[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AIO reef 650x400x400  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

E scumpa apa !
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am schimbat 20% apa si au dat in floare algele... am sa studiez topicul recomandat de Cristi...
Nu hranesc mult, suplimente nu prea mai bag (am stopat plyp boosterul si reefroyds), pesti am 7 iar NO3 nu sare mai mult de 5ppm, in schimb dozez zilnic 1ml de NOPOX.

[Thumb - IMG_4235.jpg]

[Thumb - IMG_4236.jpg]

[Thumb - IMG_4237.jpg]

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu iti doresc succes. Sper sa scapi de ele,sincer.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pacat de acvariu, ca era frumos. Cu regret, eu zic sa te gandesti la un reset total/oscari/plantate.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

eu zic ca e ciano toata ziua , baga niste medicamente de la peti anti cioano , lumina stinsa , skimat umed , schimbat material anti fosfat, si o curatare manula inainte de toate
sper sa reusesti sa scapi , am patin si eu , mi-a dat dauna aproape totala la corali



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In locul lui m-as ruga sa fie ciano, as comanda si vreo doua slujbe la preafericitul danny

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Nasol
Anul trecut am avut si eu ceva asemanator in refugii. Am scapat in patru zile cu pastilele de la Peti.
Daca sunt dino cred ca numai un reset te scapa.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

georgemonda wrote:
Daca sunt dino cred ca numai un reset te scapa.


Cu sacrificarea pietrelor, coralilor si nisipului..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Nu seamana cu ceea ce am eu . La mine este pistol cu apa fata de ce vad in imaginile tale .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca e cyano, nu te complica cu goby.
Am avut si eu pe nisip, luni de zile (nu m-am agitat).
Apoi mi-a dat Sorin (atar) o stea - Sand Sifting Sea Star.
In doua zile nu mai era pic de cyano si nici apa nu se tulbura ca in cazul unui goby rascolitor de nisip

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Partea nasoala e ca se apropie vara si va fi mai rau.

Nu stiu ce sa zic, am sa fac o curatenie exemplara si voi vedea dupa. Cu toate ca am flow suficient (doua pompe rw4), lumina foarte ok la intensitate mica zic eu, skimmer, schimb de apa saptamanal, teste... si tot nu am scapat.

LPS momentan o duc bine, posibil sa mai dau din ei pana nu e prea tarziu sa-i pierd cu totul.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Gelu,pune mana pe un microscop ca sa vezi exact cu ce te confrunti si sa stii daca e ciano sau sunt dinoflagelate. Pana nu faci asta, nu o sa stii ce ai exact de facut.
Dinoflagelatele pot coabita foarte bine cu ciano.


Fa rost de microscop.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asta ar fi cea mai ieftina varianta. Se gaseste si la noi, dar nu mai stiu pe ce site l-am vazut.
https://www.shop-meeresaquaristik.de/Accessories-spare-parts/Microscopes/Aqua-Medic-Microscope-65940::18377.html

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai asa la 100X cat e aquamedicul asta mai bine iti iei unul de jucarie la 40 de lei care mareste 400X si nu mai tre' sa stepti sa vina.
Am eu acasa, de la noriel. E mai comod daca are lumina inclusa dar te descurci si fara.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2018 08:04:30




Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Da,ceva ieftin,nu ai nevoie de nu stiu ce performanta,pentru ca se identifica rapid. Le faci niste poze sau un filmulet,il postezi pe thread-ul respectiv si te ajuta baietii de acolo si la identificare si la metodele pe care le poti aplica...au experienta .

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2018 07:51:15


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Problema asta o am si eu!
Alge nu mai am da chestia asta maro pe nisip ma scoate din sarite!
Pe pietre cand apare o curata repede melcii sau aricii de mare, deci este aproape inexistenta pe pietre in schimb pe nisip este cu totul alta problema!
Pe unde umbla castravetele de mare nu am probleme ca ala haleste tot nisipul si il elimina curat dar in partea din fata a acvariului unde nu am pietre am la fel ca si colegu de mai sus!
Daca nu o aspir cate o saptamana doua se face o pojghita groasa de o iau cu mana, ca pe o piele! Sand Sifting Sea Starumbla am dar nu baga in seama mazga asta! Vreau sa imi iau un goby de nisip da nu gasesc nicaieri momentan!
Am luat pastilele minune de la Peti, au disparut cam o saptamana dupa care au aparut la loc!
La urma urmei daca nu scap de ea, scot nisipul din acvariu si asta e!
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Daca o curata melcii nu sunt dino pentru ca altfel i-ai gasi morti. Sunt toxice pentru ei.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc baieti de sfaturi, le iau pe rand ... poate si cu microscopul sa vad exact ce este.

Melcii sunt ok, pe pietre nu am deloc, doar pe nisip si sticla sau plastic, noaptea pe nisip dispare in schimb pe sticla s-au prins destul de bine si trebuie razuite cu lama.

Cred ca astazi am sa elimin panoul din plastic AIO si sa-l fac open, scot matrixul care si asa se comalteaza rapid si voi lasa acvariu doar cu skimmer si filtrare mecanica cu perlon.

Am sa schimb si cartusele la osmozor (sedimente si carbon) care au mai bine de 6 luni, curat pompe, sticla tot.

Revin cu noutati intr-o sapt doua daca apar schimbari.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu e cam devreme sa schimbi cartusele la osmozor?
intreb asa de curiozitate, ca si instalatia mea are tot 6 luni dar nici nu mi-a trecut prin cap sa schimb ceva la ea, ca Aquilli zice ca trateaza cel putin 4000 de litri fiecare, or, eu nu stiu daca am facut vreo 1000 de litri.
TDS mai jos de 4 oricum nu am vazut la ea niciodata, deci nu ma grabesc sa schimb cartusele.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2018 12:02:41




aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Depinde de calitatea apei, eu stau la parter si la vechiul cartus de sedimente pe care l-am taiat, era rosu tot de la rugina si impuritati.
Nu e scump, cu 50 lei le schimbi pe ambele si protejezi membrana. La 6 luni am fost si eu sfatuit sa le schimb.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com