[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup nou - femto aquarium!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Raresshh
Junior member

Joined: 06/11/2011 22:18:05
Messages: 72
Location: Targu Mures
IP:
Offline

o sa incep curand.nu aveti cumva idee cam ce cantitate de substrat mi-ar trebui pentru acel acvariu?nu am gasit decat pungi de minim 5kg si cred ca totusi este prea mult.multumesc.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu am folosit 1kg din fiecare cred (poate un pic mai mult substratul nefertil). Cred ca maxim 2kg iti sunt suficiente din fiecare (depinde si de forma acvariului) al meu are 8L de apa dar vreo 2 sunt compartimentul buretelui si pompei de apa - doar vreo 5-6 sunt in acvariu efectiv.

Poate gasesti pe cineva cu care sa imparti sau sa comanzi de pe net cantitati mai mici daca gasesti.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Raresshh
Junior member

Joined: 06/11/2011 22:18:05
Messages: 72
Location: Targu Mures
IP:
Offline

am gasit ce vroiam si cred ca in cateva zile voi incepe.sper sa iasa la fel de bince ca al tau.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2012 00:43:41

mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

viulian wrote:

1) Folosesc un aspirator nano de la Dennerle. E gros cat degetul (dar are forta sa traga). Avantajul este ca nu goleste imediat apa si am timp sa ajung cam peste tot.


Salut,

Poti te rog sa-mi spui de unde ai cumparat aspiratorul nano ? Ai idee de magazine in Bucuresti care comercializeaza produsele Dennerle?

Merci

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2012 00:54:28


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pe de rost nu stiu, dar ai putea cauta ceva de genul "dennerle site:.ro" pe Google ca sa-ti faci o impresie. Cred ca se gasesc deja, poate nu modelul acesta exact, dar altele la fel de bune "nano" gen acesta http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/accesorii_intretinere/Hobby_Perfektus_vacuum_cleaner_-battery_driven-_s-s-

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, un update ...

a) enervat pe CO2 caci robinetul nu da presiune constanta (am curatat difuzorul in clor, si curatat apoi foarte bine, dar tot am sentimentul ca presiunea scade de cat o reglez eu dimineata si pana seara cand ajung)
b) enervat pe pogostemoni ca au crescut prea mari si parca luau lumina de la HC
c) enervat un pic pe HC caci in loc sa creasca in lateral, mai se intinde si in sus.
d) enervat ca in compartimentul pompei de apa se vede ceva mizerie in suspensie

am purces la marea curatenie (iata deci la o luna jumate dupa startarea acvariului).

Acvariul are un burete urias pentru cat de mic este, si cum fiind nano si stiind cat de multa munca ar fi sa il curat des - am hranit mereu foarte putin, samd. Circulatia este dinspre Acvariu (in figura de mai jos) catre Filtru (are niste fante sus si o gaura mica, ceva mai jos, de scurgere dintr-un compartiment in altul, se poate vedea si in poza de mai jos) apoi, pe principiul vaselor comunicante, si fortata un pic de pompa apa trece in compartimentul pompei printr-o fanta jos (si o mica gaura de 'prea plin' sus in caz de ceva).
Apoi, pompa impinge apa din compartimentul ei inapoi catre acvariu.

+--------------------.---------b
|                    |         |
|      Filtru        |  Pompa  |
|        ^         ....>       |
.........|...........|....|....|
|        |                |    |
|        |                |    |
|                         v    |
|                              |
|                              |
|           Acvariu            |
|                              |
|                              |
|                              |
|                              |
|                              |
|                              |
L______________________________|


Spre stupoarea mea am scos o gramada de mizerie apa era aproape neagra. Am curatat tot, atat buretele grosier cat si cel fin, o ceramica pusa de mine deasupra cat si apa in compartimentul pompei. Cam 50-60% din apa a fost schimbata.

Apoi am purces catre tuns HC, taiat Pogostemon (o tulpina am mutat-o in acvariul de 30L sa vad si acolo cum ii merge), si iata cateva rezultate dupa o zi:

image image

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Razvan Bebi
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2011 10:00:33
Messages: 80
Location: Arad
IP:
Offline

Imi place mult cum arata. Felicitari!

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18818.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Well, well well probleme probleme.

Dupa vreo saptamana in care nu reuseam sa mai reglez presiunea la CO2 - adica trebuia sa deschid mult robinetul ca sa bage bule in acvariu si cand incepeau sa apara - apareau foarte multe. Daca reduceam un pic presiunea la robinet, 0 bule. Am:
a) declorinat difuzorul ceramic.
b) verificat toate incheieturile, erau prinse bine toate.
si am concluzionat ca e din cauza reductorului mai prost de la flora grow modelul 100. Asa ca am vorbit cu vanzatorul sa-i duc candva robinetul sa-l trimita in garantie, si am cumparat noul model 150 care merge deja in acv de 30L foarte bine (au imbunatatit / schimbat reductorul la modelul nou, mult mai fina precizia si stabila in timp). Al doilea pe lista vinovatilor era difuzorul ceramic, caci mi se parea ca e destul de infundat inainte sa-l curat, si cu toate ca arata bec dupa baia intensa de clor din weekend, am zis, na, suspectul numarul 2.

