[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: arathemis
Forum Index » Profile for arathemis » Messages posted by arathemis
Message
ti-as recomanda ca si plante niste Elodeea, sau Hygrophila polisperma (desi ultima s-ar putea sa nu ti se dezvolte cum ai vrea cu putina lumina).
Nu mai trebuie intaritoare, pt sticla de 8 la 125 L.
@ razvan .. imi trimiti si mie schema respectiva? mersi
asa ma gandeam si eu sa fac, mai ales ca pe deseara ii planificata o schimbare de apa.

Mersi.
Merci de raspunsuri.

Ok, deci sa cumpar o racleta sau magnet. Dar ce rad de pe geam, se prinde de racleta aia? sau de magnet? sa nu imi ramana in apa algele. Ca de golit acvariu ca sa fiu sigur ca (virgula) ce rad nu ramane in apa .... smilie nu prea ii convenabil...
Mersi mult Acu` mai ramane sa gasesc un Ambient in Cluj. :-)
Dupa cum spune si titlu topicului, de vreo 4-5 zile mi-au aparut pe interiorul acvariului pe sticla mai multe pete mici de un verde deschis (cam 2-3 mm diametru / pata). La inceput nu le-am bagat in seama ca am crezut ca is urmele de la o carpa cu care am sters acvariul pe dinafara (s-a stropit putin la ultima schimbare de apa). Azi dimineata mi-am dat seama ca-s pe interior si ca is verzi. :o Cred ca-s alge si n-am nevoie de asa ceva in acvariu .

Acvariul e plantat mediu ca sa zic asa, nici nu e plin de plante, dar nici nu e desertic peisajul.

Acuma eu va intreb cum pot sa scap de algele de pe sticla? (mentionez ca algele is doar pe sticla din fata, pe celelalte geamuri nu este deloc).


Am gasit un astfel de supot in magazine la 10 lei. Este suportul si daca mai cumperi 2 metri de cablu si legatura pentru priza poti sa faci in 5 minute un sistem de iluminare! La pretul de 13 lei!!!



La ce magazine te referi? Is cumva prin cluj magazinele alea, si daca da te rog sa-mi zici mai amanuntit unde se gasesc suporturile respective. Mersi.
Cel mai probabil apa de fantana e mult mai dura decat cea de la robinet. Deci nu e de preferat. Daca iti faci griji numai pt clor, pune apa de la robinet in cateva bidoane si lasa-le sa stea asa vreo 2 zile sa iasa clorul din ea si apoi poti sa o pui in acvariu (pt schimb apa, completare, umplere etc).

41 de cm inaltime... sa zicem doar 40 cm pt usurinta calculelor.

deci 40cm x 25cm = 1000cm^2
1000cm^2 x 50cm=50.000 cm^3

50.000 cm^3=50 dm^3=50 Litri.

Nu-ti face griji ... se poate intampla oricui.
Sunt interesat sa vad acvariul ei. Am si eu unul de aceleasi marimi si vroiam sa vad cum e aranjat al Magdei (poate fur o idee).

Ce-i rau in asta?

P.S. Poate doar daca Magda nu vrea sa-i fur vreo idee.
Unde pot sa vad acvariul? Ca nu-l vad :-) .
Nu o da pe chimicale, cel putin nu inca. Fa schimburi zilnice de apa, cam 1/3 din apa din acvariu. Apa pe care o pui in acvariu sa fie statuta macar 24 de ore, sa iasa clorul din ea. Sa faci schimburile astea pana dispare alga. De asemenea ai putea sa mai pui niste melci de culoare mai inchisa, daca ai de unde sa gasesti, si de asemenea un ancistrus sau doi.

Bafta si spor la treaba.
Mersi de raspunsuri. M-ati linistit cel putin ca nu imi omor pompa de aer.

