[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanu'  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

stefanp wrote:Legat de betta, eu sper sa nu se plictiseasca prea tare. Am citit ca e bine de animat punandu-i o oglinjoara din cand in cand sa se mai infoaie la propria reflexie.


Si eu i-am luat la al meu o oglinda plutitoare cu vreo 22 lei Dar scrie pe ea sa nu se puna mai mult de 5 min, de max 2 ori/zi. Nu m-am lamurit pe deplin de ce... desi am o idee...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Plutitoare neplutitoarea, cand eram mititel si aveam betta stiu ca luam oglinda din cutia de farduri a mamei si lipeam pe sticla acvariului...si incepea spectacolul

Banuiesc ca nu se pune mai mult de 5 minute ca sa nu stresezi prea tare pestele si nici sa nu se bata cu capul in sticla ca nebunul...Cateva minute sa i se ridice testosteronu' si sa il scoti din monotonie e de ajuns

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Al meu dupa 10 min incepe sa o ia la bataie, dar fiind plutitoare (atarnata de o bila de plastic goala pe dinauntru) oglinda fuge de el... Asta il face si mai fericit, cred ca se simte invingator, ca face ture prin acvariu pana o gaseste iar

This message was edited 2 times. Last update was at 24/01/2012 02:30:23


Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Il faci alergator de maratoane

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

eugen.popp wrote:Un led normal consuma in jur de 20mA.
Un incarcator normal de telefon are in jur de 300mA hai 500 in mod exceptional.

Asta inseamna ca el poate alimenta la putere normala 15-20 de led-uri.

Daca erau mai multe led-uri de atat inseamna ca puterea lor cumulata era tot ca a 15-20.


Partial sunt de acord cu tine, daca incarcatoru' era de vreo 3 V aveai dreptate 100%. Acel incarcator era de peste 6 V ....... ledurile erau legate cite doua in serie. La 300 mA si 6-7 ar fi putut alimenta cu cite 20 mA vreo 30 leduri iar daca avea 500 mA, vreo 50 leduri.


Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am uitat aseara Iulian sa-ti raspund in legatura cu crenguta.
Da, iese putin din acvariu, dar nu cu mult. Mi-a fost lene sa o mai tai...

http://imageshack.us/photo/my-images/845/dsc01136hw.jpg/

Scuzati praful de pe filtru, tot uit de el si urmele de la apa care s-a evaporat. Am facut poza asa pe sleau.

De asemenea, am calculat ca ar veni 1.25 ml de ferropol pe saptamana. Cred ca am sa incep de saptamana viitoare sa adaug. Ferropol24 nu cred ca pun, caci dozajul e 1 picatura la 50 litri de apa....la 5 litri ai mei, cam greu de impartit picatura...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O poti imparti picatura facand dilutie. Diluezi picatura in 10 ml de apa si introduci cate 1 ml in fiecare zi, inainte
de a scoate cate 1 ml agiti bine recipientul.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 2 times. Last update was at 24/01/2012 12:42:58


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu imi dau seama cum ai calculat picatura, la 70 de ml, dar cum eu sunt praf la matematica am incredere in calculele tale.
Multumesc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca am editat, 1 picatura la 10 ml. O picatura pe zi la 50 de litri inseamna 1/10 dintr-o picatura la 5 litri.
1 picatura diluata in 10 ml de apa, a zecea parte din ea inseamna 1 ml.

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2012 12:48:17


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Saru'mana

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Astazi am luat si un incalzitor, Aquael Easy Heater de 50 W (caci de 25 nu aveau la zoomania). Are 16 cm, deci cu 1 cm peste acvariul meu, dar nu e problema.
Important e ca-i plat, are 9 mm grosime si e negru complet. Lipit pe peretele din spate probabil ca nu se va observa aproape deloc (si il pun dupa crenguta oricum).

Ca mancare pentru beta ce-mi recomandati? Am citit ca ar fi foarte buna cea de la Sera, betagran sau ceva de genul...insa n-am gasit. Am vazut de la jbl sau tetra, pentru beta. Insa par tot fulgi ca si pt ceilalti pestisori. Ce-i drept, nu m-am uitat la compozitie...Dar banuiesc ca totusi pare diferenta nu.
Oricum, am sa-i iau ceva dedicat lui, sa fie el mandru
Ce ziceti? Sera, Tetra, JBL ?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

La al meu am Tetra si Hikari... cel mai mul ii plac cele de la Hikari... dar depinde foarte mult de peste cu ce e invatat... am citit ca unii nici nu se ating de granule ci mananca numai inima de vita, tubifex si alte cele din categoria asta.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cea mai buna mancare pentru betta mi se pare Hikari Tropical Betta Bio-Gold - din toate cate am incercat, atat betta si bettanca infuleca la greu. Dupa fulgi nu prea se dau in vant, decat atunci cand fulgii se scufunda. De asemenea le dau o data pe saptamana niste viermi inghetati (blood worms inghetati) - aia au cam 1, 1.5 cm lungime, dar ii inghit aproape dintr-o data. Si niste shrimpi inghetati mai mananca (am gasit mancare inghetata facuta cubulete).

Oricum, cu betta atentie ... din cate am inteles au des problemute (si al meu are, fin rot si cred ca si paraziti interni). Fin Rot am sesizat ca i se micsoreaza coada (Asta dupa ce in vacanta calitatea apei a avut de suferit) si parca se facea din ce in ce mai mica asa. Aparent nu reactioneaza la esha 2000 - urmeaza sa continui tratamentul - dar 3 zile cat zic ei n-am vazut imbunatatiri. Presupun ca si paraziti, caci pestoaica s-a facut cat o vaca, iar el a ramas in continuare foarte slab (cred ca asa l-am cumparat, a fost slab de la inceput).

Daca face bubble nests atunci e ok altfel nu stiu.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De probleme de sanatate, om vedea dupa ce il iau...filtrarea eu zic ca e destul de buna pt volumul borcanului.
Am sa vad daca gasesc hikari si cumpar.

Va multumesc pt sugestii.

Acum alta intrebare. Un betta frumos si sanatos de unde pot cumpara? In zoomania sa pic jos cand m-am uitat in paharelele alea. Niste bettani slabi, decolorati de nici macar nu stii exact ce cumperi. Ca o fi rosu, albastru, cu irizatii sau nu...habar n-ai.
Si erau 10 sau 15 lei...prefer sa dau triplu, dar sa iau un exemplar frumos si sanatos.

Si cand am mai vazut ca in paharelele alea de uncia folosita (care au 100 sau 150 de grame), mai sunt umplute si pe jumatate doar cu apa, mi-am spulberat orice problema in legatura cu dimensiunea prea mica a bazinului. Mana lui Dumnezeu pe capul pestelui care scapa din paharelele alea...

LE: Bloodworms (larve de tantar rosu) am si eu, dar liofilizate...pestii din acvariu mare nu se omoara dupa ei. Adica viviparii ii infuleca, dar neonii cam stramba din nas...

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2012 23:36:35


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Stefan,
incerca la Dan, poate are el betta, in nov cind am fost pe la el, vazusem intr-un acvariu mare,aveau circa 1-2 luni .
Referitor la mincare,este bun Hikari, pe congelat pfffffff,

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

M-am gandit si la Dan. Am sa apelez la el caci si asa mai am o comanda de creveti.
Eu as vrea un crowntail, insa prietena vrea unul cu coada completa ca sa zic asa...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai la borcan neamule

(vorbeam cu viitorul locatar, bettanul)

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

E adevarat ca la petshop sunt stresati si de faptul ca au putina apa dar si ca sunt tinuti masculii asa in cubulete transparente unii langa altii si obosesc sa se dea Daca il iei acasa si se aclimatizeaza isi revine. Crowntail rosu cu alb si eu am gasit foarte greu, dupa vreo doua saptamani de asteptari, lasat nr de tel. si vorbit zilnic cu pipitzele de acolo sa imi puna deoparte daca vine un exemplar frumos.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:Hai la borcan neamule

(vorbeam cu viitorul locatar, bettanul)




@naitsirc: Problema e ca nu stii ce iei acasa. Isi revine, dar tu te astepti la ceva si de fapt are sa fie altceva...Ca toti erau decolorati. Hai sa zicem ca puteam sa diferentiez niste urme de rosu, sau urme de albastru, sau vreo 2 exemplare albino...Dar nu stii dupa ce isi revine cum arata...
E pacat de ei...cativa aratau de parca erau pe ultima suta de metri si probabil asa si este.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Chiar asa de decolorati nu am vazut incat sa nu distingi culorile... Doar ca erau mai spalacite. Daca sunt asa cum zici tu, atunci nu are rost sa ii iei acasa... Mai bine intrebi cand va fi urmatoarea livrare, lasi un nr de tel sa te sune cand vine si esti prezent la receptie... Asa nu apuca sa se decoloreze prea tare si ai si o cantitate mai mare din care sa alegi.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com