[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna tuturor de la un reef enthusiast  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Andrei, si ultimul sa stinga lumina, nu? Nu sint de acord cu pozitia ta. Da-mi voie sa nu fiu
de acord. Eu incerc sa schimb lucrurile aici astfel incat cele doua fete ale mele sa traiasca
intr-o societate mai aproape de idealul meu. Emigrarea nu este o solutie, cel putin nu este
din punctul meu de vedere. A schimba o stare de fapt, a schimba societatea, aia este solutia.
Din putin se face mult si incerc si eu sa imi aduc contributia. Poate nu voi reusi, dar fetele mele
vor creste in acest spirit si poate vor schimba ele ce trebuie schimbat. Poate sint putin idealist,
dar sint dator sa incerc, in primul rand fata de mine insumi. Daca nu as incerca as fi doar unul
din milioanele de emigrati care nu isi gasesc casa. Acasa.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

nu ma refeream la daci ca fiind leaganul civilizatiei europene ci la civilizatia cucuteni ,dacii=2000 de ani in urma,cucuteni=7000 de ani ,posibil chiar mai mult,eu nu consider ca astia din UK sunt mai civilizati ca noi,au si ei defectele lor eu as prefera sa vad ghetouri pline de tigani decat sa vad baruri de homosexuali si prefer sa imi vina copilul(nu ca as avea vre un copil ) muscat de caine si batut de tigani decat sa intre in vreun anturaj de drogati cum sunt multe in vest. parerea unui consul englez despre romania valoreaza fix cat o ceapa degerata ,in glasgow oamenii stau in casa depresivi de la vreme ca ploua in fiecare zi si beau alcool,acum cativa ani devenise capitala mondiala a infarcturilor din cauza alcoolului, indirect din vina vremii.Eu cand ma duc la pescuit pe dunare ma imbrac in niste haine vechi si rupte cu care mergeam la vanatoare acum 10 ani si arat mai rau decat oamenii strazii,localnicii aia cu cizme de cauciuc se sperie ca dracu de noi cand ne gasesc prin padure,un prieten purta o cagula rosie sa scape de tantari si a reusit sa sperie calul unui localnic cand a trecut pe laga el da nu inseamna ca nu suntem civilizati daca suntem imbracati prost,de fiecare data strangem gunoaiele du pe malul dunarii pe vreo 2-3 kilometri si le dam foc ,a devenit un fel de ritual inainte de plecare si am vazut multi care procedeaza ca noi,e drept ca sunt si multi dobitoci care lasa gunoaie da sunt si multi oameni care nu raman indiferenti cam asta e civilizatia in romania ,daca ar fi sa compar stilul de viata din UK cu cel din romania ar fi ca si cand ai compara apa plata-nu se intampla nimic interesant (uk) cu votca de 40 de grade -viata merge inainte cu bune si rele(romania)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ma bucura enorm sa vad ca mai exista si oameni optimisti. Eu am fost intotdeauna impotriva emigrarii, pana cand s-a umplut paharul.
Acum as putea sa ma intorc acasa dar mi s-ar parea un enorm pas inapoi.
Va respect si v-am impartasit si eu odata parerile. Nu uitati ca eu am fost ca voi, dar voua va lipseste o experienta similara celei pe care am avut-o eu.

Legat de homosexuali, cel mai bun prieten al meu este gay si il stiu din armata, din Romania. Aici nu am cunoscut decat un Consultant hematolog care e gay, dar cum nu m-a pipait etc. ce treaba am eu sa-l judec. Cat despre cluburile de gay, n-am fost intr-unul. As saluta initiativa ca si in Romania sa se organizeze cluburi pentru tigani unde sa poata fura, abuza, injura si taia pe cei din jur dupa voia inimii. Nu compara modul cum se comporta tiganii in societate cu modul cum se comporta homosexualii. Ai fi surprins cati homosexuali exista si in Romania. Doar ca aici societatea nu le permite sa isi recunoasca orientarea fara a-i stigmatiza. As zice ca nici UK nu e departe, nu se compara cu Spania, Franta, tarile nordice.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-as spune ca imi lipseste experienta, in ultimii 10 ani am fost in diferite tari de cel putin 50 de ori,
si am avut privilegiul sa ma intalnesc cu prieteni, localnici, care mi-au aratat adevarata fata a tarilor vizitate.
Imi place sa cred despre mine ca sint european, dar inainte de toate sint roman. Am experimentat indeajuns
societatea occidentala, ca sa ii zicem asa, si cu toate astea prefer sa raman aici si sa incerc sa schimb lucrurile
aici. Daca e bine sau rau nu pot sa judec, e o stare de fapt.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2014 14:54:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am sa aduc argumentul suprem. Meseria de medic nu se bucura de simpatia opiniei publice si a societatii romane. Spagari, incompetenti si alte cuvinte vin adesea pe buzele celor care vorbesc despre medici.

Si ca sa fiu sincer, e greu sa nu iei spaga in Romania. Daca refuzi iti superi pacientii, rudele pacientilor si nu in ultimul rand colegii.

Ce gandeste un pacient pe care l-ai refuzat:
- am dat prea putin si l-am ofensat;
- nu l-am abordat cum trebuie;
- nu mai scap si i-e mila sa-mi ia banii.

Motivul cu - nu ia spaga din motive morale nu e niciodata invocat.

La primul meu attachment in UK m-au impresionat vreo trei lucruri: responsabilitatea mare de pe umerii medicilor juniori (proaspat absolventi), increderea pacientului in medic si cat de putin intelegeam din engleza britanica.

Mai tarziu am mai adaugat longevitatea britanicilor si cat de tineri arata fata de romanii de aceeasi varsta. Am frecvent pacienti de 95-100 de ani carora nu le-ai da nici 80 de ani in tara.

Sunt curios daca in 20-30 de ani fiica mea imi va reprosa ca nu am ramas in tara. Deocamdata am avut grija sa vorbim doar romana in casa, desi ea e vorbitoare nativa de engleza (a inceput sa vorbeasca mai tarziu, dar in ambele limbi).

Nu neg ca iti deschizi perspectiva vizitand alte tari, am vazut diferenta intre englezii plimbati si cei care nu au scos nasul din uk si pot sa zic ca am vazut si Consultanti englezi destul de limitati. Dar sa traiesti la prima mana experienta, cu tot ce inseamna ea, cu descoperit barierele culturale pe pielea ta si sa ajungi sa distingi intre cele douazeci de nuante de thank you care sunt ca hai din japoneza, insemnand orice de la pura recunostinta pana la amenintare de razbunare si sa intelegi cand it's ok inseamna ca e rau de tot si urmeaza represalii.

Si sa ajungi sa-ti faci prieteni indieni si scotieni si englezoi care te apreciaza pentru felul in care esti si nu te judeca pentru ca esti roman (romanii au reputatie proasta in uk de cand au inceput tiganii sa fure orice fir de cupru din reteaua de autostrazi si cai ferate, desigur sunt prezentati la tv ca romani nu tigani romani).

Eu nu m-am ferit niciodata sa spun ca sunt roman, desi accentul e recunoscut ca spaniol, italian dar niciodata roman. Spun pacientilor ca sunt roman, rudelor, altor doctori. Si incerc prin conduita mea profesionala si personala sa schimb parerea celor din jur despre romani. Si vorbesc tot timpul frumos despre tara mea. Si cand cei varstnici comenteaza de Ceausescu (cam atat stiu de Romania), le explic ca a fost totusi un vizionar si si-a dorit ca Romania sa fie independenta, fara datorii externe si ca in proces a uitat sa verifice cum o duc oamenii. Noroc ca nu intreaba nimeni de actuala clasa politica. Oricum, si aici sunt oamenii satuli de politicieni, nu mai inghite nimeni gogosile lor. Macar aici cand esti prins raspunzi civic si penal, iar asta modereaza abuzurile politicienilor. In Romania a ajuns sa fie apreciat drept publicitate si ajunsul la puscarie.

Ideea e ca ma deranjeaza sa mi se impute ca traiesc in UK si de asta afirm anumite lucruri legate de marine, ce stiu am invatat cu Google, YouTube etc. care sunt accesibile si din Romania. Si am comandat de destule ori din afara produse care nu sunt disponibile in UK.

PS. In UK nu simti ca esti in Europa. Totul e diferit. Cand am fost la Nisa, Franta m-am simtit ca in Romania. La fel si la Lisabona (acolo chiar te simti ca-n Romania). Chiar si la Barcelona, desi ei sunt docili in trafic la fel ca in Anglia si parca mult mai civilizati si relaxati decat toti.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2014 22:21:25


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am gasit un acvariu de recif care imi place. Imi aduce aminte de acvariul lui Koala, dar cu o abordare mai extinsa si mai neconventionala.



Si jurnalul se gaseste aici:
http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=557219

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi am fost la Bracknell in pauza de pranz, asa ca am facut vreo doua poze pentru Koala.
Dihania mare e AquaOne Classic Aquarium Ornaments.
[Thumb - Screenshot_2014-09-30-14-22-23.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2014 21:14:55


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

si ala micu'

[Thumb - Screenshot_2014-09-30-14-21-45.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La cererea lui Andrei, am mutat aici urmatoarele postari:

2smokes wrote:daca tii o apa mai ,,murdara,, e posibil sa ti traiasca ,daca bineinteles ai rotiferi si copepode care traiesc in apa mai nefiltrata,nu e mare inginerie sa cresti puiet eu inainte de acvariu de recif am vrut sa tin caluti de mare pitici hipocampus zosterae care se inmultesc intr un acvariu dedicat lor,n am gasit in europa (iau interzis astia de la cites)si mi a trecut febra calutilor de mare,acum tin doar cate un peste din fiecare specie ca sa nu mi faca pui ca sunt genul de om care lasa tot ca sa ii creasca

ocean wrote:Se pot creste si cu galbenus dar metoda e riscanta strica tare apa , merita sa incerci daca nu ai altceva, dar trebuie sa monitorizezi atent valorile apei , de obicei se pune "cresa" in bazinul de display cu care comunica :perete sau fund dintr-o tesatura deasa sau alimentata cu o pompita in permanenta si scurgere prin preaplin cu o plasa deasa pe acesta asa apa poate fi mai usor mentinuta la valori bune, primele aproximativ trei saptamani sunt critice pana la metamorfoza cand trec din stadiul larvar in cel de pestisor, bafta in continuare

2smokes wrote:eu am auzit ca metodele astea cu galbenus de ou ar fi niste mituri ,sunt o gramada de discutii pe internet despre asta ,nauplii de artemia ar fi o solutie oarecum buna ,eclozeaza in 24 de ore ,oricum pestisorii nu mananca din prima zi deci ar avea timp sa puna artemia la eclozat





PS: A doua statuie, aia e "aleasa inimii"...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:
PS: A doua statuie, aia e "aleasa inimii"...


Sunt si eu curios dupa ce criterii le apreciezi. Este forma nasului?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Coup de foudre, ca sa zic asa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Online


2smokes wrote:eu am auzit ca metodele astea cu galbenus de ou ar fi niste mituri ,sunt o gramada de discutii pe internet despre asta ,nauplii de artemia ar fi o solutie oarecum buna ,eclozeaza in 24 de ore ,oricum pestisorii nu mananca din prima zi deci ar avea timp sa puna artemia la ecloza

Nu sunt mituri, se aplica si la puiet de discusi "crescuti la mana"-nu sunt partizanul ei, dar merge la nevoie ,la marini din ce am citit cu multa dedicatie si meticulozitate poate sa mearga , oricum hranirea cu artemia eclozata se incepe dupa ziua 5-7 (dupa intervalul asta devin larvele destul de mari sa o poata consuma)si tot de atunci se combina artemia cu mancare fulgi facuta pulbere , rotiferii se dau pana la 10-12 zile dupa aceea optional pana implinesc 17-24 dupa aceasta varsta nu mai are sens , la hranirea cu artemia proaspat eclozata e bine ca o zi pe saptamana sa se faca pauza , datele care le am sunt pentru puietul de clowni dar se pot extrapola si pentru alti pesti













[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Coup de foudre, ca sa zic asa.


Cred ca sunt printre putinii romani care nu stiu franceza.
M-ai facut sa folosesc Google translate. Acum o sa figurez in bazele lor de data ca avand o relatie extramaritala cu o frantuzoaica


LE. Am fost la Windsor azi. Poze mai pe seara.
Un spoiler:

[Thumb - Screenshot_2014-10-01-18-22-03.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/10/2014 19:40:57


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:... M-ai facut sa folosesc Google translate. Acum o sa figurez in bazele lor de data ca avand o relatie extramaritala cu o frantuzoaica ...

Trebuia sa ma intrebi... am avut guvernanta frantuzoaica asa ca, pe masura ce-am crescut, am invatat o groaza de spécialités.




PS: Ala de langa craniul galben, nu-i asa?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Exact.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am gasit un acvariu de recif "care inspira".

http://www.advancedaquarist.com/2014/9/aquarium

Highlights:
- acvariu mare (125G), mixed reef (SPS si softies)
- fara aditii (doar kalk)
- schimb lunar de apa 25%
- crestere SPS luxurianta
- skimerless
- o populatie masiva de microfauna

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2014 10:53:02


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Yeap, arata foarte misto si, vorba ta, este "datator de ganduri".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Postez aici revelatia zilei de azi.

S-a discutat cu ceva timp in urma in topicul colegului Reefer Pico Garden SPS despre solutii de acoperire a acvariului.
Eu unul caut o plasa adecvata dar pana acum singurele solutii au fost egg crate pentru pestii mari si sticla pentru restul.
Prin egg crate din pacate am pierdut vreo doi blenny si doi goby (unul a trecut in sus, dar nu a reusit sa treaca inapoi si a murit uscat deasupra acvariului), deci cu siguranta nu e o solutie prea buna.

Materialul gasit este ieftin, de plastic moale (100% polietilena), semitransparent (trece lumina prin el), cu firul de cam 0.5 mm si ochiul de 2 mm (am facut o medie la 10 cm si patratul are 2.56 mm). Materialul are o densitate de 122 g/m², deci e destul de usor.

Un sul de 67.5x200 cm costa in UK £2.5, iar in Romania se gaseste la 13 RON sulul la Ikea. Se numeste Stopp si e o folie antiderapanta care se pune sub covoare pentru a le impiedica sa alunece.

IKEA Stopp

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am incercat sa ma gandesc cum rezolv filtrarea biologica la viitorul acvariu. Intrucat vreau un aquascape foarte aerisit, va fi nevoie de niste medii biologice in sump.
Solutiile sunt numeroase, incepand de la piatra vie, Matrix, Denitrate etc.
Am decis sa dau o sansa MarinePure bio-media.
Am auzit pentru prima data de acest produs intr-o prezentare a filtrarii folosite la acvariul public de la cascada Niagara.
Intrucat acum a devenit disponibil pe eBay UK si exista un distribuitor in UK, cred ca il voi incerca.
Planuiesc sa folosesc trei blocuri de 20x20x10 cm (8x8x4 inch), unul pentru filtrare aeroba, nitrificatoare si doua pentru filtrare anaeroba. Toate cele trei blocuri vor sta in sump, iar pentru cele de filtrare anaeroba va trebuie fie sa contruiesc un compartiment cu un debit extrem de mic, fie sa le ingrop intr-un strat de nisip, fie ambele.

Pentru aquascape voi folosi exclusiv schelet uscat de coral, pe care il voi ciopli dupa nevoi, il voi lipi cu putty, il voi curata in apa de osmoza de fosfati si alte mizerii pentru cateva saptamani si apoi il voi lasa la ciclat cu bacterii nitrificatoare intr-o circulatie satisfacatoare.

Intentionez sa folosesc doua wavebox Tunze 6206 (mai trebuie sa cumpar controllerul nou si senzorul de lumina pentru modul nocturn). De asemenea, am doua pompe Vortech MP10. La nevoie, voi suplimenta cu pompe Jebao.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca americanii sustin ca lasa aluminiu in apa: http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2453931

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com