul sau chiar mai mare...si de cele mai multe ori femelele se dovedesc a fi neshte veritabili masculi
Am sperante ca masculul, dat fiind faptul ca stiu cine aprovizioneaza cu masculi Animaxul, este "de soi"...din pacate tot din acelas motiv tind sa cred ca femelele "sunt din popor", tocmai pentru ca am vazut importul si nu imi amintesc sa fi fost si fete...poate ma insel, da aici mai bine as lasa sa vorbeasca pe cei direct implicati in "bisnis".

ADXX wrote:Da' cand vezi o femela, cum stii ce "eticheta" sa-i pui?

E evident...mai ales la crown, double-tailed, chestie de ochi, de experienta...pe care poti sa o capeti dpdv. vizual chiar si dupa site-uri de specialitate unde sunt prezentate si femele si masculi de expozitie.
Asa ca sa iti faci o impresie arunca un ochi pe "Australian Betta Forums"
A fost foarte interesant sa constat la fata locului, la unul din vanzatorii autorizati ai firmei Dennerle in Germania, cat de profesionist esta vazuta cresterea plantelor, dar mai ales cat de fundamentata stiintific este aditionarea de fertilizanti.

Cand fac comparatie cu ceea ce se recomanda odinioara pe acest forum spre a fi folosit in fertilizarea plantelor :o , cand ma gandesc in ce deradere era tratat subiectul CO2 si din ce motive, cand vad ca inca mai apar oameni care pun intrebari disperate despre diverse necazuri aparute in cresterea plantelor nu pot decat sa le recomand sa arunce un ochi pe site-ul oricarei firme serioase care se ocupa de fertilizanti de zeci de ani.

Cand constat ca raspunsul la intrebarile legate de carentele nutritionale ale unor plante relativ banale aflate in acvariile unor colegi de pe forum isi afla raspunsul in "tuicile" pe care le administreaza pe post de fertilizanti dar si in totalul dezinteres fata de un minimum pe care al trebui sa il asiguram pentru a face ca acvariul nostru sa fie cat mai aproape de ceea ce se intampla in natura atunci am uneori sentimentul ca imi bat gura de pomana…

Inteleg ca presiunea financiara e mare, inteleg ca toti ne dorim acvarii frumoase daca se poate cu apa, "paie si bataie"…da` daca am reusit impreuna sa trecem peste prima treapta a acvaristicii, cand deja nu mai este un pacat de moarte daca ai spus ca acvariu este ceva ce nu are 15 litrii si 50 de pesti, haideti, sa facem si cel de al 2-lea pas (treapta a 2-a), utila de data asta plantelor.

Haideti sa trecem si peste cealalta treapta, haideti sa realizam cu totii ca nici plantele nu pot sa creasca cu "vomela" la sticla .

Acum cativa ani era pe forum aprope o scindare intre cei ce scriau…nu stiu cati din cei vechi isi mai amitesc de sintaxa unei foste membre care impartea lumea forumului in cei cu acvarii mici si cei cu acvarii mari…un soi de lumea saraca versus lumea bogata intr-un mod peiorativ, paradoxul fiind ca trebuia sa te simti jenat daca spuneai ca ai macar un 300 in casa. Ti se atragea instant atentia ca nu toti au bani, nu toti vor sa faca ceva serios mai sunt si oameni care se bucura de un "Cleo" la bol…

Un soi de comunism al acvaristicii care emitea teoria conform caruia se poate practica lejer tehnica bonsaiului in acvaristica aruncand cu buna stiinta la gunoi parerile unora care evident aveau pacatul ca se ocupau de acvaristica de cativa zeci de ani si stiau cam cum trebuie sa se desfasoare lucrurile.

A fost nevoie ca unii membrii sa ne bagam semnaturi de tipul celei a lui Razvan (UN RECIPIENT MAI MIC DE 50 DE LITRI, NU SE POATE NUMI ACVARIU !!!) sau cum este semnatura mea legata de importanta aditionarii cu CO2…semnaturi care au starnit ironii, mistocareala din partea scepticilor dar care in timp, datorita evidentei lor s-au dovedit reale si educative.

Revin deci catre un nou subiect controversat intr-o perioada in care am fost suspectat de "pro-Duplism" , facand apel catre voi cei care iubiti in mod sincer plantele din acvarii, neanimati de interesul comercial al vanzarii pe piata al unui produs anume, sa faceti pasul si peste aceasta a 2-a treapta, legata de aditionarea de fertilizanti pentru ca, da sunt pro-Dupla , sunt pro Dennerle, sunt pro-Tropica si pro Ehaim si pro Sera si da, le fac reclama daca vreti si sunt impotriva unor surogate no name -no brand utilizate doar ca sa ne facem ca ne facem treaba.

Am sa vorbesc despre cat de impresionat am fost cand am vazut cat de amanuntit trata o firma ca Dennerle( na…sac, ca nu e Dupla ) subiectul plante …ei fiind dealtfel si producatori la scara larga de plante de acvariu.

La ei am constatat ca totul porneste inca de la substrat si asa este si in natura, caci au un produs Dennele-Deponit pe care ar fi putut sa-l vanda lejer drept "sol miraculos" cunoscuscute fiind exemplele din Romania unde "secretul solurilor unor producatori autohtoni" care vand de la soluri miraculoase colectate dupa vreun tapsan pe care a crescut un brusture mai gros pana la alti care vand pietris fosforescent este tinut cu sfintenie spre a nu da in vileag "marele fasaiala" al unei retete empirice care nu exista.
Cei de la Dennerle depilda au constatat ca lucrurile nu sunt chiar simple si ca acest substrat nu poate asigura singur si in mod constant necesarul de elemente nutritive cum ar fi vitaminele, hormonii si enzimele necesare bunei cresteri a plantelor.

In natura toti acesti nutrienti sunt rapid folositi si degradati dar sunt constant inlocuiti de apa proaspata cu aceleasi calitati initiale si cantitati de nutrienti.
In acvarii este necesara o aditie constanta a lor sub forma de elemente separate spre a asigura conditii optime pentru cresterea plantelor.
Toate aceste substante nu pot inlocuite cu o solutie din "sticla magica" macar pentru simplul fapt ca daca am amesteca toate aceste substante active necesare cresterii unei plante acestea se pot anihila intre ele si astfel devin substante inactive.

Cand o "substanta anihilata" lipseste adica cand constatam lipsa unui singur nutrient, efectele imediate incep sa apara in dezvoltarea plantelor, apar frunze subdimensionate, ingalbenite, gaurite iar in final plante stagnate care arata de multe ori de nerecunoscut...
Este precum carenta de vitamine in dieta unui nou-nascut, este ca si cum am vorbii de lipsa unei diete variate in almentatia noastra, in care lipsa anumitor alimente esentiale lasa urmari asupra dezvoltarii organismului uman.
In plus fiecare schimb de apa ca sa nu mai vorbim de schimburile la picatura altfel foarte utile, dilueaza constant concentratia nutrientilor din substrat.

M-am intrebat cam ce contin toti acesti fertilizanti administrati separat si de ce sunt asa de importanti pentru cresterea plantelor.
Raspunsul a venit simplu:

E15 unul dintre principalii fertilizanti recomandat de Dennerle (similar cu ce ofera de la concurenta -Dupla Plant) contine fier bivalent administrat sub forma de tablete, fertilizant care in sine este cel mai important nutrient, dupa CO2.
Da ati citit bine dupa CO2…si astea nu sunt vorbele mele, ci este un lucru pe care il recunoaste si firma Dennerle…asa ca dispute de tipul celor purtate pe vremuri despre ce-i mai important oul sau gaina si cine a aparut primul sunt lipsite de sens.
Imi aduc aminte cand se scria pe forum chiar de catre persoane care ar fi trebuit sa fie avizate ca CO2-ul e un vax si ca 2-3 picaturi din "solutia magica" rezolva treaba de la sine…stiu ca eu ca persoanal pot fi combatut de gura mare a altora, dar argumentele unor firme de renume care isi desfasoara activitate de zeci de ani investind in cercetare nu.

Asa ca pentru cei ce au ochi sa citeasca si urechi sa auda este evident ca s-a mai pierdut o lupta de catre cei care sustineau contrariul.
Datele enuntate pe paginile unor firme cu specialisti care investesc in cercetare intr-o zi cat nu ar putea investii intr-o viata un producator autohton de fertilizanti nu pot fi combatute!

Un alt fertilizant este V30 insa este un fertilizant solubil in apa a carui absorbtie se face prin frunzele plantelor…

Toti fertilizantii au scheme precise de administrare tocmai spre a nu se anihila reciproc iar fertilizantii ce au in numele commercial aditionata cifra 7 inseamna ca trebuie adaugati o data pe saptamana .

S-a descoperit depilda o solutie si pentru grabirea aparitiei inflorescentelor la plantele de acvariu. Astfel ca administrarea conform programului a solutiei PFG7 ce contine enzime si hormoni ai plantelor, determina inflorirea majoritatii plantelor.
Dupa cum va scriam totul e cercetare…nimic nu e intampalator

Poate cea mai grea intrebare este daca avem nevoie de toti acesti fertilizanti si isi gaseste raspunsul in cat de pasionati suntem, cat de mult suntem dispusi sa constientizam ca toate aceste substante sunt folosite pentru ca sunt utile dezvoltarii optime a plantelor noastre si nu dintr-un moft.
Nu in ultima instanta trebuie sa realizam odata pentru totdeauna ca nu exista panaceul universal, "sticla magica" care sa le rezolve pe toate asa ceva "nu se iegzista"
Nu in ultimul rand depinde si de buget, dar macar daca nu avem bani sa folosim ceea ce trebuie intr-un acvariu plantat atunci macar hai sa "ciocu mic" si sa nu mai comentam ca se poate sa-i oferim unei plante 2-3 picaturi de ce o fi si uite ca merge si asa .

Poate exista cazuri izolate, excepti care dau rezultat pe termen scurt, in general la plante banale dar nu este ceva de durata, caci ochiul nostru nu poate detecta "fericirea plantei" oricat ar propavadui-o substanta dintr-o sticla.

Ca sa va formati o usoara idee despre ce inseamna un plan de fertilizare pe termen lung o sa exemplific prin ceea ce au gandit cei de la Dennerle si ce au produs ei:

E 15 - fertilizant cu fier
Un fertilizant universal pentru plante de acvariu, cu actiune rapida, ce ajuta la crestera plantelor si la formarea frunzelor cu o culoare sanatoasa

V 30
Un fertilizant universal pentru plante de acvariu care are o actiune de preventie a deficientelor in cresterea plantelor sau asupra celor stagnate in dezvoltare, testat si verificat dupa cum o spun chiar cei de la Dennerle pe parcursul zecilor de ani.

DEPONIT FERTILIZER BALLS
Nutrient de substrat pentru plante de acvariu pe ce asigura continutul necesar de elemente si de fier direct catre sistemul radicular al plantelor cu corespondent Dupla Root K, Root Fertilizer ca si substanta activa. Bilele sau conurile sunt plasate langa sistemul radicular al plantelor si elimina substanta active dupa cum declara producatorul timp de aproximativ 6 pana la 12 luni.

S 7
Complex de oligoelemente si vitamine ce favorizeaza cresterea sanatoasa a plantelor si a pestilor din acvarii

PFLANZENGOLD 7
Promotor de crestere al tuturor plantelor de acvariu, un produs 100% natural ce contine enzime din plante, stimuleaza cresterea acestora, are o actiune continuua si se pare ca a dat rezultate in cele mai dificile cazuri chiar si in fata unor plante ce pareau de nerecuperat. In plus previne si cresterea algelor.

A1 AQUARIUM DAILY FERTILIZER

Un fertilizant de aditie zilnica ce elibereaza necesarul de multi-minerale concentrat, in fiecare zi.
Similar lui Dupla Plant 24, Daily fertilizer, se adauga 4 picaturi la 100 litrii "of aquarium water" in aditie la fertilizantii de baza (E15 and V30) pentru a completa schema de fertilizare chiar si a unui bazin cu cerinte mari de nutrienti.

Graficul de administrare al principalilor fertilizanti de la DENNERLE

Remarcati faptul ca schema de a administrare a celor 2 fertilizanti principali permite doar administrarea alternativ si niciodata impreuna a lui E 15 si V 30 . In ziua a 15-a a fiecarei luni se administreaza E 15 si in ziua a 30-a a fiecarei luni V 30.
Alaturi de fertilizanti propusi exista si asa-numitele substante legate de calitatea apei care completeaza programul de fertilizare pe o perioada de minimum 60 de zile dupa care producatorul garanteaza efectele substantelor administrate asupra "peisajului acvatic "
dozer wrote:Unde pot vedea si eu ceva poze cu decorurile lui Regreta?

