[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marturia gradinarului melancolic [200l brut, plantat]  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ziua oameni buni!

Pe vremuri lungeam vorba, acum cu trecerea anilor am devenit mai posac cu cuvintele, o sa incerc sa fiu cat mai la subiect si sa nu iasa un Fratii Jderi aici dar, pe de alta parte am si destul de multe intrebari, pentru acest inceput de drum.

Vreau sa spun din start ca am citit cat mai mult, aici pe forum, pentru a nu pune aceleasi vechi intrebari. In felul asta, tot citind din umbra, pe unii dintre voi am ajuns sa simt ca-i cunosc asa, putin, si sa-i simpatizez. Am postat aici doar cand am fost sigur ca visul asta al meu nu-i o nebunie trecatoare, avand in vedere ca sticla e pe drum pot spune ca bolovanul e deja impins la vale.

Domnilor, vreau sa-mi fac (iar) acvariu. Am avut, pe vremuri, vreo 10 ani un acvariu mic, cu rama din cornier etc. cum era pe vremea aia -acu ~25 de ani, la dracu multi au mai trecut...-, aveam zic o ingramadeala de xifi, guppy si braduti si sabii, toate plantate in nisipul cules si spalat de mine. Am cazut pe spate sa vad cata tehnologie in ziua de azi (vorba unui prieten “ne omoara tehnologia”), filtre high-tech, instalatii CO2, incalzitoare de substart, scheme de fertilizare, neoane, minuni..

Cum vad eu lucrurile, legate de micul meu colt de Paradis:

# Acavriu de apa dulce, 90L x 50h x 40l, fund dublu (8mm intre placi si 5 mm sub fund, acoperind tot), restul sticlei 8mm cu intaritor (o lama de sticla de de 4 cm latime) pe mijloc intre fetele lungi.
Il fac cu capac de sticla (NON open top, ca sa zic asa) usor inclinat spre intaritorul de pe mijloc sa se scurga apa inapoi in acvariu. Sticla pentru acest capac va fi un SGG Diamant de 3mm ca sa obtureze cat mai putin lumina neoanelor. Stiu, o sa se depuna calcar pe ea, asta e am s-o curat des, dar nu-l pot face altfel pentru ca o sa se evapore prea mult in casa fara, in plus, in felul asta evit eventuali sinucigasi.

# Filtru Eheim Eco 300

# Incalzitor de substart Dennerle Eco-Line ThermoTronic 12V, 20W cu cablu de 5m (e suficient asta, de 20W?), l-am gasit la vreo 42 euro, evident in Germania, ca deh, aia o duc mai greu, tre' sa aiba preturi mult mai bune ca la noi.

# Aspirator de substrat (superba jucarie, m-am bucurat sa vad ca exista, pe vremuri nu erau(?) )

# Lumina (?)
Lumina – aici simt ca-i cel mai complicat. O sa va cer ulterior pareri, avand in vedere ca e legata de plantele si speciile de pesti pe care am sa le pun – inca necunoscuta. Dar capacul vreau sa mi-l fac singur si va fi atarnat la vreo 10 cm deasupra, aici o sa va rog sa-mi dati cateva idei de cum sa-l fac mai bine/frumos. Poate ma ajuta Faraonul la capitolul asta, stiu ca el ar putea.

Alte minuni inca nu. Imi plac foarte mult plantele de acvariu, ma vad incercand sa cresc ceva mai deosebit dar asta in timp, atunci voi vedea si de o instalatie de CO2 samd. Vreau sa-l demarez incet, probabil cu niste Tetrazona (un peste de suflet pentru mine), neoni, niste scalari ar fi frumosi dar cred ca i-ar chinui tetrazona parca-mi amintesc ca nu-s chiar asa compatibili, si la 50 cm inaltime acvariul ar fi cam la limita pentru niste adulti...

Altele: O pompa de aer Juwel deja am, chinezarie dar pare ok, silentioasa, 2 iesiri. Un termomotru de 100W am deja, (parca Tera e), probabil va mai trebui inca unul.

