[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AIO reef 650x400x400  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci Dan, rabdare deocamdata este, nu am intervenit cu nimic, doar ca ma zgaraie pe creier mazga asta maro si e pacat de nisipul alb.

Sper sa-mi lase in pace peppermintii care vor veni la pachet cu Six Line, de ei imi faceam griji .... au de mancat niste aiptasia
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am avut si eu pe nisip, am lasat asa (din lene sau pentru ca am lipsit mult de acasa) si a trecut de la sine.
Daca tii mortis, ia-ti o stea de nisip care sa-l vanture pe dedesubt. O sa mai ai, dar nu va fi vizibil.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai bun pt afanarea nisipului este valenciennea puellaris, sau ceva din specia lor. Eu am avut, si-ti pot spune ca toata ziua rascolea nisipul.

Ionut Dumitrascu
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

valenciennea puellaris m-am gandit si eu dar vazand ca la unii care aveau corali pe nisip ii poate acoperi, m-am razgandit...

Am renuntat la perlon si se vede asta, skimmerul nu reuseste sa scoata toti sporii de alge, perlonul e foarte eficient dar imi limiteaza circulatia apei in filtru... poate doar daca adaug un HOB mic doar pentru filtrare mecanica.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

De doua zile am introdus locatari noi printre care si un clown care imediat s-a imprietenit cu cel care il aveam deja... curios este ca a acceptat si coralul
Clownlul nou e un pic mai mic si mai decolorat decat celalalt... o sa-si revina oare pigmentul sau asa o fi el ? In rest e vioi si sanatos.


Multumiri lui Peti pentru tot, fara el m-as fi lasat de acvaristica marina

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2018 10:33:09

CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Clovnul e decolorat din cauza stressului cu drumul. Lasa-l cateva zile si isi va revenii....
[Email]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

In urma unor upgrade-uri la care tanjeam de mult (lampa AI prime HD si doua pompe RW4 de valuri) se vad si rezultatele... coralii nu numai ca sunt perfect hidratati dar intr-un timp relativ scurt observ si cresteri cam la marea majoritate.

Sper sa fie ok in continuare si sa pot face un review before-after la rata de crestere la SPS - LPS intr-un nano.

Legat de algele brown, ele apar dupa schimbul de apa si dispar la cateva zile, insa suspectez si carbunele activ, dupa activare in apa fierbinte nu l-am lasat 24h.... iar din ce am citit poate baga in apa fosfati daca e utilizat imediat.

Apa de osmoza nu am testat dar cartusele sunt relativ noi.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ce program de iluminare folosesti pentru lampa HD Prime ?

Utopia Reef 400
My Aquariums
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Setarea asta !
 Filename AI Setting.aip [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 11 Kbytes
 Downloaded:  17 time(s)

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc.

Utopia Reef 400
My Aquariums
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Un mic update , 2 luni e la start insa vietuitoarele le-am adaugat treptat.
Coralii sunt ok, cresc dar am observat ca montipora plate si-a mai pierdut din culoare, e un verde si rosu pal. Testele sunt ok, mai putin silicatii si fosfatii nu am masurat.

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

foarte fain!



aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Intre timp lucrurile s-au mai schimbat... destul de rapid.
Nu am scapat de diatome sau dino sau ce or fi ele, tot nisipul pe timp de zi e maro iar seara dupa stingerea luminilor aproape ca dispare complet. Skimmerul scoate ceva, perlonul e maro la 3-4 zile.
Am incercat si schimburi de 20-30% de apa, degeaba. Tind sa cred ca intra lumina de pe geam si poate asta o fi una din cauze.
Mai grav e ca SPS se topesc, LPS momentan ok dar si ei dau semne ca ceva nu e in ordine.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote: Tind sa cred ca intra lumina de pe geam si poate asta o fi una din cauze.


Nu ma pricep la diatome sau dino, nu am avut asa ceva...sau poate or fi fost da nu le-am bagat in seama. Dar pot spune ca pico al meu primeste dupamasa cam 2-3 ore, raza de lumina directa fiind la 1 metru de fereastra si nici macar alge pe geam nu are. Euphyllia e cea mai fericita cu lumina soarelui.