Poze decor Regreta. Si varianta propusa de schizotron mi se pare ...eu am practicat-o ani de zile si are si avantajul ca iti face o apa taman buna de africani :smecher:
Super pozele, un mascul reusit...pacat ca(probabil) nu ai avut si femela tot crown. Totusi nimic nu e pierdut, vezi articolul meu...asa ca astept cu interes "aproape primii" crownbetta "made in romania"
aT wrote: Nu-i asa ca arata super in banc?

Arata super Par foarte bine ingrijiti ... din cum sunt facute pozele, alminteri foarte placute ochiului prin "gasca" razbate orecum senzatia de supraaglomerare....probabil falsa -mai baga ceva detalii, eu unul le astept cu interes caci intodeauna am avut un feeling pt pestii astia, de care prin natura spatiului pe care l-am avut la dispozitie nu m-am putut ocupa asa cum mi-as fi dorit.
lazarginel wrote:mersi sandu nu le am cu computerele sunt batran am sa beau o bere pentru tine si una pentru mine si ....... eu am primit marfa de la ei

Hotarat lucru nu prea le ai cu computerele (nici eu cinestiece, da ramane intre noi doi...si un forum intreg) pentru ca incercand sa mai editezi ceva la ceea ce iti scrisesem eu ai sters si adresa utila:
http://www.floridadriftwood.com/store.asp


Acum ma gandesc ca ar fi util daca zici ca ai adus deja de la ei poate sa dai 2, 3 detalii privind cum ti-a ajuns transportul, cat de repede, cum ai platit...
MARELE ALB wrote: Principiul e acelasi, nu prea vad ce modificari care sa revolutioneze dizolvarea CO2-ului in apa s-ar putea face.

E asta e, ca nu e chiar asa ...bag de seama ca astia nu stau cu mainile in san.
Acum fo`2 ani de zile am vazut o "minune japoneza" un reactor miniatural construit din otel-inoxidabil si ceramica.
Ce mai, o bijuterie...cu pretul pe masura (undeva in jurul a 100 USD).
Principul de pilda era total diferit caci aici nu era vorba de o bula care se dizolva dupa ce ameteshte`n serpentina ca proasta sau de un curent de apa ce se imbogateste de cu CO2 trecand prin gaz.
Aici era chiar si din punct de vedere al imaginii foarte spectaculos caci era vorba de gaz tinut sub presiune, eliberat pe principiul unei pietre de vibrator dar la neshte dimensiuni aproape micronice....greu de perceput si cu ochiul liber.
Practic o bula era greu perceputa in apa datorita dimensiunii si apuca sa se dizolve complet pana la suprafata unei coloane de 40 de cm
Vorbim aici de o dizolvare instant Asa era eliberata o adevarata perdea de microbule, concomitent,intr-un evantai, aproape perceput numa in reflexia luminii de la acvariu.
Asta ar fi o alta varianta de reactor, combatuta de scepticii care au avut de aface cu un model mult mai rudimentar si similar cu asta al japonezilor si care aveau comentarii cum ca in timp se pot acoperii gaurile din reactor.
Astia insa, baieti deshtepti, au bagat gazul cu presiune si au garantat 2 ani scula
Ma gandesc ca si aici se pot face speculatii asupra puritatii gazului, care poate ar putea colmata orificiile ...da cred ca aici deja discutam discutii, caci eu am vrut doar sa arat ca cercetarea nu doarme, mai ales la poporu` frate japonez si ca s-ar putea ca vechile noastre reactoare sa fie neshte piese de muzeu in doar cativa ani
Val wrote:Taiati-mi capu', trageti-ma in teapa, beliti-ma de piele, puneti sare pe mine si biciuiti-ma in piata.


Val wrote:Sorry. Nu intentionez sa ma scuz. Asta e.

Firesc ...creste-i mari si voinici, las-i in plata lor sa se reproduca, doar sa stii pe viitor cum sa procedezi si cum sa incerci sa-i alegi neshte scalari.
In rest numa de bine...macar tu ai intrebat
lazarginel wrote:si eu am avut niste proiecte de genul lui 'Vasilica" tipul de reactor powerhand dar iti trebuie un recipient construit special si o pompa calculata la dimensiunea recipientului eu am pe acasa vreo patru tipuri de pompe din diverse experimente si nu au functionat cum doream si nici recipient nu gasesti special proiectat pe aqua botanic este un power reactor 200 dupa acela m-am orientat eu dar nu a mers cum doream sa lasam specialisti sa -si faca treaba ??

In general se merge pe un powerhead de 300l/ora...cam asa au toate.
Aici citezi cam din ce zic si eu ...oamenii aia de la o firma sau alta au zeci de ani de experienta si de testari pana cand sa scoata un produs pe piata, fara sa mai zic ca anumite produse sunt asa de bune ca putem spune ca au zeci de ani de cand s-a fabricat acel tip de produs. Unele modele de reactoarele de la Dupla sunt nemodificate de peste 20 de ani...am reviste de specialitate prin care pot dovedi aceste afirmatii...deci au fost bune devreme ce se mai fabrica si azi.
Normal, nu pot sa pun pe toti sa isi cumpere reactoare profi...eu doar am calculat si am citit ce scria "Vasilica" in articolul lui....componentele l-au costat 35 coco....atunci de ce??? De ce sa nu cumpar cu aceiasi bani ceva ce sigur stiu ca functioneaza si inca functioneaza bine de vreme ce de se fabrica de atata timp.
Exista si chiar si pe forumul nostru diversi membrii pasionati de DIY...asta e alta discutie, e omu` pasionat sa-si mestereasca singur jucaria...problema lui.
Eu prefer un ractor de a carui eficienta sa fiu sigur...altul poate sa aibe bucuria lui "uite ce a iesit din mana mea"...frumos, uneori eficient ...alteori nu.
Reactoarele nu sunt scumpe in general iar la un acvariu care deja are peste 200 de l eu unul nu m-as juca cu improvizatii.
Daca am avut bani si m-am inhamat sa il fac de cateva sute de litrii mai bine sa nu stric treaba si sa mai strang inca un pic cureaua si sa iau ceva bun...chestie de optica, nu zic sa fie lumea de acord in unanimitate...nu zic sa ma injure, da` eu asa gandesc.
koala wrote:... poa' sa fie chiar tubifex ... viermii astia sunt extraordinar de rezistenti si sa nu te mire daca ii mai gasesti prin substrat [ mai cu seama "prinsi" pe radacinile plantelor ] chiar la multe luni dupa ce incetezi hranirea pestilor cu tubifex ...
... in mod cert paraziti nu sunt [ mai ales ca zici ca se misca ] ...

tubifex 100%
pitbull wrote:mersi mult de inf care ati binevoit sa mi le puneti la dispozitie
despre genetica s-ar putea scrie mai mult decat ii in lucrarea de pe site dar merge si asa...

Ca sa zic asa nu toti pregatim o lucrare de consultanta despre acest peste, unii am pregatit-o cu ceva ani de zile in urma, iar acum incercam ca din lucrarea pregatita sa facem un rezumat pe intelesul celor care nu pregatesc in mod obisnuit lucrari , dar vor sa cunoasca macar cateva notiuni incipiente, despre subiect
muscalu wrote:OF OF,
Pe linkul dat de Sandu apare o scoica tot unionida. O fi ea buna de acvariu, dar judecatzi si voi ce efect poate avea cand se reproduce.


Mane, eu cand am dat link-ul respectiv l-am dat in cunostinta de cauza cu ceea ce inseamna parazitarile.
Scoica oferita spre exemplificare nu este promovata pe un singur site legat de acvaristica tropicala, din gresala, ci chiar pe mai multe unde este prezentata drept fara probleme la speciile de pesti tropicali...de fapt vaz ca si tu undeva mai jos spui ca: adica nu pot parazita decat un anumit peste

De obicei daca ai bagat de seama eu si cand scriu un articol scriu din ce am crescut sau am reprodus in propriu-mi acvariu/rii, nu fac ample traduceri din lucrari despre pesti, plante, creveti samd. pe care nu i-am avut in viata mea...si din acest motiv ma opresc in a mai spune ceva despre scoica in cauza pentru ca nu am avut...
Dar refuz sa cred ca am descoperit noi in desteptaciunea noastra acest impediment si aia care o vand de mama focului la preturi de pana la 5 euro nu s-au prins de "nenorocirea pe care o introduci in acvariu"...