Nu sunt fumator, si chiar daca as fi nu as fuma in camera cu pestii (am auzit ca nu le face bine deloc, dimpotriva).
@ muscalu. da-i un copy la linku dat de MA si dupa aia dai paste intr-o fereastra noua de explorer si dupa aia enter. Si o sa vezi si tu iarba...
Am un bolborositor din ala cu bule, cu filtru din burete din ala paralelipipedic. Furtunasul de la pompa de aer pana la burete l-am congestionat intr-un loc cu ata pentru ca facea niste valuri de pestii d-abia inotau prin acvariu. Si de la ata aia pot sa fac sa mearga cat de tare/incet vreau bolborositoru`. Nu umblu eu prea mult acolo, l-am reglat sa fie cat de cat moderat. Acuma de vreo cateva zile am observat ca furtunasul in partea dinspre pompa a inceput sa capete o culoare maronie pe interior (furtunasul e transparent) mai accentuata spre pompa si isi pierde din pigment la 5 cm catre acvariu.

Oare fortez pompa? Ar trebui sa o las sa functioneze in parametri ei normali (sa nu congestionez furtunasu?)?

Mentionez ca pompa nu scoate nici un sunet ciudat sau nu arata prin nimic ca nu ar functiona ca normal.


ea mi-a facut cadoul respectiv stiind ca imi place forte mult si ca intr-un viitor apropiat intentionam si eu sa imi iau unul. dar acum sunt demoralizat si parca mi-e teama ca daca imi repopulez acvariul o sa imi moara din nou.



Am inteles ca ti-au murit toti pestii. Uite ce-ti zic eu sa faci. Citeste Ciclul azotului (linkul l-a dat deja Dolly mai sus), apoi spala acvariul bine cu apa curata (eventual putin spirt - de preferat sa nu folosesti spirt sanitar). Apoi pui apa in acvariu (la ciclat), apoi vreo cateva plante, lasi aerarea si filtrarea sa mearga si astepti .... vreo 3-4 saptamani. In astea 3-4 saptamani citesti si Ghidul incepatorului si Volumul acvariului si numarul pestilor (linkurile sunt in acelasi post al lui Dolly), eventual mai gasesti ceva topicuri pe aici cu alti incepatori si te hotarasti cam ce pesti sa pui, eventual inca ceva plante.

Hope this helps.
Eu ti-as recomanda sa tii din pestii pe care ii ai 2 guppy, 2 xifo si 1 sanitar, sau in loc de perechea de guppy sau xifo sa tii perechea de zebre, desi zebrele sunt pesti de card si le-ar placea sa fie vreo 8-10, intr-un bazin mai mare (aici nu vreau sa sugerez ca gupilor si pestilor xifo nu le-ar placea bazine mari ).

In nici un caz sa nu tii scalarii in acvariul ala asa mic. Ei au nevoie de cel putin 120 L sa se dezvolte normal si sa nu fie stresati. (Si in aia 120 L sa nu mai fie si alti locatari).

Cat despre sanitari... depinde ce specie ai...daca is Hoplo (maron cu pete, cerculete negre) astia cresc destul de mari (15 cm) si e cam mic acvariul pentru el. Eventual sa tii unu din ei pana creste pe la 7-9 cm dupa care sa-l dai la o casa mai buna sau sa faci upgrade la casa pe care o are acum.

E doar alegerea ta ce faci cu pestisorii, eu sper doar sa faci o alegere corecta din punctul lor de vedere .... nu din al tau.

daca te referi la iarba aceea, ca si gazonul atunci cred ca e Eleocharis acicularis sau Eleocharis parvula sau Lilaeopsis mauritiana. Una din astea 3. Nu pot sa-mi dau seama mai exact pt ca nu le vad radacinile. Totusi dupa abundenta care ii in acvariu as opta pt primele 2 pe care le-am numit, pentru ca nu necesita conditii super, extra si cresc relativ repede.

Sper ca te-am ajutat macar putin.

Poti sa faci chestia asta cu furtunul. De fixat il fixezi cu ventuze, si ai grija sa-l astupi la capat. Cat despre numarul de gaurele si cat de mari pot fi ... cred ca numai prin incercari o sa-ti dai seama.

Spor la treaba.
 
Forum Index » Profile for arathemis » Messages posted by arathemis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com