[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanu'  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

stefanp wrote:E destul de comun, dar v-am povestit ca asta e porunca de sus


Mda, nu inteleg aceasta atractie a fetelor fata de betta ; si la mai 'susul' meu sesizez aceiasi admiratie fata de bettan cat si o curiozitate sporita fata de interactiunea lui cu bettanca.
Cand femela e fugarita, observ un 'hihihi', cand femela manca precum o vaca, obtin un "hmmm ... " urmat de o incruntare. Imbratisarea lor (vazuta pe youtube) din momentul reproducerii este wooow ce tandru. Sau woooow ce paralizata a ramas ...

Numai echivalente dom'le.

Asteptam poze

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am venit si cu poze.
Din nou va rog sa ignorati sticla din fata cu urme de alb...nu s-au dus. Mama lor.

Grigore (cred ca asta ramane pana la urma ) inca e sperios si mai trebuie sa se obisnuiasca. Si-a ales deja un loc preferat, in spatele "buturugii". Ghinionul lui ca acolo am sa pun incalzitorul
I-am pus si o oglinda si s-a enervat la propria reflexie, insa nu am putut face si poze ca e o oglinda cu tot cu farduri si acopera proape tot peretele si nu mai pot face poze

Asa ca vi-l prezint "neinfoiat":

https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231060148043138
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231064071964834
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231076255459090
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231084548848242
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231097791902530
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231102622420930
https://picasaweb.google.com/116008472429220477361/Borcanu09Februarie2012#5707231117455962130

Asta e Grigore Don'soara e incantata, si vorbeste cu el Cred ca singurul peste de care e incantanta...ba nu, ii mai palc cory albi, zice ca sunt spermatozoizi In rest, imi uraste crevetii.

Am sa caut o oglinda mica, sa pot face poze pe langa ea si sa vi-l prezint nervos.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

super frumos bettanul,
ma gindesc mereu ca prostul, cum am reusit eu sa donez un astfel de bettan .
ce ai tu seamana foarte mult cu exemplarele lui Dan

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc Mi se pare un exemplar destul de mare in dimensiuni fata de ce am mai vazut pana acum. Si faptul ca domnul de la arcapet are grija de vietatile lui iarasi se vede. Nu pare sa fie slab sau bolnav. M-am uitat iarasi astazi la cei de la zoomania...mi se rupea sufletul. Cativa erau pe moarte, toti slabi si decolorati...Si intr-un acvariu niste platy plini de gris, dar in ultimul hal...posibil si cu finrot. Vai de capul lor...

Pestanii lui Dan nu i-am vazut, desi mi-as dori sa ii vad crescatoria...dar nu m-am incumetat pana acum sa-i cer lucrul asta

LE: Oare 25 de grade ii ajung lui Grigore? Am citit ca nici prea mare nu e recomandat caci ii grabeste batranetea.

This message was edited 3 times. Last update was at 10/02/2012 00:56:59


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Felicitari pentru bettan man o sa vezi ca in timp te educa .... te simte si vine la tine, o sa-ti fie ochii numa dupa el, restul nu vor mai conta in timp.
Al meu ma simte cand ma scol dimineata si vine la coltul acvariului cersetorul. Si ma opresc sa-i dau o bobita - se uita cum ridic pachetul si parca saliveaza al naibii.

E foarte frumos. Cred ca o sa vrei sa impuiezi si tu, ia-i o femela - sa vezi dupa aia si cu don'soara.. numa dupa ei o sa se uite hehe. Mai ales ca e interesant la femele acel pattern de linii. Dimineata e alba femela, se inroseste in jumatate de ora, samd. O 'Leana' sunt curios ce nume o sa-i gasiti si ei.

+1 pentru 25 de grade. O temperatura mai mica e buna si contra bolilor - unele bacterii prefera temperaturi mai mari.

PS: daca i-ai gasi niste plante de suprafata, sau de la JBL am vazut niste frunze de Indian Almond tree -> http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3483 si aici o descriere a lor: http://www.indianalmondleaves.com/aquariums.php (bune si pentru creveti).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Stiu ca se obisnuiesc cu stapanul. Cand eram mai mic, am mai avut betta si ii hraneam din mana
Cand bagam degetul in apa ma muscau, da prindeau bine de striatiile de pe piele si trageau de deget

La un moment dat am incercat o inmultire, am participat si la actul de depunere, dar dupa asta icrele n-au eclozat. Insa pe atunci asiguram conditii minime.

Plante de suprafata zici sa aiba pt cuib? As putea sa las niste riccia sa pluteasca.
Insa pentru inmultire cred ca ar fi cam mititel borcanul asta de 5 litri si ii pun si o femela. Ce zici?

Daca as lua o femela cred ca i-as pune numele "Aurica"

Apropo de hranit. O data pe zi ajunge? Asa dau de mancare si celorlalti.
Ieri nu l-am hranit, am citit ca in prima zi e bine sa fie lasati nehraniti. Si nici n-am vrut sa "incarc" bacteriile. Sa se obisnuiasca si ele cu pestanul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

eu ii dau o data/zi cam 5 boabe.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multzam'

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si daca tot mi-a murit un crevete (am scris in topicul "Unu' micu' pentru creveti") am zis macar un lucru bun de pe urma lui si sa-l hranesc pe Grigore.

M-am chinuit un pic caci nu vroia sa vina la suprafata sa il ia din mana. Cum ma vedea cum pac sa se ascunda. Inca nu s-a obisnuit cu mine. Am incercat si cu o penseta, l-a vazut dar nu a avut curaj sa vina asa ca pana la urma am rupt crevetele in cateva bucati si le-am lasat sa cada. Le-a infulecat urgent

Am observat astazi ca s-a frecat de cateva ori de decor...mi-e sa nu faca gris. Il urmaresc atent si la prima bobita (daca o sa fie) pac 29 de grade in apa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu vreau sa te sperii dar se mai freaca de decor si daca are ceva paraziti externi (si eu am probleme cu betta - si am citit tot ce s-a putut...)

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca sunt externi ar trebui sa se vada nu?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap. Aici http://www.bettatalk.com/betta_diseases.htm zice de Velvet si ca e greu sa te prinzi daca are sau nu, trebuie pe intuneric cu lanterna

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru link.
Am sa-l urmaresc sa vad daca devine un obicei frecvent.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

M-am uitat pe link-ul de la tine Iulian. Am sa ma uit cu o lanterna la noapte pe dansul, desi nu se freaca insistent.

Am vazut ca battanii se pot deprima...uau Al meu inca sta retras si mai mult pe fundul acvariului. Mai iese din cand in cand, dar nu prea mult. O fi si el deprimat...Am sa ma joc cu oglinda oleaca.
Astazi i-am mai dat un crevete (am scris tot in topicul acvariului cu creveti despre el). Tot rupt in bucatele sa il poata inghiti si l-a halit urgent. Dar tot asa lasat sa cada pe fund, caci la suprafata inca nu vrea sa stea in prezenta mea. Insa pe la jumatea inaltimii a zarit bucatelele si s-a dus repede sa vada care-i treaba cu ele

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Foarte frumos pestele si amenajarea este inspirata.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Mersi eugen.

Totusi e cam bleg. Sta majoritatea timpului pe fundul acvariului. Mai iese un pic din cand in cand si pe urma la locul lui inapoi.

Asa au facut si ai vostri dupa achizitie?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu am mai avut unul inainte de asta care a stat 2 zile la mine si a murit apoi. L-am luat deja decolorat de la petshop, de mila. Tot asa statea pe jos si era apatic.
Dar al tau arata bine, nu e decolorat... s-ar putea sa aiba doar paraziti. Incearca in noaptea asta smecheria cu lanterna sa vezi daca prinzi ceva pe el

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da' e programata lanterna dupa ce se sting luminile.

E colorat, arata bine ca silueta, nu e umflat, n-are branhiile umflate si nici solzii ridicati. De mancat a mancat, dar jos, nu a venit sus.

Ma gandesc ca inca nu e obisnuit si am citit pe link-ul de la Iulian ca se poate deprima daca e adus dintr-un loc unde a stat cu multi pesti si e pus singur. Iar la pet-shop era intr-o cutie din aia de plastic care se agata si sta in acvariu, unde erau foarte multi pesti...cine stie.

Daca citeste cineva cum vorbim de deprimarea pestilor

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca nu gasesti paraziti, atunci poate e inca timid... sau deprimat... ai putea sa ii pui o pereche de otocinclus pentru cateva zile, sa vezi daca isi revine

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Acum mi-a mai venit in minte o chestie: cam la ce temperatura era tinut acolo de unde l-ai luat? Poate e obisnuit cu o temperatura mai mica... dar intr-un "borcan" nu ar trebui totusi sa fie diferente prea mari de temperatura intre partea superioara si cea inferioara.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com