[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Blue nano reef-planing  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Poll
Ce sa aleg dintre tunze 9004 si un Deltec SC 1350 intern?
Deltec 120 60% [ 6 ]
Tunze 80 40% [ 4 ]
Total Votes : 10
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:
catalin_ wrote:49 de pagini mai tarziu... Blue isi da seama ca vrea sa faca un bazin pentru rechini

Asta e fraza saptamanii!


+1

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Un acvariu care ma inspira in realizarea scape-ului:
http://www.nano-reef.com/topic/350017-boos-cube-v20-new-pics-middle-earth-video-page-7/

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Avand in vedere ca ma bagat destui bani in acvariul actual si daca l-as vinde nu as scoate mai nimic pe el am decis sa il fac frag tank legat la sumpu-l de la bazinul mare, iar standul sa il folosesc pe post de cutie cu maimute (e foarte bine facut de aquadec), singura chiestie fiind ca il voi vopsi alb pe interior...

My nano reef



[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Coralii sunt pe drum, asa ca faci ce trebuie sa-i intampini cum se cuvine.
Ulterior, ideea e buna, dar te inhami la treaba grea... Si eu mi-am propus asta la un moment dat, acum 2-3 ani, dar m-a rapus ideea in final ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

mugurel wrote:Coralii sunt pe drum, asa ca faci ce trebuie sa-i intampini cum se cuvine.
Ulterior, ideea e buna, dar te inhami la treaba grea... Si eu mi-am propus asta la un moment dat, acum 2-3 ani, dar m-a rapus ideea in final ...

Fac ce trebuie!
Deci nu e o idee foarte easy, mai bine imi fac frag tank in stand sau ii fac un loc in sump decat mai multe bazine.
Maine la ora asta sunt in culmea fericirii!, am corali noi....

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2015 20:53:10


My nano reef



[Email]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

eu nu inteleg de ce mai bagi corali.

acvariul tau il vad in felul urmator:

1) arunca piatra aia vie ca e groaznica, plina de mizerii, alge, detritus si aiptasii....e compromisa.
2) ia-ti o piatra vie de calitate cured ciclata
3) schimba 50% din apa....spala nisipul in apa din bazin rezultata din schimb
4) imbunatateste filtrarea cu carbune si un pic de antiphos (phosguard) prin care sa treaca apa corespunzator.
5) las-o mai usor cu lumina
6) te tii de schimburi de apa, aditii de bacterii, nu mai bagi mana toata ziua in el, te asiguri ca nu bate lumina in bazin de afara
7) ai nevoie de un chiller mic pentru ca a venit caldura si nu cred ca ai sanse sa il tii sub 27 grade...

orice bagi in materie de corali altii decat moi ultranepretentiosi dupa parerea mea ii condamni la moarte....
CONCLUZIE: ai nevoie de restart la acvariu SI NU MAI BAGA PESTI....maxim 1 goby deala...atat cel putin la 30 litri cam atat as baga pt stadiul actual.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Vad ca monotiporele cresc si le merge bine, pentru o luna cat il mai tin nu am nevoie de restart, schimb de 50 % o sa fac, la noul acvariu imi iau piatra de calitate.....

O sa pun carbune si phosguard.
Oricum nu maia veam de gand sa bag pesti....

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2015 21:09:19


My nano reef



[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

++++1 elven
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

elven wrote:
7) ai nevoie de un chiller mic pentru ca a venit caldura si nu cred ca ai sanse sa il tii sub 27 grade...

orice bagi in materie de corali altii decat moi ultranepretentiosi dupa parerea mea ii condamni la moarte....
CONCLUZIE: ai nevoie de restart la acvariu SI NU MAI BAGA PESTI....maxim 1 goby deala...atat cel putin la 30 litri cam atat as baga pt stadiul actual.


Total de acord cu ce zice Andy. Ceea ce faci tu acolo nu e nicicum un acvariu marin, ci un fel de "ciorba de peste si alge"...

