[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: arathemis
Forum Index » Profile for arathemis » Messages posted by arathemis
Message
Scuze ca postez aici, da nu stiam unde sa postez intrebarea asta. Se mai poate accesa vechiu forum cumva? Sau se poate intra in posesia articolelor cumva?

p.s. scuze daca s-a specificat pe undeva ce intreb io mai sus da` io nu am gasit.
Mersi mult de info si de link.
Salut, am intr-un acvariu comunitar 2 Gurami albastri (Trichogaster Trichopterus cred ca se numesc) cam de 4 cm fiecare. Nu stiu ce sex au fiecare. Cand i-am achizitionat aveam aproximativ aceeasi culoare, acum insa (dupa 4 saptamani) unul e albastru mai inchis, iar altul e albastru mai pal. Cel albastru mai inchis il fugareste aproape tot timpul pe cel albastru deschis (sau cel putin cand da cu ochii de el). Cel albastru deschis nu se ascunde (deci nu da semne ca i-ar fi prea frica de celalalt - desi am o padurice de valisneria in acvariu si ar avea unde sa se piteasca). I-am mai observat din cand in cand lovindu-se unul pe altul cu botul peste spate.

Acest comportament este normal? Daca nu... care ar putea fi cauza? Cum deosebesc care ii mascul si care ii femela?

P.S. Tot gurami sunt vinovati de ciopartirea frunzelor unor plante. Cum pot sa ii dezobisnuiesc de obiceiul asta al lor? Ii hranesc cu fulgi si cu granule (hrana completa pt pesti scrie pe cutie).
@ ADXX Cred ca de abia astepti sa vina vara...
Deci inseamna ca trebuie sa ai buzunarul bine pregatit pe cand vine Factura la Renel. :o
oricare din ele sunt bune, desi in cele mai subtiri se amesteca mai bine gazul cu apa.

Cred ca pana la urma o sa ajungi sa le alegi dupa ce culori gasesti, ca sa se camufleze cat mai bine in acvariul tau.
Poti sa pui niste poze? sau un link catre o poza cu respectivul ozelot?

As fi interesat. Mersi
Eu nu vad nici un link, sau poza. As vrea sa vad si eu (Eventual sa-mi dau cu parerea).
@ Dolly (era sa scriu Molly) : Mersi de precizare.


intri pe google si dai search la Images, dar nu mai inainte de a scrie "molly pregnant". ai sa gasesc acolo cateva poze (poti sa pui si cuvantul "fish" la search)



Mersi mult, am facut chestia aia, si is convins ca si tu ai facut-o si ti-a dat ca rezultate o gramada de poze cu oi, cai, vaci si diverse persoane pe care probabil le cheama Molly, si is sau nu is gravide. :-)

Mersi. Inca astept raspunsuri. :sic:

p.s. Apropo de molly balon, nu vreau sa ma gandesc ce poze mi-ati pune daca as cere cu (virgula) carasi gravizi
Si totusi, o poza cu o molly gravida m-ar ajuta foarte mult. Daca are cineva sa-mi dea un link i-as fi recunoscator.

Merci.
Cand pui apa in acvariu se oxigeneaza la loc. Presupun ca nu iei vasul cu apa statuta si il afunzi in acvariu, ci torni usurel, eventual in causul palmei. Ei bine astfel apa se reoxigeneaza...asa ca nu-ti face griji ca pui apa fara pic de oxigen.


daca esti in stare sa scrii (in regionalisme) asa cum vorbesti in direct, esti fratele meu



Apreciez faptul ca nu ai nimic daca folosesc regionalisme, dar poate altora nu o sa le convina totusi. Asa ca o sa raman la stilul de pana acum.
Nu cred ca-i relevant daca ii sau nu ii incepator cineva pe forumul asta cand isi da cu parerea despre limba romana. E clar ca posturile la care se face cu precadere referinta nu sunt scrise intr-o limba romana (nici macar populara).

Folositi oameni buni si semnele de punctuatie, si nu uitati nici regulile de ortografie deoparte (asta daca stiti despre ce e vorba)!

Daca nu stiti despre ce vorbesc sa nu va mirati ca nu va raspunde nimeni si posturile voastre vor disparea fara urma.

P.S. Sunt de acord sa stergeti posturile din care nu se intelege nimic.
P.S.2 Va rog sa iertati unii membri care folosesc regionalisme sau expresii cu caracter regional (aici ma reger in special la mine :-) - si la altii daca e cazul).
Cu ghilimelele am gresit eu, cu acvariul a gresit luci 09 :-)
cam multi pesti pentru doar 100 L. eu ti-as recomanda maxim 20 din cei pe care ii ai. (eu as tine 10 neoni, 6 zebre, 2 sanitari si 2 molly).

Guppy doar o sa-ti inmulteasca si mai mult numarul daca ii tii mult.

Dar e acvariul tau si tu hotarasti ce faci. (poate ai niste exemplare misto de guppy si nu vrei sa-i dai)
Succes in combaterea virusului.

Asteptam detalii.


Ce fel de sare e aia care se pune cu buturuga la fiert?????????



Ma refeream la sare fara iod.


"poti gasi un copac uscat, sau chiar o buturuga sau un lemn uscat mai mare, din care sa tai ce-ti trebuie ca sa pui in acvariu"



Asta am vrut sa zic. :-) In nici un caz nu ma gandeam sa mergi cu toporu sa dai jos o salcie sau mai stiu eu ce copac si sa-ti alegi o craca de 50 cm dupa aia. :-)

Pe malul apelor curgatoare sunt in general buturugi uscate, sau copaci uscati de unde sigur iti poti alege ceva misto.
Foarte faine site-uri. Ar trebui chiar puse Sticky, pentru ca cine vrea sa-si faca un acvariu dea din prima peste linkurile astea sa invete cum sa si-l amenajeze.

@ mausmann
 
Forum Index » Profile for arathemis » Messages posted by arathemis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com