[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scoici  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

sal to all . sunt nou in ale acvaristicii (insa m-am documentat super misto, mai ales de pe acest site) insa am shi eu o intrebare...(raspunsul nu l-am gasit cand am dat search...) as dori sa pun in acvariul meu, care are din pacate numai 25 litri, numai plante naturale, nisip, si... cam multzi pesti (ma chinui sa scap de ei, dar nici in WC nu vreau sa ii arunc...) deci as dori sa pun una, doua scoici vi, din "garla" de prin bistrita sau de prin siret, scoici nu mai mari decat unghia... ce imi recomandatzi? sa renuntzi la ideea asta, sau sa... ma duc sa caut scoici. tzin sa mentzionez ca scoicile vreau sa le tzin in acvariu, vii.

informatzii despre apa, PH, duritate, etc etc et c, nu pot sa va dau, ca nustiu... sunt un incepator(inca ma chinui sa ma obisnuiesc sa nu supraalimentez pestii cu mancare...) acum mi-a dat shi eu seama ca am prea multzi pesti
tzin sa accentuiez, ca mie, la un acvariu nu imi place sa vad neaparat pestii cum inoata, ci imi place sa am un adevarat (si cat mai frumos) coltz din natura. acum astept sa imi creasca plantele(am 4 tipurii de plante, dar nu stiu cum se cheama ) am pus shi un melc, shi as vrea vro 2 scoci, vro 3 pesti, iar in rest, alte vietzuitoare care se mai gasesc prin mediul acvatic cu apa dulce (nu stiu exact ce ar mai putea fi, dar nici broaste nu vreau sa imi pun )
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!
Eu te-as sfatui sa te limitezi doar la 2-3 pesti - de talie mica , 1-2 melci si plante, avind in vedere ca acvariul e tare mic. Celelalte vietuitoare nu sunt facute sa traiasca intr-un acvariu. Le chinui.
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

OK, intamplator chiar imi fac doctoratul in scoici de apa dulce.
In primul rand e bine sa stii specia de scoica pe care intentionezi sa o introduci in acvariu.
Odata ce stii specia, te poti interesa daca este sau nu din Familia Unionidae. Aceste scoici la maturitate si in perioada lor de reproducere elibereaza larve in apa care paraziteaza pestii. Nu te speria, acest lucru il fac doar scoicile mature, care in cazul la Unio crassus de exemplu are cam 5 cm lungime. O scoica cat unghia nu este matura.
Alte scoci, Corbuculidaele (care sunt mici 4-10 mm) sunt foarte ornamentale, dar se inmultesc peste masura in unele ecosisteme, fapt pt care sunt considerate "pests"
La fel si cu Dreissena.
Asa ca dupa ce stii ce scoica doresti sa bagi in acvariu, promit ca voi reveni cu amanunte.
Oricum, scoicile pot avea efecte benefice prin filtrarea apei, dar daca sunt prea mari dezradacineaza plantele si consuma mult oxigen.
Nu uita ca odata aduse din garla, potzi baga si parazitzi, boli, etc in acvariu. Tine-o in carantina vre-o luna!!!!!!!!

era sa uit
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

dar sa imi pun, una,cel mult doua scoici, cat unghia de la degetul mic, de asta ce parere avetzi? de fiecare data cand am fost la peste (mai ales la shalau, cu momeala artificiala, etc etc etc) am scos o groaza de scoici din apa. binentzeles, ca sunt mici (shi dragutze...). aceste scoici pot face mult rau in acvariu? daca schimba duritatea apei, cum as putea sa o compensez (sau cat decat sa o mentzin la un anumit nivel) imi recomandatzi anumite categorii de pesti (care rezista la o posibila creste a duritatzii a apei, datorate de una doua, scoici cat unghia?)
va stresez cu intrebarile astea , pt ca... nu prea as vrea sa incerc pe pielea mea...
oricum, nustiu, parca parca parca as incerca... plzzz ce mananca scoicile? in cazul in care renuntz la pestii din acvariu, cum fac ca sa traiasca scoicile? ele in ce mediu ar trebui sa stea, cu mai mult nisip, pietre, sau... pamant pur shi simplu? cu plantele, cum sa fac? sa iau plante din "garla"? sau mai simplu un tutorial, un document despre scoici, de unde as putea sa citesc?
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ok, at am sa aduc o scoica micutza, am sa o pun in carantina, intre timp am sa fac poze cu ea, poate ma potzi ajuta sa o identific, shi nu in ultimul timp, multzam mult de tot.
PS. din pacate o sa mai dureze ceva timp pana o sa aduc scoica pt ca vine pastele, shi nu cred ca am sa ma mai duc la peste). oricum, am sa revin. multzam inca o data
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