Exceptie face punctul 7 (de-aia l-am si lasat) si anume racirea, care la un acvariu asa mic o poate face cu niste ventilatoare. Eu la al meu, care e 50-60 litri, tin temperatura fara nicio problema la 25 de grade iarna/vara "combinand" 2 ventilatoare de 60mm (ce le-am scos din computer si le-am pus sa bata in lungul acvariului) cu un incalzitor. E adevarat ca vara se evapora destul de multa apa, dar asta nu e o problema.
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa scot damselul in curand, coralilor le merge bine, trebuie doar curatata piatra si pentru racire am un ventilator dymax

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am o singura piatra plina de alge, restul au doar aiptasii si una bubble algae de are mi-e frica sa le curat, cu o periuta sau o pensula o sa curat piatra super alginoasa.....
Pana una alta e ok ca de cand am facut curat si am schimbat apa nu mi s-au facut alge....
ps:sunt la scoala si nu prea pot sa scriu mult.......

My nano reef



[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am tras bubble algae cu furtunul, la schimbul de apa.
Trebuie sa le zgandari cu furtunul ca sa le desprinzi, dar usor, ca sa nu le spargi. Daca le-ai spart, ai cacat steagul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mai Andrei, tu stii ca te iubim ca pe un fiu, asa ca sa nu-mi iei in nume de rau ce o sa-ti zic si tonul pe care sa o fac.

Mai berbecule, se chinuie lumea sa-ti dea sfaturi elaborate si inteligente, dar tu pari sa nu faci efortul sa treci de primele randuri, sau sa retii mai mult decat ultima linie din raspuns.

Iti inteleg nevoia de a experimenta, dar acvariul tau actual e un experiment nereusit. E plin de dunatori si adaugarea noilor corali nu il face un frag tank.

Ideea de frag tank este sa ai un acvariu: ieftin, superficial, cu suprafata mare, in care folosesti echipamentul care iti este de prisos prin casa.

Inteleg ca esti incepator, ai facut greselile pe care le facem cu totii, dar e timpul sa intelegi ce greseli ai facut si sa incepi sa te gandesti cum sa faci sa nu le mai repeti.

De Aiptasia nu o sa scapi atat timp cat planuiesti sa muti chestii din acvariul actual in cel viitor.
Eu am o piatra contaminata cu Aiptasia si m-am decis sa-i fac de petrecanie in modul cel mai ordinar: am scos-o din acvariu si am lasat-o un sfert de ora in apa fiarta. Desigur ca am reusit sa omor coralina de pe ea si orice picior de bacterie (bacteriile nu au picioare insa). Dupa o zi, toate Aiptasiile erau la locul lor, grase si neafectate.

Aiptasia in acvariul de recif e ca Bruce Willis in Die Hard. Sau ca Chuck Norris in bancuri. Sau ca Elena Udrea, Adrian Nastase si Calin Tariceanu in politica romaneasca (aici scuze daca n-am nimerit-o si e vreunul in puscarie, recunosc ca nu sunt la curent cu politica).

Promit ca e ultima data cand ma adresez asa si ultima data cand iti scriu un sfat care se intinde pe mai mult de un rand. Continui sa cred ca suferi de ADHD, forma de recif.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

um02122: +1000000000000000000000000000000000 la cele spuse ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu sint mai modest +1 si de la mine

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Eu zic sa nu- l mai criticati atat!!!!
Blue pur si simplu NU VREA sa aiba un acvariu frumos.
Ce-i recomand pentru inceput eu este sa arunce piatra,sa fiarba acvariul si apoi sa se apuce de un nou setap.
Cam stiu eu ce are prin acvariul actual.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu permisiunea voastra si plin de nostalgie as vrea sa va dau link (sper sa nu se supere nimeni) cu o poveste asemanatoarea celei a lui BLUE si anume povestea lui YONUTZ.
Totul se intampla prin 2009 cand incepusem si eu sa cochetez cu acvaristica marina, acest brav pionier s-a avantat adanc in hobby si era un fel de BLUE al nanoreefului )))))

Partea proasta e ca acest yonutz a sfarsit tragic
ENJOY: http://www.nanoreef.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=171


image image image image image

This message was edited 2 times. Last update was at 21/05/2015 09:30:38


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa ne povestesti "pe gura", deoarece linku' lu' Margareta ne cere inregistrare si plm.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Poti sa ne povestesti "pe gura", deoarece linku' lu' Margareta ne cere inregistrare si plm.

la naiba !
image image image
pic hosting

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

ma rog cert e ca istoria se repeta doar ca pe acest forum exista mult mai multa rabdare si sper ca blue sa-si revina si sa ne loveasca cu un acvariu frumos pe viitor.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com