[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marturia gradinarului melancolic [200l brut, plantat]  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

multumesc dutch, multumesc stefan

Pentru o mai buna identificare, pun 2 imagini (vedeti si firele de pe geam, mai solitare). Ticaloasa e in mare parte pe pietrele/ plantele - observ ca in special din centrul acvariului.

http://www.flickr.com/photos/60112184@N03/9618148467/

http://www.flickr.com/photos/60112184@N03/9621388294/

edit: (legat de fertilizare si parametrii apei)
# o medie a NO3ului a fost ~40 ppm
# fier am adaugat eu, dar putin si nu constant, adica: aveam fier zero, am pus 20ml de Ferropol in 180l apa si vreo 2 zile am pus Dennerle A1 daily (un echivalent al Ferropol 24) scrie 4 picaturi la 100l, eu am pus 6 picaturi, repet, doar 2 zile.
Am facut un test, aveam o idee cam mult fier in apa - adica 0,4 (repet, putini consumatori) si am oprit complet dozarea cu fier. Dupa vreo 3 zile am schimbat 30% din apa si in a 4a zi dupa aceasta testare care a dat 0,4mg/l si schimbul de apa, am mai pus 10ml de Ferropol
# fertilizare macro n-am facut deloc. Urmeaza sa-mi iau PPS Pro
#kH = 8
#gH = 10
a, mai mentionez (cu rusine) ca acu vreo 5-6 zile cand am facut ultimul test, inca mai avea 0,05 NO2. N-am scapat de el cu schimburile de apa. Acvariul nu era ciclat 100% (*shame*) desi l-am lasat 1 luna dar n-am avut viata in el, am pus eu amoniac din plic la intervale relativ regulate. Am zis ca nu mai masor zilnic NO2ul, astept cam 20 de zile de cand l-am populat propriu-zis, adica voi face din un test de NO2 cam pe 5 septembrie. Daca inca mai am nitriti, cumpar un al 2-lea filtru.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2013 10:55:49

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

am refacut testul de NO3 acum (schimb de apa partial acu' 48 ore)

NO3 = 20mg/l
NO2 = 0,05 acelasi 0,05 blestemat

Filtru e un Ecco pro 300, i-am pus prefiltrare pe intake-ul care sta in acvariu (cu perlon) si am inlocuit in primul serar de jos, in care avea bile de plastic, cu Matrix. In celelalte 2 compartimente este Eheim Bio Mech si Eheim Substrat Pro

Ce vreau sa spun e ca i-am imbunatatit o idee capacitatea de filtrare biologica. Totusi, volumul de filtrare al canistrei este mic (3l am impresia). Volumul de apa scos in acvariu de filtru e foarte multumitor, poate chiar o idee cam prea puternic

Oricum voiam sa mai iau un filtru extern pe care sa-l setez la 1/3 filtrare mecanica si 2/3 biologica. Stiu ca producatorii supraliciteaza eficienta filtrelor si in realitate ai nevoie de cel putin x3 mai mult (ca la femei, daca ai curiozitatea cati au mai fost inaintea ta, inmultetsti cu 3 numarul pe care ti-l spun. la barbati imparti la 3 )

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2013 11:34:46

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hmm, ce ai tu nu e spyrogyra (ceea ce e bine )
N-am avut tipul asta de alga, seamana cu hair algae din ce vad prin poze: http://aquariumalgae.blogspot.ro/2006/03/hair-algae.html


LE: 0.4 ppm fier nu e mult, e bine. Ba chiar si un pic mai mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2013 17:58:56


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

No3 40 ppm e mult. Po4 cat?
Daca nu respecti raportul de 10:1 (NO3 : PO4) dai in alge. Verzi daca raportul e mai mare, albastre daca e mai mic.
Eu tin PO4 intre 1 si 1.5 iar NO3 intre 10-20. Vezi tabelul

Pietrele le poti imbaia in apa cu clor. 20 parti apa 1 parte clor. Le poti lasa pana te plictisesti. Plantele cu frunze firave max 5 min. Cele cu frunze mai solide 10-15 min. Eu am imabaiat anubiasul pt 15 min si a iesit luna. Planta e bine mersi.

Easy carbo ceva?

Eu tin Fe in 0.5-0.7

Edited by Lucian: ti-am editat link-ul

This message was edited 3 times. Last update was at 29/08/2013 22:27:34


acvariu 54L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

I-a iesit 20 ppm NO3 la ultimul test

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:I-a iesit 20 ppm NO3 la ultimul test

Da vazusem
Am ramas setat pe 40 cu gandul la cauza algelor din poze. Bun 20 dar si PO4 ar trebui sa fie un 1.5 -1.8

acvariu 54L
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

test de PO4 nu mi-am luat, speram sa scap

multumesc de raspunsuri, amandurora.

am mai citit pe net (majoritatea informatiilor de natura generala - nu foarte multa lumina, nu exces de nutrienti, etc.)

dar ceva mi-a atras atentia la un moment dat, legat de acest hair (fluctuatii de CO2, temperatura a apei mai mare) - cred ca am avut asa ceva

o sa trec la actiune in zilele urmatoare, de luni am concediu si o sa am mai mult timp

da, NO3 e la 20 dar asta la 3 zile dupa un schimb de 30% de apa, inca 1 zi -2 si iar e la 40 parca vad.

E clar ca nu e un echilibru intre NO3ul produs si cel consumat, trebuie plante extra

mai planuiesc sa schimb un Aquaflora cu Middayul, sa vad daca e ceva legat si de spectrul de lumina.

totusi, in mod ciudat, am senzatia ca alga are cumva legatura cu felul poate un pic haotic in care am aditionat CO2 in acvariu

edit: Multumesc de link, dutch! foarte misto

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2013 00:02:05

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu e nevoie sa schimbi aquaflora cu midday (daca nu te deranjeaza vizual). Spectrul aquaflora e bun pt plante

Mai bine ai grija la fluctuatiile co2-ului. Nu stiu daca asta e cauza algelor tale, insa in orice caz un pH instabil creeaza probleme.