Clarificarile de care am nevoie din partea voastra:

Acvariul vreau sa mi-l lipesc singur (sunt din Suceava si nu stiu pe nimeni dibaci in domeniu). Eu sunt migalos, invat repede, nu-s un antitalent si cred ca m-as pricepe sa-l fac ca la carte, fara urme urite de silicon (cu bordura de protectie pe margine pentru a nu ramane surplus de silicon, etc). M-am uitat la filmulete pe youtube, cred ca m-as descurca. Nu-i vorba de aroganta, daca as sti pe cineva dibaci si in care sa am incredere l-as lasa cu toata inima sa-mi lipeasca acvariul dar nu stiu. Apropo, un Dow Corning negru cred ca am sa folosesc, desi am vazut niste aquascapes la care siliconul transparent s-ar potrivi mai bine parca.. in fine, mai vedem asta.

Cum m-am gandit eu sa fac: Avand in vedere ca nu ma grabesc si vreau sa iasa la marea arta, m-am gandit sa lipesc fetele una cate una, in urmatorul fel: Fundul acvariului, lipit (evident intre laterale va veni) pe fata mare. Prins cu menghine de lemn (aici am sa-l rog pe dl. ezatemi din Iasi daca poate sa-mi spuna cum sa le fac, de cumparat n-am gasit).

Lasat la uscat 1-2 zile

Dupa care prinsa una dintre laterale, la fel, lasat totul la intarit, dupa care a doua laterala iar la final a 2a fata mare.

La final lipita si dublura pentru fund (pardon, pentru popou).

E bine asa, ar merge? Si va rog sa-mi mai spuneti, care-i ideea cu firele de pescuit de 1 cm puse intre placile de sticla, am citi aici undeva? Banuiesc ca pentru o eventuala injectie cu silicon, din laterala, dub cele 2 margini ce vin lipite? Daca vrei s-o faci babeste, cum ma gandesc eu, mai e nevoie de tehnica asta?

Eu lipitura o vad in urmatorul fel: canturile fiind curatate/sablate pusa dunga de silicon pe cant, prins in prealabil cu mengina si pus geamul peste celalat dupa care stransa mengina si pe partea cealalta sa tina totul strans si in unghi de 90 grade. (sper sa se inteleaga, dar descrierile de acest gen aduc intotdeauna dureri de cap). Si lasat asa, sub greutatea sticlei, sa faca priza si sa se intareasca. Ar fi bine asa?

Atat deocamdata. Urmeaza distractia cu capacul si lumina, substartul, scheme de fertilizare dar le las pe mai incolo, dupa ce capata un pic de contur restul.

Legat de dimensiunile acvariului, aveti ceva sugestii? Stiu ca-i o chestie subiectiva. Evident ca eventualele sugestii sint legate de ce specii vreau sa cresc, dar fara sa intram in detalii. 40 latime e ok pentru un “aquascape” in fata caruia insusi Takashi Amano sa ramana masca? Sunt niste proportii bune astea alese de mine? (Acvariul va fi vazut doar din fata, lateralele foarte putin – va avea pe laterale niste piese de mobilier inalte si la cum am gandit-o vor ramane doar 10 cm de-o parte si de alta lui).

Multumesc pentru rabdare, scuze daca am lungit vorba dar nici sa postez ca marlanul fara niciun “buna ziua, ma cheama” si cateva cuvinte sa stiti de unde sa ma luati n-am vrut.

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2014 11:15:29

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-ar fi rau daca l-ai face de 50 latime.

La dimensiunile actuale, ai 180 litri brut. Cred ca o lampa cu 4 neoane de 39 W ar fi ok.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut!

Am mai negociat cu mine 5 cm latime, adica 45 in loc de 40. Poate ca ai dreptate stefan, ar avea mai multa profunzime si as avea mai mult spatiu pentru aquascape. Mai mare nu-l fac pentru ca incepe sa fie dificil cu mobila pe care am sa-l pun (ma refer la rezistenta).

Sticla de 8mm e suficienta? Pot sta linistit? Am sa-l fac cu intaritor pe mijloc intre fetele mari, o lama de 5 cm din sticla de 8mm. Stiu care-i riscul, s-o lovesc din greseala in timp ce lucrez in acvariu, sa se sparga si acvariul sa plesneasca din cauza socului. O sa am mare grija la chestia asta...

M-am mai gandit la ceva, cam pueril cred dar.. Ma gandesc, pentru ca lipiturile sa fie cat mai puternice, sa polizez (sau sablez daca gasesc o masina) si latura cealalta a geamului pe care vine lipit cantul. Cantul e polizat si siliconul face priza buna dar latura pe care vine lipit e geam luciu. As putea incerca sa-l sablez, cu protectie a restului geamului de zgarieturi. E plauzibil, se poate face, e necesar, sau siliconul ala prinde la fel de bine si pe sticla plana, neslefuita?

O alta intrebare: Pentru un aquascape la care am vazut ca de regula faci un munte/movila serioasa in acvariu, ridicata, ma gandesc cum ar mai functiona incalzitorul de substrat? Sau in acest caz nu-l mai prinzi cu ventuze de fundul acvariului si-l ridici, odata cu aquascapeul, la nivel?

multumesc
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:Am avut, pe vremuri, vreo 10 ani un acvariu mic, cu rama din cornier etc. cum era pe vremea aia -acu ~25 de ani, la dracu multi au mai trecut...

Sintem aici citiva dinozauri care-au trait vremurile alea .......

Koh-i-Noor wrote:Acavriu de apa dulce, 90L x 50h x 40l, fund dublu (8mm intre placi si 5 mm sub fund, acoperind tot), restul sticlei 8mm cu intaritor (o lama de sticla de de 4 cm latime) pe mijloc intre fetele lungi.
Il fac cu capac de sticla (NON open top, ca sa zic asa) usor inclinat spre intaritorul de pe mijloc sa se scurga apa inapoi in acvariu. Sticla pentru acest capac va fi un SGG Diamant de 3mm ca sa obtureze cat mai putin lumina neoanelor. Stiu, o sa se depuna calcar pe ea, asta e am s-o curat des, dar nu-l pot face altfel pentru ca o sa se evapore prea mult in casa fara, in plus, in felul asta evit eventuali sinucigasi.

Dimensiunile alese de tine nu-s chiar bune pentru un aguascape. Eu as cam rasturna acvariu' ....... pentru a-ti fi mai usor sa construiesti peisaju' ar fi bine sa alegi doar 45 cm pentru inaltime. E suficient pentru un acvariu cu lungimea de 90 cm. De latime ce sa mai zic? Cu cit e mai lat e mai bine. Am inteles ca esti limitat de geometria locului da' ar fi bine daca ai reusi sa-l faci lat de 50 cm. Daca nu se poate, doar daca nu se poate acceptam si 45 cm.


Koh-i-Noor wrote:Imi plac foarte mult plantele de acvariu, ma vad incercand sa cresc ceva mai deosebit dar asta in timp, atunci voi vedea si de o instalatie de CO2 samd.

Ai nimerit exact unde trebuie .......

Koh-i-Noor wrote:Acvariul vreau sa mi-l lipesc singur (sunt din Suceava si nu stiu pe nimeni dibaci in domeniu). Eu sunt migalos, invat repede, nu-s un antitalent si cred ca m-as pricepe sa-l fac ca la carte, fara urme urite de silicon (cu bordura de protectie pe margine pentru a nu ramane surplus de silicon, etc). M-am uitat la filmulete pe youtube, cred ca m-as descurca. Nu-i vorba de aroganta, daca as sti pe cineva dibaci si in care sa am incredere l-as lasa cu toata inima sa-mi lipeasca acvariul dar nu stiu. Apropo, un Dow Corning negru cred ca am sa folosesc, desi am vazut niste aquascapes la care siliconul transparent s-ar potrivi mai bine parca.. in fine, mai vedem asta.

Cum m-am gandit eu sa fac: Avand in vedere ca nu ma grabesc si vreau sa iasa la marea arta, m-am gandit sa lipesc fetele una cate una, in urmatorul fel: Fundul acvariului, lipit (evident intre laterale va veni) pe fata mare. Prins cu menghine de lemn (aici am sa-l rog pe stefanp din Iasi daca poate sa-mi spuna cum sa le fac, de cumparat n-am gasit).

Dupa care prinsa una dintre laterale, la fel, lasat totul la intarit, dupa care a doua laterala iar la final a 2a fata mare.

E bine asa, ar merge? Si va rog sa-mi mai spuneti, care-i ideea cu firele de pescuit de 1 cm puse intre placile de sticla, am citi aici undeva? Banuiesc ca pentru o eventuala injectie cu silicon, din laterala, dub cele 2 margini ce vin lipite? Daca vrei s-o faci babeste, cum ma gandesc eu, mai e nevoie de tehnica asta?

Daca reusesti sa gasesti geam de 10 mm eu zic sa-l folosesti , la inaltimea de 50 cm e un pic riscant geamu' de 8 mm. Daca va fi inalt de 45 cm e bun geamu' de 8 mm cu intarituri.
Fundu' poti sa-l faci din doua geamuri de 8 mm, cel de deasupra mai mic cu cite doua grosimi de geam (plus 3-4 mm pentru siguranta) decit cel de jos.
Primul pas e sa lipesti fundurile in puncte de silicon si sa le presezi.
Pasu' doi: pui banda adeziva de hirtie peste tot pe unde vrei sa nu ajunga siliconu'. Lasa vreo 4 mm fata de interioru' unghiului dintre geamuri.
Pasu' trei: lipesti spatele. Dupa ce-l pui in pozitie il lasi inclinat foarte putin spre spate sa-ti fie mai usor sa pui laterala. E nevoie de un amic cauia nu-i tremura mina sa-l tina.
Pasu' patru: lipesti o laterala. Ai grija s-o pui bine din prima, daca o tot misti apar bule. Apoi o tii fixa sa nu se miste stinga-dreapta si presezi un pic astfel incit sa iasa siliconu' dintre ea si spate. Cind termini te uiti atent sa vezi daca nu s-a miscat. Daca s-a miscat putin, o aranjezi incet. Acum dai cu degetu' pe unghiul interior sa nivelezi siliconu' iesit din lipitura, daca nu-i destul mai pui. O faci cu grija sa nu misti geamurile. Dupa ce termini le verifici din nou pozitia. Dupa ce-s in pozitia corecta desprinzi banda de hirtie inainte de a faca siliconu' poghita. Cu atentie sa nu misti vreun geam cind iei hirtia. Dupa ce ai terminat iei pauza citeva ore (e suficient), apoi poti trece la urmatoarea laterala mica. Daca ai avea putina experienta ai putea lipi a doua laterala imediat. Dupa inca 2-3 ore poti lipi fata.

E bine sa te misti repede sa nu apuce siliconu' sa se intareasca la suprafata dar nu asa repede incit sa t eprecipiti si sa faci greseli.

Firul de pescuit de 1 mm se foloseste pentru a obtine o lipitura mai groasa. Se foloseste la acvariile mari care se string in menghine. In cazu' tau nu-i obligatoriu sa folosesti menghine sau fir.

Sper ca n-am uitat ceva, daca n-am reusit sa fiu clar intreaba .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc domnule drag!!

Am facut modificari, ramane 90L x 50l x 45i, sticla de 8mm, fata si lateralele cu sgg diamant daca gasesc, restul sgg planilux geam plan standard sau cum se zice acum "float" draga Lola

Capacele tot diamant am zis de 4mm sa obtureze cat mai putin lumina neoanelor.

Ptii dracie.. oare nu-i prea lat? Gandul meu era ca, daca e o idee mai ingust, sau hai sa zic altfel, daca nu e prea lat, ai ocazia sa vezi pestii mai bine, acestia fiind fortati sa inoate in prim-plan. Dar asa-l las, lat de 50, e oarecum logic, pentru peisajul ala iti trebuie spatiu de manevra si oricum, odata facut inspre partea din spate a acvariului, pestii vor inota prin fata/prim plan, da.