leo, sincer, sper sa nu ai dreptate... mie imi plac acvariile exotice, insa as vrea sa ma orientez spre acvarii olandeze (parca asa se chemau) unde atmosfera este mai statica... imi plac pestii care se zbenguie prin apa toata ziua insa mai mult imi place un "tablou". (astea sunt mofturile mele si incerc sa le realizez cat mai bine shi cat mai mult posibil). cand am sa ma mai duc la "un peste"(deshi e prohibitzie...) am sa fac tot posibilul sa aduc cat mai multe scoici. am sa le tzin in carantina, shi am sa postez anuntz, daca rezista sau nu, care este comportamentul, etc...

pana una alta, cand am sa aduc ascoicile, cum fac? le aduc in apa din rau, iar cand ajung acasa, cum fac? le pun intr-un vas cu apa din acvariu sau cu apa de la robinet? cum e mai bine? in vasul respectiv, sa pun aerisitor (piatra prin care ies bulele de aer) cat de des sa schimb apa shi nu in ultimul rand, ar trebui sa pun ceva in apa, ca sa aiba shi scoicile alea ceva de mancare?
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu unul nu as baga scoicile in acvariu. Acu faci cum vrei, e acvariul tau. Dar nici nu stii nimik despre ele, spui ca esti si incepator, risti sa incepi cu stangu acvaristica. Am avut un vecin care a tinut el mortis sa bage doi pui de somn in acvariu (dupa ce i-a tinut in carantina o luna) . Si i-au murit toti pestii. Nici macar unul nu a putut salva.
Acu tu decizi. Da vezi sa nu faci un tablou "natura moarta"

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei sa tii scoici ar trebui sa faci un acvariu care sa imite exact habitatul lor nu sa incerci sa le adaptezi la un habitat care nu li se potriveste.
Mai cumpara un acvariu si pune in el nisip , plante si ce mai gasesti tu prin locul de recoltare al scoicilor si vezi ce iese.
Nu cred k scoicile mananca mancare de care dai la pesti nu stiu exact ce ar putea manca dar probabil ceva microorganisme.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ashavodaz wrote: ... de fiecare data cand am fost la peste (mai ales la shalau, cu momeala artificiala, etc etc etc) am scos o groaza de scoici din apa. binentzeles, ca sunt mici (shi dragutze...).


Sunt din alea mici negre, care stau prinse pe placile canalului si pe care le agati cu twisterul la mal? :x



P.S.
A inceput sa traga somnul pe canal la Racaciuni?

<<-->>
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Leo2003 wrote:...este un animal reofil, de apa race, care repet, nu are ce sa caute intr-un acvariu cu apa calda si destul de stagnanta...

Aici se intrevede o solutie: acvariu de apa rece, cu carasi aurii. Si cu filtrare puternica, pentru a se elimina caracterul stagnant al apei.
Partea negativa: acvariile cu carasi nu pot fi amenajate in stil olandez.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:... mie imi plac acvariile exotice, insa as vrea sa ma orientez spre acvarii olandeze (parca asa se chemau) unde atmosfera este mai statica... imi plac pestii care se zbenguie prin apa toata ziua insa mai mult imi place un "tablou".

