[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marturia gradinarului melancolic [200l brut, plantat]  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Asa arata frumuselul meu, la 23 dec 2013

Am plantat recent, niste plante de la victor (inca o data ii multumesc), am si 2-3 puncte de gazon, voiam Eleocharis parvula mini dar nu s-a putu, asa ca am HC, binecuvantate fie-i frunzulitele minuscule.

Nesaea Pedicellata a crescut cam mare si e aproape de partea din fata a acvariului, dar mi-e frica ca daca o mut se supara pe mine. Fotografia e facuta intr-un moment neprielnic, cu ceva GSA pe geam, nu e coafat, revin cu un update cand isi dau drumul noile plantute.

Sarbatori frumoase, camarazi!

image

This message was edited 3 times. Last update was at 24/12/2013 22:23:02

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

La 24 ianuarie 2014

P.S. Stie cineva cum se cheama planta din jumatatea dreapta, cu firul foarte lung? Am crescut-o dintr-un bulb, a fost un cadou de la victorz

image

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2014 01:09:53

Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu-i Valisneria?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Revin cu un update dupa o lunga tacere. (am sa pun si ceva fotografii)

Am avut o batalie turbata cu Cladophora. Am stat cu mainile in apa ore intregi. Am folosit exact 1 litru de H2O2 (in decurs de vreo 2 saptamani) pe ea, a fost eficient dar incetul cu incetul a inceput sa reapara.

Cateva chestii aflate despre ea, pe care nu le-am gasit prin alte postari legate de alga asta:

Posibile motive de aparitie:
#Nivel ridicat de PO4 (confirm, am avut asta)
#Am citit ca e consumator de Ca (nu-i exclus, sunt in zona cu apa destul de dura)

Am ajuns la capatul puterilor.. am aruncat un lighean de Eleocharis Parvula mini Am pastrat cateva fire, dupa ce le-am curatat fir cu fir in incercarea (naiva) de a elimina si cel mai mic firisor de Cladophora ca sa fiu sigur ca nu reapare. Demers naiv, e imposibil sa nu fi ramas cateva fire mici prin tot acvariul ala. Am sa vad.. in saptamanile care vin, daca reapare sau nu.

Am curatat filtru, echipament, furtune, toata procedura. CO2 am avut constant pe parcursul acestui chin (pH 6.7 la GH 11)

E imputita rau...


Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Pacatos mai sunt... n-am mai spus nimic de atata vreme..

Facand un pic de curat printre fotografii am gasit tot felul de imagini pe care voiam sa le postez aici si n-am mai facut-o.

Am sa le postez acum, fara prea multe cuvinte, explicatii, tutoriale, ca la urma urmei, cum ziceti voi smilie

Acvariul in momentul asta este ok dar intentionez un reset total. Ma deranjeaza (mai mult psihic) o batalie cu Cladophora pe care n-am reusit s-o castig nici dupa ce am pompat 1L de apa oxigenata 3%, dupa ce am scos totul din acvariu mai putin pestii si substratul, dupa ce pe acest desert care ramasese am pigulit orice firicel de Cladophora am vazut (fundalul negru m-a ajutat), timp de 1 saptamana etc etc.

Nu stiu de unde am luat-o dar (dupa cum cei cu experienta stiu deja), daca vreti sa fiti foarte siguri si nu vreti surprize din astea, cumparati plante in-vitro (desi mult mai scumpe)...

Asadar:

Capacul (din Komatex), cu balasturile puse deasupra, pentru o mai buna racire a lor.
Erau in plan si niste filtre de praf facute din plasa de tantari dar nu am mai apucat sa le fac:

image

image

image


Pentru cei care sunt curiosi cum arata Seachem Matrix-ul:

image


Reactor CO2 facut dupa modelul lui Lucian de aici de pe forum (administrator, cred ca baietii din Bucuresti ii spun "barbosul" )
Poate o sa vrea sa-si faca cineva si sa vada exact care sunt piesele.

image

image

image
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna,
Ce pui in paharul reactorului? sau ce ai deja ca am inteles ca pozele sunt mai vechi.
Pe unde bagi CO2 ul si care este utiliatea baypass ului (celui de al treilea robinet?)
Multumesc in avans, am si eu in plan asa ceva si ma documentez de peste tot.

Spor

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vezi ca reflectoarele e bine sa le stergi din cand in cand
Da' o poza cu acvariul nu?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut Anca,

In pahar eu am pus difuzorul de sticla de CO2 (ala care in mod normal il pui in acvariu) si am tuflit niste bile de plastic acolo, sa aiba de ce ramne prinse bulele de CO2, practic pentru o mai buna dizolvare.

Dar sunt multe solutii de a dizolva CO2ul in paharul asta, nu e un model anume. Am sa pun un link, sa vezi cum se mai poate face.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/24259.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24254.page

CO2ul il bag printr-o gaura facuta in partea de sus a capacului aluia albastru. Am sa fac o fotografie ca se va intelege mai bine. Partea buna e ca furtunul de CO2 actioneaza si ca garnitura care sigileaza gaura aia foarte bine. Dar repet, din foto se va vedea mai bine.

In acelasi filtru transformat in reactor de cO2 intentionam sa pun si niste purigen si sa fie un fel de CO2/filtru in pat fluidizat cu Purigen dar am renuntat din cauza ca nu era practic designul meu, raportat la faptul ca Purigenul trebuie reimprospatat din cand in cand si ca bilutele alea din care-i compus sunt foarte mici. Dar a fost frumos visul, am facut si niste piese la CNC cu ajutorul colegului shubi de aici de pe forum.

By-pasul e esential!! Are 2 mari roluri: Iti da voie sa scoti Corpul filtrului din schema, fara sa fie nevoie sa opresti filtrul, scoti furtune si alte minuni. Tot ce ai da facut e sa desfiletezi piulita robinetelor laterale (evident dupa ce le-ai inchis) si-ti poti vedea de treaba cu reactorul.

edit: Rolul nr.2 e ca prin by-pass (am impresia eu dar e posibil sa gresesc) se intorc sub forma de bule mari/bolboroseala, pungile de CO2 care se acumuleaza in partea superioara a reactorului.

Partea proasta este costul: un robinet din ala e pe la 35 lei, cel putin atat am dat eu pe astea, posibil la noi sa fie o idee mai scumpe. Restul de coturi si piese din plastic au preturi relativ mici dar robinetele si corpul filtrului fac ca toata distractia sa se apropie de ~200 lei (aici includ si restul componentelor, lipiciul pentru PVC samd). Atat a fost pentru mine.

Dar cred ca merita pentru ca scoti din acvariu un dispozitiv cu furtun, dispare tiuitul ala fin pe care-l are reactorul de sticla cand e in acvariu si am senzatia desi e doar ochiometrica ca devine si mai eficienta dizolvarea (te tine mai mult butelia de gaz)

Imaginea promisa:
(piesa din plastic e un robinet de distributie O2. Se da gaura, o idee mai mica decat diametrul stutului aluia si pe partea ailalta (in interiorul filtrului) se pune continuarea tubului de CO2 care actioneaza si ca garnitura pentru gaurica facuta)

image

Plimbandu-ma prin Chisinau am gasit cu echivalentul a vreo 16 lei de-ai nostri chestia asta:
E un filtru (era plin cu pietricele din alea anti-calcar) pentru masina de spalat. E foarte simplu, se poate conecta usor in linie pe furtunul care aduce din filstru apa in acvariu si cred ca asta va fi micul "reactor" de Purigen.
Purigen nu se pune foarte mult, producatorul recomanda suspect de putin per litru. Eu mi-am luat 100ml (care incap lejer in filtrul asta mic) si care, conform Seachem, trateaza pana la 400l de apa.

image

Toate cele bune!

This message was edited 2 times. Last update was at 12/03/2015 14:14:24

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

stefanp wrote:Vezi ca reflectoarele e bine sa le stergi din cand in cand


lumina aia e de vina, facea sa se vada toate micile .. imperfectiuni heheheh
Dar sa stii ca vreau sa-mi fac un alt capac, cu o foaie de sticla in partea de jos chiar daca o sa-mi fure din lumina.
Eu capacul il tin chiar deasupra apei, sta sprijinit pe sticla si nu-ti spun de condens, stropi pe neoane si reflectoare (care din cauza duritatii apei cand se usuca lasa jale in urma) mici pete de mucegai (care nu-s cum dracu se dezvolta pe plastic, samd)
Cred ca petele alea de calcar imi fura mai multa lumina decat ar face-o o foaie de sticla de 3-4mm care sa sigileze tot capacul.
Evident ca si aia o sa se murdareasca la fel dar vreau sa-l gandesc in asa fel incat s-o pot scoate cu usurinta si spala 1-2.


stefanp wrote:Da' o poza cu acvariul nu?


Am sa pun, acum postez imagini din trecut, le-am luat cronologic oarecum

Toate cele bune Stefan!
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru explicatii si foto.
In principiu stiu cum functioneaza, am citit deja cele doua link uri puse de tine, plus multe altele.
Deja am dat comanda de ieri de T de la Aqua Medic , asa cum are Lucian, si din considerente financiare am sa pun bioballs uri si robinet de asta fara coturi fara nimic complicat, ptr ca cel din PVC U e peste 40 lei. Am sa il fac fara baypass deocamdata.
Numai bine.
[Thumb - 57735_m.jpeg]


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
RazvanV
Junior member

Joined: 20/05/2011 12:21:11
Messages: 6
Location: Brasov
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Cred ca petele alea de calcar imi fura mai multa lumina decat ar face-o o foaie de sticla de 3-4mm care sa sigileze tot capacul.


Ieri seara am finalizat capacul de sticla pentru acavriul de 80x35cm. Sticla de 4mm cu decupaj pentru furtune intr-un colt. Peste am lipit o rama confectionata din cornier aluminiu 20x20mm (usor, estetic, se poate vopsi). In zone de contact intre sticla acvarului si capac, exact sub rama, am lipit un cheder de cauciuc (7x3mm), nu pentru a etansa, mai mult pentru a elimina eventualele puncte de inflexiune. Lampa cu 4 tuburi T5 de 39w am reglat-o la 1 cm de capacul de sticla. ...30-35 de minute am apucat sa admir "mareata" realizare...cunoscutul sunet al sticlei fisurate a stricat momentul . Concluzia...sticla a crapat de la caldura degajata de lampa... Nu am renuntat la idee, incerc sa fac un capac asemanator din plastic transparent...stuiez problema

Am uitat sa precizez...lampa e suspendata de tavan

This message was edited 1 time. Last update was at 19/03/2015 11:52:54

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Razvan, multam de atentionare! Nu ti-am mai raspuns cand ai pus replyul dar am tinut cont de el. Trebuie clar ceva (ventilatoare) sa elimine aerul cald de acolo altfel patesti ce-ai spus tu.

Nu-ti recomand plasticul in capac (pentru ca ai spus ca vrei sa-l faci din plastic). De 2 saptamani stau fara lumina dupa ce, dupa 2 ani in care a functionat fara nicio problema un fir din capacul facut de mine s-a supraincalzit sau dracu stie ce s-a intamplat si mi-a topit komatexul in stil barbar. Poate oi fi facut si eu ceva greseli pe partea de electrice acolo, in fine.

Acum lucrez la Capac v2 dar il voi face din Alucobond foarte subtire, cred ca e cel mai bun material, dintre astea accesibile noua, pentru un capac de acvariu (practic 2 foi de aluminiu cu un fel de plastic expandat intre ele). In primul rand materialul are o rigiditate mult mai buna.

Am intrat sa impartasesc cu voi urmatoarea experienta:
Voiam de ceva vreme Lily Pipes dar am tot ezitat, fiindu-mi frica ca se vor sparge pe transport, ca nu-s lucrate chiar bine ca etc etc.

Mi-am comandat de pe ebay, de la userul jinyuaquarium2014 2 lily pipes 16/22 , 14 dolari/buc., transport gratuit din China. Aici le-am gasit cu tubul de admisie o idee mai lung, am vrut asa ca sa nu se dezamorseze filtrul cand fac schimbul de apa.

Recomand oricui e interesat de asa ceva - va puteti cumpara linistiti. Ambele lily pipes au ajuns intregi, desi sunt asa de firave. Mi-am luat 2 admisii, urmeaza si un retur dar cel care era cum vreau eu era 32$ si am zis ca mai astept. Au fost foarte bine ambalate si au ajuns foarte repede (comandate pe 8 aprilie au ajuns la final de aprilie in tara desi estimated delivery era trecut ca fiind 4-25 mai). Oricum, daca cumva ajung sparte se rezolva cu ebayul sau cu vanzatorul (se trimit altele, se returneaza banii etc.)

Admisia e lucrata la marea arta:
image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com