Am montat in seara asta instalatia noua butelie cu noul reductor si noul difuzor ceramic (a trebuit sa astept sa se termine cealalta butelie, nu poti scoate reductorul aici caci butelia nu are robinet separat - si voiam sa testez combinatii), am dat drumul la CO2 la cateva bule cum eram invatat - si m-am apucat de ale mele.

Cand ma uit la acvariu dupa 3-4 ore, indicatorul de CO2 era alb aproape, singurul Otto plutea in deriva iar un shrimp taman incercase sa sara din acvariu, ramanand prins in cateva picaturi de apa condensate pe sticla de deasupra.

M-am enervat teribil, am schimbat 50% apa (2L), mutat Otto in acvariul de 30L si vad ca si-a revenit, am salvat un shrimp care ramasese prins intr-o gaura mica pe unde apa trece dintr-un compartiment in altul, si m-am apucat sa studiez, dar sa studiez cu adevarat, ce se intampla cu CO2-ul...

Luat la mana toate tuburile, pipait, verificat toate punctele de conectare a instalatiei, jucat la presiune - concluzia una singura: cu instalatia asta noua, comportamentul era FIX acelasi ca la instalatia veche. Trebuia sa dau presiune foarte mare ca sa bage bule, dar cand incepeau sa apara, erau foarte multe pentru acvariul mic.
Cand incepeam sa-mi pierd speranta, atentia mi-a fost atrasa de o picatura de apa ramasa pe furtunul dintre bubble counter si reactor. Ar fi trebuit sa se duca incet incet catre reactor caci bule tot veneau de la butelie. Dat drumul la presiune mare, abia inainta. Reduceam presiunea un pic, in loc sa continue poate mai incet, de fapt se intorcea inapoi catre bubble counter! Mana mi s-a dus catre bubble counter (singurul neschimbat) si dintr-o privire am realizat - era fisurat. Un plastic tare la atingere, nu mi-am pus niciodata problema ca ar avea probleme la cat de solid il simteam - si iata, ceva atat de rezistent - deh.

Un bypass scurt, reactorul de sticla vechi inapoi in acvariu (cel nou e de valva antiretur in el, prin urmare mai maricel si mai inestetic) si niste bule foarte fine si foarte putine mangaie apa.

Victory!

Din pacate, dupa o saptamana de oscilatii crunte de CO2 si alta dinainte unde nu era mai grozava situatia, Pogostemon isi spune parerea - frunzulite galbene, cam palide si rare. Insa HC-ul merge bine (in particular, se pare ca fierul ajuta mult HC-ul in acvariul asta, e drept ca am dat si ceva mai multa mancare la creveti in ultima vreme si poate si ceva de acolo).

Poze maine dupa ce mai fac un schimb de apa, si curat frunzulitele care nu-mi plac - si-mi aduc incet incet acvariul pe linia de plutire.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2012 03:31:22


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pacat ca a trebuit sa te chinuiesti si tu si vietatile tare...dar e bine ca ai rezolvat intr-un final.
Sa vedem si rezultatul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cateva poze, caci ramasesem dator

Instaltia fara acel bubble counter - mult mai stabila. Cred ca il voi lipi si reconditiona.. deocamdata e la uscat. A, si am rezolvat si cu White Balance la camera, probabil ca o sa pun un post la topicul de fotografie.

Deocamdata am doua probleme pana cand isi revine Pogostemonul:
a) Eleocharis acicularis - planta din spatele buturugii - are varfuri galbene / maro. Le tai dar apar iar. Am cautat pe net, cam toata lumea recomanda o taiere puternica, plecand de la presupunerea ca planta a fost crescuta emers inainte s-o fi cumparat (dar cand am luat-o, era in acvariu - deci nu stiu ce sa zic). Unele frunze (daca pot sa le zic asa) cresc lungi, si planta in loc sa se revigoreze, sta sa-mi impanzeasca tot spatele acvariului, a aparut si in stanga, intre termometru si buturuga, si se duce si in dreapta. Va trebui sa-i incetinesc expansiunea, dar nu prea stiu cum decat sa trag de frunzele mici care ies si usor sa scot radacina, sa o tai si sa le scot.

