[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
7 Steps: "Caught between the Scylla and Charybdis"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pietrele acelea cenusii nu stiu cat de bine dadeau dar pana la urma cred ca toate au ajuns la aceiasi culoare.
Este fain acvariul si promite si la fel cele mai tari mi se par crengile care ies si se aseaja pe substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2011 16:02:34

[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu wrote:In sfirsit acvariu "tau" a ajuns intr-o faza circotibila , adica are o forma numa' buna de comentat si de anticipat cum va arata in urmatoarele saptamini. Imi place cit de cit calitatea pozei chiar daca-i lipseste ceva, nu stiu ce ca nici io nu ma pricep. Ii lipseste acel ceva pe care-l au pozele de pe primele locuri la concursuri, acel ceva care tine de arta fotografica.
Pietrele si lemnele arata "ca ale lor" si asteptam ca plantele sa el "imbrace".
Pietrele si lemnele arata "ca ale lor" , plantele ai sa vezi ca intr-un final arata ca ale lor dar pozele nu vor arata. Este o critica pe care mi-o insusesc 100%...pur si simplu nu imi ies chiar daca am luat aparate de fotografiat care teoretic ar trebuii sa fie ca ale lor Ce mai, e clar...asta cu poza e un alt film

Porcu wrote:Cel mai mult imi plac ramurile orizontale care ies din Microsorum

Inca de la inceput am gandit acvariul cu doua tufe plasate in extremitati.
Am mizat pe frumusetea acestei plante. Absolut Micosorium pteropus 'Red' este o planta care te trece prin nuante de la verde inchis, crud pana la portocaliu pentru ca apoi sa ai la varfuri rosu inchis pana la visina putreda, spectacol rar intalnit la alte plante.
Am gandit ca pentru a combate simetria perfecta a celor doua tufe, una sa o fac mai deasa si cu mai putine ramuri ce ies din ea, iar cealalta, cea despre care ai vorbit sa fie cu mai multe crengi

rick wrote:Pietrele acelea cenusii nu stiu cat de bine dadeau dar pana la urma cred ca toate au ajuns la aceiasi culoare.
Desi o sa-ti para o nebunie pietrele alea au fost pietre de firma care cel putin in teorie trebuiau sa aiba aceiasi structura Nu le-am luat asa pentru ca am ajuns atat de diliu incat sa-mi cumpar pana si pietrele de firma ...ci pur si simplu imi era mai usor sa ma reped la George(Reef)...decat sa dau o fuga pe Arges. Dupa cum bine ai intuit nu prea m-a deranjat, in timp s-au egalizat la culoare si in plus am scos destule fata de cele plasate initial. Pe masura ce substratul se "inierba" riscul ca Manado sa curga peste Forest Sand scadea si deci le-am pastrat doar pe cele cu rol decorativ si nu si pe cele cu rol de fixare...

In rest ceea ce ma preocupa pe mine in aceasta perioada era mai degraba ceea ce se petrecea la suprafata apei decat in ea. Nu aveam cum sa grabesc lucrurile dpdv chimic ci doar sa ajut biologic....Singurul aliat al meu in lupta cu N-ul era Cyperusul meu. Fara nici o exagerare asta am considerat eu Step5, pentru ca m-am dedicat exclusiv aranjarii intregului ansamblu drapta, de jos pana sus, din apa pana la suprafata ei.
Plantat intr-un ghiveci special de plante de pond, in apa, isi dezvoltase radacini uluitor de repede iar acestea lucrau. Alaturi de creveti si de melci sunt sigur ca mi-a fost cel mai de nadejde aliat in comnbaterea algelor. Odata plantat insa am observat ca dupa ce si-a dezvoltat sistemul radicular a aparut "bumul" frunzelor...deodata 2 frunze noi aveau sa anunte dezvoltarea rapida a frunzelor. Mai ramanea de pus la punct un mic amanunt care ma deranja. La iesirea din apa, marginea ghiveciului lasa sa se vada substratul, asa ca am decis ca imprejurul Cyperusului sa plantez un moss Initial s-a ingalbenit iar apoi ulterior adaptarii de la submers la emers a aparut de dedesubt partea noua, verde si care imbraca cu verde baza Plantei fara sa se vada locul de unde ieseau frunzele...apoi am mai aruncat asa de imagine o piatra.

Ce a iesit puteti vedea in imaginea pe care am incercat sa o surprind, focusand cei 15 cm de zona tampon intre apa/lumina:

image

This message was edited 6 times. Last update was at 15/11/2011 15:58:17


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Sandu wrote:Pietrele si lemnele arata "ca ale lor" , plantele ai sa vezi ca intr-un final arata ca ale lor dar pozele nu vor arata. Este o critica pe care mi-o insusesc 100%...pur si simplu nu imi ies chiar daca am luat aparate de fotografiat care teoretic ar trebuii sa fie ca ale lor Ce mai, e clar...asta cu poza e un alt film.


Sa stii ca nici lor nu le ies "ca ale lor". Baietii fac zeci-sute de poze, pana aleg una de prezentat la concurs, iar apoi o baga in post-process, de iese "ca ale lor".

Exemplific mai jos.



Poza originala

image


Poza dupa post-process

image

Asta asa, in varianta light, de 10 minute, ca ei stau ore pana bibilesc poza la maxim.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2011 19:03:50


Biotop Malawi || Biotop Amazon
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sandu wrote:impresionati de cele vazute acolo, dupa o discutie cu Dogibeer am decis ca el, mai rabdator isi face bila din ea...iar eu o las natural . Chiar sunt curios cum ii mai merge lui, dar sincer m-am felicitat de alegerea facuta...nu cred ca as avut la dispozitie atat timp cat sa o definesc in forma dorita. Din cate am vorbit stiu ca a lucrat mai bine de o luna la biloiu' lui

Aici intradevar timpul a fost de partea mea si nu am fost si nu sunt deocamdata presat deloc de timp. In principiu am obtinut tot ce mi-am propus si dorit de la aceasta planta dar datorita modificarilor facut in zilele astea isi va cam pierde din dimensiuni si forma de bila. Si cum spunea Porcu, intradevar nu am o poza coolta cu ea in forma de bila asta si datorita a BBA cu care ma confrund de o perioda si care mi-a umplut un pic si interiorul bilei.
[Yahoo!] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

pomi wrote:Exemplific mai jos.

Ce mooshq-ii mei ai facut cu poza ........ diferenta e ENORMA, e ca "ale lor" .

Poze: smilie ... Poze cu plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai... nici a doua poza nu e ca "ale lor". Se pierd niste detalii pe-acolo de la editarea prea puternica, editare necesara pentru a putea scoate alte detalii.
Pentru un ochi ... obisnuit putin cu poze, se vede si de ce nu a iesit bine cea originala. Insistenta si perseverenta, atata trebuie, nimic altceva. Garantat 100%

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

pomi wrote:Poza dupa post-process...
Asta asa, in varianta light, de 10 minute, ca ei stau ore pana bibilesc poza la maxim.


Exagerand un pic, daca te uiti la a doua poza(cea modificata) e ca si cum am fi lucrat pt a doua oara acvariul impreuna
Imi pare rau ca nu a am stiu ce abilitati ai, dar macar pe poza de final o sa te rog sa ti le mai pui o data in opera
Dupa cum probabil ai citit, poze noi nu se mai pot face la acvariu, deci vei lucra cu materialul clientului...
Ce pot sa-ti zic este ca ultima poza este cam intunecata.

De principiu insa nu asta e calea. Din cate stiu eu daca ar fi fost sa ma prezint la un concurs serios cu astfel de poza editata ma rejectau baietii cu aplauze


gengiskhan wrote:Pentru un ochi ... obisnuit putin cu poze, se vede si de ce nu a iesit bine cea originala. Insistenta si perseverenta, atata trebuie, nimic altceva. Garantat 100%

Sunt convins...noi am vorbit destul pe tema asta si iti dau dreptate. Poate m-ar fi ajutat un pic si alt obiectiv...dar deh, asta este, asta am acum si cu asta defilez De vreme ce pot iesii asa poze eu ma declar multumit.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2011 15:44:06


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Step6

Aproape de momentul final.
Am reusit sa adaug si partea plantata cu Micosorium pteropus 'Red' pentru partea stanga si am rearanjat, grupul de Hedyotis salzmannii.
Parametrii apei erau cei vizati.
Am inceput fertilizarea cu Dupla 24.
Am incercat sa curat acvariul de prapadul inevitabil datorat programului de functionare al neoanelor.
In rest numa` de bine. Am introdus primii pesti. Un grup de 10 Otocinclus affinis ce aveau sa definitiveze incercarile mele. Rezultate vizibile in numai cateva zile!
Au aparut si primii Caridina japonica, care alaturi de Oto si de Neocaridina au reprezentat obtiunile mele...pana la clasica dilema legata de cu ce vom popula acvariul?

image

This message was edited 2 times. Last update was at 22/11/2011 13:08:56


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu cred ca dupa ce vedem poza prelucrata va fi aproape de concurs .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Last step...goodbye: Step7

Porcu wrote:Eu cred ca dupa ce vedem poza prelucrata va fi aproape de concurs .

Nu stiu...poate se ocupa Pomi de poza, sau altii care se pricep sa faca o poza mai buna din asta...
Tot ce stiu este ca exact cu 5 zile inaintea deadline-ului arata cam asa.
In final am optat pentru Cheirodon axelrodi (Neon Rosu)...chiar daca la un anumit moment Ciprian ma momea cu un banc de fo` 100 de Boraras brigittae. Ca o paranteza...frumos peste, totusi cam prea mici pentru un acvariu ce avea sa fie privit de la o anumita distanta.
Raman cu siguranta ca alternativa pentru un proiect viitor...

Nu stiu ce ar mai fi de spus, dar cam asta a iesit:

image

This message was edited 5 times. Last update was at 25/11/2011 17:40:40


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

In sfirsit vedem poza cu acvariu la maxim. Eu cred ca acvariu' e de prima jumatate a oricarui concurs cu pretentii. Personal abia astept varianta de poza prelucrata, am senzatia c-o sa fie ceva de vis. Poruncesc Celui Priceput la asa ceva sa apara cu prelucrarea .

Ai facut ce-ai facut si ti-ai calcat pe principii adica pe preferinte, ai tras un acvariu fara plante pretentioase, fara plante rosii ........ ai facut ce-ai facut si l-ai facut dupa regulile noi de peisagistica da' nici la cele vechi n-ai renuntat, e olandez da' nu e .......

E un acvariu pe care aproape ca l-ai fi putut avea si la nivel de anii '80 ....... Marsilea, Microsorum (chiar daca ala clasic) etc. ....... ar fi mers decent si-n conditiile de atunci, neoni gaseai, lemne gaseai ....... acvariu' il vad ca o semi-intoarcere la radacini ....... si uite asa, iar ma tenteaza sa-mi aranjez un acvariu ca-n anii '80 ....... iar aparitia lui Mihai pe forum imi alimenteaza astfel de pofte .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multe nu ar mai fii de adaugat asa ca sunt de parere ca a iesit un acvariu foarte frumos si si curat, cu mult spatiu liber de care se pot bucura Neonii rosii care la randul lor sunt exceptional de efect si dau un mare plus. Sper sa dau si eu odata Tetrele incat sa imi iau si eu vreo 20 din astea . Cum spunea si Porcu astept si eu o poza pe masura acvariului.


Porcu wrote: ....... si uite asa, iar ma tenteaza sa-mi aranjez un acvariu ca-n anii '80 ....... iar aparitia lui Mihai pe forum imi alimenteaza astfel de pofte .......


Abia asteptam sa vedem ce o sa iasa!
[Yahoo!] [ICQ]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am incercat ambele poze, cu si fara pesti.

Prima a iesit ok, dat fiind ca si originalul a iesit focusat si luminos.

image


A doua poza a fost mult mai "complicata", deoarece originalul a iesit subexpus si cu oarece zgomot. Pe scurt, nu prea am avut ce sa ii fac, decat mici corectii.

image

Nikonul D3100, pus pe un trepied, cu ISO setat mai mic si timpul de expunere mai mare, ar fi avut sanse sa scoata pozele mai bine.





Biotop Malawi || Biotop Amazon
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

pomi wrote:Am incercat ambele poze, cu si fara pesti.
Iti multumesc. Oricum arata altfel....

pomi wrote:Nikonul D3100, pus pe un trepied, cu ISO setat mai mic si timpul de expunere mai mare


pai sa recapitulam:
- Nikonul D3100 este
- trepied este
- ISO setat mai mic cred ca era pe 800 deci 400 este
- aici era o problema datorata obiectivului/luminii parca si a faptului ca nu am putut sa fac zeci de poze in biroul omului

Oricum ceea ce voiam eu in materie de poza, mai sontac mai impins de la spate de prelucrarea ta fotografica s-a realizat.

E un acvariu pe care aproape ca l-ai fi putut avea si la nivel de anii '80 ....... Marsilea, Microsorum (chiar daca ala clasic) etc. ....... ar fi mers decent si-n conditiile de atunci, neoni gaseai, lemne gaseai ....... acvariu' il vad ca o semi-intoarcere la radacini ....... si uite asa, iar ma tenteaza sa-mi aranjez un acvariu ca-n anii '80
daaaa si eu tot din dor de acvariile alea frumoase ale lui Amano din primele lui carti l-am facut. Cred ca undeva in subconstient am ramas cu verdele ala intens pe retina inca dina anii aia
Daca ma gandesc mai bine acum zic ca nu as fi putut sa-l fac in anii aia.
Nu am sa-ti bag texte cu experienta acumulata...cu conceptul revolutionar in plantate lansat de Amano...si care a influentat generatii de plantate samd.
Am sa-ti fac pur si simplu o lista cu lucrurile pe care chiar nu le aveam atunci si le-am avut acum.
Cu siguranta stiu ca nu l-as fi pus atat de bine pe picioare intr-o luna si cu mutari...

Nu aveam instalatie de cabluri care mi-au stimulat dezvoltarea radacinilor la Crypto. Nu exista atunci asa ceva.
Nu aveam substrat usor Manado care nu mi-a tasat radacinile anumitor plante. Nu exista atunci asa ceva se lucra pe suprat amestec de argila, caolin cu pietris sau nisip.
NU aveam sistem de filtrare de tip extern care a permis dezvoltarea unor colonii de bacterii utile in gestionarea ciclarii....dar ce-i drept existau sisteme similare incluse intr-o laterala a acvariului.
Nu aveam instalatie de CO2 care sa forteze dezvoltarea plantelor sau supravietuirea unei forme clorofildeficitara a Anubiasului. Nu ca nu ar fi existat...doar ca sistemul similar din anii 80 al instalatiei de la Dupla costa de oridinul miilor de marcute. Am cunoscut toata floarea acvaristicii autohtone. Nimeni, dar absolut nimeni nu avea asa ceva in anii 80 in Romania. Era chiar o teorie ca daca bagi CO2 asfixiezi pestii...Ani de zile am prins si eu aceasta intrebare pe forum in ciuda articolului scris parca undeva prin 2000 si ploua marunt.
Nu aveam fertilizantii de tip aditie zilnica. In mod traditional in acea perioada pentru fertilizarea si ciclarea apei de acvariu se folosea un amestec de turba, ceai negru si o lingurita de sare la 10 l de apa
Nu aveam lumina dedicata plantelor...as spune deja ca treaba cu lumina dedicata e un moft... Pe vreme aia cine avea neoane la acvarii era un boier de regula se mergea pe lumina de bec sau se tineau acvariile la geam

In materie de viu nu existau: creveti, Oto...care au ajutat la starpirea algelor...iar Cyperusul meu este mai degraba o improvizare ad-hoc ce a dat roade decat rezultatul unei lecturari pe te miri unde care sa-mi fi garantat rezultatul ...ca sa nu mai zic ca neoni rosii au aparut tarziu, undeva prin zona Ardealului...nu vreau sa spun prostii...Cluj sau Oradea parca.

In rest aveam de toate ...deci sa tot faci acvarii ca asta
...si mai ales aveam Partidul care ne era in cuget si-n simtiri si care ne foootea curentu` cand ne era lumea mai draga in camere a caror temperaturi oricum depaseau cu greu 18 grade. Daca mai scriu mult pe aici imi vine sa recit si o Oda Fiindca si asa am sufletul greu azi, ma abtin.

Promit insa sa mai revin cu ultimele amanunte pentru ca sa nu credeti ca odata finalizata lucrarea a ramas pe metereze.
Ultima mutare s-a infaptuit catre vastele-mi apartamente saptamana trecuta ...Lofty stiiie ...de aia am intitulat lucrarea "Caught between the Scylla and Charybdis".

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Sandu wrote:pai sa recapitulam:
- Nikonul D3100 este
- trepied este
- ISO setat mai mic cred ca era pe 800 deci 400 este
- aici era o problema datorata obiectivului/luminii parca si a faptului ca nu am putut sa fac zeci de poze in biroul omului


Eu m-am uitat in proprietatile pozelor, ca sa vad ce aparat ai si ce setari ai folosit , deci ma gandeam la setari si mai mici ale ISO, diafragma mai deschisa si timpul de expunere mai lung. Ceva gen ISO 100, F/2, shutter 1/20-30.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2011 21:16:21


Biotop Malawi || Biotop Amazon
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mi-am permis si eu o variatie tot pe tema pestilor, sper sa nu mi se ia in nume rau.
[Thumb - sandoo1.jpg]

[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

pomi wrote:Eu m-am uitat in proprietatile pozelor, ca sa vad ce aparat ai si ce setari ai folosit , deci ma gandeam la setari si mai mici ale ISO, diafragma mai deschisa si timpul de expunere mai lung. Ceva gen ISO 100, F/2, shutter 1/20-30.
e uite la parametrii astia chiar nu am fotografiat ...dar o sa retin pe viitor, merci de sfat.

a3des wrote:Mi-am permis si eu o variatie tot pe tema pestilor, sper sa nu mi se ia in nume rau.
Fereasca Dumnezeu...de ce sa fie cu suparare??? Se poate face si concurs pe tema pozelor mele daca reusiti sa scoateti ce-i mai bun din ele. Din pacate sunt constient ca din rahat nu poti face bici si sa pocneasca
Oricum e clar ca voi macar le aduceti la o forma mai aproape de ce-mi doream eu sa fac cu mainile mele...

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2011 22:48:36


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Fi atent ce propunere lansez.....

Daca reusesc sa-mi iau un Canon 600D, vin si tragem niste poze la unul din acvariile tale si-ti garantez ca vor iesi numa' bune de orice concurs

Biotop Malawi || Biotop Amazon
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Fi atent ce propunere lansez.....

Daca reusesc sa-mi iau un Canon 600D, vin si tragem niste poze la unul din acvariile tale si-ti garantez ca vor iesi numa' bune de orice concurs


Pai il am eu deja cu 4 obiective, 28, 55, 18-55 si 55-250 plus trepied
Daca ma primiti in gasca va las sa faceti cate poze vreti poate asa mai invat si eu una alta

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Daca reusesc sa-mi iau un Canon 600D, vin si tragem niste poze la unul din acvariile tale si-ti garantez ca vor iesi numa' bune de orice concurs


Eu garantez ca nu. Din ce am vazut eu intre pozele alea de concurs, reiese clar ca oamenii aia pun accentul pe cum sa faci o poza la acvariu la fel de mult ca si pe acvariu in sine. Eu cred ca studiaza treaba asta la fel de mult. Sunt niste reguli simple... dar trebuie sa poti sa le pui in practica - asta in primul rand. Iar in al doilea rand, e vorba de ce scule folosesc, si aici nu ma refer la aparat, ci la obiectiv, care poate usor sa treaca de pretul aparatului.

Cu post editare poti sa scoti niste poze faine. Dar daca ti se impune sa nu editezi pozele deloc (in afara de o eventuala scalare), atunci se aplica cele de mai sus.

Probabil Ciprian e mai in masura sa comenteze mai mult pe subiectul asta.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com