[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new beginning a new madness  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bineneteles ca se poate mult mai bine , in orice facem exista ceva mult mai bun si nu are rost sa ne plantonam , iar orice critica , trebuie luata mai mult ca un indemn , ca acolo unde candva ai fost criticat poti ajunge sa fii felicitat, totul este sa vrei mai mult , iar alta e satisfactia cand ajungi sa ai pestii tai , crescuti , inmultiti de tine si alta e cand te duci si ii cumperi deja maturi. Oricum multumesc mult pentru sfaturile si parerile tale , pe viitor cand vor mai creste si ei , voi posta mereu poze si filmulete cu evolutia lor astfel incat cei mai experiementati si cu ochiul format sa isi poata da cu parerea , pentru ca altceva e cand cineva cu experienta isi spune o parere si alta e cand ma uit eu zilnic la ei si nu observ poate toate detaliile. O zi cat mai placuta.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/03/2012 13:55:18


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cuvintele sint de prisos, bravo Andrei

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2012 12:46:23


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine v-am ragasit. Mai acu doua zile le-am tras si eu un video pestanilor caci prea erau fericiti si erau toti la plimbare si revenisem aproape la normal dupa marea mutare , dar ghinionul e mereu dupa noi ) , acum 2 zile am observat ca un neon pisca si inevitabil a trebuit sa umblu iar la capac pe deasupra acvariului si s-au speriat, retras si iar o luam de la capat , iar fac fite nu mai vin sa manance din mana decat 3-4 ceilalti asteapta sa cada cate ceva , incerc zilnic sa petrec cat mai mult timp in fata acvariului sa ma vada , cand umblu cu furtunul in acvariu nu se sperie deloc , doar cand umblu la capac , oricum voi incerca sa ii readuc cat mai repede pe drumul cel bun caci ma enerveaza la culmea cand sunt asa speriosi , desi stiu ca e vina mea .
Filmarea este foarte proasta caci este facut cu un singur neon 865 iar telefonul filmeaza prost la lumina slaba desi este HD.



Si microbul a intrat si in asta micu )

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2012 23:27:27


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa se vede acvariul din varful patului


Pestanii abea acum dupa aproape 1 luna de zile de cand i-am mutat au inceput sa se acomodeze si sa arate cat de cat bine intr-un acvariu asa mare , pana acum au fost mai retrasi , speriati , deja devenise frustrant pentru mine sa ii vad asa , dar de cateva zile de cand le-am ridicat temperatura la 32.7 - 32.8 suspectand ceva flagelate au inceput sa arate a pesti , desi mai apareau fecale intrerupte sau mai albicioase , vin toti la mancare si nu stau retrasi . Am mai avut candva un discus cu flagetata dar la astia nu apare niciun sintom ca la celalalt decat prezenta acelor fecale intrerupte/albicioase.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2012 13:15:31


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un update ceva Andrei?


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Dragos. Momentan nu am mai facut nimic la acvariu , deoarece am avut o problema cu apa de la robinet care a avut o perioada in care a fost cu probleme cred caci fara un motiv intr-o zi s-au suparat pestanii si nu au mai mancat vreo 2 saptamani , unii dintre ei facand si flagelata , dar dupa un tratament termic+sare+metro au inceput sa isi revina cat de cat , acum au inceput sa manance mai bine , dar inca nu am revenit la normal, zilele astea o sa ii hranesc mai putin ca sa nu dam in alte probleme. Asta e motivul pentru care acum nu mai bag apa direct de la robinet si o las la decantat in acvariul ala de 180 o trec printr-un filtru chimic inainte sa o pun in acvariu si dupa inainte de a o baga in acvariu mare o tratez si cu biotopol.
Din motive financiare , la partea de aranjamente nu am facut nicio modificare adica e inca steril , cand voi dispune de bani voi lua un osmozor dupa ce imi achit datoriile si abea dupa vreau sa imi materializez ideile , niste cioate , niste pietricele , niste plante de suprafata un mic biotop daca reusesc , dar mai e pana acolo .
In rest pestanii parca nu mai cresc ca la inceput unii dintre ei avand 13+ cm . Momentan sunt bine aproape toti mai putin un leopard care inca sta retras dupa filtru dar sper sa isi revina si el.
Promit ca in viitorul apropiat dupa ce repar neonul care nu mai merge sa le fac si niste poze/ filmulet ceva.O zi cat mai placuta tuturor.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2012 18:00:54


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Dragos desi nu astea sunt vedeoclipurile pe care mi le doream sa le postez iacata ca nu am incotro .
Iacata ca problemele care au fost prin tara legate de calitatea apei nu au ocolit nici constanta sau cel putin nu pe mine. Povestea a inceput acum vreo 3 saptamani , cand intr-o zi toti pestii au refuzat mancarea dupa un schimb de circa 40% din seara precedenta , in prima faza nu m-am alarmat si nu i-am hranit o zi si dupa am incercat din nou si nimic , i-am lasat in pace si dupa cateva zile am inceput sa observ fecale albe iar pestii refuzau in continuare mancarea , moment in care am ridicat temp la 34 grade , am adaugat sare 1lingura la 20l apa ,si metronidazol in cantitatea necesara 1 pastila la 20 l apa tot tratamentul a durat vreo 10 zile , dupa ce nu am mai adaugat metro ,am inceput sa scad temp cu 1 grad pe zi astfel luni am avut 34 grade si azi 31 grade fara sa umblu la sare , ea fiind in acelasi dozaj , toate incepusera sa mearga bine unii dintre ei au inceput sa manance din mana restul ce cadea pe jos , granule la fel au inceput sa manance cand un leopard unul mai mic pe care il banuiesc ca fiind acelasi cu care am mai avut probleme in trecut inca de cand l-am primit a continuat sa refuze hrana si statea ascuns intre filtru si incalzitor , pana azi cand am observat pentru prima oara niste fecale mai ciudate la el ca un fel de balon , se vede in filmuletul atasat , citind mai multe pe forum am hotarat sa ii fac o baie de scurta durata cu furanol moment in care situatia s-a intors la 360 grade , si adica dupa vreo jumate de ora pestanul a murit. Deci prin urmare sunt complet debusolat , nu am nici-o idee de ce si aici intervine rugamintea mea cei care au vreo banuiala sau sfat e bine venit, in ideea ca desi ceilalti sunt bine au inceput sa manance bine sa aibe culori frumoase sa nu li se mai vada deloc barele de stres ca si cand situatia ar reveni la normal, mancarea este aceiasi ca si pana acum ,mancare care au mancato cu pofta si pe care au inceput sa o serveasca cu aceiasi pofta.Motiv pentru care daca e nevoie sa folosesc vreun tratament preventiv sau altceva as vrea sa stiu ca daca e sa nu se molipseasca si restul de vreo boala ceva. La un moment dat a fost o discutie pe forum legata de calitatea apei cum ca de ce sa tratam apa inainte sa o bagam in acvariu , ei bine eu unul m-am lecuit , las apa la decantat cel putin 24 ore , o bag printr-un filtru chimic si o tratez si cu biotopul inainte de a o baga la pestani , dar cel mai bun lucru pe care il voi face v-a fi sa iau un osmozor cat mai repede, el fiind pe primul loc pe lista de achizitii.

Inainte de baia cu furanol unde se vad acele fecale ciudate :

Si dupa deces :

Maine voi reveni si cu cateva poze mai clare.
O seara placuta tuturor.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2012 11:32:21


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare rau Andrei si sper ca ceilalti sa fie ok
Din cauza problemelor cu apa eu folosesc, inca de cand am startat bazinul, numai apa de osmoza pe care o remineralizez
pentru discusi si adaug si un KH buffer sa am KH-ul undeva la 2-3.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ceilalti au inceput sa revina la normal , mananca din mana , au inceput sa caute mancare pe jos , sunt mai bine , asta a fost inca de la inceput mai apatic si am zis ca ori se face bine ori nu. Sper cat de curand sa pot sa iau si eu un osmozor macar deala fara nps.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mda, imi pare rau ...

Despre ce a avut nu pot sa stiu, dar ce am sesizat in timp este ca daca un animal e grav bolnav si incepi un tratament in forta, e posibil ca organismul lui sa nu mai faca fata si toxinelor suplimentare rezultate toate bacteriile care mor in masa.
Nu stiu cat de corect e ce am zis dar am avut mai dedemult o problema cu o pisica - aparent era super ok - dar a doua zi dupa ce am gasit-o i-am dat un deparazitar la indicatia veterinarului - si intr-o saptamana a murit din cauza - era infestata rau cu viermi si foarte repede s-a deteriorat (ca septicemie asa). Am ramas convins ca doza normala a omorat foarte multi viermi si cum organismul ei era deja super slabit, n-a mai putut face fata ...




Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Dar ideea este ce trebuie sa fac in continuare , sa bag ceva in acv sau nu , cineva mi-a recomandat urmatoarele : "Un antibiotic ar fi mai eficient penicilin?, ampicilin?, kanamicina sau eritromicina tratament 12 zile si schimbata apa din 4 in 4 zile 50%. Furanol contine nifurpirinol, eu am avut in casa Cyprinopur pond de la sera are aceeasi substanta activa, cel mai probabil, acest medicament ajuta doar în faza ini?ial? a infec?iei. Dupa i-am tinut cu general tonic aproape 3 saptamani am salvat 8 din 11. "
Ce parere aveti sa incerc un general tonic de la tetra ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine v-am regasit .
Dragos nu au uitat sa adaug noutati doar ca nu prea aveam ce sa filmez ca nici pestanii nu aveau dispozitia necesara sa stea la filmat asa ca am amanat momentul pana au considerat ei de cuviinta.
Asadar noutatile ar fi ca in bazinul mare au rama 9 bucati cei mai mari si activi, unul a murit in urma tratamentului cu furanol 2 iar 2 mai mici care au ramas in urma au fost mutati in alt acvariu unde spre uimirea mea desi asteptau sa fie donati dupa 2 zile au inceput sa arate ca 2 leoparzi adevarati de o frumusete pe care nu am vazuto pana acum la ei mai ales ca erau cei mai mici , asa ca nu i-am mai dat si m-am mai pricopsit cu un acvariu pentru ei . Acum ideea este ca ori in acvariul mare pentru ca erau cei mai mici erau fugariti si stresati de cei mari ori faptul ca acvariul este prea aproape de pat si este mai multa forfota, ideea e ca daca asta ar fi un motiv de stres pentru ei ma gandesc sa mut si bazinul mare in living , aici inca nu stiu urmeaza sa ii mai urmaresc in timp , daca aveti vreo idee legata de chestia nu ezitati. cred ca si faptul ca fundalul e negru si tot in jur e de culoare inchis si lumina nu foarte puternica si mai rosiatica ii face pe cei din ala mare sa nu isi arate adevarate culori.Pe viitor voi mai umbla la lumina , poate cand voi avea bani de 2 neoane aqua glo voi lua , dar pana atunci e pe lista un osmozor si inca un filtru intern cand vor fi bani.
Dar fara sa o mai lungim voi bune dovezile :
1. Inainte de schimbul de apa :

2. In timpul mesei :

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ceva poze mai noi si mai detaliate , nu foarte stralucite dar mai bine .

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ultimele 2 sint cele mai faine
Faini pestii, cat de mari au crescut?

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Cei drept mascota asta mica s-a facut foarte dragalas .
Pestanii aveau undeva la 13 cm cand i-am masurat in momentul in care i-am bagat in acv asta mare , adica la inceputul lui februarie , acum mai mult ca sigur au toti peste 14 cm dar sincer nu i-am mai masurat ca nu am avut ocazia sa ii scot si nici nu vreau sa ii stresez nu de alta dar au inceput sa arate ca niste discusi adevarati , mananca din mana ca spartii , sunt tupeisti , se ciondanesc toata ziua , abea acum cam la 2 luni de cand i-am mutat au inceput sa se simta cu adevarat bine. In acvariul mare au ramas 8 discusi cei mai mari si mai frumosi , iar 3 mai micuti i-am mutat in alt acvariu caci nu m-a lasat inima sa ii dau sau sa ii omor. asa ca si-au gasit locul intr-un nou bazin .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Ieri cand am venit acasa , cand i-am prins in momentul in care sunt cei mai sociabili , adica cand cersesc mancarica am zis sa le trag un filmulet

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Arata bine. Se vede ca ai avut grija de ei.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Dragos . Grija de ei am zilnic , chiar si iubita mea se mira ca inca nu m-am plictisit de ei ) si sincer nu cred ca ma voi plictisi vreodata de discusi , sunt ceva mai aparte , mai greu de inteles pentru uni dar pentru cei carora le intra la suflet devin dupa un microb de care nu mai scapi. chiar zilele trecute am renuntat la un bazin cu africani si ma gandeam oare cum ar da cu niste pui de discusi ) dar mai au de asteptat pentru ca acum nu sunt finante pentru noi pui .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

...mai greu de inteles pentru uni dar pentru cei carora le intra la suflet devin dupa un microb de care nu mai scapi

Asta am spus-o si eu tot timpul.Am avut pesti de toate felurile vreo 15-20 de ani pina am luat primii discusi.....si de atunci am doar discusi.....
Nu e mai putin adevarat ca stiu o gramada de acvaristi care dupa ce si-au luat discusi si-au blestemat zilele....in 90% din cazuri din cauza ca nu au vrut sa accepte de la inceput ca discusul e putin mai altfel decit ceilalti pesti ...
....si ma gandeam oare cum ar da cu niste pui de discusi ) dar mai au de asteptat pentru ca acum nu sunt finante pentru noi pui

Pentru ce iti trebuie finante???
Ai putea sa scoti puii din ai tai daca ai acces la apa potrivita si ai si putin noroc sa formezi o pereche. Printre ei ai citiva la care ochiometric vorbind poti in proportie de 70-80% sa le banuiesti sexul. E posibil sa fie totusi cam prea tineri pt a se juca dea mama si dea tata dar nu neaparat.Separa 2 pe care ii banuiesti ca sunt baiat si fata si pune-i intr-un bazin cu apa cu duritate mica si ph mic ( 4,5-6) si cu t mai mica cu vreo 2 grade decit sunt ei obisnuiti si este foarte posibil sa ai o surpriza placuta . Daca cei separati nu se cupleaza intr-o saptamina sau se bat poti separa altii sau adauga peste ei inca unu sau doi. Chestia aia cu alesul perechilor asa cum vor ei in general nu e musai adevarata...eu pe ai mei ii fac sa se aleaga cum doresc eu si foarte rar am intilnit un mascul si o femela care sa nu vrea sub nici o forma sa se cupleze. De obicei in maxim 2 saptamini depun daca sunt un baiat si o fata singuri in bazin, in perioada si conditiile potrivite. Cind scazi ph-ul la apa nu o face cu pestani in bazin decit daca stii bine cum sa faci acest lucru.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com