[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef Cube 50  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Incearca ceva mancare congelata cu usturoi sau paseaza tu putin in congelata pe care o ai . Multi au avut rezultate asa . Nu stiu daca va functiona si la pestisorul tau dar merita incercat.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
dragosch1
Member

Joined: 11/03/2009 21:29:54
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Viermele cum l-ai scos din piatra ? Am avut unul asemanator, a trebuit sa scot toata piatra, sa o bag intr-o galeata cu apa dulce dup? care l-am agatat cu penseta. Tot ca 30 cm avea.
Acum am observat ca mai am cativa brisltle worms de care nu stiu cum sa scap.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2014 01:02:44

Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@dragosch1:Lasa in pace bristle worms-ii.
De ce vrei sa-i scoti?

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

@donpisote - ms de sfat o sa cumpar cveva mancare congelata cu usturi in ea, sper sa nu fie prea tarziu..

@dragosch1 - eu am incercat sa il scot turnand apa minerala, insa a stat bine ascuns intr-o scorbura sapata de el, si pana la urma am spart o piatra de 7kg in bucati mici.. dar bristle worms sunt ok.. acum daca ai cu sutele e alta poveste..
[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

De cateva zile ma confrunt cu o problema... doar pe o piatra ciupercile se "topesc"

am pus un filmulet, imi puteti spune ce este ? a mai patit cineva asa ceva ?

http://youtu.be/UPmiEFWPGe8?list=UU5VwEagLW-24d64uBt4A_iw
[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Problema cu ciupercile s-a rezolvat de la sine..

Iar eu intre timp am reusit sa pun la punct lampa led pe care o planuiam.

Configuratia ledurilor este urmatoarea:
14 royal blue
1 uv
7 white 10.000k
6 white 20.000k

Total 28 leduri de 3W.
La care am adaugat o sursa pe masura, un dimmer cu telecomanda doar pe canalul de alb, 2 ventilatoare si o carcasa.
[Thumb - 2.JPG]

[Thumb - 5.JPG]

[Thumb - 3.JPG]

[Thumb - 4.JPG]

[Thumb - 1.JPG]

[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

nu mi-a placut carcasa alba asa ca am vopsit-o
[Thumb - 8.JPG]

[Thumb - 6.JPG]

[Thumb - 7.JPG]

[Thumb - 9.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2015 16:48:11

[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

pozele sunt facute cu tel si balansul de alb e cam nasol..
[Thumb - 12.JPG]

[Thumb - 14.JPG]

[Thumb - 10.JPG]

[Thumb - 13.JPG]

[Thumb - 11.JPG]

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie imi place cum arata si cum lumineaza!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie imi place cum lumineaza, fara efecte de lumina si alte porcarii ) E impresionant ce poti sa faci cu 30 de leduri chinezesti fara lupe !

Multe Urari si Incantatii
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Si mie imi place, carcasa lampii cine ti-a facut-o?

My nano reef



[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc pt aprecieri !

Carcasa e facuta la un atelier de articole publicitare.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2015 17:48:41

[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu doar cateva zile sa plec in oncediu, mi s-a stricat sistemul ATO care este un home made facut de CMircea acum vre-o doi ani si jumatate, sitemul este simplu cu un singur senzor ce alimenteaza o pompa de apa de 220V parerea mea este ca s-a blocat releul...
cine stie sa repare sistemul acesta ? sau unde gasesc altul pe care ma pot baza ?
[Email]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

.. http://acvariu.ro/forum/posts/list/32885.page ...

Culegerea de bubble "ca pe musetel" a fost o proasta miscare facuta de mine... Am cules, aspirat, razuit totul inainte sa plec in concediu.. cand m-am intors dupa 2 sapatamani m-am speritat.. deci e Jale.. tin sa mentionez ca am avut si emerald crab cat am fost plecat insa l-am gasit mort... nu stiu ce sa zic...

alta solutie sa pot scapa de bubble alga stiti ?

ma gandesc serios sa arunc/ fierb piatra si nisipul (am buble si prin nisip chiar...) dar teama mea este ca va aparea iar dupa restart.. am impresia ca si in masa apei sta rahatul asta de alga...
ce parere aveti ?
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Culegerea manuala trebuie facuta fara a sparge bobitele, altfel nu faci decat sa ajuti
alga sa se raspandeasca in tot acvariul.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

stiam acest lucru si am cules cu mare grija..dar degeaba (
exista vre-o solutie sa dau pe ele sa le distrug/ard ?
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si eu sunt curios daca exista.

Pe internet n-am gasit nimic referitor la solutii, cam aceleasi sfaturi peste tot:


Getting Rid of Bubble Algae

So what do you do when see this stuff in your tank? You have a few options:
Make sure your water parameters are in line, i.e. 0 nitrates and very low levels of phosphates. Run a protein skimmer if you're not already and keep up with those regular partial water changes.
Manual Removal - very carefully grab the bubble algae towards the base and use a gentle pulling and twisting motion to free it from the rock without breaking the bubble. Ventricaria ventricosa feels like large rubber marbles and they can burst thereby releasing thousands of new bubble algae cells into your tank. If they've already burst remove the bubble sack anyway. Don't let them get too big or you run the risk of them releasing the spores before you can remove them. Keep the upper hand here.
The Emerald Crab is reported to eat bubble algae, which variety we don't know. They didn't touch Ventricaria ventricosa it in our tanks. Perhaps it's not the first thing they are interested in consuming. If there is plenty of other stuff in the tank for them to eat you are out of luck.
Rabbitfish and some Tangs may eat them. I've noticed our Yellow Tang nibbling at the deflated bubble sacs but not going after the growing bubbles.
Some species of sea urchins (Diadema) may eat bubble algae. They may wreak havoc on your rock work and coralline algae too though.
Those are some of the ways to help deal with the dreaded bubble algae. The bad news is that once you get it in your tank you may have a regular battle keeping it at bay. We've resorted to removing it anytime we see it starting to crop up. I don't want to remove the rock (as some suggest) and starting over. That would be more of a pain than just simply removing the bubbles by hand.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

Am gasit "hrana" algelor mele.. osmozor-ul e dus... scotea 160 pe TDS metru...azi mi-am comandat Aquili Kit Osmoza 190l/d NPS + FV si ma gandeam ca inainte sa il racordez la apa de la canal sa ii mai bag un prefiltru.. sau sa las vechiul filtru pentru sedimente dupa care sa conectez osmozorul nou ?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2015 12:47:50

[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Vecine s a rasturnat cornul abundentei la tine . De unde aparura frate atatia corali ?

Bubble algae merg luate cu mana . Asa am facut si eu si a mers . Nu pot sa spun ca le am eradicat dar in timp sper sa scap de ele. Vizibil nu mai sunt dar nu poti sa stii niciodata.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

aseara am testat iar osmozorul vechui si imi scotea 50.... acum mi-am comandat altul..oricum
ma gandesc ca a fost apa mai naspa in ziua in care am facut testul initial..

Ar fi bine sa folosesc ca prefiltru vechiul filtru pentru sedimente dupa care sa conectez osmozorul nou ?
[Email]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com