g) Rotala wallichii - care sta intr-o zona unde nu prea circula apa are circulatia minima (sub iesirea de la filtru) si unde si umblu des cand fac curat. Pare ca rezista cu toate ca frunzulitele de jos s-au mancat iar cele de sus stau verzi cu o foarte vaga tenta de un rosu sters. Nu prea reusesc sa-i dau de cap. Nu o vad dandu-si drumul - nici dupa aditia de fier (E15), nici dupa aditia de V30, nici dupa supradoza de CO2 - nici de la mancare mult mai multa data la creveti. Din cate vad pe net, vrea fosfati - si are de la A1 NPK. Nu-mi mai ramane decat sa adaug Easy Life Fosfo sau sa cresc doza de A1 - si mi-e cam teama de ambele. PO4 e in jur de 0.25 - 0.50 (dar inclina spre 0.25) - dar am PH 7.2 (ceva mai mare decat recomandat) cat si GH > 10 (iar mai mare decat e recomandat). O sa incerc o supra doza de Easy Life Fosfo si in cateva zile o schimbare mare de apa - sa vad daca sunt ceva schimbari.

Daca aveti ceva idei ?

Ansamblu:

image

Detaliu HC:

image

Pogostemon dupa ce i-am taiat frunzele afectate de lipsa CO2:

image

Lateral:

image

Din fata:

image


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un update ca sa pastrez coroana cu cel mai mic acvariu cat pe aci luata de sub nasul meu de colegul stefanp : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19061.page

Masurand acvariul de 30L, am descoperit cu stupoare ca de fapt este doar de 23L cautam sa aflu ce dimensiune ar trebui sa aibe un bufet care sa le sustina pe toate, si am facut de curiozitate inmultirea.
Cu ocazia asta am facut inmultirea si la acvariul acesta de 8L si de fapt cu TOTUL are 7L fix. Dar 2L sunt compartimentele cele 2 din spate cu buretii si pompa, iar in fata mai raman 5L la display. Si dupa ce am facut inmultirea sa vad si cata apa este dupa cei 2x2 cm de substrat fertilxinert , compartimentul cu plante are de fapt doar 3.5L de apa (1.5L sunt ocupati de substrat).

Marketing gimmick al celor de la Superfish cred .. Acvariile se numesc Aqua 30 si IQube 8, si m-am gandit ca sunt litri, dar nu prea da la socoteala (poate doar daca metrul meu nu e bun )

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2012 02:41:11


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asadar, suntem la egalitate
Dar totusi, ma compar cu tine doar la volum. Ca display, flora, munca depusa, ma aflu mai jos

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Aveam si eu o surpriza gen Borcanu' , dar cum maine e o zi de munca ....

Imi place sa bibilesc si na, imi creez contexte. Si la tine ar fi simplu, iti trebuie doar un foarfece, si multa rabdare (poza de la noua surpriza, unde mi-am pregatit prima transa de HC pentru a o planta rapid)

image

Azi in asta am adaugat o doza de Easy Fosfo pe langa doza zilnica de 0.03ml de NPK de la Dennerle. Am adaugat echivalentul a 0.1ppm de PO4 cf. indicatiilor de la Easy Fosfo - in conditiile in care testele arata ceva intre 0.25 si 0.5 ppm PO4. Sunt tare curios ce schimbari apar maine / poimaine.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am cumparat un test de SiO2 (silicati) si cu surprindere am descoperit apa are concentratie mai mare decat 6.0 (testul JBL pune asta in zona rosie / periculoasa).
Nu doar acvariul acesta, ci si cel de 30L, si atunci ... am masurat apa de la chiuveta si am descoperit ca si ea are tot asa concentratia, >6.0

Asta in conditiile in care vad mici fire de thread algae .. pe care le adun cam la 2 zile as cu o periuta de dinti, dar apar din ce in ce mai des. Studiind pe net aseara pentru colegul costin_ (aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/18739.page#p157843 ) am gasit un articol spunand ca silicatii si fosfatii cauzeaza aparitia algelor acestora. Linkul este aici: http:/wetplantlogic.com/wordpress/2009/03/21/thread-algae-woes-thread-algea-understood/

Voi incerca sa tin fosfatii jos dozand ceva mai putin NPK decat am calculat, asta pana o sa fac rost de ceva medii de extras silicatii - sau poate o instalatie de reverse osmosis ... dar e de studiat aici.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:Am cumparat un test de SiO2 (silicati) si cu surprindere am descoperit apa are concentratie mai mare decat 6.0 (testul JBL pune asta in zona rosie / periculoasa).
Nu doar acvariul acesta, ci si cel de 30L, si atunci ... am masurat apa de la chiuveta si am descoperit ca si ea are tot asa concentratia, >6.0

Asta in conditiile in care vad mici fire de thread algae .. pe care le adun cam la 2 zile as cu o periuta de dinti, dar apar din ce in ce mai des. Studiind pe net aseara pentru colegul costin_ (aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/18739.page#p157843 ) am gasit un articol spunand ca silicatii si fosfatii cauzeaza aparitia algelor acestora. Linkul este aici: http:/wetplantlogic.com/wordpress/2009/03/21/thread-algae-woes-thread-algea-understood/

Voi incerca sa tin fosfatii jos dozand ceva mai putin NPK decat am calculat, asta pana o sa fac rost de ceva medii de extras silicatii - sau poate o instalatie de reverse osmosis ... dar e de studiat aici.



