[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: varolluis
Forum Index » Profile for varolluis » Messages posted by varolluis
Arunca un ochi pe midikani 800. Are cateva dezavantaje, dar compenseaza prin altele. Dezavantajele sunt ca: daca pui pompa externa pe retur, trebuie sa amorsezi manual filtrul. De asemenea nu prea gasesti piese de schimb si aia de la Aquael nu au asistenta asa profi ca Eheim.
Avantajele: spatiu foarte mare de filtrare. Calitate/pret imbatabil. Cele mai silentioase pompe; dupa 5 ani de functionare eu trebuia sa pun mana pe pompa sa vad daca merge. Daca pui pompa pe retur se colmateaza foarte, foarte greu (eu curatam rotorul la 3 ani). Plasticul e de calitate si se umbla usor la filtru.
dan.pavelescu wrote:Mi-a fost mila bre, ca te-am vazut mai fragil si firav

Data viitoare aduc un scau, sa-i dai un cap in gura
ionut_dt wrote:
scorpionul wrote:in fine asociez si eu numele cu pseudonimul si persoana life. Cred ca la intalnirile astea ar trebui sa avem ecusoane cu pseudonimele, ca tare as vrea sa mai cunosc si alti membri ai forumului si nu numai. Felicitari pentru prezenta si castig!

Asa gandeam si eu sambata
Ma uitam in stanga-dreapt si nu ma baga nimeni in seama. Am plecat plangand

Ia vino cu 3 navete de bere si striga: "vreun acvarist insetat pe aici?". Sa vezi cate cunostinte iti faci.
Pentru ca nu pot sa ma abtin sa nu castig o tombola:
Eu folosesc la betta, chiar si salbatici o combinatie de Dennerle, Hikari si Ocean Nutrition. E excelenta pe perioada de iarna cand n-am hrana vie. Sincer sa fiu mi se pare mai buna decat hrana congelata.
Poti sa-ti faci si o cultura de grindal si sa-l hranesti la fiecare 2-3 zile cu hrana vie.
Revin cu buba asta.
Dupa ce am testat tot ce se putea:
- absolut tot din acvariu, de la decor la plante si medii de filtrare
- am scos skimmerul (ma gandeam ca poate aereaza si creste duritatea)
- testat fertilizarea si am ajuns chiar sa testez dejectiile (ma gandeam ca hrana uscata nu este digerata cum trebuie si ce elimina pestii contine si calciu care se dizolva) si ce naibii n-am mai facut, ramasese o singura posibilitate: apa.
Deci ma apuc sa testez apa si surprize, apa de osmoza incepe sa creasca si ajunge pe la pH 7.6 kh 6-7 si gh 8-9. Am tinut-o in recipient de plastic, metal si sticla... la fel.
Acum cu greu tin ph-ul la 6.8-7 si kh pe la 3, cu schimburi dese cu apa de osmoza, o gramada de frunze de catappa si filtrare cu turba. Acum ceva timp cu combinatia asta tineam pH pe la 5,3 si kh 0.
Singura chestie care imi trece prin cap este ca dozeaza astia apa de retea cu ceva ce nu e eliminat prin osmoza si actioneaza ca buffer. Dar ce? Pestii nu dau semne ca ar fi sulfat de aluminiu. Ce naibii mai creste pH?
Sar'na. O sa fac rost de un microscop si o sa testez nitro si fosfatii.
Cristi si la microscop ce particularitati caut? Eu la un nano de apa dulce o "duc" de un an si ceva si nimic nu a dat vreun rezultat.
Poze
Nu stiu ce-i evo. Oricum in fertilizanti gasesti foarte putin calciu, sau deloc. Nu are rost sa cresti doza de fertilizare ca dai in altele. Calciu dozezi separat.
Calciul. Vezi ce gh ai si suplimenteaza cu calciu si magneziu. Eu inainte imi faceam eu solutii, dar acum folosesc Dennerle Crusta Mineral in absolut toate acvariile. Trebuie sa faci niste teste intr-adevar sa vezi cat se dizolva si cat iti creste gh-ul, dar daca pui la schimburile de apa jumatate din doza recomandata o sa fie ok melcii.
Mai e si varianta cu os de sepie, dar sincer nu stiu ce eficienta are pentru ca nu aveam cum sa fac teste cand se folosea.
Depinde de pesti.
Daca iti fac niste poze la calendarul meu de hranire (de care apropo sunt foarte mandru ) probabil o sa crezi ca sunt putin dus prin aratura.
Hrana variata inseamna sa acoperi, pe cat de mult posibil, toate nevoile pestilor (vitamine, grasimi, acizi)
Spre exemplu eu la betta salbatici dau: hrana uscata (amestec dennerle, hikari, ocean nutrition si tropical), larve de tantari (sau hrana concelata iarna), grindal, rotiferi si dafnii vii si artemia cand ma duc la cules. Si caut si dero worms si blood worms.