Ba mai mult, ai bagat de seama ca nu am prezentat o scoica mult mai frecventa pe la acvaristi: Anodonta si care si ea paraziteaza da uite cum si cu ce efecte:

Acum banuiesc ca suntem cu toti bine educati si cu guvernanta frantzuzoaica de la gradinita si cum tot poporu`-i francofon nu va nemultumii pe nimeni ceea ce se scrie clar sa priceapa lumea:

Les glochidies (larve de moule) parasitent les poissons, quoique pas systématiquement, car elles peuvent atteindre le stade de mollusque formé sans parasiter. Cependant ce parasitage ne NUIT en rien aux poissons. Aucun poisson n'en est jamais mort.

Nu stiu altii cum sunt...da mie tot imi plac scoicile
Oricum discutam de pomana, nu e in tara si pe asta chiar ca nu o mai aduce nici dracu.
Asa ca o sa ne dam cu presupusu pan` la adanci batraneti, ca devreme ce pestii se dau greu prin Obor...scoicile poate doar la kilogram pentru o delicioasa cina romantica langa sampania din frapiera

P.S. in inchere as vrea sa atrag atentia asupra unui alt aspect neluat in seama de antevorbitorul meu-muscalu, si surprinzator ca a fost neglijat de un om cu studii de specialitate, probabil doar pentru ca nu a avut sansa sa viziteze vre-un depozit de nevertebrate si pesti tropicali , sa zicem cel din Nuremberg , unde ar fi observat si dimensiunile, implicit varsta la care se vand aceste scoici.
Daca lipim ceea ce am scris eu mai sus la ceea ce cu bunavointa specifica poporului frate francez a scris "La maturité sexuelle intervient entre 15 et 20 ans, la moule peut vivre un siècle. " putem printr-o deductie logica sa facem si o predictie asupra momentului in care "monstrul" nostru ne va nenorocii pppaaa vecie

Pot face chiar si o previziune, bazata pe o parafrazare dintr-o previziune data de Darwin : caci daca din ultimii 15-20 ani din toti oamenii pe care-i stiu si se si ocupau de acvaristica acum pe forum sunt doar fro` 5 banum ca si peste alti 15-20, cand scoica isi va arata adevarata ei fata vor mai fi tot atatia in cel mai fericit caz.
Asa ca repet vorbim de pomana...ca s`asa nu ne baga nimeni in seama si pentru ca din aia 5 oameni nu cred ca mai mult de 2 ar si da banii pe scoica respectiva
The cost of the entire device is under $35US complete and has a total count of 8 parts inclusively.
Trebuie sa fi batut in cap...sau american ca sa dai 35 USD pe niste componente pe care le asamblezi tu cu rezultate indoielnice cand la pretul asta iti iei un reactor cu powerhead cu tot (si inca unu de marca) pe care doar il instalezi in bazin si functioneaza brici

Acum insa pentru ca te preocupa schema lui Vasilica asta (John LeVasseur) si pentru ca pe taramuri mioritice poti incerca reactorul asta la un pret maxim de 350.000 lei am sa iti descriu un pic ce a vrut el sa zica. Nu iti fac comentarii vis-a-vis de eficienta lui...Cum vad eu o treaba realizata serios si eficient am descris-o intr-un articol

Sa revenim deci: Vasilica, a luat un powerhead care dupa cum stim cu totii are un orificiu mai mare prin care absoarbe apa si pe care l-a infipt intr-un burete (ca sa nu o absoarba cu tot cu pesti si jeg) si un orificiu mai ingust prin care elimina apa cu putere.
Acest al 2-lea orificiu este legat la un cilindru cu capac (cel verde) vad ca ei au folosit capul de la furtunul de curatat jegul din acvariu... In capac intra deci central curentul de apa si intr-o laterala a capacului un tub cu piatra fina de vibrator prin care tu introduci CO2-ul. Se presupune ca acel curent de apa v-a spala bulele de CO2 si se va transforma intr-un curent de apa imbogatit in CO2...asta-i toata filosofia
 
Forum Index » Profile for Alex » Messages posted by Alex
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com