[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup nou - femto aquarium!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
buro
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/12/2011 07:04:35
Messages: 55
Location: bucuresti-salajan
IP:
Offline

mai e un user ...violius parca , si el are un nano de 8L . mi se pare al lui vio ca e mai ok. dar gusturile nu se discuta pe forumuri.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si daca gusturile nu se discuta nu inteleg postarile tale...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
buro
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/12/2011 07:04:35
Messages: 55
Location: bucuresti-salajan
IP:
Offline

i-am spus ca nu-mi place mie , nu ca e urat.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc si de aprecieri dar si de neaprecieri

Dragos are dreptate, sunt instalate cf. recomandarilor Dennerle - iar in realitate devine din ce in ce mai placut (pe masura ce s-a limpezit apa, am curatat peretii lui, si si buturuga lasa un pic de culoare galbuie asa, mai naturala).

Nu stiu de ce de vreo 2 zile si-au dat drumul plantele - dar am facut mai multe schimbari deodata si nu stiu care au influentat pozitiv:
a) cel mai important cred eu, dat A1 dimineata si nu seara.
b) adus vreo 10 red cherry shrimps (si inceput sa-i hranesc cu Dennerle Crusta Gran). Ii atrage mai mult decat tabletele Tetra pe care le dadeam de obicei.
c) facut si primul 'mare' schimb de apa dupa ce am aspirat substratul (aici e cu poveste, ca trebuie sa te misti repede, altfel golesti tot acvariul pana aspiri. Noroc tot cu aspiratorul nano de la Dennerle cu debit mic).

a) Am incercat sa studiez pe net, stiam ca plantele absorb CO2 ziua, dar nu stiam cand are loc absorbtia de NPK. Am dat cam o saptamana seara (dupa ce se stingea lumina) si eram multumit, dar parca simteam ca se poate mai bine (adica unele plantute nu dadeau semn ca se misca). Am marit un pic doza (pe siringa de 0.3mm de 30 de unitati, am ridicat de la 1.5 unitati, la vreo 2 unitati) si am inceput sa administrez dimineata dupa ce se aprind luminile.
b) poate ceva suplimentar de la shrimpi se adauga la necesarul plantelor ?
c) cred ca intr-una din instructiunile A1 (sau V30) scrie ca plantele dezolva in timp inhibitori daca substantele nutritive sunt in surplus, si ca urmare trebuie regulat sa schimbi apa. E posibil si curatarea acvariului sa fi contribuit).

In realitate imi place, e o bijuterie cand il pregatesc de pozat.

E un pic inestetic altfel caci tin pe el un capac de sticla - nu a venit din fabrica cu asa ceva, si am improvizat de la o rama foto - am luat sticla. Il dau jos cand fac poze, dar in rest il tin, caci se evapora foarte repede apa altfel. Si de asemenea, pe buturuga se aduna vrand nevrand bucatele mici de mancare samd - si am descoperit ca daca o 'pensulez' arata mult mai bine.

Mi-e teama ca vine vacanta si vreo 2 saptamani nu o sa pot sa il fertilizez - o sa folosesc S7 dar o saptamana o sa stea fara).

This message was edited 2 times. Last update was at 13/12/2011 01:21:45


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:il pregatesc de pozat.

Decupeaza pozele inainte de a le pune aici .

Poze: smilie ... Poze cu plante
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu am mai postat de multa vreme, lucruile merg incet (sper si sigur).

Cu putin GIMP foo dupa cateva resize-uri / cropuri, am reusit sa fac o animatie de 3 cadre in care se vede cat de cat evolutia acvariului in ultima saptamana.
Ideea mi-a venit tarziu, asa ca pozele folosite nu au fix aceleasi caracteristici (sau obiective) unele au DOF mai mare altele mai mici, dar ma rog, se vede
Trebuie ales un reper si urmarit acea zona - pentru a compensa diferenta intre poze.

PS: A se vedea un mic pogostemon in dreapta jos langa buturuga (deasupra intre Dec si 2011 cumva) care isi da si el incet incet drumul.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2011 23:49:40


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mi-am pregatit si eu acvariul pentru vacanta...

a) redus temperatura cu 1-2 grade.
b) scazut durata de iluminare de la 10 ore la 8 ore.
c) facut instructajul la fish-sitter si lasat mancare de pus de 4 ori in total, odata la 3-4 zile.
d) schimbat 30% din apa, aspirat in el, si fertilizat cu S7 (caci pana acum am fertilizat A1), V30 si E15 de la Dennerle - stiu ca se recomanda alternativ V30 si E15 dar om vedea, dozarea zilnica cu A1 m-a denaturat vreau sa aiba de toate mereu
d) pozitionat webcam-ul sa vad cat de cat cele 2 acvarii.

2 poze, prima cu webcam-ul la care o sa ma uit zilnic si a doua cu cele 4 doze de mancare (scuzati calitatea acestei pozei, facuta cu mobilul ...), Mancarea e o combinatie de Dennerle Crusta Gran si fulgi Tetra Pro Color macinati un pic:

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sa fie cu noroc iuliane

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Asemenea man ne repozam acvariile in Ianuarie.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

M-am gandit si eu sa pun un webcam, da ma gandesc ca are sa suga ceva curent calculatorul asta al meu (nu e pc)...si mai grav e ca nu mai gasesc webcam-ul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
volts
Member
[Avatar]

Joined: 19/12/2011 00:03:35
Messages: 161
Location: -Bucuresti
IP:
Offline

Cat ai dat pe acvariu si de unde l-ai cumparat ?

Natura face toti banii !
0760 436 110
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@stefan: nu cred sa consume mai mult de 80W (hai maxim 100W) caci nu o sa fie foarte incarcat. Eu folosesc Webcam7 http://www.webcamxp.com/home.aspx pentru streaming, varianta free pentru acasa (are streaming Flash - nu se vede sacadat) si comparativ cu VideoLAN (transcoding + streaming) ocupa mult mai putin CPU.

Eu tin camera la un laptop, deci consum mic (habar n-am cat).

@volts: Cred ca am dat in jur de 60 euro, nu mai tin minte, l-am gasit la un magazin aici... (in cel expus tineau un caras )

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Gata s-a terminat vacanta ... Am facut curatenie in acvariul mic:

image

Din pacate, tanti pe care am rugat-o eu sa vina la vreo 4 zile, a venit abia dupa vreo saptamana, si atunci a pus doza dubla de mancare (lasasem in niste cupe mici).
Din cauza evaporarii dintr-o saptamana + gaurile de la filtru care s-au acoperit imediat cu mancare nivelul de apa din compartimentul pompei a scazut mult - care timp de vreo saptamana a tot bagat o gramada de oxigen (caci mai avea foarte putina apa pe fundul compartimentului).

La prima vedere:
a) substanta din testul indicator Co2 era dusa. Presupun ca la cat oxigen era in apa, nu am mai avut deloc CO2.
b) foarte multa mancare inca neputrezita adunata deasupra la buretele gros de la filtru.
c) Pogostemon au crescut mult, dar jumatate din plante sunt galbene. Presupun ca s-au ridicat din cauza fertilizarii cu de toate (cand am plecat) dar s-au ingalbenit din lipsa de CO2 / lumina (lumina datorita buturugii, apa a capatat o tenta puternica de tanin). Cum eu schimbam la 2-3 zile apa, culoarea era cat de cat ok.
d) HC-ul se intinde incet si sigur, acum e in bucati dense si ici colo cate un firicel in sus. Ma asteptam sa fie si el galben, dar surprinzator i-a priit.

Am facut partial curat (scos mancarea aceea neputrezita inca) si reglat nivelele de apa din compartimentele acvariului... schimb partial de apa si reglat debit CO2 din nou.

In urmatoarele zile o sa continui sa mai fac curat ici colo, tuns frunze ingalbenite, samd - si voi reveni cu poze.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai revenit
Vietatile ce iti fac?

Eu ajung abia sambata si tot stau cu gandul la ce o sa gasesc...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Au supravietuit pestiutii crevetii habar n-am , aveam multi si vad multi - si nici timp de curatenie meticuloasa n-am avut - sa vad ce gasesc pe acolo ?

Mi-am recitit postul si poza cu Inainte si Dupa / facuta cu o fotografie dinainte de vacanta si cu una de azi facuta cum am ajuns (pana sa ma apuc sa fac curat deci - inca se vedea cat oxigen baga pompita care nu mai avea suficienta apa in jurul ei).
Acum am reechilibrat cele 3 compartimente cu apa - nu mai sunt bule de oxigen iar de dimineata sa incep iar fertilizarea A1 si dupa un test de Fe o sa adaug si un mic ciot de pastila de fier de la Dennerle. Poate reusesc sa inverzesc Pogostemonul.

Ce ma enerveaza pe mine cu plantele astea este ca de fapt toate sunt invazive (adica de fapt sunt niste 'buruieni' daca le dai conditiile necesare - cresc mereu - nu stiu sa ramana frumoase intr-un loc).

In acvariul mare (30L) ei si acolo haos, s-au intins plantele toate - dar filtrele interne abia mai misca apa.
In weekend trec la filtru extern - si o sa incep si ceva contra unei alge care mi-a inegrit frunzulite la o planta mica.

Eu n-as mai rezista acum sa fiu plecat 2 sapt. in vacanta si sa nu ma uit la webcam sa vad ce fac pestii . O sa pun in curand niste poze cu webcam-ul facute.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Raresshh
Junior member

Joined: 06/11/2011 22:18:05
Messages: 72
Location: Targu Mures
IP:
Offline

intrebare tampita:cum ce cureti substratul la un nano cu atat de multe plante?
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu e tampita intrebarea - si eu am fost incurcat la inceput, dar am riscat macar sa vad cum e:

1) Folosesc un aspirator nano de la Dennerle. E gros cat degetul (dar are forta sa traga). Avantajul este ca nu goleste imediat apa si am timp sa ajung cam peste tot.
2) Acvariul are deja instalat un filtru si felul in care invarte apa face ca majoritatea mizeriei sa se adune in coltul cu curentul este foarte mic (cum te uiti la acvariu, este coltul din dreapta spate). Asa ca daca insist acolo, adun foarte multa mizerie, iar in restul locurilor nu prea adun mai nimic. Am invatat acum si acolo curat prima data.
Probabil ca asa e din cauza ca acvariul este mic, altfel mizeria ar ramane imprastiata peste tot.

Cea mai mare problema pe care o am este cu substratul Dennerle pentru creveti (deci nu cel fertil de jos, celalalt de deasupra). Bilutele acelea gri sunt foarte usoare, si cateodata uit asta si miscandu-ma cu aspiratorul pe acolo le mai imprastii pe buturuga.

Buturuga si ea e o problema, are multe locasuri (vizual sunt placute) dar se aduna mizerie si in ele. Asa ca am o pensula de desenat cu care matur buturuga, iar in anumite locuri mai inguste folosesc o lita de cupru ca sa antrenez ce e pe acolo.





Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Raresshh
Junior member

Joined: 06/11/2011 22:18:05
Messages: 72
Location: Targu Mures
IP:
Offline

multumesc tare mult.eram curios pt ca si eu vreau sa-mi fac un nano asemenator cu al tau dar din un acvariu de zece litri pe care sa il populez cu creveti si poate un betta.
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Foarte, foarte frumos nano-ul Iuliane, doamne cat de migaloasa munca ai depus si eu nu sunt instare sa plantez o tulpina sub manado )

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Raresshh wrote:multumesc tare mult.eram curios pt ca si eu vreau sa-mi fac un nano asemenator cu al tau dar din un acvariu de zece litri pe care sa il populez cu creveti si poate un betta.


Bafta Iti mai trebuie si o siringa din aceea de diabetici (0.3ml) ca sa poti doza fertilizanti. Asteptam poze. E de bibilit la el (de exemplu eu tai mereu frunzulitele galbene, varfuri samd).

eugen.popp wrote:Foarte, foarte frumos nano-ul Iuliane, doamne cat de migaloasa munca ai depus si eu nu sunt instare sa plantez o tulpina sub manado )


Multumesc de aprecieri, dar ma indoiesc de neputinta ta dupa ce ai prins background-ul la acvariu, cred ca poti face orice. Oricum, am gasit ca e foarte util acea penseta lunga, fara penseta si foarfece (parca am postat undeva de ele) nici nu ma asez langa acvarii.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com