Multumesc mult, le Cochon!!!
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Nedumerire: Oare un tub de silicon de 310 ml ajunge? Pentru lipiturile de baza? As comanda doar 1 tub de Dow Corning, si pentru fund sa folosesc ceva mai putin pretentios. Sau sa comand 2 tuburi si sa nu ma mai zgarcesc la 20-30 de lei? Am calculat ~ 5m jumate' de cant de 8mm latime pe care va trebui pus silicon.

Inca ceva, initial ma gandisem la silicon negru dar am vazut niste aquascapes cu fundal mai deschis (asa, cam 70% dintre ele sunt asa) si acolo marginea neagra nu s-ar potrivi. Oare cum ar fi mai bine? Inclin spre transparent.

Imi dau seama ca e o chestie de gust la urma urmei.. ar trebui sa va avertizez, sunt un monstru al incertitudinii, imputita chestie, stiu

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2012 17:45:51

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ar trebui sa ajunga tubul respectiv. Mi-a lipit cineva recent un bazin de 120x50x45 si a folosit trei sferturi de dow corning 310 ml.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

stefanp wrote:Ar trebui sa ajunga tubul respectiv. Mi-a lipit cineva recent un bazin de 120x50x45 si a folosit trei sferturi de dow corning 310 ml.


Multumesc Stefan! o sa iau doar unul atunci

Am o intrebare privitoare la Sistemul de CO2: La volumul asta brut de 200l (va fi mult mai mic in realitate datorita aquascapeului), cat m-ar tine o canistra de 500ml de CO2? Estimez ca nu prea mult, chiar daca o inchid noaptea. Si intrebarea a 2a, canistrele astea cumparate (vreau sa-mi iau un sistem complet), pot fi reincarcate nu, sau unele dintre ele pot fi de unica folosinta?

Am gasit un sistem complet si cu cartus de 2kg e 155 euro, cu cartus de 500ml e 115 euro (varianta cu valva magnetica). E complet dar n-are Ph controler, alta dracie. Sa plusez si sa-mi iau si asa ceva sau e mai mult moft?

(oh stai c-am verificat, PH controllerul ajunge ~150-200 euro. pauza deocamdata, ramane doar sistemul CO2, fara controller)

daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Zic ca n-ai nevoie de controller. Da, exista sisteme cu butelie de unica folosinta care odata strapunsa de acul reductorului nu se mai umple. Mai bine o butelie in toata regula, exista varianta extintorului care e destul de ingaduitoare cu buzunarul.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca nu faci greseli foarte mari asfel incit sa fie nevoie sa cureti siliconu' si sa mai dai odata ....... si eu cred ca iti va ajunge un tub de 310 ml.
Koh-i-Noor wrote:Am facut modificari, ramane 90L x 50l x 45i, sticla de 8mm

Capacele tot diamant am zis de 4mm sa obtureze cat mai putin lumina neoanelor.

Ptii dracie.. oare nu-i prea lat? Gandul meu era ca, daca e o idee mai ingust, sau hai sa zic altfel, daca nu e prea lat, ai ocazia sa vezi pestii mai bine, acestia fiind fortati sa inoate in prim-plan. Dar asa-l las, lat de 50, e oarecum logic, pentru peisajul ala iti trebuie spatiu de manevra si oricum, odata facut inspre partea din spate a acvariului, pestii vor inota prin fata/prim plan, da.

Nu-ti fa griji, nu-i prea lat. Din tot ceea ce ai scris pina acum concluzia mea e ca acvariu' tau va fi dedicat plantelor, ele vor fi vedetele . Pesti o sa apara oricum la cersit mincare .

Am uitat sa-ti sugerez sa nu folosesti geam intre lumina si apa. Oricit de transparent ar fi geamu' tot va fura din lumina, in special din lumina care nu pica exact la 90 grade ....... suprafata geamului va reflecta o parte din lumina, va reflecta cu atit mai multa cu cit lumina vine mai oblic. Acelasi lucru se intimpla si cu suprafata apei da' pe asta n-ai cum s-o eviti . Il plus, oricit de des l-ai sterge, tot apar depuneri si dupa o vreme te vei satura de sters geamu'.
Eu zic sa pui tuburile fluorescente pe intariturile transversale, vor sta foarte bine acolo, vor fi aproape de apa iar capacu' il poti face deasupra lor. Singur problema e ca vor incalzi apa mai mult decit trebuie da' asta se rezolva cu 1-2 ventilatoare de calculator. Pe transversale vei lipi un "vierme" de silicon sa nu stea tuburile fix pe ele.


La instalatia de CO2 eu iti sugerez o butelie cit mai mare, cu cit e mai mare vei avea de mers la umplut mai rar. Cea de 2 kg ar trebui sa fie minimul acceptat doar in caz ca nu gasesti mai mare. E foarte utila si electrovalva, dubleaza timpu' dintre incarcari .
Ar fi foarte bine sa ai si pH-controller, asigura pH-constant = stabilitate in acvariu = sanse mai mari de reusita . Nu e deloc un moft, stiu ca-i destul de scump, sonda e si ea scumpa, trebuie schimbata la 1-2-3 ani ....... depinde da marimea pasiunii si a buzunarului tau daca iei pH-controller.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Porcu wrote:Am uitat sa-ti sugerez sa nu folosesti geam intre lumina si apa.

Le Cochon, aceste cuvinte NE doare!


Porcu wrote: Eu zic sa pui tuburile fluorescente pe intariturile transversale.

Intre timp din 90 lungime m-am gandit sa-l fac de 100 (eterna poveste a barbatilor cu marimea, ar zice un psiholog). Oricum ar fi, nu m-am gandit niciun moment la faza cu intaritoarele transversale. Singura chestie pe care vroiam/vreau s-o fac e sa-i pun o lama de ~7cm in H, intre fetele lungi. Sa-i fac si transversale? Recunosc ca nu-mi plac, ticaloasele. Lama aia pe mijloc, din sticla de 8mm, oare nu-i de ajuns pentru un somn linistit si o viata a acvariului lunga si prospera?

Legat de geamul dintre lumina si apa, daca ascund neonele in (eventualul) intaritor taransversal, tot un drac e, nu? Lumina aia va fi obturata de sticla intaritorului.

Dar, intrebarea ramane, longitudinale?

Inca ceva (microbul creste, proverbialul pitic e din ce in ce mai musculos): M-am uitat la substrat aseara, ca daca tot dau comanda acum si platesc transportul, sa iau (totul?) o data:

Am pus ochii pe o galetusa de 9.6Kg de Dennerle DeponitMix si as lua de pe acum, desi simt ca ma grabesc ca fata mare la banana, niste pietris alb Dennerle crystal quarz gravel Natural white (http://www.dennerle.eu/global/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=74&Itemid=120&lang=en). Grain size 1-2mm, nu-i cam mic? Peste substratul plantelor as vrea ceva cu granulatie marisoara, gen bobul de orez. Ar merge asta? As lua o punga de 10Kg. Daca stiti cumva un pietris alb frumos, cu granulatie mai mare, poate si mai ieftin, sa-mi spuneti va rog, ca nu vreau musai Dennerle. La substart da, ca inteleg ca dupa asta ADA e printre cele mai bune, dar daca pot evita sa dau 13 euro/10Kg de peitricele as fi bucuros. Oricum o sa trebuiasca mai mult de 10Kg dar inca nu stiu cum va fi stratul - alb, negru.. depinde de aquascapeul pe care inca nu l-am gandit.

Sa las pietricelele pe mai tarziu?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2012 11:34:02

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Pietricelele acelea ar fi bine sa fi mai mici decat boaba de orez, poate ca spartura de orez. Daca sunt mai mari, se strange mizeria in el, este greu de curatat, greu la plantat, numai dezavantaje. Iti spun asta din proprie experienta, nu as mai pune pietris mai mare de 3 mm , maxim.
[ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:Intre timp din 90 lungime m-am gandit sa-l fac de 100 (eterna poveste a barbatilor cu marimea, ar zice un psiholog). Oricum ar fi, nu m-am gandit niciun moment la faza cu intaritoarele transversale. Singura chestie pe care vroiam/vreau s-o fac e sa-i pun o lama de ~7cm in H, intre fetele lungi. Sa-i fac si transversale? Recunosc ca nu-mi plac, ticaloasele. Lama aia pe mijloc, din sticla de 8mm, oare nu-i de ajuns pentru un somn linistit si o viata a acvariului lunga si prospera?

Legat de geamul dintre lumina si apa, daca ascund neonele in (eventualul) intaritor taransversal, tot un drac e, nu? Lumina aia va fi obturata de sticla intaritorului.

Dar, intrebarea ramane, longitudinale?

E bine c-ai ales 100 cm . Nu e bine sa pui doar o lama de 7 cm intre fetele lungi, suprafata de lipire e prea mica si in timp se va desprinde ....... moment in care, sub presiunea apei, fata si spatele se vor departa brusc = sanse foarte mari sa crape. Lama de 7 cm trebuie lipita de intariturile longitudinale, ca in "desen" :


._______________________________________________________________________________________________
|..........................|...|...............................................................................................|...|..................................|
|_______________________________________________________________________________________________|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
._______________________________________________________________________________________________
|..........................|...|...............................................................................................|...|..................................|
|_______________________________________________________________________________________________|


Am bagat in "desen" doua transversale.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Porcu wrote:
._______________________________________________________________________________________________
|..........................|...|...............................................................................................|...|..................................|
|_______________________________________________________________________________________________|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
...........................|...|...............................................................................................|...|
._______________________________________________________________________________________________
|..........................|...|...............................................................................................|...|..................................|
|_______________________________________________________________________________________________|


Am bagat in "desen" doua transversale.


Multumesc de raspunsuri!

Ok, am sa-l fac cu 2 longitudinale. Le fac tot din sticla de 8mm.

Acum, ce nu mi-e clar legat de intarituri:

#1 Le pun la nivelul apei, nu (?)

#2 De ce latime sa le fac, le-as face cat mai mici din gream lateral pana in geam lateral. 4cm latime, ar fi suficient?

#3 (marea intrebare): mai fac si transversale in H in cazul asta? Daca da, 1 nu ar fi suficient, cu 2 nu aglomerez prea tare partea superioara? Un 5 cm latime pentru intaritorul in H intre fetele lungi, e bun?

P.S. Am comandat cele necesare (filtru, incalzitor de substart, sistem CO2 cu butelie de 2Kg). Saptamana viitoare le am probabil. Gaura in portofel dar pentru o cauza nobila. Inca nu-i clar cu adusul sticlei si cu mobila din camera (trebuie sa scap de un dulap ca sa am unde sa pun acvariu - intrevad discutii/probleme legate de partea asta dar fac eu cumva)

This message was edited 2 times. Last update was at 13/10/2012 10:39:14

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Le poti pune la nivelul apei sau mai sus un pic.
2. Eu le-as face de 6 cm, dar nu trebuie sa le faci pe toata lungimea, lasi la capete 2-3 cm liber.
3. O singura intaritura transversala, dar de 10 cm latime, pe mijloc, poate merge si de 8 cm.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 2 times. Last update was at 13/10/2012 23:10:46


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Dragos!

Da, citeam acum pe forum, nu se pune din capat in capat intaritura longitudinala pentru a avea loc cablurile...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Socoteste cit spatiu ai nevoie pentru cabluri si furtunele canistrei si-o sa afli cu cit trebuie sa fie mai scurta longitudinala din spate.

Koh-i-Noor wrote:(marea intrebare): mai fac si transversale in H in cazul asta? Daca da, 1 nu ar fi suficient, cu 2 nu aglomerez prea tare partea superioara?

