[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: arathemis
Forum Index » Profile for arathemis » Messages posted by arathemis
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by arathemis
Message
Ai putea totusi sa pui poze ca sa vedem evolutia plantelor de-a lungul a vreo 10 saptamani de exemplu. te rugaaaaaam
Nu face simetrii de genu in coltu din stanga o elodeea, si in coltu din dreapta o alta elodeea. Grupeaza plantele de acelasi fel. Incearac sa faci in triunghi dreptunghic din plante cu catetele baza si o laterala a acvariului. Orice faci ... fa asimetric ... e mai placut ochiului, si mult mai natural.
@ Lolka . De unde ai cumparat ancistrusi in CLuj. Caut si eu de 2 luni si nimic.
is totusi 250 de litri. io zic ca e nevoie de sticla de 10. Asta daca vrei sa dormi bine noaptea si sa n-ai emotii ca iti pusca daca da vecinu o gaura in perete sau mai stiu eu ce .....
La 300 L ai nevoie de 150W pentru ca plantele sa fie cat de cat multumite. Deci 4 neoane de 36W ar fi 144W.

Intaritoarele le lipesti pe interiorul acvariului in forma de H.

Aici se observa cum sunt puse intaritoarele: http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=176&pos=0


P.S. Sper sa nu se supere muscalu ca am dat link la pozele lui.
Chiar ma intrebam cum luminezi ceva de 180 cm
Deci ... ca dimensiuni iti recomand 125/50/50 (cm) sau 130/50/50 (tot cm ) , asta ca sa poti folosi neoanele de 36 W care au 120 cm pentru iluminare.
Sa il faci/comanzi din sticla de 10 mm cel putin. Sa nu uiti sa-i spui geamgiului sa-ti puna si intaritoare, sanu-ti faca sticla burta (gandeste-te ca e vorba de 350-450 kg).

Pentru luminare iti recomand neoanele, in special daca te gandesti sa tii plante vii si nu de plastic (ceea ce cred ca o sa-ti recomande 98% din persoanee de aici), pentru ca neoanele imita lumina soarelui. Instalatia de pom de craciun nu e buna in nici un caz (eventual pe langa vreo 4 neoane de 36W, poti sa pui si instalatia in capac daca tii neaparat insa n-o sa te ajute cu nimic).


PS: nici eu nu sunt un pasionat in ale mesterelii. Dar in afara faptului ca am taiat "pe rotund" buretele ala poros (gaura era din fabrica, pentru ca face parte din echiparea unui filtru intern) nu am mesterit nimic. Am pus tubul in teava powerheadului, am infipt buretele, am indesat totul in clopotul ramas de la Tetra si... cu asta, basta!



Atata cat ai facut tu, cred ca as fi si eu in stare sa fac, ca nu am 2 maini stangi, numa ca io nu am powerhead. Am filtru cu pompa bolborositoare de aer.

Cat costa un powerhead din ala?
io zic ca pentru linistea sufletului tau si pentru linistea somnului tau din urmatoarele doua saptamani sa pui cam asa ... un sfert de litru de apa, sa nu zici ca n-ai apa in acvariu.
Nu prea is lamurit cum ii cu kitu ala. Numa ca unu nu-i prea multumit, altu ca i-a mai pus burete si powerhead. Da asa cum vine el din magazin, fara alte adaosuri personale cum merge? L-a incercat cineva? Baga co2 in apa sau nu baga nimica? Sau baga numa un anumit procentaj?

P.S. Io nu prea is mester de felu meu de aia prefer sa iau lucru gata facut.
suuuuper, si io o sa-mi fac de indata ce upgradez acvariu` meu.

Am si io o intrebare: acvariu asta pe care l-ai prezentat ce dimensiuni are?
Eu vreau sa-l pun in acvariu de 50 Litri. Deci zici ca merge....


Se gaseste ca "CO2 kit" (Tetra) cu tot cu o butelie de CO2 de 1l...mi se pare. Pretul e de 55 RONi, la Orhideea, aseara.



Ce ziceti de kitu asta? Merita cumparat? l-am gasit si in cluj la 59 RON.
:anunt: Fa-l mai laaaaaaat!!
Sa stii ca pentru dimensiunea de 105 cm la lungime o sa gasesti foarte greu neoane pentru luminare. Pentru lungimea de 125 de cm se pot folosi neoane de 120 cm (de 36W mi se pare ca sunt). Asa ca sa te gandesti bine la lungime, pentru ca in general lungimea se alege in functie de neoanele care sunt pe piata.

Treaba cu incercarile e foarte buna. "Repetitia e mama invataturii" e parca o vorba din batrani. Da-i inainte si fa cat mai multe sa inveti smecheria. Pe astea mai mici de le faci acuma o sa le poti folosi mai tarziu pentru carantina, sau maternitati, sau poate o sa-ti faci un filtru extern din ele. Sunt o gramada de optiuni.

Spor la treaba!
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com