[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
primul meu acvariu marin (80L)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvy82 wrote:... Sa inteleg ca nu pot astepta decat sa treaca de la sine si sa dau ceva mai putin de mancare animalutelor?...

Da, cam asa ceva...

Cu plecatul in concediu:

- mancare la 2-3 zile (nu ca acum, zilnic)... cu ocazia asta, pana te intorci, se rezolva si cyano.
- ai grija sa lasi apa de osmoza, pentru autocompletare.
- cam atat ai de facut... sper ca ramane cineva la tine, care sa se uite la bazin si sa mai completeze cu apa... la cateva zile.

La instalatia de osmoza, se poate testa TDS-ul (Total Disolved Salt)... iei apa intr-o sticla si te duci la un pet-shop mare (unde ti se pot face teste de apa).
La cat de nou e aparatul, nu ar trebui sa fie probleme... insa, depinde si de calitatea apei de retea. Nu stim unde stai tu, asa ca doar ne dam cu parerea.


Una peste alta, eu suspectez doar ca e vorba de prea multa mancare data pestilor.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
razvy82
Junior member

Joined: 01/05/2014 10:03:55
Messages: 15
Location: Deutschland\Gelsenkirchen
IP:
Offline

Din pacate nu ramane nimeni care sa aiba grija de acvariu , dar am sistem care completeaza singur cu apa. Sper doar sa ajunga 40 litri pentru 21 de zile. In perioada concediului nu o sa pot da ca hrana decat fulgi...sper sa fie ok
Eu locuiesc in Germania , asa ca nu stiu ce calitate are apa.
O sa incerc sa dau mai putina mancare (sper sa nu moara de foame) ) .
Imi este destul de greu pentru cu nu stiu limba decat la nivel de incepator si imi este destul de greu aici sa comunic cu diverse persoane.
Daca as putea sa pun poze pe acest forum ar fi excelent , dar nu reusesc

O seara buna tuturor!!

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2014 22:28:29

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tu trebuie sa stii cata apa ti se evapora din sistem, zilnic.
Da-le sa manance normal, pana pleci in concediu... apoi, poti sa-i tii mai din scurt, cu fulgii aia.
Stai linistit, pestii nu mor de foame in 3 saptamani, nici daca nu mananca nimic.




Pozele se ataseaza cu butonul (albastru) "Attachments", buton care este sub casuta in care scrii mesajul.
- se pot atasa 5 poze/postare
- nu pune poze mai mari de 1280 pixeli, ca se strica paginatia topicului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

razvy82 wrote:
Zsido wrote:Verificati in primul rand osmozorul vezi daca apa care iese din el e ok si roaga pe cineva din zona care are un test de phosfati mai performant decat ai tu sa iti faca un test si nu im ultimul rand vezi sa nu ai silicati in bazin


Nu stiu cum as putea verifica osmozorul. DIn pacate nu am pe cine sa rog sa fac un alt test pentru ca nu locuiesc in Romania si nu am prieteni care sa aiba acest hobby.
Vreo recomandare ce as putea verifica la el. Aparatul este marca Denerlle (nu stiu daca am scris coresc si daca are vreo importanta) iar ca vechime..nu are mai mult de 3-4 luni.

Vreo sugestie?

Multumesc


Daca ai pune locatia la profil (inclusiv orasul) poate te-ar putea ajuta colegii din zona. Cunosc destui acvaristi romani care locuiesc in Germania si... care se pricep si la osmoza si stapanesc si limba germana bine.

In alta ordine de idei: daca folosesti osmoza doar de 3-4 luni eu unul consider ca este inca functionabila si "in parametri".

Verificarea osmozorului se face masurand TDS-ul sau EC-ul apei la iesire (cea pe care o scoate osmoza "curata") cu un aparat dedicat. Ar trebui sa ai o valoare sub 10 microsiemens in conditiile in care membrana inca este in parametri optimi. Osmoza in general filtreaza sau reduce 80-90% din valorile apei de intrare si ar trebui sa ai gH 0, kH 0, pH in jur de 5,5 si un TDS sub 10.
0 sunt valori optime, dar asta in functie de valorile apei tale de retea la "intrare": nu vei reusi niciodata sa ai un gH 0 de exemplu, cand ai o apa cu duritatea de peste 20 grade ;)

LE: am postat in acelasi timp cu Koala si in mare am repetat aceeasi treaba dar am revenit ptr treaba cu pozele:
Mergi la adresa www.plici.ro si ai 2 optiuni: ori iti faci un cont si iti creezi o arhiva proprie de unde nu iti pierzi pozele, ori postezi "anonim": incarci poza din computer, selectezi linkul care il doresti ptr varianta forul (eu in general il iau pe ultimul de jos) si apoi inserezi link-ul respectiv in postarea ta:

image image

This message was edited 2 times. Last update was at 10/09/2014 23:19:12


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
razvy82
Junior member

Joined: 01/05/2014 10:03:55
Messages: 15
Location: Deutschland\Gelsenkirchen
IP:
Offline

Multumesc de rapuns.
Nu o sa am cu ce sa verific aparatul de Osmoza , dar probabil cand ma intorc din concediu o sa incerc sa ii schimb membrana.
Stiu ca nu este prea clara poza , dar sper sa se inteleaga ce cred eu ca nu arata ok.

image


Multumesc baieti. Sper sa reusesc sa aduc si eu acvariu pe drumul cel bun.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2014 09:08:16

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Este Cyano, deci ramane valabila treaba cu mancare mai putina + lumina redusa la jumatate (cand pleci in concediu).
- Este un semn ca acvariul e "proaspat", nu inseamna in mod neaparat ca ai facut niste greseli...
- Pe masura ce bazinul se maturizeaza, alte populatii de bacterii se vor dezvolta in dauna bacteriei "afurisite".


PS: Si, te rog sa completezi, la profil, "Location"... chiar daca e un orasel nemtesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2014 09:39:24


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
razvy82
Junior member

Joined: 01/05/2014 10:03:55
Messages: 15
Location: Deutschland\Gelsenkirchen
IP:
Offline

image

Salutare,
Am adaugat o noua poza cu substratul. Tot cyano sunt si aici?
In fiecare saptamana adaug bacterii (Bakto Blend de la Fauna Marin). Aceste bacterii este bine sa le adaug in filtrul canistra sau le pot adauga oriunde in apa?

Multumesc
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, este ciano. Bacteriile le poti adauga la intake-un canistrei, e preferabil.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
razvy82
Junior member

Joined: 01/05/2014 10:03:55
Messages: 15
Location: Deutschland\Gelsenkirchen
IP:
Offline

Putin ciudat ca imi apare aceasta problema,tinand cont ca testele de apa au iesit bune. Sper ca lipsa mea pentru 3 saptamani va ajuta la disparitia problemei.

Multumesc de raspuns si o zi buna tuturor!
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Testele de apa ies bune pentru ca ciano si ce o mai fi acolo, consuma nutrientul.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com