[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Co2 : metoda drojdie si zahar  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

IP:

baj wrote:- Eu folosesc furtunul de la un set de perfuzie de ~ 3 ani si nu s-a intamplat nimic ,deci nu e un must sa folosesti furtun special pt CO2 ...
- Foloseste reteta colegului scorpionul este mult mai durabila ,reteta cu gelatina tine 3-4 saptamani pe cand cea simpla tine o saptamana .
- Nu este necesar sa folosesti bicarbonat,nu am folosit niciodata ! uite si o explicatie :
"daca se adauga bicarbonat de sodiu acesta este "rupt" de catre acizi iar ionii de sodiu ramasi liberi sunt toxici pentru celula de drojdie, ( SI PENTRU MULTE ALTE CELULE - vezi bicarbonatul de sodiu in acvariu, ). Aparenta stabilizare a mixturi cu bicarbonat de sodiu vine din faptul ca acasta omoara celulele de drojdie si ca atare scade consumul de zahar respectiv creste durata de viata. Dar acelas efect se optine printr-o cantitate mai mica de drojdie pusa initial in amestec.
CONCLUZIE: Bicarbonatul de sodiu nu are nici un rost, este mai eficienta dozarea corecta ZAHAR-DROJDIE functie de cantitatea de CO2 pe unitatea de timp pe care o doresti."
daca vrei sa citesti mai mult despre reactia care are loc in bomba da un search dupa textul pus de mine .
- Valva antiretur este obligatorie,cand scade presiunea in sticla risti ca apa din acvariu sa o ia la vale pe furtun .
- reteta mea este : 600 de gr zahar ; 1 plic gelatina (dr otker); 1 plic drojdie uscata (dr otker are 7 gr ,pakmaya are 10 gr) .Cu cat pui mai multa drojdie cu atat presiunea e mai mare .
- Eu am montat pe bomba 3 robineti ,daca presiunea e prea mare dau drumul la cel din dreapta (in acesti 3 ani nu a fost nevoie) .
- Las bomba sa mearga nonstop si am o bula / secunda ,dar la inceput m-am ghidat dupa un test permanent de CO2.
- Robineti si furtunul le-am lipit cu picatura .

image
P1040951 by geo.baj, on Flickr

frumoasa instalatie!
cum merge?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

IP:

Dalles wrote:Teoria asta suna interesant, dar ma tem ca nu o voi aplica vreodata. Metoda cu gelatina mi se pare mult mai OK.
Dupa ce ti-am citit postul de mai sus, am luat carnetelul acvariului si am trecut "pe curat" datele calendaristice la care am notat ca am umblat la mixtura de drojdie in cursul acestui an.
Am obtinut lista de mai jos:

30 decembrie - gel + drojdie (28 zile)
26 ianuarie - drojdie (20 zile)

15 februarie - gel + drojdie (24 zile)
12 martie - drojdie (18 zile)

30 martie - gel +drojdie (29 zile)
29 apr - drojdie (17 zile)

16 mai - gel + drojdie (25 zile)
10 iunie - drojdie (15 zile)

25 iunie - gel + drojdie (23 zile)
18 iulie - drojdie (14 zile)

1 august - gel + drojdie (19 zile)
20 august - drojdie (10 zile)

30 august - gel + drojdie (20 zile)
19 septembrie - drojdie (14 zile)

2 octombrie - gel +drojdie (...inca functioneaza)

Despre ce este vorba. "Gel + drojdie" inseamna ca in ziua respectiva am initiat o sticla cu gel proaspat preparat, peste care am turnat solutia de drojdie. Gelul, insa, se consuma mai incet decat drojdia, asa ca la fiecare sticla trebuie sa mai pun o solutie noua de drojdie dupa cateva zile. Alea sunt zilele in care am notat doar "drojdie".
La coada, intre paranteze, am notat perioada cat s-a mentinut in functiune respectiva mixtura.

Later edit: abia acum am observat un lucru interesant. In lunile de vara perioadele sunt mai scurte. Probabil ca, din cauza caldurii, se accelereaza viata drojdiei.

foarte interesant !

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

IP:

Cosmin wrote:Se cam aseamana .

PS:Am facut rost de o ramura de tei,am facut un dop din ea,intradevar,da bule chiar foarte fine.

cum vine asta?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
IP:

Printre cele mai bune "pietre" de aer se numara "pietrele" de aer din ... lemn.
Iar lemnul de tei chiar este bun la asa ceva. Normal ca trebuie montat cu fibra in directia
curgerii aerului, nu la 90 de grade.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

IP:

paaaii cum sunt doua directii, pe care sa o aleg oare ? directia sevei brute sau directia sevei elaborate ? lemn uscat, lemn verde ?

! gluma

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2013 10:29:03

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
dberger
Member

IP:

Dragos Matei wrote:paaaii cum sunt doua directii, pe care sa o aleg oare ? directia sevei brute sau directia sevei elaborate ? lemn uscat, lemn verde ?

! gluma

in aceeasi nota, dau si eu un raspuns, vasele liberiene sunt mai fine... si bulele de CO2 vor fi in consecinta, nu?
[Yahoo!]
LordDrakula
Junior member
[Avatar]

IP:

Salut sunt nou in forum , dar referitor la co2 eu ca difuzor am folosit o piatra fina care este montata in grilajul tubului care absoarbe apa pt filtrul extern asa reusesc un amestec excelent sper ca va este de ajutor sfatul meu
alex24
Member

IP:

salutare nu inteleg de ce mama draq mie imi tine 3-4 zile bomba cu gelatina cu piatra "de tei" si apoi am desfacut capacul am turnat o lingurita de drojdie peste lichidul din sticla si nu am nici o reactie
trebuia sa arunc lichidul vechi sa pastrez decat gelatina si sa fac alt amestec de apa cu drojdie pe care sa o torn peste gelatina ?
Cosmin
Senior member
[Avatar]

IP:

LordDrakula wrote:Salut sunt nou in forum , dar referitor la co2 eu ca difuzor am folosit o piatra fina care este montata in grilajul tubului care absoarbe apa pt filtrul extern asa reusesc un amestec excelent sper ca va este de ajutor sfatul meu

Nu e bine asa...CO2-ul iti omoara bacteriile din filtru si astfel risti o deciclare.Pune-o pe OUT-ul filtrului,nu va fi aceeasi treaba caci nu vei dizolva CO2-ul la fel de bine,dar va fi mai safe.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.

42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
LordDrakula
Junior member
[Avatar]

IP:

merci nu m-am gindit la asta il voi schimba chiar miine merci

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2013 20:42:09

Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

IP:

Cosmin wrote:Nu e bine asa...CO2-ul iti omoara bacteriile din filtru si astfel risti o deciclare.

Asa ceva ce nu stiam... merci, caci tocmai aveam de gand sa bag CO2 pe partea de TUR a filtrului meu extern.
Nici pe net nu am gasit pe undeva un asftel de sfat... ba chiar dimpotriva, da va ca nu este o buna idee.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2013 20:47:45

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)

Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to: