[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Flacara violet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca si in cazul lui Ioana, cred ca ar fi timpul sa schimbi numele topic-ului.
Poate ca "Flacara violet" s-ar potrivi bine ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ca si in cazul lui Ioana, cred ca ar fi timpul sa schimbi numele topic-ului.
Poate ca "Flacara violet" s-ar potrivi bine ...


Pot face asta?
Pff, iarasi ma furnica nerabdarea. Abia astept sa vad cum se dezvolta plantutele frumos. Abia astept sa vad crevetii misunand prin moss
Si daca tot ii vorbeam Ioanei de neon, cred ca si eu trebuie sa schimb neonul. Curand...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Aquatica wrote:
Silviu Man wrote:Ca si in cazul lui Ioana, cred ca ar fi timpul sa schimbi numele topic-ului.
Poate ca "Flacara violet" s-ar potrivi bine ...


Pot face asta?
Pff, iarasi ma furnica nerabdarea. Abia astept sa vad cum se dezvolta plantutele frumos. Abia astept sa vad crevetii misunand prin moss
Si daca tot ii vorbeam Ioanei de neon, cred ca si eu trebuie sa schimb neonul. Curand...


Daca il rogi frumos pe tata Koala, poate iti indeplineste dorinta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aquatica - este OK numele sugerat de Silviu Man? Daca nu il putem schimba

Silviu Man wrote:Daca il rogi frumos pe tata Koala, poate iti indeplineste dorinta!

Orice Admin poate face asta iar batranul obosit isi odihneste oasele intr-un concediu binemeritat


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:Aquatica - este OK numele sugerat de Silviu Man? Daca nu il putem schimba

Silviu Man wrote:Daca il rogi frumos pe tata Koala, poate iti indeplineste dorinta!

Orice Admin poate face asta iar batranul obosit isi odihneste oasele intr-un concediu binemeritat


E perfect, imi place. Orice nu mai e mirositor imi place.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Cred ca moss-ul ar trebui rasfirat putin. Daca va creste bine va acoperi spatiile goale si va fi mai bine intins. Daca insa vrei o zona bine delimitata, ca o poteca de verdeata, poti sa-l lasi asa. Arata foarte bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Da, nu e o idee rea. Voi incerca sa vad ce iese.

Ma bantuie o poza care mi-a iesit mai binisor cu telefonul. E dinainte de noile plante. O pun si aici si ma duc sa mai fac o sesiune de cadre.

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si ce mai face "Flacara Violet"?
Ne-ai "amenintat" cu mai multe cadre si ... liniste!

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2018 21:06:05


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit weekend!
Salutare si voua, iubitori ai apelor!

Flacara mea violet e bine. Multumesc, Silviu, de intrebare!
Mossul prospera, s-a inaltat spre lumina, vad si eu in sfarsit mai multi creveti, Altenanthera depasise suprafata apei si am tuns-o si replantat-o, Hygrophila polisperma deja acopera buretele de la sorb si a capatat niste nuante rosiatice.
Imi place reactia celor care-mi pasesc pragul, acvariul a ajuns punctul de atractie al casei (asa si trebuia).
Ma nedumereste insa reactia unor melcusori de substrat, Melanoides. Ii vad pe plante si pe geam, desi inainte stateau in sau pe substrat. Si s-au inmultit cam mult. Trebuie sa mai donez din ei. Deci daca aveti nevoie, ma anuntati.
M-au invadat si melcii comunitari, sper sa mai scap de ei prin curatenie mai frecventa. Daca nu, donez si de-astia
Poze tot fac, numai ca nu se compara cu ale voastre.

image
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Foarte frumos, Lavinia! Plantele tale stralucesc de-a dreptul!

Aquatica wrote:Imi place reactia celor care-mi pasesc pragul, acvariul a ajuns punctul de atractie al casei

Stiu, la fel si mie. E grozav cand se intampla asta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline



Ar fi bine sa tunzi si planta mai inalta, ca sa formezi o tufa compacta. Ma rog, eu asa as face. In rest, foarte frumos. Are o usoara tenta de ... olandez! In plus, as extinde moss-ul pe toata partea din prim-plan. Ar fi o mare de verdeata frumoasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2018 11:58:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Aquatica wrote: .
Ma nedumereste insa reactia unor melcusori de substrat, Melanoides. Ii vad pe plante si pe geam, desi inainte stateau in sau pe substrat. Si s-au inmultit cam mult. Trebuie sa mai donez din ei. Deci daca aveti nevoie, ma anuntati.
M-au invadat si melcii comunitari, sper sa mai scap de ei prin curatenie mai frecventa. ]


Melcii de substrat se ridica frecvent pe sticla si chiar pe plante. Daca nu sunt in exces si nu devin suparatori, fac o treaba buna pentru ca ei consuma tot felul
de resturi din acvariu, inclusiv detritus organic care provine de la descompunerea plantelor moarte. Poti sa-i aspiri cit de mult, in substrat e puiernita. Daca melcii
comunitari sunt Physa, iarasi trebuie aspirati dar nu eliminati; daca nu ti se par inestetici, fac o treaba buna, sunt buni mincatori de alge verzi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com