Daca vrei acvariu olandez – asta inseamna multe plante – putini pesti. (scoicile nici macar nu intrau in discutie) Plantele exotice au nevoie de o temperatura de 22-26 de grade, ceea ce e cam mult pentru scoici. Pina nu afli mai multe despre ele, nu le aduce acasa! Gindeste-te doar ca exista o gramada de vinzatori care fac mult rau animalelor – le vind oferind informatii putine sau false + vietati care nu au ce cauta intr-o casa (tritoni, broaste, testoase).
ashavodaz wrote:... pana una alta, cand am sa aduc ascoicile, cum fac? le aduc in apa din rau, iar cand ajung acasa, cum fac? le pun intr-un vas cu apa din acvariu sau cu apa de la robinet? cum e mai bine? in vasul respectiv, sa pun aerisitor (piatra prin care ies bulele de aer) cat de des sa schimb apa shi nu in ultimul rand, ar trebui sa pun ceva in apa, ca sa aiba shi scoicile alea ceva de mancare?

Daca le pui direct in apa din acvariu pot suferi si ele un soc termic sau de pH, la fel ca si pestii. Mai citeste inainte ceva si despre acvaristica inainte sa incepi cu lucruri mai complicate si despre care nu stii mai nimic.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

lucruri despre care nu stiu mai nimic, da este adevarat. lucruri complicate? ... e asta asa o fi, ca sincer mare lucru... nu stiu... oricum, eu am sa aduc scoicile acasa, am sa le pun intr-un alt acvariu, fara pesti, shi plante, in care o sa fie niste apa din acvariul in care am pestii. o sa le tzin pe cat pot de mult la loc racoros, shi am sa le studiez comportamentul, am sa fac poze, shi am sa ma interesez sa aflu mai multe despre ele...
am citit toate anuntzurile pe care le-atzi postat, shi da, am intzeles care sunt riscurile, shi da, nu vreau sa ma risc shi sa fac teste...(oricum daca vor supravietzui pe perioada de carantina, am sa pun in acvariul cu scoici, vro doi pesti, iar daca vor supravietzui, at totul e ok, dar daca nu, at... am sa le dau drumu in WC(la pesti) shi in "Garla" la scoici.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ashavodaz wrote:...am sa le dau drumu in WC(la pesti)...

In nici un caz sa nu faci asta. Obligatoriu ii duci inapoi la petshop! Ei nu au nici o vina ca nu iti iese "pasentza".

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Sunt din alea mici negre, care stau prinse pe placile canalului si pe care le agati cu twisterul la mal?

P.S.
A inceput sa traga somnul pe canal la Racaciuni?


sunt mici, dar parca nusunt negre... shi, parca nu le prind chiar la mal, ci mai degraba pe la mijlocul canalului, shi cand scot, scot multe, prinse intre ele printr-un fel de matase... (sincer, nu prea stiu, ca nu m-a prea interesat...)

de somn la canal la racaciuni, inca nu am auzit, insa am auzit ca trage shalaul...
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

In nici un caz sa nu faci asta. Obligatoriu ii duci inapoi la petshop! Ei nu au nici o vina ca nu iti iese "pasentza".

da, ei nu au nici o vina ca nu imi iese pasentza, shi sincer imi este mila de ei, mai putzin de aia rai, care ii bate shi nu ii lasa sa manance pe astialatzi mai "blanzi". pe aia sunt oricand dispus sa fac teste (oricum vreau sa ii dau din acvariu)
de dus pestii inapoi la petshop... ... care petshop? eu totzi pestii ii am primitzi de la unu, de la altu, care au shi ei la randul lor prea multzi pesti in acvariu.
catalin_32
Moderator
[Avatar]

Joined: 06/05/2002 00:42:08
Messages: 237
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dalles wrote:
ashavodaz wrote:...am sa le dau drumu in WC(la pesti)...

In nici un caz sa nu faci asta. Obligatoriu ii duci inapoi la petshop! Ei nu au nici o vina ca nu iti iese "pasentza".

Stai linistit ca nu-i arunca decit in cazul in care nu supravietuiesc. A spus chiar el lucrul asta...
ashavodaz wrote: ...daca vor supravietzui, at totul e ok, dar daca nu, at... am sa le dau drumu in WC(la pesti) shi in "Garla" la scoici.
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote: shi sincer imi este mila de ei, mai putzin de aia rai, care ii bate shi nu ii lasa sa manance pe astialatzi mai "blanzi". pe aia sunt oricand dispus sa fac teste (oricum vreau sa ii dau din acvariu)
de dus pestii inapoi la petshop... ... care petshop? eu totzi pestii ii am primitzi de la unu, de la altu, care au shi ei la randul lor prea multzi pesti in acvariu.

Daca se bat, inseamna ca ai specii incompatibile pe acolo... :shock: Nici nu mai indraznesc sa te intreb ce fel de pesti ai si cam citi...Mai bine ai lasa scoicile in pace si te-ai documenta in privinta pestilor. Asta daca iti doresti cu adevarat un acvariu. Iar chestia cu testele mi se pare cam sadica.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Daca se bat, inseamna ca ai specii incompatibile pe acolo... Nici nu mai indraznesc sa te intreb ce fel de pesti ai si cam citi...Mai bine ai lasa scoicile in pace si te-ai documenta in privinta pestilor. Asta daca iti doresti cu adevarat un acvariu. Iar chestia cu testele mi se pare cam sadica.

a, dar nu se bat chiar asa... cum pare at cand citesti postul... nope , defapt am 2 scalari micutzi, cam la vro 2maxim 3 centimetrii shi ala mai mare (care e cu foarte putzin mai mare, abia daca se observa...) nu il lasa pe ala mai micutz sa manance in liniste... exact la fel se intampla shi cu 2 gurami care ii am in acvariu... sunt amandoi la acceashi dimensiune, numai ca ala care e putizn mai mare nu il lasa pe celelalt mai micutz sa mamance... toate speciile pe care le am, cica sunt compatibile. asa mi-au spus totzi care au venit shi care mi-au shi dat pesti (ca pe baza la ce am in acvariu mi-au dat altzi pesti)
as putea spune ca problema pe care o am eu, e ca in acvariu mai am shi niste gupy, foarte mici,nuau un centimetru lungime. se intzeleg foarte bine cu toate speciile din acvariu, nimeni nu se leaga de ei (mai putzin scalarii, dar asta foarte rar...) shi acesti gupy stau cel mai mult printre plantele de suprafatza, ascunsi printre frunze (cand e intuneric coboara pana pe fundul acvariului, shi stau in coltzul unde e cel mai mult curent, shi mananca (Cred) ce mai gasesc prin apa... intrebarea mea, e cum sa fac cu mancarea? eu obisnuiesc ca sa le dau lor separat, faramatzat bine, mancare prin plantele de deasupra.(obisnuiesc sa le dau purici de balta, vitamine, galbenus de ou...) e bine cum fac? sau...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:defapt am 2 scalari micutzi, cam la vro 2maxim 3 centimetrii shi ala mai mare (care e cu foarte putzin mai mare, abia daca se observa...) nu il lasa pe ala mai micutz sa manance in liniste... exact la fel se intampla shi cu 2 gurami care ii am in acvariu... sunt amandoi la acceashi dimensiune, numai ca ala care e putizn mai mare nu il lasa pe celelalt mai micutz sa mamance... toate speciile pe care le am, cica sunt compatibile. asa mi-au spus totzi care au venit shi care mi-au shi dat pesti (ca pe baza la ce am in acvariu mi-au dat altzi pesti)

Scalarii si guaramii se fac mari, sunt pesti teritoriali, iar un acvariu de 25l nu e potrivit pentru ei. In locul tau, as da guramii si scalarii cuiva care are intr-adevar conditii pentru ei si as pastra doar guppy.
ashavodaz wrote:intrebarea mea, e cum sa fac cu mancarea? eu obisnuiesc ca sa le dau lor separat, faramatzat bine, mancare prin plantele de deasupra.(obisnuiesc sa le dau purici de balta, vitamine, galbenus de ou...) e bine cum fac? sau...

Renunta la puricii de balta pentru ca nu au nici o valoare nutritiva. Atentie la galbenusul de ou - trebuie dat in cantitati mici si apoi surplusul aspirat imediat pentru ca stica apa. Degeaba te chinui sa dai guppylor mincare farimitata - in fata scalarilor nu au prea multe sanse, nici sa manince, nici sa supravietuiasca pentru multa vreme...
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

bun, am prins ideea, scap de ei. (sincer nici macar nu prea imi plac) shi am sa ii dau cuiva care are cu adevarat conditzii sa ii tzina ( stiu vro doi care au niste acvarii in care potzi sa shi dormi)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com