[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AIO reef 650x400x400  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Humbert
Ultrahigh member
[Avatar]

IP:

Am inteles, are sens. Merci.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2018 12:31:41

300 litri plantat by Humbert
10 litri nano
160 litri AIO reef
rares728
Member

IP:

Salutare,

Pare Cyano, dar la microscop se poate vedea daca este altceva ...
Cyanobacteria este clasificata dupa Gram ca fiind negativ, deci, teoretic un antibiotic corespunzator ar putea sa ajute. Probema este ca majoritatea bacteriilor "bune" din acvariu sunt gram negativ, deci ar duce la deciclare. Sunt unele voci care au spus (din teste proprii neverificate) ca un antibiotic gram pozitiv de spectru larg ar afecta cyanobacteria. Ideea este ca fiind o bacterie se trateaza cu antibiotice. Profilaxia tine de curenti, PO4, NO3, ...

Eu personal am avut cyano in acvariul de carantina (65l net), cam la acelasi nivel cu ce am vazut in pozele de mai sus si am procedat in felul urmator:
- aspirare manuala cyano (cat s-a putut)
- redus PO4 sub 0.01 cu clorura de lanthan
- NO3 era mic (nu aveam pesti, doar corali fotosintetici si nepretentiosi), l-am redus la sub 1ppm prin schimb de apa
- am dizolvat o pastila de eritromicina, (gram pozitiv) si am adaugat-o toata sub forma dizolvata in apa RO-DI calda
- dupa 3 zile am repetat, efectele erau vizibile
- dupa inca 5 zile, iar am repetat, desi abia se mai vedeau urme doar pe corali si pietre,
- dupa inca o saptamana am facut un schimb de apa de 40% si am adaugat bacterii. Nu am pus NOPOX sub nici o forma, nici macar otet 5%

Am avut noroc si am scapat si de cyano (nu a mai reaparut in urmatoarele 3 luni) si nici nu s-a deciclat. Am folosit termenul "noroc"deoarece metoda nu este clar definita si are lacune de logica biologica (medicala).
Deoarece antibioticele sunt riscante in acvariu, rog a nu se lua cele de mai sus ca sugestii, ci doar ca informatii ce se pot dezvolta de catre cei cu mai bune cunostiinte ...
aerosv
Senior member
[Avatar]

IP:

Deocamdata am facut si eu cateva modificari ieri, am scos panoul din plastic ce servea drept filtrare AIO cu 3 camere si am observat un strat gros de mal (detritus) depus pe fund de unde cu greu il puteam scoate.
Cred ca nici circularea nu era grozava prin cele 3 compartimente fapt ce a dus la acele depuneri, nu mai zic de 2 saculeti cu matrix care se colmatau rapid pe care i-am scos , cred ca e suficienta piatra vie si nisipul.
Bnuiesc ca si aici era o mare problema, asa ca am lasat acvariul doar cu skimmer si un HOB cu perlon.
Pare mai aerisit, mai mult spatiu si acum e curat...in urmatoarea luna voi vedea daca am procedat corect sau nu
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

IP:

Asa ma bucur ca n-am facut bazinul AIO ci cu sump.. nici n-ai idee. E frumos all in one, compact, dar tot sumpul e mai sfant.

I'm Batman!

Aquatic Jungle - Sweet-Bat - Salty-Bat - Bat-reef

Live stream

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

IP:

De cateva zile e curat, sper sa isi revina si unii SPS afectati.
Am lasat doar skimmer si HOB cu perlon... legat de fire le voi ascunde mai incolo

image

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2018 13:37:02

aerosv
Senior member
[Avatar]

IP:

Pana acum toate bune, mai am urme de cyano pe nisip dar nu exagerat, am redus si lumina la 8 ore/zi, am renuntat la hrana congelate si la suplimente pentru corali.
Verific doar Ca, KH, Mg si NO3 si dozez daca lipseste ceva.
image
MSI
Member
[Avatar]

IP:

Arata foarte bine smilie

180MSI Reef - Gallery ||| 180MSI Reef - Jurnal

200MSI Goldfish - Gallery ||| 200MSI Goldfish - Jurnal
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

IP: