[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Co2 : metoda drojdie si zahar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

scorpionule dar daca o las aproape inchisa reducand pe cat posibil numarul bulelor nu risc sa imi bubuie sticla?
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Daca gazul poate sa scape (adica sa iasa, nu sa-l pierzi) si daca ai respectat proportiile din reteta, nu cred ca e vreun pericol.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2012 19:49:21


Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

alex24 wrote:scorpionule dar daca o las aproape inchisa reducand pe cat posibil numarul bulelor nu risc sa imi bubuie sticla?


gandeste-te ca reteta e experimentata de multi altii inclusiv de subsemnatul. Daca e rspectata privind ingredientele cat si ambalajul( sticla) atunci sansa e foarte mica( nu spun imposibila) sa iti faca poc. Deasemenea trebuie sa o tii la temperatura camerei si nu langa sursa de caldura( cum ar fi caloriferul sau soba), aceste surse de caldura marind reactia drojdie-zahar-gelatina si implicit se mareste presiunea in sticla. Deci in conditii normale de exploatare nu ar avea cum sa faca poc, repet nu imposibil.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

gata ,m-ati linistit cu totul in cazul asta stau linistit CO2 vegheaza
am o bula la 2 secunde si asta este constanta cand vad ca nu mai bolboreseste deloc cred ca am sa incerc metoda cu gelatina sa nu zic ca nu am incercat toate retetele

poate reusiti sa dati un ochi si pe la jurnalul meu sa imi dati cateva sfaturi merci http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/22375.page

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2012 00:30:43

Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca las bomba la o temperatura scazuta (nu sa inghete),isi pierde si calitatile sau doar doar opreste productia de CO2?Daca o bag inapoi la temperatura ridicata peste 1,2,7 zile va mai produce CO2?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca nu mai am drojdie in bomba si respectiv presiune,dar in schimb am gelatina,pot sa mai adaug drojdie sau tre' sa scot apa si sa refac bomba cu gelatina ramasa?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

eu am mai patit sa se termine drojdia si sa ramana gelatina.....in cazul asta varsam cu grija apa de deasupra si o inlocuiam cu alt amestec apa+drojdie....
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Ok,citisem undeva ca pot adauga doar drojdie,dar banuiesc ca nu se dizolva bine.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Nu pot spune ca nu merge asa, pentru ca nu am incercat...de regula cand mi se intampla, adaug cca 500 ml apa si un pliculet de drojdie amestecate bine bine peste gelatina dulce ce a ramas...
OmuCuVak
Junior member

Joined: 23/01/2013 23:18:29
Messages: 61
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu sunt un pic mai nou in domeniu de bombe din acest motiv va intreb poate cineva sa imi explice si mie ce imi trebuie pentru a face si eu asa ceva, pe viitor. Nu ma refer la drojdie, gelatina si zahar . Ma refer la echipamente . Din cate am citit eu imi trebuie o sticla, un furtun, clapet de sens, robinet si parca mai era si un numarator de de bule (asta de unde il cumpar?).
Si o alta curiozitate -din sticla trag furtunul in acvariu-trebuie tras intr-un anumit loc sau il pot pune lipit pe un geam?
Cate bule imi sunt necesare la 76 litri de apa cu o coloana de 40 cm apa si plantat cat de cat bine (momentan nu il am plantat, sunt la inceput) La aceasta intrebare nu cred ca o sa puteti da un raspuns concludent. Multumesc
[Email] [Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Cred ca numai in topicul asta in care ai postat ai putea gasi raspuns la toate informatiile tale...
Numaratorul de bule fie il faci tu, fie il cumperi de pe net, fie ti-l vinde careva care nu mai are nevoie... solutii sunt.
Nu exista raspuns standard la intrebari de genu "Cate bule imi sunt necesare la 76 litri de apa cu o coloana de 40 cm apa..." prea multe variabile de luat in calcul.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

baj wrote:- Eu folosesc furtunul de la un set de perfuzie de ~ 3 ani si nu s-a intamplat nimic ,deci nu e un must sa folosesti furtun special pt CO2 ...
- Foloseste reteta colegului scorpionul este mult mai durabila ,reteta cu gelatina tine 3-4 saptamani pe cand cea simpla tine o saptamana .
- Nu este necesar sa folosesti bicarbonat,nu am folosit niciodata ! uite si o explicatie :
"daca se adauga bicarbonat de sodiu acesta este "rupt" de catre acizi iar ionii de sodiu ramasi liberi sunt toxici pentru celula de drojdie, ( SI PENTRU MULTE ALTE CELULE - vezi bicarbonatul de sodiu in acvariu, ). Aparenta stabilizare a mixturi cu bicarbonat de sodiu vine din faptul ca acasta omoara celulele de drojdie si ca atare scade consumul de zahar respectiv creste durata de viata. Dar acelas efect se optine printr-o cantitate mai mica de drojdie pusa initial in amestec.
CONCLUZIE: Bicarbonatul de sodiu nu are nici un rost, este mai eficienta dozarea corecta ZAHAR-DROJDIE functie de cantitatea de CO2 pe unitatea de timp pe care o doresti."
daca vrei sa citesti mai mult despre reactia care are loc in bomba da un search dupa textul pus de mine .
- Valva antiretur este obligatorie,cand scade presiunea in sticla risti ca apa din acvariu sa o ia la vale pe furtun .
- reteta mea este : 600 de gr zahar ; 1 plic gelatina (dr otker); 1 plic drojdie uscata (dr otker are 7 gr ,pakmaya are 10 gr) .Cu cat pui mai multa drojdie cu atat presiunea e mai mare .
- Eu am montat pe bomba 3 robineti ,daca presiunea e prea mare dau drumul la cel din dreapta (in acesti 3 ani nu a fost nevoie) .
- Las bomba sa mearga nonstop si am o bula / secunda ,dar la inceput m-am ghidat dupa un test permanent de CO2.
- Robineti si furtunul le-am lipit cu picatura .

image
P1040951 by geo.baj, on Flickr


frumoasa instalatie!
cum merge?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Dalles wrote:Teoria asta suna interesant, dar ma tem ca nu o voi aplica vreodata. Metoda cu gelatina mi se pare mult mai OK.
Dupa ce ti-am citit postul de mai sus, am luat carnetelul acvariului si am trecut "pe curat" datele calendaristice la care am notat ca am umblat la mixtura de drojdie in cursul acestui an.
Am obtinut lista de mai jos:

30 decembrie - gel + drojdie (28 zile)
26 ianuarie - drojdie (20 zile)

15 februarie - gel + drojdie (24 zile)
12 martie - drojdie (18 zile)

30 martie - gel +drojdie (29 zile)
29 apr - drojdie (17 zile)

16 mai - gel + drojdie (25 zile)
10 iunie - drojdie (15 zile)

25 iunie - gel + drojdie (23 zile)
18 iulie - drojdie (14 zile)

1 august - gel + drojdie (19 zile)
20 august - drojdie (10 zile)

30 august - gel + drojdie (20 zile)
19 septembrie - drojdie (14 zile)

2 octombrie - gel +drojdie (...inca functioneaza)


Despre ce este vorba. "Gel + drojdie" inseamna ca in ziua respectiva am initiat o sticla cu gel proaspat preparat, peste care am turnat solutia de drojdie. Gelul, insa, se consuma mai incet decat drojdia, asa ca la fiecare sticla trebuie sa mai pun o solutie noua de drojdie dupa cateva zile. Alea sunt zilele in care am notat doar "drojdie".
La coada, intre paranteze, am notat perioada cat s-a mentinut in functiune respectiva mixtura.

Later edit: abia acum am observat un lucru interesant. In lunile de vara perioadele sunt mai scurte. Probabil ca, din cauza caldurii, se accelereaza viata drojdiei.


foarte interesant !

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Cosmin wrote:Se cam aseamana .

PS:Am facut rost de o ramura de tei,am facut un dop din ea,intradevar,da bule chiar foarte fine.



cum vine asta?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Printre cele mai bune "pietre" de aer se numara "pietrele" de aer din ... lemn.
Iar lemnul de tei chiar este bun la asa ceva. Normal ca trebuie montat cu fibra in directia
curgerii aerului, nu la 90 de grade.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

paaaii cum sunt doua directii, pe care sa o aleg oare ? directia sevei brute sau directia sevei elaborate ? lemn uscat, lemn verde ?

! gluma

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2013 10:29:03


Forever Two Wheels !!!
[WWW]
dberger
Member

Joined: 07/01/2012 14:42:39
Messages: 164
Location: Medias
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:paaaii cum sunt doua directii, pe care sa o aleg oare ? directia sevei brute sau directia sevei elaborate ? lemn uscat, lemn verde ?

! gluma


in aceeasi nota, dau si eu un raspuns, vasele liberiene sunt mai fine... si bulele de CO2 vor fi in consecinta, nu?
[Yahoo!]
LordDrakula
Junior member

Joined: 09/04/2013 12:06:21
Messages: 9
Location: Italia
IP:
Offline

Salut sunt nou in forum , dar referitor la co2 eu ca difuzor am folosit o piatra fina care este montata in grilajul tubului care absoarbe apa pt filtrul extern asa reusesc un amestec excelent sper ca va este de ajutor sfatul meu
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

salutare nu inteleg de ce mama draq mie imi tine 3-4 zile bomba cu gelatina cu piatra "de tei" si apoi am desfacut capacul am turnat o lingurita de drojdie peste lichidul din sticla si nu am nici o reactie
trebuia sa arunc lichidul vechi sa pastrez decat gelatina si sa fac alt amestec de apa cu drojdie pe care sa o torn peste gelatina ?
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

LordDrakula wrote:Salut sunt nou in forum , dar referitor la co2 eu ca difuzor am folosit o piatra fina care este montata in grilajul tubului care absoarbe apa pt filtrul extern asa reusesc un amestec excelent sper ca va este de ajutor sfatul meu


Nu e bine asa...CO2-ul iti omoara bacteriile din filtru si astfel risti o deciclare.Pune-o pe OUT-ul filtrului,nu va fi aceeasi treaba caci nu vei dizolva CO2-ul la fel de bine,dar va fi mai safe.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com