Iar de plante intr-adevar, mai este nevoie Heteranthera zosterifolia e o mare consumatoare de nitrati.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Update 8.09.2013

local Staghorn (centrul acvariului, pe pietris, pe niste fire de Blyxuta care nu se simte foarte bine la mine.. si pe bolovani)

pe bolovani mai erau diatome si alba aia subtire, lunga, verde, acel "hair"), motiv pentru care am contra-atacat: spalat pietrele, fierte, curatat plantele afectate - rupt frunzele cu alge etc.)

Sper sa se mai fi stabilizat treaba

image
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

e cevat gresit in linkul cu fotografia, repun imaginea:

http://www.flickr.com/photos/60112184@N03/9704189026/
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai bine asa?

image

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu este Staghorn. La Staghorn firele sunt maronii si bifurcate. Pare mai degraba o varianta de Oedogonium. Oricum mai toate algele filamentoase au una din cauze legata de nivelul scazut de CO2 sau fluctuatii ale acestuia. O alta cauza sunt pic-uri de amoniac => mancare multa, filtrare biologica insuficienta. De asta poate ca ai in continuare NO2 mai ridicat (parca te plangeai de asa ceva).
Ce consistenta au algele: sunt gelatinoase sau sunt ferme?
Trebuie in primul rand sa ai niste aliati bio: melci si/sau pesti si/sau creveti care mananca alge
Curatenie si mancare putina. Filamentele se curata manual (fara a scoate totul din acvariu pentru ca asta poate duce la alte dezechilibre :eek
Filtrare biologica buna
CO2 stabil. Un pH sub 7 (6.5-6.8) ajuta.
Schimburi de apa regulate.
Nu am retinut cata lumina ai si ce perioada de iluminare.
Fertilizarea trebuie facuta echilibrat, adaugand din toate componentele. Daca pui doar fier fara sa-l corelezi cu lumina/CO2/macroelemente apar dezechilibre si algele atat asteapta. Si daca vei utiliza o solutie de macroelementele all-in-one vei ajunge la alte dezechilibre care genereaza alte alge


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

WOW frumos cosmine

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

@Avansatul: Eu doar am repostat poza colegului...

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Cosmin wrote:@Avansatul: Eu doar am repostat poza colegului...

Imi cer scuze credeam ca este al tau

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

multumesc de aprecieri!

jungla s-a mai indesit, un update:

image

Am postat linkul cu imaginea conform tool-tipului, dar nu afiseaza imaginea, cum a facut sa apara Cosmin de exemplu. Unde gresesc?

am pus asa: [img ] (pauza inentionata, in postul cu imaginea nu e pauza asta) http://www.flickr.com/photos/38661253@N07/[/img ]. Am incercat si fara http://. Va rog luminati-ma care e formatarea corecta ca am incercat toate variantele smilie

This message was edited 6 times. Last update was at 01/10/2013 23:32:06

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta este ceea ce trebuie sa pui intre cele 2 grupuri de paranteze:

http://farm6.staticflickr.com/5546/10043163014_237c62ff10_b.jpg

(adica, de pe imaginea incarcata de tine pe acel server -> right mouse -> alegi "Copy image location")


Si o sa arate asa:

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si arata foarte bine, mie imi place

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata intr-adevar mai bine
Permite-mi insa sa-mi pastrez parerea ca sunt doua jumatati de acvariu diferite (cioata si bolovanii). Ce-i drept, plantele mai omogenizeaza, dar mie tot asa imi pare.


Referitor la plante, depinde si de gusturi. Unora le place mai jungla, altora mai aranjat. Mie imi place mai aranjat pe tufe, lucru la care trebuie lucrat, dar este timp si deocamdata nu sunt inca destule plante ca sa poti face tufe "stufoase".

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2013 01:04:09


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Va multumesc, camarazi!

koala, multam! m-am dumirit in sfarsit (linkul pe care-l puneam eu nu era direct spre imagine ci probabil ceva trecut prin imageviewerul flikerului)

Dragos, multumesc. Respects!

Stefan, stiu Promit ca urmatorul setup sa fie mai bun. Stiu regulile dupa care se judeca, am citit sute de comentarii ale comisiilor de evaluare Karen Randall samd

Pentru mine a fost un inceput. Acu' multi ani am avut multa vreme acvariu dar il intretineam la un nivel foarte rudimentar (schimbam 70% din apa, direct de la robinet 1 data/luna smilie ).

Cand ai din start la dispozitie toate plantele de care ai nevoie, poti face setup cu pretentii. Eu am adunat plantutele pas cu pas (din Craiova, din Bucuresti), acum le invat si eu hachitele, invat despre fertilizare, despre echilibru. In plus, ma confrunt cu niste ciudatenii - plante despre care se spune ca sunt usoare nu prea merg bine (erau in declin, acum de cand am mai stabilizat acvariul stagneaza - nu le vad crescand - de exemplu Blyxa Japonica sau Sagitaria Subulata.

Am mai constientizat lucruri legate de relatia peisaj-usurinta de intretinere, cu alte cuvinte cat de usor sau greu e sa aspiri substratul in functie de pietrele/lemnele pe care le-ai pus. Urmatorul setup va fi aerisit din punctu asta de vedere. In fine, sunt multe de invatat.

Va admir pe toti cei care mergeti cu constinciozitate, cu tenacitate pe drumul acestei pasiuni si impartasiti din cunostiintele voastre cu cei care cauta, care vor sa invete
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com