GFO la marine scoate si fosfat (vezi antiphos d ela aquamedic, dupla, jbl, aquatic nature si multe alte firme...)
Dupla sau Aquatic Nature produce si Silicate absorber. Credca tot pe baza de GFO, din ce am ineteles eu nu face discriminare prea mare intre fosfat si silicat. Nu stiu daca functioneaza in apa dulce.

in curand
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Se pare ca merge si la acvarii de apa dulce, si intr-adevar, GFO agata si silicatii si fosfatii deci nu prea poti sa extragi doar una sau cealalata .. Am mai gasit aici o alta modalitate folosind oxid de aluminiu: http://www.equoitaly.com/removerPO4_ENG.html dar se pare ca si el agata la fel, atat fosfatii cat si silicatii.

Problema este asa:
1. am nevoie de apa tratata pentru toate cele 3 acvarii...
2. as vrea daca se poate sa nu ruleze nonstop in acvarii deoarece mi-e frica sa nu elimine fosfatii (adica ce fertilizez eu sa fie imediat absorbit).

Ai idee daca as pune intr-un filtru interior (in loc de burete sa inlocuiesc cu Dupla Siliphos de exemplu) si sa las sa mearga intr-o galeata cam o ora / o zi, ar avea efect vizibil in reducerea silicatilor ? Sau trebuie sa functioneze continuu in ciclul apei ? Presupun ca e necesar sa fie in filtru la un acvariu marin, in conditiile in care ai nisip sau altceva care adauga silicatii continuu si trebuie extrasi - dar la mine sursa este apa de la chiuveta si n-as vrea sa-l am in filtre ca sa nu raman fara fosfati.
Asa ca daca as putea trata de silicati inainte sa schimb apa - ar fi ideal apa fara fosfati si silicati, dar macar nu-mi scoate fosfatii din apa din acvariu.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Osmoza inversa scrie pe tine.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am studiat despre osmosa inversa (atat cele de la JBL / Dennerle, cat si specificie) si deocamdata nu sunt convins sa dau banii mai intai vreau sa incerc alternativele mai accesibilie:

a) dozare Easy Carbo la limita.
b) daca nu merge, atunci SilicatEx in filtru pana scad concentratiile.
c) daca la b) am success cu SilicatEx - atunci voi considera investitia in RO altfel inca sper sa fie de la altceva.

Oricum, ca o nota de subsol, neintelegand de ce RCS nu fac pui (adica nu vad oua la femele) am tot stat pe net sa studiez - si singurul lucru pe care nu l-am verificat a fost temperatura apei. Nu stiu daca asta este cauza (pe net gaseam ca intre 25-27 de grade o duc cel mai bine) dar la mine termometrul arata 24 de grade in conditiile in care incalzitorul era setat pe 26 de grade.

Prin urmare am ridicat temperatura la 26 de grade, si acum o sa mai astept vreo 2 saptamani sa vad cum merg lucrurile. In celelalte 2 acvarii aveam 23 de grade ramase asa de cand am plecat in vacanta si am vrut sa reduc evaporarea apei. Le-am aliniat pe toate la 26 acum.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce poti sa-ti zic legat de rcs e ca la minein 25 de grade se inmultesc fara probleme.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Asta e cel mai frustrant toti spun ca RCS se reproduc de la sine fara sa faci mai nimic, si la mine e fix pe dos.

Am avut o presupunere cu temperatura azi dupa ce am gasit pe net o opinie ca supravietuiesc la temperaturi mai mici de 25 grade dar ca nu se reproduc (si anume aici: http://aquariuminfo.org/rcs.html ). Mi-am amintit ca am coborat temperatura cu vreo 2 grade inainte sa plec in vacanta de iarna, si cum totul parea ok cand am revenit, nu mi-a mai dat prin cap sa o aduc inapoi. Acum am ridicat la 27 de grade.

Ph: 7.2
GH 7, KH 14 (pe testele Tetra). Am gasit opinii ca daca kH > gH atunci se va considera kH = gH. Nu inteleg dar e clar ceva dur acolo.
Mg/Ca 1:1 - cam 40mg/l Mg, si 60mg/l Ca.
No2 - 0
No3 - pe la vreo 10

In grafic cu toate, dar FARA OUA.

Sper ca temperatura sa fie cheia caci nu mai am alte idei.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com