Eu am facut in desen doua transversale, eu pun doua pentru ca pe ele stau tuburile fluorescente, capacu' il construeisc deasupra.
Daca nu vrei sa pui tuburile pe ele e suficienta una pe mijloc.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

A ajuns astazi echipamentul comandat de pe fish.aquaristic (Eheim ecco 300, incalzitor de substart, sistemul CO2 si inca niste mici flecustete). Impachetat foarte bine, sunt multumit.

Ma framant in fiecare noapte, peisaj aquascape, imi place mult stilul minimalist Iwagumi dar.. doar 2 tipuri de plante.. nu, nu. Vreau gradina totusi, si functionalitate, vreau pesti. Nici o corcitura Aquascape-Olandeza nu vreau, dar voi vedea mai e pana acolo.

N-am stand inca, si ce-i mai rau n-am sticla si cetateanul ala care trebuia sa se ocupe cu asta se pare ca nu poate (sau cine stie) sa ma ajute. El la termopane lucreaza cu Saint Gobain dar mai subtire si in niciun caz cu sticla ultraclara. O mica impotmolire, dar as vrea sa rezolv cu sticla macar, luna asta sau in octombrie cel tarziu, pana vin sarbatorile cand toata lumea are alte treburi.

Un prieten mi-a zis ca fac fitze, ca ce tot atata Saint Gobain, ca imi face el rost de sticla plana "normala". Totusi, in afara de astea 2 depozite din Bucuresti (Cristal Brad si inca unul de care v-am mai auzit vorbind) pe ce alta filiera oare as putea comanda sticla asta, in Suceava fiind? Astia cu termopane au masini de taiat au de toate dar nu lucreaza cu dimensiuni groase si Saint Gobainul doar in coli mari vinde. Am prieteni in Bucuresti care 1 data la 1-2 luni mai trec prin SV, i-as ruga pe ei sa-mi aduca sticla dar ma gandesc la lungul transport, la faptul ca-s niste bucati mai mari si n-as vrea sa ajunga zgariate sau mai stiu eu ce. Poate-mi scapa ceva, poate aveti vreo sugestie.

Am proiectat, mai mult in minte, un capac foarte fain, ma gandeam sa-l fac din acest Komatex dar un prieten care vinde asa ceva mi-a spus ca mai ales varianta pe negru de Komatex se vinde doar la coli mari, iarasi fundatura.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa incerci si la Glass Expert si la Cristal Brad, ti le pot trimite cu un curier rapid in colet gen
lada de lemn, stiu eu cum trebuie ambalata sticla ca sa nu ai nicio problema. Transportul nu va fi
ieftin dar nicio avere. Se merita sa alegi varianta asta daca vrei sticla ultraclara.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Camarazi

Privitor la lumina.

Pentru un plantat 225 l brut, planul e de 4 x 39W= 156W initial (cu reflectoare) si loc pentru al 5-lea neon pentru viitor.

Ar fi ok sa incep cu 2 Giesemann Midday si 2 Giesemann Aquaflora? sau 1 x 3 Aqua ar fi mai potrivit? (Imi) Amintesc - o sa vreau si pesti nu doar plante, as vrea lumina si pentru ei/sa le scoata culorile in evidenta

Am variante mai bune de neoane T5 39W in banii astia (~85 lei/neon)? Sau ceva similar calitativ dar mai ieftin, totusi neoanele vor fi ~ 4 mil si eu nu stau cu fundul pe nicio comoara.

kirucd wrote:Poti sa incerci si la Glass Expert si la Cristal Brad, ti le pot trimite cu un curier rapid in colet gen
lada de lemn, stiu eu cum trebuie ambalata sticla ca sa nu ai nicio problema. Transportul nu va fi
ieftin dar nicio avere. Se merita sa alegi varianta asta daca vrei sticla ultraclara.

O zi buna,
Dragos


Multumesc Dragos, am luat legatura cu ei, sa vad acum cum voi face cu sticla

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2012 00:56:29

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com