[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A new beginning a new madness  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu sincer mi-as dori sa fac lucrul asta sa ii inmultesc eu , dar sincer luna asta fac abia 10 luni de zile si sincer nici nu stiu exact cam care sunt sexele lor , daca e zilele astea poate fac cateva poze mai detaliate . Pot dispunde de apa de osmoza pentru a o scoate la o duritate de 3-4 , dar de PH sincer in afara de introducerea CO2 -ului nu stiu cum sa o fac , daca e detaliem mai mult lucrul asta dupa ce pun pozele , caci sincer am cateva exemplare care chiar as vrea sa le cuplez cum imi doresc eu , unul dintre ei este cel mai mare si frumos i-ar celalalt arata foarte bine doar ca e ceva mai mic si de aici si presupunerea mea ca ar fi femela.
Dar sincer la 10 luni nu e cam devreme ? Eu am doua bazine goale ,unul de 81 litri (60x30x40) si unul de 120 parca (75x35x45) pot folosi unul din astea sau sa pun mana si sa fac un cub ?

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:dar de PH sincer in afara de introducerea CO2 -ului nu stiu cum sa o fac


Ma bag si eu intr-o categorie unde nu-mi fierbe oala , dar am vazut ca sunt de cumparat solutii pt scaderea ph-ului. De la Tetra parca "kh-ph minus" se cheama. N-am folosit, nu stiu daca discusii se pupa cu ea, dar e o idee

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ma bag si eu tiptil pe teritoriul discusarilor, dar la un moment dat am citit despre "peat filtering"

http://www.skepticalaquarist.com/peat-filtration

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bun , solutiile acestea in mare le cunosc , atat cele care scad ph kh din comert , cat si acea turba care o pui in filtru , sau frunzele de catappa care reduc ph-ul , ideea este daca aceasta modalitate este stabila si pastreaza un ph stabil sau acesta va oscila ? ramane de studiat problema

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca ai apa de osmoza cu kh maxim 0,5 nu este dificil sa ii scazi ph-ul folosind saruri pina faci kh 1 si apoi turba pina faci ph 5,5. Trebuie insa ca apoi sa poti tine constanta valoarea ph-ului astfel incit sa nu scada sub 4 si asta o poti face cel mai usor cu schimburi de apa cu aceiasi parametri regulate....deci iti trebuie apa de osmoza permanent pina cind fac puii vreo citeva zile de la iesirea la zbor.Pestii sunt cam prea tineri intr-adevar pentru a depune daca e sa luam si varietatea in consideratie. Daca ar fi fost pigeoni de exemplu la virsta aceasta ar fi fost foarte posibil sa fie maturi printre ei dar la spoted mai rar se intimpla sa se maturizeze unii inainte de 12-15 luni.Nu iti recomand sa folosesti solutii de scadere a ph decit daca testezi inainte fara pesti si apoi cu discusi fara mare valoare deoarece avind duritatea carbonului foarte mica e dificil sa poti pune solutie astfel incit nu numai sa scada ph la 6 de ex dar sa nu te trezesti cu el scazut la 3 dupa inca vreo citeva ore/zile...... nu de alta dar ar fi pacat sa iti omori o pereche....
Pentru a reusi sa tii ph constant la 5-5,5 cum le place lor cel mai mult fara schimburi mari de apa si fara CO2 este ceva mai dificil dar se poate. Cind va fi momentul si vei avea nevoie mai vorbim.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Dragos , discutam mai pe larg despre inmultirea lor peste vreo doua luni macar , astfel incat sa aibe macar 12 luni pestii si nu de alta dar sa ma mai eliberz si eu putin cu facultatea , pentru ca sunt in febra licentei si spre bucuria mea astazi am terminat cu ultima restanta si deci pot intra fara probleme in licenta , iar de luna viitoare voi fi mai liber si voi dispune si de mai mult timp ca sa studiez acest subiect.
In link-ul urmator voi posta o arhiva cu mai multe poze , puse pe exemplare cu mai multe poze din mai multe pozitii daca poti sa iti dai cu parerea legat de sex-ul fiecaruia ca sa stiu si eu ce planuri imi fac , daca e cand ai timp o poti lua si nu numai , orcine doreste poate arunca un ochi la pestisorii mei .

http://dl.transfer.ro/discusi_andrei-transfer_ro-28jun-925352.rar

Cateva poze selectate din arhiva :

Preferatul meu :
image
image

Alt exemplar :
image

Altul :
image

Altul:
image

image

image



This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2012 13:18:58


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu ocazia refacerii acestui setup , adica transformarea de la steril la unul mai aproape de natura ( mai sunt inca multe de facut) as dori mutarea acestui topic la sectiunea cu acvarii cu cichlidae daca se poate.
Deci pe scurt aveam urmatoarele noutati , filtru de substrat , vreo 35-40 kg pietris granulatie 3-5 mm , o cioata frumusica , si ceva pietre de rau => o zi de munca ca sa fac setupul => un acvariu cu discusi in care acesti dupa 1 zi arata ca se simt mult mai bine decat in steril. Acum se plimba toata ziua de colo colo , se fugaresc , ciondanesc si nu in cele din urma au invatat sa pasca , nu de alta dar acum trebuie sa caute granulele printre pietris . Mie unul imi place foarte mult rezultatul , as sta toata ziua sa ma uit la ei , mai sunt multe de facut dar pasul cel mai mare a fost facut , vreau sa adaug si ceva valisteria unde e incalzitorul si poate ceva echinodorusi , dar nu foarte mult verdeteata pentru ca vreau sa ajung cat mai aproape de un setup amazonia. pe viitor cand vor fi finante voi mai cauta ceva cioate din comert daca gasesc ceva pe placul meu daca nu in padure . Dar ca sa nu o mai lungesc foarte mult rezultatul este urmatorul :


This message was edited 2 times. Last update was at 05/07/2012 23:02:41


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Tot timpul la schimbul de apa , platicile mele faceau fite , acum se pare ca se simt mult mai bine cand le schimb apa ba chiar nu ii mai sperie cu nimic furtunul ala in acvariu :

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Salut. In pozele respective mi se par asa:

Masculi:
image
image
image


Femele:
image
image

Nu garantez insa ca nu ma insel. Uneori mi s-a intimplat ca cel pe care il credeam masculul dominant din bazin, seful cirdului sa depuna. La discusi de multe ori poti sa ai surprize in determinarea sexelor mai ales ca in cazul de fata nici pestii nu sunt maturi iar trasaturile caracteristice sexelor se accentueaza pe masura ce pestii inainteaza in virsta. Daca vei fi atent cind vor incepe sa aiba chef de prostii vei observa cum perechea proaspat aleasa (sau uneori jumate' din pestii din bazin de nu mai stii care cu cine vrea sa o puna ) tremura sau se inclina unul la altul sau curata cite un obiect din bazin, uneori isi scot si papila genitala si in cele din urma dupa o perioada mai mare sau mai mica (intre citeva ore si citeva luni bune ) de astfel de comportamente depun.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Dragos pentru clarifiecari , oarecum se incadrau si in banuielile mele , prima posibila pereche pe care o voi testa va fi masulul 1 si cu femela 1 care au dat bine impreuna inca de la inceput. voi incerca mai multe combinatii insa momentan ii las in pace pana pe la 12 luni , dupa care daca toate merg bine voi incerc . Legate de dimensiunile bazinului pot incerca in cel de 80 litri ( 60x30x45 h ) sau in cel de 120 (75x35x45) sau sa fac un cub ? primele doua le am deja si oricum vor fi folosite daca nu pentru cresterea puilor.
Aha deci de asta se mai lasa ei intr-o parte si se gudura unul in fata altuia , nebunaticii , de cand am amenajat bazinul am observat de cateva ori comportamentul asta la unele exemplare dar credeam ca le arde de ciondaneala

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Bazinul de 80 litri este cel mai bun din cele 2 pe care le ai pt inmultire. Intr-un bazin asemanator cu ce ai tu (Lxlxh=60x30x40) am scos zeci de serii de pui. Nu ai nevoie neaparat de cub pt a iti depune discusii si a creste puii pina pe la o luna, poate chiar doua daca nu sunt mai mult de 50 dar apoi pe masura ce puii vor creste si vei dori sa ii opresti pe cei mai reusiti (si crede-ma ca la spoted, si mai ales la spoted ss, trebuie sa ii cresti pe toti ceva mai mari decit la alte varietati pt. a iti da seama care sunt cei mai buni la desen) va trebui sa te gindesti sa redecorezi putin casa . Sper ca prietena/sotia ta iubeste pestii ca alfel
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa se aleaga perechile si sa pot sa ma ocup de ei , ca loc este , oricum acvariul ala de 80 litri e in living iar ala de 120 e in birou deci oricum locul il ocupa ca sunt pline sau ca sunt goale.Ii las pana la 12 luni si abia apoi incerc sa ii mut , oricum trbuie sa ma pun la punct cu scazutul ph pana atunci.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2012 13:57:37


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pestisorii mei pe data de 24.08.2012 au facut 12 luni . videoclipul este facut de acum cateva zile.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

frumosi domne, daca vre`odata vrei sa dai oricare din ei da`mi de veste ca vreau eu

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La multi ani Andrei!

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc mult Dragos

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Toti avem cate un prieten care ne strica poza :
image
image
image
image

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi.
image
image
image
image
image
image
image
image

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumoase exemplare ai crescut!

Sarbatori Fericite!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com