[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"holandeza de Giulesti" reloaded  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Plantele par sa arate tare bine.

Nu ca par, fanica, chiar arata, si cu lumina slaba la care "le supun".
Aici poate par un pic rautacios, colegu Stefan, dar am cerut un sfat legat de cele doua probleme enumerate mai sus...
Legat de fe, ai facut un test si in apa de la chiuveta? Rau n-ar fi nici sa iei alt test sa vezi ce zice ala.

Ce legatura are apa de la robinet cu nivelul fierului din acvariu? Tocmai ce am spus ca inainte de schimb era mare, apoi am schimbat 15 litri din 110 net si a ramas la fel. Deci... raspuns neajutator si irelevant.
Legat de tetratec, nu am filtrul asta...

Pai lasa-mi si mie postarea sa se vada ca am intrebat ceva, poate cineva "care chiar are habar despre ce e vorba cu filtrul" imi poate da un raspuns. Asta am si rugat, niste raspunsuri concise de la cineva care stie exact o cauza a fierului marit si a debitului mare/mic al tetratecului 1200. Nimic mai mult. Multumesc anticipat.
P.S. Stefane, nu te uita urat cand o sa imi vezi postarea, stiu ca esti bine intentionat cand raspunzi, dar nu mereu si nimeresti un raspuns pe care acel om il asteapta. Nu e musai cand cineva scrie ceva sau intreaba ceva sa intri sa il complimentezi imediat. Nu ma intelege gresit, dar chiar ma interesau acele doua probleme... plantele si acvariul mi-ai spus mereu ca arata bine, stiu... si al tau la fel... yatta yatta yatta

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2012 22:59:00


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut,traiasca giulestiu,
Neica, pot sa iti zic ca si eu am aceeasi problema si stefan a dato chiar bine, trebuie sa facem si un control la apa de la robinet.LA mine ieri am gasit fierul foarte mare, iar la cateva ore deja aveam 2 victime, nu stiu sigur daca intoxicate de fier sau altele.Si eu am facut testu ieri seara si fara sa fertilizez de cel putin 24 h si era enorm, la 9 azi dimineata era 8 am facut schimb si inca nu am fertilizat dar nici test nu am facut.il fac acum si la robinet si la vas si te anunt

Cu stima

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mda, la robinet 0 in bazin 0,8 nu mai inteleg nimic.schimbul l-am facut la 9 dimineata si aveam tot 0,8.am scimbat 22l din 80...

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

10% schimbare de apa nu cred ca e importanta - ti-ar scade concentratia de fier de la 1.5 la 1.4 aprox. sa zicem - putin detectabil.
Dar de ce nu faci altfel: scoti 0.5L de apa din acvariu - te asiguri de concentratie 1.5. Adaugi 0.5L de apa de chiuveta - si vezi daca se injumatateste.

La debit insa e o problema. Al meu e Eheim 130L/h si debitul e mai puternic (e drept ca si furtunele sunt un pic mai subtiri).
Ar fi interesant de stiut cum cureti filtrul (adica ai scos elicea si curatat compartimentul in care se invarte, de exemplu ?). Am gasit putine rapoarte pe internet ca filtrul tau ar avea probleme cu fluxul, mai multi se plang de riscul sa nu mai mearga pompa de amorsare dupa o vreme. Incearca sa-i faci o proba fara mediile de filtrare - macar vezi daca e de la ele. Din pacate nu exista o solutie trebuie luat din aproape in aproape. Pot fi furtunele murdare, filtru murdar, vreun furtun care s-a indoit in timp, vreun defect la filtru - si cauzele elimitate rand pe rand.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

cirotariu wrote:
Plantele par sa arate tare bine.

Nu ca par, fanica, chiar arata, si cu lumina slaba la care "le supun".
Aici poate par un pic rautacios, colegu Stefan, dar am cerut un sfat legat de cele doua probleme enumerate mai sus...


Pai ai pus si poze si am comentat vis-a-vis de ele...altfel de ce ai mai pus pozele?...

cirotariu wrote:
Legat de fe, ai facut un test si in apa de la chiuveta? Rau n-ar fi nici sa iei alt test sa vezi ce zice ala.

Ce legatura are apa de la robinet cu nivelul fierului din acvariu? Tocmai ce am spus ca inainte de schimb era mare, apoi am schimbat 15 litri din 110 net si a ramas la fel. Deci... raspuns neajutator si irelevant.


Pai poate iti vine apa de la robinet cu un nivel ridicat de fe. De aia zic sa o testezi. Si cum tu ai zis ca testul expira luna asta, poate n-ar fi rau sa iei alt test sa vezi ce rezultat iti da ala...zic si eu...

cirotariu wrote:
Legat de tetratec, nu am filtrul asta...

Pai lasa-mi si mie postarea sa se vada ca am intrebat ceva, poate cineva "care chiar are habar despre ce e vorba cu filtrul" imi poate da un raspuns.


Am facut o comparatie cu debitul filtrului meu care are 700 l/ora si totusi pare mai puternic. Iar tu ai intrebat daca pare prea mic...Si daca e prea mic, probabil te vor mai intreba cei care au filtrul si alte detalii pana sa-ti poata da raspunsul exact pe care il doresti.

cirotariu wrote:
Asta am si rugat, niste raspunsuri concise de la cineva care stie exact o cauza a fierului marit si a debitului mare/mic al tetratecului 1200. Nimic mai mult. Multumesc anticipat.


Posibil sa fie mai multe cauze si ca sa nu iti poata raspunde din prima cineva fix...sa nu te superi si pe ei.

cirotariu wrote:
P.S. Stefane, nu te uita urat cand o sa imi vezi postarea, stiu ca esti bine intentionat cand raspunzi, dar nu mereu si nimeresti un raspuns pe care acel om il asteapta. Nu e musai cand cineva scrie ceva sau intreaba ceva sa intri sa il complimentezi imediat. Nu ma intelege gresit, dar chiar ma interesau acele doua probleme... plantele si acvariul mi-ai spus mereu ca arata bine, stiu... si al tau la fel... yatta yatta yatta


Am zis ca e forum si mai schimbam o vorba, mai dam o parere chiar daca e doar de apreciere, altfel lasam doar topicuri cu problema x -> rezolvarea y, fara sa mai comunicam.
Daca te-a deranjat asa tare postul meu si a incurcat firul topicului imi cer scuze fata de tine si ma voi abtine pe viitor.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/03/2012 02:01:55


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca trebuie sa te abtii Fanica cred ca Ciro a sarjat amical

Ciro, vezi cu apa de la robinet, eu ieri am verificat prefiltrul pe care il am la osmoza si era plin de rugina,
cum nu a fost niciodata. Si stam destul de aproape, poate a fost ceva fier in plus pe retea zilele astea.

Iar la intrebarea cu filtrul nu stiu sa iti raspund

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

@Dragos, asa e, l-am sarjat amical, dar e mai tinerel, nu se supara el pe glumele "batranilor". Fanica, nu te-ai suparat bre pe mine sper, nu fii nebun.
Am testat si apa, na, sa fiu mai catolic decat benedictul, dar e undeva la 0,5.
Cu filtrul, am curatat bec furtunele/furtunurile acum o luna si ceva cand ma laudam de sarma minune pe care am gasit-o... dar tot asa era debitul. Si io cred ca e mic, mai ales ca nu imi face apa 100% cristal, mereu am particule in suspensie. Furtunele intre timp s-au jegosit iar, dar nu intr-atat cat sa scada debitul. Deci e posibil in "capu" filtrului sa fie buba, iuliane? Zici sa ma risc sa il desfac diseara sa arunc o privire?

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca desfaci filtrul poti baga in el si ceva perlon ca sa retina toate particulele mici , eu il folosesc cu succes la africani si nu se colmateaza chiar asa de repede , numai ca dupa cateva spalari trebuie sa il arunci .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nenea Ciro, ce faci bre, vad ca de vreo 6 luni ai disparut complet de pe firmament? Mai ai acvariul?

O zi buna,
Dragoa

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kirucd wrote:Nenea Ciro, ce faci bre, vad ca de vreo 6 luni ai disparut complet de pe firmament? Mai ai acvariul?

O zi buna,
Dragoa

"ce e val, ca valul trece"

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

@Dragos, nu am disparut, dar cum ti-am zis si la telefon, nu am mai avut timp asa mult nici de forum, nici de acvariu. Lui ii merge bine mersi, mai tund ocazional, plantele sunt ok, creveti o groaza, generatii peste generatii, cele doua grupuri dominante la fel de vioi, au mai crescut, alge nu am decat pe geamuri la baza si ceva innegreala pe frunzele de anubias, am mai renuntat la plante ca era aglomerat, gazonul merge, dar nu exceleaza. Ce sa zic, nu sunt "val, ca valul trece" @bogdane, ca nu m-am lasat, dar nu am mai avut timp. "Copilele" mele imi ocupa singurul timp liber de 2-3 ore seara si l-il aloc cu cea mai mare placere. Plus ca in vara asta am fost mai mereu plecat, mai ales in uichenduri, mi-am descoperit inca o pasiune, si anume aia cu lingura la cratita, de care sunt foarte mandru. Nu vreau sa zic ca am renuntat, doar ca am pus alte prioritati inaintea pestanilor. Dar pasiunea e acolo, mocneste, frati acvaristi.
Si oricum ma pregatesc de un nou setup, in sensul ca au o varsta si pietrisul si substratul, asa ca necesita o noua investitie, o schimbare totala, ceea ce inseamna o zi-doua alocate special. De citit va mai citesc, dar mult mai putin decat de obicei. Promit sa mai pun si o poza-doua, desi nu e nimic nou. Toate cele bune tuturor.
@Dragos
Vin, bre, vin intr-o seara, cu sau fara "copile" pe la tine, sa iti admir frumusetea aia de marin, nu te-am uitat, nu ma spurca, nu ma injura, dar voi veni toamna asta negresit, sa pui o bere la rece

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2012 12:39:29


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai revenit nenea Ciro
Saptamina asta si cea viitoare sint plecat, poate ne vedem intr-o seara in saptamina cu 1 octombrie,
impreuna fetele bineinteles
Te sun ca sa stabilim cand ma intorc pe 1 octombrie.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Ia taceti ca s-a intors "holandezul" disparut din Giulesti. Va salut cordial pe toti care ma cunosc si care nu (inca)
Sper din tot sufletul ca acest an sa fie mai bun pe toate planurile, mai ales pe planul apos si pestos si acvaristic, ca sa zic asa. Ce-am mai facut eu...nu multe, cel putin nu pentru acvarii. Nu l-am abandonat, dar nu l-am upgradat, ci doar cat de cat intretinut. S-a "junglat", s-au ars blyxele, au crescut alte plante, s-au inmultit altele etc... PEstii au ramas aceeasi, cei 15 Tetra si cei 8 "mici negri cu coada rosie", spre jena mea am uitat cum sa le zic si mi-e lene la ora asta sa caut, mi-am pierdut din indemanare. Plus doi xifo, un SAE, restul i-am dat, el a ramas pentru ca in viziunea piticei este un "delfin" male de tot, deci nu poate fi dat. Plus nspre mii de creveti, cati or fi, 50, 100,150... In rest, niscai CODOI, cand imi amintesc,lumina aceeasi de 54W la 100 brut, deci slaba. Ca dovada Rotala care nu mai face frunze decat de la jumate in sus, devenind imediat portocalii si rosii spre suprafata apei.
Dar sa nu ma intind cum prost am obiceiul si sa incarc pozele, repet a mia oara, proaste-bune, asta e aparatul, n-am bani de unul "casto". Enjoy si ma bucur sa va revad, chiar si virtual.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Si pozele...
[Thumb - poze acvariu 2013 004.jpg]

[Thumb - poze acvariu 2013 003.jpg]

[Thumb - poze acvariu 2013 001.jpg]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Si inca unele...
[Thumb - poze acvariu 2013 005.jpg]

[Thumb - poze acvariu 2013 008.jpg]

[Thumb - poze acvariu 2013 006.jpg]


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Pentru care nu stie/nu mai stie, cam asa arata acum un an acvariul, pe cand vroiam exactitate, aranjament, aquascape. alte-alea... Viata mi-a explicat din pacate ca nu le poti avea pe toate Pe vremea cand erai activ, bai acesta, zise Porcu, maritul, preaslavitul
[Thumb - acvariu 30.01.2012 002.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2013 00:49:50


Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai revenit Ciro

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Multumesc de intampinare, Dragos. Tot nu am reusit sa ne vedem... Poate anul asta.
In alta ordine de idei, cersesc si io niste Blyxe, cateva fire, de donat, daca are careva din Bucale si nu are ce face cu ele. Multumesc anticipat.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bag de seama ca ti-ai tras acvariu de lenesi ....... n-ai de tuns, n-ai de plantat ....... ai redus toate obligatiile tale acvaristice la una singura: te asezi in fotoliu si te uiti .

Poze: smilie ... Poze cu plante
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Ai, dreptate, marite faraon, e frumos sa stai sa il admiri. Impreuna cu copila, care e cu ochii dupa "cheveti". Sa speram ca anul asta voi avea mai mult timp si mai mult creier liber pentru el. La HZ mai tund si replantez, se pare ca de cand am mutat-o pe centru ii place mai mult. In rest, ape limpezi sa avem cu totii.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com