Ideal este sa populezi cu pesti care au aceleasi cerinte (doar carnivori, doar omnivori sau doar ierbivori). Pentru pestii tai fa-ti o cultura de grindal si da-le macar de 2 ori pe saptamana. De asemenea iti recomand o combinatie de hikari tropical micro pellets amestecata cu Tropical super mini granulat. Eu folosesc combinatia asta pentru heterandria formosa si endleri si e foarte buna, dar le dau si multa hrana vie si congelata.
Saptamana asta nu cred ca ajung si am programul cam alambicat ca sa-ti dau o data fixa, dar daca ajung sa iau ti le trimit gratis prin posta si banii poti sa-i lasi lui Viorel, sau dai o bere cand ne-om vedea.
O sa ma interesez si eu de natans. Sa-mi lasi un nr de telefon sau id de fb sa-ti spun cand iau nutriballs si sa-mi zici datele si ce oficiu postal ai mai aproape sa ti le trimit.
cotro wrote:
varolluis wrote: Ia un substrat de calitate si baga pastile de fertilizare. E mai eficient si mai curat.

Un exemplu de substrat?

Pai depinde de care vrei, la ce-l folosesti si ce buget ai.
La moda sunt substraturile active (gen scaper's soil, Amazonia, pro scape).
Eu unul recomand substraturile Seachem. Pe termen lung, calitate/pret, imbatabile, de cand a disparut vechiul volcanit.
Ce bagi pana la urma? Hemi?
Ia un substrat de calitate si baga pastile de fertilizare. E mai eficient si mai curat.
Ms de sfaturi. Aia cu eggcrate m-a trimis direct pe Google ).
Singurele lucruri de care pot sa o agat sunt suporyi prinsi de stand, sau de buza acvariului. Daca fac un suport din plexi agatat de geamul din spate si can 20 cm de laterale oare tine, sau e sarcina prea mare? Sticla e de 8, lipita de Florin de la aquadec rimless (orice ar insemna asta ).
Eu am o buba nasoala. Habar n-am sa dau o gaura cu bormasina, dar am impresia ca pot sa fac proiecte super profi. N-am scule, nici nu stiu ce scule trebuie sa folosesc in diferite situatii, dar mi se pare simplu sa bricolez.... nasol.
De aici si urmatoarea mancarime: vreau sa fac un fel de mini aqua ponic si am nevoie de niste sfaturi unde m-am blocat.

Se da asa: nano 65x45x40. O lampa 2 x 18w pe mijloc si un filtru eheim 2215. Dat fiind ca borcanul este pentru niste betta salbatici tin coloana apei undeva la vreo 30 de cm.
Acum ce vreau sa fac: - sa reduc coloana apei la 20 de cm si in partea din spate (intre lampa si geam) sa "agat" un ghiveci dreptunghiular din plastic (jardiniera) cu o lungime de vreo 50 sau 60 cm, vreo 18 cm inaltime si vreo 20 cm latime, in care sa bag outul de filtrul extern. Ce pun in ea, cum fac scurgerea si restul detaliilor le dau de cap, dar ce ma framanta este urmatoarea chestie: cum naibii sa agat jardiniera ai.
Ma gandeam sa pun pe laterale cate o bugata de lemn, prinsa de stand si de astea sa vin cu un suport de metal sau ceva. Aveti vreo idee cum sa-i dau de cap?
Eu ma referisem ca sunt altele de rezolvat, pana la plante.
Semintele ies, mai ales daca nu te deranjeaza sa comanzi hc si sa-ti rasara parvula.
Gata deja ati ajuns la plante ....... Aia e ultima problema. Cu 200 de euro plantezi lejer alea 2 acvarii.

Din punctul meu de vedere singurul mod in care sa realizezi ce-ti doresti este sa faci acvariile din plexi, alfel nici o sansa.

Forum Index » Profile for varolluis » Messages posted by varolluis
Go to: