[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanu'  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu stiu ce temperatura avea acolo, dar cand a ajuns acasa erau 23 de grade in apa. Acum e la 26.
Mi-a trecut si mie prin cap ca poate sta la fund din cauza temperaturii, dar cred ca e prea mica coloana de apa ca sa fie vreo diferenta notabila.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu l-am luat dintr-un pahar in care statea un apa de la robinet neincalzita (ii schimbau toata apa in fiecare zi de la robinet) Temperatura din incapere nu depasea 20 grade. Asa ca acasa si eu am inceput cu el de la 23 si in cateva zile l-am dus la 25-26

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ha vorbeam cu un coleg - apropos de animale - ca pisicile de exemplu, se ataseaza de loc, si nu de om. Adica daca duci o pisica intr-un loc nou, e ca si cum cineva te-ar lasa dezbracat - prima reactie este sa te ascunzi si iti ia ceva sa te acomodezi cu ideea.

Betta al meu n-a fost deprimat, caci de la inceput a avut femela in acvariu, pe langa ceilalti pesti care ii dadeau tarcoale.
Dar zilele trecute, cat e in acvariul spital, am zis sa-i dau planta artificiala la o parte ca mi se parea ca aduna prea multe resturi de mancare, si eu le voiam cazute pe fundul acvariului la vedere, nu sa scutur mereu si planta, si vreo 2 zile nu m-am inteles cu el, a stat ascuns si n-a mancat. Orice mica schimbare, daca e singur cred, ii produce stress. Azi l-am vazut furand o bobita doua, dar e in convalescenta dupa tratamentul antiparazitar care l-a dat peste cap. Si da ... i-am pus si planta inapoi ca mi se parea ca e mai jucaus cu ea, deci acum o sa mai astept o zi doua s-o adopte si sa isi revina

Dar de obicei sunt apatici pestiutii si eu l-am luat dintr-un pahar de plastic. Iti dai seama, luni de zile tinut asa, cum sa se mai bucure acum de un spatiu mai mare ? O sa-si revina, dar mai dureaza. Si schimburi dese de apa si daca s-ar putea, pus langa acvariul mare sa mai vada miscare. Eventual o femela betta in acvariul mare sa-l puna pe jar. Dar pui nu cred ca-ti doresti, 50 de betta masculi si 50 femele, mici nu prea ai unde sa-i duci pana la 1.5 cm sa zici ca-i vinzi dupa aceea ... (plus ca risca sa se bata chiar crescand).

Trebuie sa ai rabdare cu el, cu toate ca e fussy - acum de exemplu, scuipa a 3-a bobita, dar daca ii dau alt fel de mancare, mai ia 2 imbucaturi si din aia.

Oricum, la betta, musai ocean nutrition, daphnia si blood worms frozen. Macar odata pe saptamana. Si apa curata fara curenti. E un peste bolnavicios altfel ... asta e parerea mea (femela insa vad ca nu are treaba - doar masculul).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai ca acum l-am mai trezit din letargie cu mancarea
A vazut miscare cat bagam degetele prin apa si a iesit din ascunzatoare. Tot nu mananca la suprafata dar daca pica jos fuge imediat dupa bobite.
Deocamdata doar 3 bobite de la hikari, caci dimineata a avut un crevete. Maine incerc si cu sera bettagran.

Ii si bat usor in peretele acvariului cat timp ii dau mancare sa il obisnuiesc cu gestul. SI poate in curand are sa stie ca la zgomot e rost de haleala
Si acum vad ca e un pic mai activ, desi am plecat de langa el.

Blood worms am, dar liofilizati. Trebuie neaparat inghetati?

Si probabil e doar stresul mutarii, asa ca mai am rabdare cu el...ca pana la urma oricum nu am ce sa-i fac Curentii nu cred ca sunt prea puternici, adica abia misca un pic firele de moss. Am sa pun si un filmulet. Maine ii fac si un schimb de apa.

De pozitionat e langa acvariul mare, dar nu chiar lipit de el. Ii desparte cam 20 de cm, caci am si o plantuta acolo. Nu stiu daca vede ceva la distanta asta...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

stefanp wrote:De pozitionat e langa acvariul mare, dar nu chiar lipit de el. Ii desparte cam 20 de cm, caci am si o plantuta acolo. Nu stiu daca vede ceva la distanta asta...


Nu cred ca vede la acea distanta

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Vede vede

O ochea pe femela imediat daca ar fi fost acolo. Oricum nu stiu ce inseamna lizo nu stiu cum ... daca sunt deja morti si dintr-o sursa sigura (a avea o cultura de viermi nu prea e wife-friendly) cred ca merge - pe internet multa lume atrage atentia ca mancarea vie e purtatoare de paraziti, si ca totdeauna trebuie sa folosesti ceva de calitate, altfel il imbolnavesti. Daca ai incredere, merge, ideea e ca isi iau de acolo proteine si ce le mai trebuie, si le ajuta sistemul imunitar.
De asemenea, betta are si un soi de coating de grasime (ca toti pestii) si Tetra Aquasafe am inteles ca ajuta si la protejarea acestui strat (altele nu). Era un link, dar nu l-am pastrat.

Si al meu mananca de sus, dar probabil ca e ceva instinctual sa fuga si daca ceva pica in apa, caci manaca si asa. Femela e foarte incapatanata si se duce dupa mancare chiar daca pica pe fund. Masculul nu, daca ii trece pe langa nas sau e la asa, 1-2 batai de coada de ea, se duce, altfel renunta. Dar la mine a invatat ca vin, si ii dau de obicei bobitele chiar langa nas ca sa-l rasfat

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Liofilizate, adica deshidratat. E cumparat in cutie de la JBL, deci banuiesc ca e sigur. Am sa incerc, dar dupa ce incepe sa manance la suprafata, caci astea cam plutesc si inca n-are curaj sa manance decat ce pica jos...si daca se misca. Daca nu, nici nu baga in seama

Acum dupa ce s-a stins lumina vad ca e mai activ.
Am impresia ca el se vede in reflexia din sticla acvariului in partea unde sta. Pe ceilalti pereti, bate lumina din exterior si nu cred ca se vede reflexia, insa peretele respectiv unde sta el, e mai la dos si e intuneric pe exterior astfel incat e ca o oglinda. Adica eu cel putin ii vad reflexia...poate si el si de aia sta

Who knows. Trebuie sa ne obisnuim unul cu altul

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

viulian wrote:Vede vede

Ok, daca spui tu... ai mai multa experienta ca mine ;)

viulian wrote:Oricum nu stiu ce inseamna lizo nu stiu cum ... daca sunt deja morti si dintr-o sursa sigura (a avea o cultura de viermi nu prea e wife-friendly) cred ca merge

Liofiliaza: en.wikipedia.org/wiki/Freeze-drying
Pe scurt: deshidratare prin inghetare

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Trebuie sa-mi propun sa nu mai intru in petshop-uri...
Am intrat pentru test de calciu si cupru (n-am gasit, dar am luat pt gh deci oarecum pt calciu, pt creveti; am scris in topicul dedicat) si am iesit cu inca 4 feluri de mancare

Ma mananca ca pe zambilica

Asadar am luat in felul urmator

- Tetra Fresh Delica: Bloodworms = jeleu din bloodworms, 17 RON
- Tetra Fresh Delica: Brine Shrimps = jeleu din creveti, 17 RON
- Tetra Pro Colour, 3.30 RON

Astea toate cam pentru Grigore (pe langa hikari-ul si sera bettagran ce le are deja)

Si am mai luat pentru creveti un plic de Tetra Wafer Mix + spirulina, tot 3.30 RON.

Probabil din astea vor mai primi si ceilalti, ca sa nu fiu rau

Si asa s-au mai dus 50 si ceva de lei...Dar cine o sa fie peste mare si frumos si colorat?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Cunosc situatia... Si eu merg in fiecare weekend (si azi trebuie sa merg sa iau ceva) si nu plec pana nu las 50 lei acolo...

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Usor usor eu si Grigore ne imprietenim
In seara asta cand m-a simtit pe langa si am batut usor in sticla a iesit din ascunzatoare si chiar a urcat la suprafata sa vad care-i treaba. Un pic timid, dar a venit. Si a mancat de la suprafata Victorie!

Pentru ca-i baiat bun, maine ii dau jeleu

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Vezi, deja obtine tot ce vrea de la tine - ti-am zis eu ca e peste destept si creeaza dependenta. O sa ai mereu un betta in acvarii de-acuma

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

viulian wrote:Vezi, deja obtine tot ce vrea de la tine - ti-am zis eu ca e peste destept si creeaza dependenta. O sa ai mereu un betta in acvarii de-acuma


Sa stii ca e ceva diferit la el fata de ceilalti pesti

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Grigore vad ca iar se freaca de decor...Testul cu lanterna a iesit negativ...dar mai fac o data.
Bobite de gris nu vad sa aiba, ori o fi la inceput si inca nu s-au dezvoltat...Am scos astazi incalzitorul cateva ore, caci aveam nevoie de o gaura de priza si a scazut temperatura la 24 sa fie o cauza?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Cand fac schimbul de apa la mine scade temperatura cu 2 grade, dar nu l-am vazut sa se scarpine deloc.

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

I-ai pus o oglinda in apa vreo 10 min ca sa ii urmaresti inotatoarele cu atentie? Sa te uiti si sa nu fie "mancate" la capete, sau sa nu fie crestate (ca la crowntail)

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Il mai urmaresc.

I-am pus si vitamine in apa, tot ce-i mai bun pentru Grigore

Maine fac si niste teste nh4, no2 sa vad daca totul e in regula. Las pana maine caci astazi am facut schimbul de apa.

LE: Am observat in acvariu o "gogoloata" pe substrat. Am aspirat-o si pare a fi mancare regurgitata, caci am vazut niste bobite mici ce seamana foarte bine cu serra bettagran ce i-am dat in seara asta. Doar ca pe langa bobite mai era si altceva, un fel de pasta sa-i zic asa rosiatica...banuiesc mancare ce a apucat sa o digere.
Altceva inafara de mancare regurgitata nu vad ce ar putea fi, caci nu era in acvariu pana mai inainte.
Ati patit asa ceva? (au trecut vreo 3 ore si ceva de cand l-am hranit).

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2012 02:06:22


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Trebuie urmarit.

Tot osciland intre velvet, ich si paraziti, m-am gandit ca mai e un comportament Betta care pe mine m-a surprins. Ii place sa stea rezemant de plante, decor si da impresia ca se freaca de ele, dar de fapt se aseaza un mai bine. Adica nu inoata sa se frece de ele, ci parca isi cauta asa 'sweet' spot-ul, mai intainteaza 2-3mm si api ramane acolo relaxat, in miscarea apei.

Daca mananca precum un porc, face fite la anuminte mancaruri, si circula pe acolo cu cozile umflate, cred ca e ok, chiar daca se mai lasa pe o planta, decor ceva.

LE: Regurgitand nu l-am vazut pe al meu, dar in acvariul spital unde il tin si vad tot ce e pe substrat, bobitele acelea nemancate se umfla pana a doua zi si parca prind un soi de puf pe ele (nu cred ca e puf ci pur si simplu o mazga de la bobite in contact prea mult cu apa).

This message was edited 3 times. Last update was at 14/02/2012 02:15:34


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ich nu cred ca are, caci nu are puncte. Velvet nu cred, sau inca nu l-am observat eu. Mai incerc o data.
Paraziti, nu stiu, cel putin nu vizibili.

Ce zici de cautat locul am observat, are obiceiul asta intr-adevar . Dar nu la asta ma refer. Are momente cand se freaca de termometru, nu foarte intens, dar se intampla. O data, de doua ori dupa care se duce la locul lui. Se intampla de cateva ori pe zi treab asta.
De mancat mananca si e mai receptiv si la mine acum. Dar nu-s dumirit care-i treaba cu "gogoloata". Poate nu i-au cazut bine la stomac bettagran...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Nici al meu nu regurgiteaza nimic, oricata mancare prinde... Dar daca se rataceste cate o bobita prin pistia atunci se umfla si daca nu e crunchy nu o mai mananca Asa ca am grija sa ii dau din mana bob cu bob pe rand sa ma asigur ca nu ramane nimic in apa

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com