[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new beginning a new madness  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

pentru alimentarea echipamentelor acvaristice recomand DOAR folosirea surselor care au semnal sinusoidal sau cel putin sinusoidal modificat. marea majoritate a invertoarelor, UPS-urilor si a altor minunatii au alt tip de semnal (semnal dreptunghiular parca) ceea ce poate duce la arderea echipamentelor si chiar a "sursei".
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Din cate m-am documentat eu cica ar avea unda pura sinusoidala UPS urile ex : http://www.mediafun.ro/UPS-pentru-centrala-termica-Coldex-500VA-300W-16183?utm_source=Shopmania&utm_medium=PC&utm_term=UPS&utm_content=UPS-pentru-centrala-termica-Coldex-500VA-300W&utm_campaign=Comparatoare
Iar invertoarele auto , sinusoida modificata ex : http://www.shopu.ro/invertor-500w-p-190.html

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

sunt multe modele care pot fi folosite. eu unul am atras atentia asupra formei semnalului. chiar daca pot functiona si cu semnal dreptunghiular, in timp se pot arde echipamentele. solutiile cu surse electronice (ups, invertoare) sunt bune unde nu ai loc si nu iti permite folosirea unui generator. eu unul am generator, asa ca nu imi mai bat capul cu gasirea unei solutii.
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles e bine de stiut . Multumesc. Generatorul pentru mine nu este o varianta economica doar pentru acvarii si asta de cateva ori pe an , daca ar fi pentru intreaga casa da ar fi foarte bun dar ideea este ca investitia initiala si carburantul ma ajunge mult strict pentru ce am eu nevoie .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dj_ando_83
Member

Joined: 14/07/2009 00:58:29
Messages: 200
Location: stalpeni arges
IP:
Offline

consumul generatorului care il am e de 0.5L/kw/h si rezervorul este de 15L. cu alte cuvinte pentru un kw scos din el mananca 0.5L benzina intr-o ora. chiar daca in carte scrie 0.36L/h. eu unul alimentez cu el si bucataria unde am 2 frigidere. asa ceva e bun si pentru situatiile in care energia electrica lipseste mai mult de cateva ore. il pot folosi maxim 13 ore din ce recomanda producatorul, dar mai mult de 9 ore nu l-am folosit. nu cred ca un acumulator poate tine mai mult de 4-5 ore.
[Email] [Yahoo!]
mariusvlad
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2010 15:32:55
Messages: 36
Location: Sibiu
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote: ...daca ai detalia putin ar fi nemaipomenit de ce bacteriile din sump ar supravietui mai mult decat cele din extern , sa fie oare pentru ca acesta este deschis si au parte de oxigen intr-o cantitate mai mare
In primul rand intr-un sump de 80 l intra cam 40 l de material filtrant, restul spatiului va fi lasat pentru surplusul de apa care o sa-l umple atunci cand cade curentul, deci un volum mare de apa in care se balacesc bacteriile, iar un volum mare de apa inseamna si oxigen mai mult.
In a-l doilea rand spatiul destinat colonizarii cu bacterii este foarte mare in sump (40 l in sump-ul dat ca exemplu) fata de o canistra (8 -12 l) iar numarul de bacterii este direct proportional cu cantitatea de nitriti care ajunge la ele, deci in sump bacteriile stau la clasa 1.
In a-l treilea rand apa care ajunge la bacteriile din sump v-a fi oxigenata daca in primul compartiment se pune un burete putin peste nivelul apei. Prin caderea apei pe acel burete se realizeaza o suprafata ud-uscata (wet-dry) care are menirea de a oxigena puternic apa. Deci apa din sump v-a fi mult mai oxigenata decat apa dintr-o canistra.
Atentie, un sump gresit conceput iti poate aduce in caza zgomotul canalului de scurgere.

Andrei Panainte wrote:... pe discusclub am citit intr-un post cum ca ar merge si varianta cu scosul returulu de la extern si lasat sa curga apa prin el astfel incat sa oxigenezi bacteriile dar nu stiu cat de bine ar face ca in cazul meu cand a fost o pana de curent de 24 ore.
Aceasta metoda se aplica in cazul in care faci un tratament in acvariu si nu vrei sa pierzi bacteriile din filtru sau esti nevoit sa lucrezi la acvariu si te deranjeaza filtrul, dar nu functioneaza in cazul caderii curentului.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult de explicatii marius , daca voi trece pe sump si vei dori voi cere la momentul respectiv mai multe informatii , momentan astept cu nerabdare sa treaca saptamaniile astea ca sa pot baga apa in el .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
mariusvlad
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2010 15:32:55
Messages: 36
Location: Sibiu
IP:
Offline

Te ajut cu placere.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Am si eu un mic dubiu , ingrijorare legata de padul acela de la jbl care l-am pus sub acvariu, acesta are o grosime de 5-6 mm , este de ajuns doar el , sau sa caut sa mai pun si polistiren sub pad , am ales sa pun pad pentru ca e inchis la culoare iar daca puneam polisitren alb acela ar fi intensificat mai mult lumina si nu vreau sa ii deranjeze pe pesti , ma gandesc la chestia asta acum caci acvariul inca este gol si usor de manevrat si pot umbla la el.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
mmdiscus
Junior member

Joined: 01/12/2008 20:16:00
Messages: 45
Location: Pitesti
IP:
Offline

Poti pune un polistiren extrudat!
Eu am pad ,de trei ani,zic ca este ok pina acum.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa arata pinguinii mei la 5 luni de zile si circa 10-11 cm cel mai mare dintre ei , nu am stat sa ii masor pe toti ,daca e cand o sa ii mut o sa ii masor si pe restul.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
mmdiscus
Junior member

Joined: 01/12/2008 20:16:00
Messages: 45
Location: Pitesti
IP:
Offline

Le-ai dat cumva de mincare inainte de filmare?
Mie imi par ca respira un pic prea rapid si ori au viermi de branhii sau NO3/NO2 in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2012 22:59:31

Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

NU le dadusem de mancare inainte , doar am schimbat apa si aspirat , de cand cu pana aia de curent filtrul extern s-a deciclat dar NO2 nu arata valori mari , cand ii fac testul arata ori 0 clar ori intre 0 si 0.5 test de la sera. inca mai sunt speriosi dupa ce schimb apa , s-au speriat foarte mult in ziua aia cat a fost curentul oprit dar incep sa isi revina incet incet , azi cand mesteream langa acvariu la cel mare toti erau cu ochii beliti la mine si ma urmareau si nu mai era speriati de miscari bruste . oricum masor des in perioada asta no2 ca sa vad daca apar valori mari sau nu , oricum schimb zilnic intre 60-70 litri de apa si nu se aduna mizerie , tot timpul aspir de 2 ori pe zi. prima data cand ajung acasa si inca o data inainte de culcare. Sper sa revenim repede la normal caci mai las bazinul mare inca o saptamana la uscat si dupa ii mut si atunci iar talambau mare cred ca o sa se piarda in acvariu ala mare ) . De aceea orice sfat , critica este bine venita , asta e si motivul pentru care postez periodic poze si filmulete cu ei ca daca cumva apare vreo problema sau altceva pe care eu poate nu o observ persoanele cu experienta ma pot corecta si da sfaturi utile si sa ajung sa am la maturitate niste discusi frumosi asa cum imi doresc .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2012 23:30:09


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca banuiesti "putina" deciclare hraneste-i cu economie pina-si revin bacteriile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii respira "repede" si daca apa e prea calda...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sigur e deciclat , adica a stat cam 20 de ore fara curent filtrul extern , dupa care cand a venit curentul l-am desfacut si l-am spalat bine si dupa l-am repus in functiune.Temperatura apei este in jur de 28-29 grade , de mancare acum le dau mai mult granulat nu strica asa de mult apa si 3 mese de mixtura dar in cantitati mici, zilele astea am observat o respiratie mai rapida dupa masa si dupa schimbul de apa dar doar atunci , in rest mi se par ca respira normal.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca este deciclat filtrul si ai no2 in apa adauga si o lingurita de sare la 100 litri apa. Clorul din ea va impiedica no2 sa se cupleze definitiv cu globulele rosii.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Dragos. No2 ul iese mereu 0 la testul de. la sera. mazga aceea care mi-a aparut data trecuta cand am schimbat filtrul si am mai adaugat siporax acum nu a mai aparut.nici la bazinul cu africani nu a aparut no2 si nu am schimbat apa de cand cu paja de curent. aici cred ca a ajutat foarte mult filtrul intern care a pastrat multe bacterii in el sau poate ca nu toate bacteriile au murot din cel extern. sare am pus in prima zi dupa ce a revenit curent dar dupa nu am mai pus deoarece no2 iesea mereu 0

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca no2 iese 0 inseamna ca acvariul nu este deciclat.Probabil au supravietuit cumva suficiente bacterii cit sa se poata inmulti repede la loc.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare si bine v-am regasit. Revin cu vesti bune si una rea ,azi bazinul a fost umplut , tine fara probleme , masurat are burta 0 , standul la fel fara probleme , discusii abia asteapta sa fie mutati ca s-au facut maricei si se ciondanesc toata ziua. Dar acum apre dilema care arata asa :
image
image
image
Petele au aparut in mijlocul acvariului , deci nu sunt pe margine langa lipituri sau colturi, pur si simplu au aparut in mijloc , eu am putut sa imi explic doar in felul urmator , ori s-a facut ceva condens caci ieri prima data am pus apa mai rece, iar azi am pus apa mai calduta ca sa nu mai transpire , caci l-am umplut in reprize, sau din cauza greutatii mari acesta s-a lipit de sticla in zona acea , tin sa precizez ca nu am gasit deloc urme de apa pe margini caci le-am desfacut pe cele de pal care sunt de jur imprejurul standului. Cand am l-am umplut de tot petele nu s-au marit deloc . Ce parere aveti si ce ma sfatuiti sa fac, maine as fi vrut sa mut pestanii dar daca e nevoie vor mai astepta. O seara cat mai placuta.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com