[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Flacara violet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aquatica wrote:@Liv, parca la ce-ti foloseste dulapul?

@Mihai, MasterSoil cica ar fi substrat fertil, la fel si Manado. Eu aveam un fix, ca vreau fertil si peste, ceva negru. Nu aveau decat o punga de MasterSoil, asa ca in mintea mea am zis sa combin cu Evidecor. Si asa am obtinut supa. La vremea aceea nu stiam nici ca Anubias si Microsorum se pun pe radacini, asa ca eforturile mele pentru substrat s-au cam dovedit inutile Acum rad, la cate prostii am facut. Dar totusi... am invatat (asa zic eu acum si acusica ma vedeti ca fac vreo prostioara... de rasu-plansu' )


Manado nu este substrat fertil, este inert, nu contine nimic nutritiv. FertiSoil spre exemplu este un
substrat nutritiv, complet. De MasterSoil nu stiu, din ce am citit acum pe net se pare ca ar fi intr-o
oarecare masura...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La fiare salbatice:

Despre Master soil scrie doar ca e japonez si contine ceva lava.
[Thumb - dulap.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 07/03/2017 21:43:22


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Sa traiti, am inteles. Ramasesem cu ideea ca Manado e fertil, nu mai stiu de ce.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Liv, chiar ca sunt fiare salbatice. Nu recunosc decat o banda lipicioasa pe-acolo
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Bonsoir, mes amis!

Am recitit din primele posturi de aici... Pfff, ce nestiutoare eram, nu stiu cum ati avut voi rabdare cu mine ) Dar recitind am gasit si un raspuns partial pentru noua mea problema.

Mai intai sa va spun care e problema... Am pus in functiune si celalalt asa-zis neon, acel Aquael Leddy de 8W pe langa cel de 24 W Optiplant, care au functionat 8.30-13 si 15-20.30. Deci am acum 32 W la aproximativ 40 de litri de apa. Plus aditie de CO2 de la Dennerle. Pentru o saptamana plantele mele au jubilat: au perlat frumos, au dat frunze noi si mai mari, Ludwigia a atins suprafata apei din nou si a prins o culoare stacojie pentru care o iubesc mult, si Echinodorus e mai rosie. Daaar, de vreo doua zile am alge, posibil BBA si a revenit si diatomeele grr. In filtrul extern am doar Siporax, am schimbat acum doua saptamani Ada Rio Bio pentru ca mi se bloca rotorul de la particule marunte din materialul asta filtrant, desi il pusesem intr-un ciorapel fin.

Recitind de pe prima pagina, dl. Radu_b imi atrasese atentia ca e nevoie de o filtrare biologica mai buna, caci la un plantat e mai importanta filtrarea pentru plante. Am in plan o achizitie de genul acesta, dar pana in august cam sunt blocata financiar. Deci trebuie sa vad ce am de reechilibrat ca sa nu ma invadeze uratele astea de alge de tot.
Am redus programul de lumina cu vreo ora, nu mai pun Ferropol de doua zile si am mutat si difuzorul de CO2 langa Microsorum pentru ca Ludwigia e cea mai afectata de alge. Anubias e afectata doar de diatomee.
Altceva ce pot face?

Inainte sa mormaiti ca iar am scris povesti, pun si o poza cu Ludwigia dupa ce am tuns-o si replantat-o (apa e tulbure dupa ce am f?cut curatenie).
[Thumb - WP_20170325_21_41_04_Pro.jpg]

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna din nou!

Pfuiii, ce ninge! Nu stiu cum e la voi, dar mie nu-mi place.

Chestiune de viata in acvariu: ma invadeaza algele si nu stiu de ce, adica nu pricep ce dezechilibru am facut. Va roooog sa ma ajutati, ca tot citesc de dimineata si conditiile sunt oarecum diferite.
Datele acvariului meu:
- acvariu Aquael Leddy de 54 litri, 60x30x30 - aproximativ 40 litri de apa utili - startat la inceputul lui decembrie (deci are aproximativ 5 luni de existenta)
- filtru extern Eden 501 plin cu Siporax si un strat de perlon pe "in"
- lumina: Neon T5 Diversa Opti Plant 24W 55cm + Aquael Leddy Tube Sunny 8W - program de iluminare - 7 ore in doua reprize (cu pauza de 3 ore) = total 32W pentru 40l apa
- temperatura apei e constanta - 26 grade
- plante: Anubias Barteri; Microsorum Pteropus - ambele pe radacini de Mopani; Echinodorus Red Chameleon, Ludwigia Repens Rubin
- fauna: 2 Gold Gourami si 1 Platinum Gourami (de 4 luni sunt la noi in acvariu) - dimensiuni 4-6 cm ochiometric
- fertilizare: Ferropol de la JBL si bomba CO2 de la Dennerle (care mi s-a terminat si trebuie sa o inlocuiesc dupa reteta indicata de Liv); nu am fertilizat cu macro pana acum;
- schimb de apa: saptamanal cate 5 litri; curatare filtru si furtunuri cam la 2 saptamani

Am cred vreo luna de cand ma confrunt cu niste alge "frumusele". Am avut rabdare cu ele pana acum, dar mi-au facut Ludwigia cam ponosite si-mi ataca si Echinodorus si Anubias. Banuiesc ca ar fi GSA, diatomee (mi-a facut maro si substratul pe ici pe colo) si ceva verde filamentos. Careva din ele isi face niste depozite pe frunzele Anubiasului. Alga maro o mai curat odata cu schimbarea apei si curatarea substratului, dar cea verde filamentoasa nu se duce asa. Am incercat si cu solutia cu apa oxigenata inainte de Paste pe Ludwigia si nimic. SAE nu pot folosi pentru GSA, cica nu sunt compatibili cu Gourami, creveti nici atata, melcii comunitari nu fac fata. Alti melci mancatori de alge nu am gasit pi la dulcili targ al Iesului. Deci ma simt dezarmata total. Adica sunt inarmata cu rabdare, dar nu cred ca e suficient, asa-i?
Asa arata Ludwigia mea acum...
image
Echinodorus... Se vede un prafulet alb pe alocuri, pe unde nu am reusit sa curat.
image
Si Anubias dupa ce l-am curatat aseara de diatomee... Am si-un bobocel, va inflori in curand
image
Microsorum rezista, are si puisori pe unele frunze, deci ii prieste. Doua-trei frunze mai deschise la culoare, inca nu stiu de ce.
image

Ce am schimbat in ultima luna... Am pus, in primul rand, bomba de CO2 de la Dennerle si dupa o saptamana am aprins si ledul de 8W (inainte functiona doar Diversa de 24W). Plantele au mers perfect o vreme. Daca va uitati la o imagine din postarea anterioara cu Ludwigia, va veti da seama de asta. Saptamana trecuta am fost plecata, deci am pus jumatate de pastiluta de aceea pentru vacanta pentru hranit pestisorii si nu am fertilizat deloc, de fapt am oprit fertilizarea de mai multa vreme, de la primele semne ale aparitiei GSA-ului.
Ca o observatie: Gourami astia fac multa mizerie, chiar daca nu ramane mancare dupa ei si ii hranesc o singura data pe zi. I-as dona ca sa o iau de la capat, dar plange fie-mea. Macar unul cred ca va ajunge la altcineva.
Stiu ca nu exista solutii standard pentru toate acvariile, dar macar daca as sti ce sa fac in continuare. Sa inchid ledul? Sau sa-l las? Bag si fertilizare macro sau nu e nevoie la astia 40 de litri ai mei?Sunt cuminte si ascultatoare, promit Orice sfat e binevenit.

Ape fara alge va doresc!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din putina mea experienta, pot sa observ trei lucruri :

1. Toate plantele, cu exceptia Ludwigia, sunt cu crestere inceata sau medie (Echinodorus Red Chameleon). Ideal ar fi sa ai mai multe plante cu crestere rapida,
care te-ar ajuta in controlul nutrientilor din apa.
2. Ai numai pesti ornamentali, nici un sanitar. Citiva oto, melci si/sau creveti mincatori de alge te-ar ajuta mult (nu stiu cum se impaca crevetii cu pestii labirint, poate ne ajuta alti colegi; aici e bine sa te sfatuiasca cineva cu experienta si sa nu te iei dupa ce spun vinzatorii, anume ca pestii labirint sunt pasnici si se adapteaza acvariilor comunitare).
3. Nu mai curata atit de des filtrul si furtunele. Daca pestii agita mult apa si astfel se duc multe particule in filtru, mai bine montezi un prefiltru si ai rezolvat situatia.

Oricum, cu algele ne luptam cu totii, ideea este sa le controlom noi pe ele si nu invers.

PS. Si la mine ninge de rupe. Am deja 20 de cm de zapada in curte si ii da inainte.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Lavinia, ai o floare de Anubias! Imi plac florile de Anubias. Pana sa citesc pe forum, habar n-aveam ca exista plante care infloresc submers.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Din putina mea experienta, pot sa observ trei lucruri :

1. Toate plantele, cu exceptia Ludwigia, sunt cu crestere inceata sau medie (Echinodorus Red Chameleon). Ideal ar fi sa ai mai multe plante cu crestere rapida,
care te-ar ajuta in controlul nutrientilor din apa.
2. Ai numai pesti ornamentali, nici un sanitar. Citiva oto, melci si/sau creveti mincatori de alge te-ar ajuta mult (nu stiu cum se impaca crevetii cu pestii labirint, poate ne ajuta alti colegi; aici e bine sa te sfatuiasca cineva cu experienta si sa nu te iei dupa ce spun vinzatorii, anume ca pestii labirint sunt pasnici si se adapteaza acvariilor comunitare).
3. Nu mai curata atit de des filtrul si furtunele. Daca pestii agita mult apa si astfel se duc multe particule in filtru, mai bine montezi un prefiltru si ai rezolvat situatia.

Oricum, cu algele ne luptam cu totii, ideea este sa le controlom noi pe ele si nu invers.

PS. Si la mine ninge de rupe. Am deja 20 de cm de zapada in curte si ii da inainte.


1. De acord 100%. Voi pune plante cu crestere rapida. Cabomba si rotala sunt ok? Numai ca nu stiu unde sa le mai pun. Sau poate sa inlocuiesc Ludwigia? Radacinile sunt si ele maricele, ocupa mult spatiu, ar trebui sa le tai/despic nu stiu... Deci nu opresc ledul de 8W in conditiile astea?
2. Nu am alti pesti pentru ca si astia se fac maricei si fac si-asa multa mizerie (a se citi ca sunt cam cacaciosi). Din citite, Gourami nu se impaca bine cu pestisori mai mici, nici cu creveti. Nu stiu cu Oto. Poate cu niste Neritina s-ar impaca, habar n-am.
3. Filtrul trebuie musai sa-l schimb - am un prefiltru SunSun care sta degeaba pentru ca Edenul nu are putere sa traga prin prefiltru. Sper luna viitoare sa reusesc sa iau un filtru extern SunSun 402B pe care sa-l combin cu prefiltrul. Daca nu e bine ce-am gandit, sa ma trageti de urechi, eu mi-s mai visatoare-asa...

Pe undeva prin august sper eu sa ne mutam si atunci vor mai fi niste schimbari. Va mai intreb eu atunci cum as putea proceda cu pestii, apa si cu plantele.

La 20 de cm poti iesi la sanius Ninge ca-n povesti, numai potrivit ca de Craciun, numai ca e aprilie Saracul liliacul de sub balconul meu, nu cred ca apuc sa-l adulmec primavara asta

@ Denisa, eu il invidiam pe Silviu pentru florile de Anubias Am inteles ca mai sunt si alte plante care fac flori submers, dar mai pretentioase. Inchipuieste-ti un gazon cu floricele
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ludwigia este singura planta cu crestere rapida, mai ales de Ludwigia nu cred ca trebuie sa te atingi.
Incearca sa adaugi ceva Limnophila, Rotala, ... din aceasta clasa. Nu conteaza ca se dezvolta rapid si pot avea tendinte invazive,
pot fi tunse, rarite, ... ulterior.

EDIT: M-am uitat la poza de mai sus si eu as inlocui planta din Echinodorus-ul cu Limnophila Hippuroides. In doua daptamini
ai acolo o tufa rosiatica splendida. Este doar o parere ...

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2017 19:26:38


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Galeata ta tot arata mai bine ca a mea. Si pe aici a incercat sa ninga. Azi mi-am luat manusile.

Ca sa fiu pesimist - nimeni nu scapa de alge (sporii algelor sint in aer si astepta o oportunitate de dezvoltare). Am reusit sa le tin cit de cit sub control (am BBA si GDA) cind m-am decis sa nu mai lupt impotriva algelor, ci sa cresc cit mai bine plantele. Plantele o sa lupte cu algele pntru tine.

Nu vad diatomee la tine - poate pui o poza cu ele. Daca dai prea multa mincare resturile neconsumate arata exact ca diatomeele, dar se sifoneaza foarte usor. Oricum diatomeele ar fi trebuit as dispara pina acum.

Parca am reusit sa vad in una din poze GDA sau spirogira (niste filamente verzi pe frunze). Citiva RCS sau 2-3 ancistrus o sa le consume cu placere - Silviu are dreptate.

Daca te hotarasti la RCS (ar avea loc 20-30 la tine) va trebui sa adoagi fie Java Moss, fie macar Hydrocotyle Tripartita (sau Marsilea Hirsuta/Minuta - toate sint plante usoare) - ca sa aibe puii de creveti unde sa se ascunda de gourami (gourami ocazional o sa le manince puii - de fapt toti aproape toti pestii ataca puii de creveti). Cu Tripartita adaogi si o planta cu crestere rapida - iarasi Silviu a avut dreptate. Ai putea sa mai adaogi si alte plante cu crestere rapida - chiar Egeria. Egeria poti sa o lasi plutitoare - cind creste prea mult (e invaziva) mai arunci din ea.

Si ancistrusii sint o optiune (eu am doar RCS, ancistrusi si pomacea in momentul de fata - geamurile pe interior sint mult mai curate decit as putea sa o fac eu).

As merge pe o linie de fertilizare completa (micro+macro+substitut CO2) fara sa renunt la CO2 (tot butelia e cea mai buna). La noi gasesti linii complete de la Macroline, Vimi, si mai rar Dennerle (doar online la tine). Daca vei folosi fertilizare completa si plante cu crestere rapida as mari si iluminatul la 12 ore.

Despre rabdare: aproape 2 luni am incercat sa lupt impotriva BBA. BBA-ul a ramas la fel - singurul rezultat a fost ca s-a topit Alternanthera. Am ramas de la ea cu virfuri cam de 1 cm. In ultimele 5 luni Alternanthera a crescut la 3 cm. Tot in ultimile 5 luni Ludwigia creste cam cu 1 cm in 3 zile. Mai am rabdare - vreau sa fac Alternanthera sa creasca.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu citii tot articolul cu mare atentie,imi lua cam 1 ora,si ajunsei la o singura idee si aceea :
- sunt indragostit

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

@ Silviu, Limnophila Hippuroides arata foarte bine, numai ca n-o gasesc pe site-urile noastre

@ Liv, spyrogira nu cred ca e, mai degraba GDA. O sa iau si ceva pentru fertilizarea macro si in seara asta pun de-o bomba... de CO2 Plasez bomba maine dimineata la difuzor. Incerc sa fac o poza cu substratul cu pete maro, chiar daca al meu e negru de regula (in mare parte). Restul am mai curatat eu, frunza cu frunza: un deliciu...
Imi place Hydrocortyle Tripartita - cam de cate poturi as avea nevoie pentru inceput? Sa zic ca-mi plac si RCS? Totusi nu suprapopulez acvariul?

paradoxx wrote:Eu citii tot articolul cu mare atentie,imi lua cam 1 ora,si ajunsei la o singura idee si aceea :
- sunt indragostit


Pai, si continuarea? Adevarul e ca acvaristica e o pasiune de care nu te poti dezlipi cu atatia oameni saritori in preajma.



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Asa fara poze?

LE:Ie pt. paradoxx.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2017 22:32:37


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hahahhahaha Liv,poze au fost destule,nu ai vazut ? )),numai pasiunea fata de ceea ce face,scrisul corect si incapatanarea cu nerabdarea si toate emotiile de genu combinate au spus mai multe decat o poza poate arata. Stim cu totii ca o poza face mai mult decat 1000 de cuvinte,dar aici 3 emotii au fost mai multe decat 1000 de poze.

Lavi: nu sunt sigur de continuare...tre sa avem rabdare,desi stim amandoi ca nu prea e ))
L.E cu1 -2 ancistrusi nu s.ar suprapopula,sunt pesti de fund,doar pe geam o sa interactioneze cu restul,plus ca ziceai ca dai si 1 gourami

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2017 22:41:27


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Aquatica wrote:@ Silviu, Limnophila Hippuroides arata foarte bine, numai ca n-o gasesc pe site-urile noastre


Limnophila am cumparat-o de la nevertebrate.ro. Dar da, ai dreptate, nu o mai au in oferta.
https://www.nevertebrate.ro/Limnophila-hippuridoides
Noroc ca este foarte rezistenta si se inmulteste usor. Mi-ar fi parut rau sa o pierd.

Uite o alta "invadatoare" :
https://www.nevertebrate.ro/Hygrophila-polysperma-Sunset

Incearca si aici (nu stiu de ei, doar i-am gasit pe net) :
http://www.plantepentruacvariu.ro

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2017 22:51:00


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu ma pricep la plante,nu sunt mare admirator,mie imi plac black water-urile, dar am inteles ca egeria densa e campioana la invazie,iar la faza cu algele am inteles ca ledurile ar face mai multe alge decat neoanele.......

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

paradoxx wrote:Hahahhahaha Liv,poze au fost destule,nu ai vazut ? )),numai pasiunea fata de ceea ce face,scrisul corect si incapatanarea cu nerabdarea si toate emotiile de genu combinate au spus mai multe decat o poza poate arata. Stim cu totii ca o poza face mai mult decat 1000 de cuvinte,dar aici 3 emotii au fost mai multe decat 1000 de poze.

Lavi: nu sunt sigur de continuare...tre sa avem rabdare,desi stim amandoi ca nu prea e ))
L.E cu1 -2 ancistrusi nu s.ar suprapopula,sunt pesti de fund,doar pe geam o sa interactioneze cu restul,plus ca ziceai ca dai si 1 gourami


Da, cu rabdarea inca mai invat )) Multumesc pentru randurile... cu emotie
Am avut doi ancistrus albino - imi mancau si frunzele Vorba vine, gaseau ei ceva sa pape de pe frunze, ideea e ca ramaneau saracele transparente

Ma tenteaza ideea cu RCS. Poate ajung maine (sau nu, daca tot ninge) la Animax si dau un Gold Gourami (o femela) - raman ceilalti doi, mascul si femela.

@ Liv, din reteta ta de bomba cu drojdie... spuneai sa fac la jumatate din cantitati. Logic e ca si sticla trebuie sa fie mai mica. POt folosi sticla de la rezerva Dennerle (are 1,2 litri)?

paradoxx wrote:... la faza cu algele am inteles ca ledurile ar face mai multe alge decat neoanele.......

Asta ar putea fi o explicatie. Intr-adevar, de cand am pornit si ledul de 8W au aparut si algele

Silviu Man wrote:
Aquatica wrote:@ Silviu, Limnophila Hippuroides arata foarte bine, numai ca n-o gasesc pe site-urile noastre


Limnophila am cumparat-o de la nevertebrate.ro. Dar da, ai dreptate, nu o mai au in oferta.
https://www.nevertebrate.ro/Limnophila-hippuridoides
Noroc ca este foarte rezistenta si se inmulteste usor. Mi-ar fi parut rau sa o pierd.

Uite o alta "invadatoare" :
https://www.nevertebrate.ro/Hygrophila-polysperma-Sunset

Incearca si aici (nu stiu de ei, doar i-am gasit pe net) :
http://www.plantepentruacvariu.ro


Multumesc, Silviu!

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2017 23:05:00

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

http://www.plantepentruacvariu.ro

E site-ul lui Victor Zaharia. Aici il gasesti ca victorz (si prin alte parti cu acelasi user). Unul din membrii juriului la RAC.
Parca koala sau sandu la numit de curind tatal plantelor acvatice din Romania.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/04/2017 09:05:42


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Liv, iti multumesc si tie!

Pana la urma am comandat toate de pe Nevertebrate, vor fi trimise peste vreo saptamana si sper ca vor ajunge vii. Nu pot aduce Limnophila hippuridoides, dar se poate inlocui. Ca gazon am ales Marsilea, avand in vedere ca deja voi avea Rotala Macrandra Narrow Red si Cabomba. Crevetii (12) am zis sa-i completez cu Neritina zebra (6) si urmeaza sa donez un Gourami. Daca reusesc sa iau luna viitoare si filtrul extern SunSun, sper ca va fi mai bine pentru galeata mea.

Sunt constienta de faptul ca sunt inca in experimente si invat, deci e posibil ca unele plante sa fie de sacrificiu. Da' nu cresc eu mare?
Daca ar fi dupa mine, as da restart. Dar daca ne mutam la vara cred ca va fi oricum afectata toata viata din acvariu, deci ma gandesc sa schimb atunci substratul.
Sa va spun cat de nebuna sunt? Am fost pe Rarau de curand si am ''agatat'' de-acolo niste pietre (necalcaroase, testate cu otet). Le pastrez pentru restart

Uitam... substratul meu negru, din care se vad granule roscate de Manado, arata cam asa:

image

LE: Am pus bomba de CO2. Scoate mai multe bule decat rezerva de la Dennerle. Am pus si filtrul intern pentru circularea apei si oxigenare.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2017 13:25:07

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com