[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: varolluis
Forum Index » Profile for varolluis » Messages posted by varolluis
Message
Cum spune si titlul, ma intereseaza vreo 10 melci.
Ms
Sunt foarte ok, ca sump, cutiile alea de branza. Am vazut si la altii, dar doar ca sump. Probabil poti sa le faci etans, siliconandu-i capacul, dar nu stiu sigur.
Fa-mi un pret bun, ca fug la banca sa accesez creditul "al zecelea acvariu".
opincarul wrote:@varol, stiam ca are, dar nu mai iese in fata cu ei. Facea colectie, parca.


Facea si avea multe specii, dar nu prea a avut timp sa se ocupe. Azi ii car eu niste oua de la Catalin spre exemplu.
Viorel nu cred ca mai are. Daca vrei vorbesc in seara asta, ca ma vad cu el si il intreb. Catalin Agache are.

Depinde si ce killi si unde vrei sa-i tii. Daca ai pond, sau ceva mai mare si vrei aphaniusi poti sa vorbesti si cu Fabian (Tatanka).
Daca imi dai mai multe detalii pe privat, te indrum cu cine sa vorbesti.
Fac double post ca nu mai pot sa editez. Am vazut ca intalnirea e la ora 17:00. O sa incerc sa ajung, dar nu promit nimic.

Dane (bucatarul ) acum pe bune. Singurul motiv pentru care sa nu-ti functioneze jucaria este sa fie membrana busita. Vezi ca au la nervetebrate membrana de schimb. Prin august o sa fac o comanda de niste pesti. Daca vrei iti iau si o membrana, dar adu-mi aminte ca-s buimac rau.
Nu am cum. Maine dimineata plec spre Constanta. Pana prin octombrie nu cred ca prind vreun weekend in Bucuresti.
Nu l-am spalat. Am dat ieri reset la un nano si mi-a luat 10 ore.... Am prins doua zile in Bucuresti, in ultimile 3 saptamani...
L-ai stricat...
Sau e blestemul meu ca nu a ajuns la mine?
Ce mari, ce rosii sunt gratiola, araguaia si rotala aia mah? Gratiola cu araguaia cresc 15 cm (viscindula e verde, un verde chiar frumos, crud. araguaia doar capetele le are maro spre rosiatic si face tufe frumoase). Ambele sunt perfecte pentru nanouri. Rotala se duce cam 20 de cm.

Hc e banal dar e cam singurul gazon care creste si pe pietre si nu te mai chinui cu moss. Am incercat si cu montecarlo, la un moment dat, dar n-am avut timp sa termin experimentul. Tot HC-ul o sa se vada ca o cascada de pe pietre spre gazon. Daca vrei sa lasi pietrele asa chele, sa curga gazon printre ele, cred ca cel mai bine se vede glosso, daca nu vrei sa incerci hydropiper.
Daca nu vrei sa ramai cu substratul ala poti sa incerci de la Dennerle Sulawesi Black. Mie mi-a placut ala ca aspect si granulatie pentru nanouri si plantezi usor in el. Daca vrei iti dau niste laterita sa bagi sub el.

LE: Daca lasi la 120,5 lei, fara mici de la Giani iau ala . Sau dai ala si promit ca iti aduc o caserola de mici din Mangalia in maxim 3 zile de cand primesc lily pipeul .
Mai bine imi dai mie outul ala de lilypipe, ca si asa nu esti in stare sa startezi .
Mie hydropiper mi-a mers pe la temperaturi de 22-24 grade, cand bagam calciu si magneziu. Cred ca are nevoie de un Gh mai mare. Deasemenea plantam chinezeste, fir cu fir, niciodata tufe. Substrat aveam vulcanic de la Jivulescu de 1-2 mm.

Eu as pune HC acolo. Sa "curga" de pe pietrele din fata. Niste gratiola viscidula si hygrophila araguaia, sau rotala Yao Yai pe la mijloc. In spate as pune proserpinaca palustris.
Pai ambele sunt Neocaridina Heteropoda. O sa se corceasca. Daca vrei creveti sanatosi, activi si care in timp ajung la culorile naturale (care chiar daca sunt sterse sunt foarte variate) poti sa-i pui fara probleme. Daca vrei sa pastrezi linia pura nu-i pune impreuna.
Dupa coada si aripa dorsala pare aphysemion gardneri. Fundulopanchax are coada mai evazata si aripa dorsala mai lunga cu aceeasi inaltime pe toata lungimea.
Acum, cum ti-a explicat si Mihai depinde foarte mult de unde sunt colectati si prin cate "corceli" au trecut. De obicei killi pot sa aiba cateva caracteristici diferite in salbaticie, chiar daca sunt aceeasi specie, dar se gasesc in doua ochiuri de apa la 500 m distanta una de alta. De aia se pune numele locului de unde sunt colectati (Aphanius numai in Turcia are vreo 3 particularitati clar definite, pe langa incrucisari).

Sa-i stapanesti sanatosi.
Laterita presupun ca ai luat de Viorel. Sa ai grija cu ea. Este probabil cel mai bun substrat fertil, dar este nevoie de putina supradozare sa iti dea un plantat peste cap. Eu de curand am facut niste teste si am "reusit" chiar sa ard toate radacinile plantelor, daca puneam mai mult decat era necesar.

La iluminare foarte importanta este distributia luminii. Reflectorul este mai important decat puterea unui neon in sine spre exemplu. Cu capetele alea de lampi si becuri nu stiu daca o sa reusesti sa uniformizezi iluminarea in acvariu. Mergi pe lampa/capac cu neoane
Tu ai un acvariu suprapopulat, neciclat, filtrare mecanica la care vrei sa adaugi filtrare chimica si acum te-ai apucat sa faci tratament? Din cate ai frunzarit tu pe forum (daca ai facut-o) crezi ca acvariul ala o sa se cicleze vreodata? de stabilizat nici nu mai vorbim.
Lasa-l naibii asa cum e. Ori iti iei filtru extern, ori mergi cu ce ai si pliezi numaru de vietuitoare pe filtrarii. Tratament la ce faci? Aia sunt pesti de sacrificiu la tine. Lasa-l o luna de zile, fara sa umblii la el, vezi cu ce ramai in acvariu si dupa te hotarasti ce destinatie ii dai.

Swellisa lineota, sau gastromyzonii, pentru ca presupun ca la o specie de asta te referi in acest topic, au nevoie de o apa foarte bine oxigenata, de maxim 25 de grade, un curent de apa puternic in acvariu si mai ales o setare stabilizata si multe pietre, cu alge, de pe care sa se hraneasca. In afara de asta au nevoie si de un acvariu mai mare.
E un site online care vinde nisip fin cuartos alb, la 6 lei kg. Eu am fost foarte multumit de aspect, granulatie (0,4 - 1,4 mm). Nu stiu daca am voie sa postez adresa siteului aici, daca vrei ti-l dau pe privat.


Daca a mai fost postat imi cer scuze si rog un moderator sa stearga, daca nu .... enjoy

LE: am zis ca se potriveste aici, mai bine decat la ciclide.


by koala: Linkul corectat este acesta: https://www.youtube.com/watch?v=s69nIuI5mN8
Eu la noi stiu o singura persoana care face acvarii din plexiglass si numai nanouri.
E foarte scump, dar nu prea ai cum sa-l spargi, e mult mai usor si ofera o calitate vizuala mult mai buna decat sticla.
Se zgarie foarte usor (spre exemplu daca-l atingi cu un mopan cand asezi decorul) si se ingalbeneste in timp dar poate fi polisat. De fapt este si indicat sa i se faca o mentenanta de "albire" la o perioada de timp.
Daca ai bani incearca sa vezi ce iese.
Emisiunea de care spui cred ca este pe Animal Plante se numeste King's of Aquarium, sau ceva de genul si aia sunt doi oligofreni care fac acvarii cu pizza inauntru, castele si turnulete, corali din silicon si alte balarii. Isi pacalesc clientii intr-un hal fara de hal. Un singur acvariu natural am vazut si asta pentru ca stia clientul foarte bine ce vrea.
Ma intereseaza cateva exemplare din orice specie de mai jos:
- Lepidocephalichthys Zeppelini
- Lepidocephalichthys Hasselti
- Akysis Varius
- Akysis Vespa
- Akysis Maculipinnis
Nu vreau ceva asemanator (gen zvarluga, sau exemplare sud-americane).
Cum spune si titlul caut 2 trio de Trichopsis Pumila.
Pm aici sau telefon 0743 333 235
Pai baie doar in apa oxigenata nu merge. Topeste tot. Ca sa aibe efect tratamentul se face direct in acvariu. Orice valisneria se topeste daca folosesti mai mult de 0,5 ml/l, pogo face urat daca dozezi mai mult de 0,75 ml/l.
Daca vrei sa faci tratament stingi lumina in acvariu, dozezi 0,5 ml apa oxigenata pe litru si aprinzi lumina dupa vreo 2 ore. Nu scoti nimic, nu scufunzi in nimic.
Dar nu inteleg un lucru, daca e doar pe o planta sau 2, de ce nu le scoti doar pe alea si le cureti pur si simplu de alge? Sau dozeaza Excel/ Easy Carbo/ Accelerator.
 
Forum Index » Profile for varolluis » Messages posted by varolluis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com