Altele or fi cauzele, dar....necunoscute sunt caile reefing-ului

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2018 10:28:44

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai astea sunt "bucuriile" acvariilor marine, aproximativ la fel am patit si eu ....

- 2 serii de ricordea moarte, se pare ca nu voi avea ricordeeea in acvariul asta
- sps cu RTN de cel putin 2 ori, inca nu am pierdut nici unul in intregime, isi revin dar al naibii de greu
- crestere rapida la softies urmata de stagnare
- mi-a murit toata chaetomorfa dupa ce cateva luni crestea f repede

cele 4 lucruri de mai sus nu s-au intamplat concomitent, sa zici ca au avut o cauza comuna, ci pe rand - cand merg unii bine si incep sa ma bucur, incep sa mearga altii prost.

prima topire de sps a fost de la alcalinitatea scazuta, eu zic sa incepi sa o testezi daca nu o faci deja.
insa a doua topire nu stiu de la ce a fost, posibil de la alcalinitatea crescuta )

cand aveam 0 nitrati si fosfati nu era bine, ca nu cresteau softies; acum am ceva nitrati dar mi-a murit chaetomorfa

am pierdut si 2 melci la 3-4 luni dupa introducere, desi i-am aclimatizat cate 6 ore ca stiu ca-s sensibili...

pana acum acvaristica marina e o echilibristica continua pe marginea prapastiei, sincer sa fiu.

inca mai sper ca asa e la inceput si ca inca acvariul nu e stabilizat (are 6 luni) desi as fi vrut sa stiu ca dureaza 1 an pana se stabilizeaza, ca nu imi place sa-mi moara corali ...


PS si eu zic ca lumina solara nu are nici o treaba, si la mine bate 2-3 ore pe zi direct in geam... coralii care primesc direct sunt f fericiti
iar algele de pe geam trebuie sa le curat oricum zilnic si daca bate soarele in geam si daca nu bate

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2018 10:38:38




limavora
Unripe member

Joined: 27/10/2014 20:36:58
Messages: 2
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Verifica NO3 si PO4 urgent.
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut !
In legatura cu chestia maron de pe nisip care dispare pe intuneric iti pot spune ca si eu am patit acelasi lucru. Am tot asteptat sa treaca de la sine , insa timp de 5 luni acest lucru nu s-a intamplat.
In astea 5 luni am mai incercat diverse metode de a scapa de petele maronii , insa fara succes.

De aproximativ o saptamana am achizitionat un Valenciennea sexguttata si pot spune ca am un nisip mai alb ca niciodata . Ca si dezavantaj am o apa destul de laptoasa mai ales cand este pus pe munca , insa presupun ca dupa o vreme nu va mai fii asa laptoasa .

Oricum iti recomand un goby mancator de nisip. Poti merge si pe Diamond Goby.... eu am luat ce am gasit si ce se potivea cauzei mele

Eu tind sa cred ca petele maron de pe nisip si topirea coralilor au 2 surse diferite. La mine acele pete doar mie imi ofereau disconfort , coralii aveau crestere.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2018 12:21:29

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci de sugestii, Humbert a descris perfect ce se intampla la mine in bazin... in timp ce unii o duc bine altii nu si apoi invers.
Pana la urma voi lasa lucrurile de la sine si asa imi voi da seama ce specii pot tine in bazin si la ce sa renunt.
Am testat NO3 (0-5 ppm), alcalinitate usor scazuta dar am corectat, ca si mg ok.
Poate o fi ca la ultimele schimburi de apa le-am facut cu sarea ramasa pe fundul galetii si nu era omogenizata bine.
Mi-e ciuda ca la start toate o duc bine, pe parcurs se pierd corali si arata ca naiba de la tot felul de alge.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Chestia maro sunt dinoflagelate,si adora schimburile de apa,etc.
Citeste aici putin:http://www.reef2reef.com/threads/dinoflagellates-–-are-you-tired-of-battling-altogether.293318/page-62
La ora actuala e thread-ul cu cele mai complete metode de control a mizeriilor astora (ca eradicare nu pot sa ii zic). Ma rog,nu la toata lumea functioneaza,dar mai stii...poate tu ai noroc.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2018 15:27:46


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cristi wrote:Chestia maro sunt dinoflagelate,si adora schimburile de apa,etc.


I-auzi Batman...de aia nu faci tu schimburi de apa
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com