[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Flacara violet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

@Silviu - Seamana cu Pistia Strationes. Planta invaziva in tari mai calde. Creste foarte repede. Am auzit ca e mai rapida decit Egeria.


OK, notat! Inca ma documentez in zona asta. Multumesc!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Pls. Ce planta plutitoare ai ? In cit timp a crescut asa?
Arata foarte bine si ma gindesc ca o pot folosi si eu in alt proiect.


E Salvinia auriculata. S-a dezvoltat foarte repede de cand o am. Mai scap de frunzele batrane si apar increngaturi, e frumoasa si e cu crestere rapida. Am primit-o pe 5 mai si am luat doua cutii, de arata acum asa. Azi am mai rarit-o, imi acoperea partial si Ludwigia.
Am mutat bara de out pe stanga si-mi aduna Salvinia pe dreapta, exact unde am nevoie. Gurami ai mei sunt in extaz de cand o am, tot ciugulesc radacinile, se ascund... Si-apoi le trebuia ceva plutitor. Sa stii ca ma gandeam ca ti-ar putea folosi de cand ti-am citit topicul cu proiectul acela interesant, dar tot nu stiu cum ai putea-o directiona sa ai un cerc de lumina in mijloc - hehe, mi-ai dat tema de gandire fara sa vrei

Si totusi, am o mica problema cu ea. Ceva ii mananca frunzele, mai gasesc niste puncte mici negre pe unele frunze. Am curatat ieri aproape tot "lotul", sper sa fi scapat.

@Liv, multumesc! Nu-mi vine sa cred nici acum ce diferenta este intre debut si stadiul in care e acum.
Si totul datorita voua, a rabdarii si a sfaturilor voastre. Multumescu-va voua, multprearabdatorilor!

LE: De ce-or scormoni melcii substratul? Ca doar nu sunt Melanoides

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2017 19:55:12

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna seara!

Am zis eu sa mai trec pe aici, sa mai las vesti. Am mai intrat, v-am mai citit sporadic, dar in ultima vreme am fost "prinsa" cu alte chestiuni.

Reluand, acvariul meu inca exista, ceea ce pentru mine e un continuu prilej de uimire. Cei doi gurami sunt bine, crevetii se ascund bine printre plante si cele doua radacini de Mopani, au crescut si ei. Am constatat ca am unii de un rosu intens, superbi. Unul are si o dungulita mai decolorata pe spate. Azi am descoperit ca am un pui diferit sau poate se mai schimba pana ajunge la maturitate - chestia e ca e cam... maro (in punguta mea cu crevetii comandati toti erau incolori, s-au colorat dupa doua zile). Il mai urmaresc sa vad ce se va intampla cu el. Acum stiu cum arata un exoschelet dupa naparlire - recunosc ca la inceput m-am speriat ca pestii mei au facut felul vreunui RCS. Totusi nu-i pot hrani normal, pentru ca gurami ai mei rad totul, inclusiv frunze de spanac sau castravete
Melcii Neritina sunt si ei bine, mi-au umplut acvariul cu oua, dar cum nu vor ecloza vreodata... Drept e ca e super combinatia RCS+Neritina. Acvariu meu are un aspect mai curat datorita lor.

Plantele merg asa si-asa. Salvinia auriculata, planta aceea plutitoare, a devenit cam invaziva si limita lumina care ajungea la celelalte plante. Am mai aruncat din ea si am pus un pai de plastic de-a latul acvariului ca s-o opresc sa pluteasca peste tot. Administrez Ferropol si NPK de la JBL zilnic si am CO2 in continuare de la bomba cu drojdie. Cred ca problema este de fapt caldura. Zilele trecute mi-am aruncat ochii pe termometru si am vazut ca apa are colosala temperatura de 30 de grade C Asa ca, dupa niste cautari pe-aici, am luat decizia sa-mi "sacrific" un cooler de la laptop cu doua ventilatoare pe care l-am pus sub capac. Temperatura a scazut la 27, noaptea ajunge si la 25-26. Am schimbat si programul de iluminare din nou in doua ture, sa aiba timp neoanele sa se mai raceasca. Inainte aveam un program continuu pentru ca, dupa logica mea, plantele nu prea aveau timp pentru perlare (adica abia se aprinde lumina, absorb ce le trebuie, incep sa perleze si hop! se stinge lumina...pauza si de la capat); la un program de 8 ore fara intrerupere au si ele timp sa-si faca de cap
Deci sper ca odata reglata temperatura apei sa mearga si plantele mai bine. Alge oricum mai au, dar nu ingrijorator.

In loc de incheiere: mor de ciuda cand vad ce creveti frumosi aveti voi si cum se aduna toti la masa si pe-ai mei ii vad doar cate 3-5, max. 6 odata Asa de timizi or fi ai mei? Sau poate isi copiaza stapana?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu ai de ce sa te stresezi de ciuda. Nu sint timizidoar se feresc. Crevetii sint ultimii in lantul trofic si se vor ascunde imediat ce observa un posibil pradator. Ce vezi prin marea majoritate a fotografiilor sint din acvarii doar cu creveti. Adica fara nici un posibil pradator si le place enorm sa se adune la un loc daca gasesc ceva de mincare, fara sa se deranjeze unul pe altul.

Orice peste va considera crevetii o gustarica pe cinste. Mai putin cei strict ierbivori - gen ancistrus sau pleco - desi nu sint complet ierbivori, nu o sa refuze niciodata o portie de icre nepazite sau un melc care nu mai misca. Chiar si microrasbora e un pradator in natura.

Toti avem probleme cu caldura vara. Cu 4 ventilatoare la maxim abia reusesc sa ii tin la 27 de grade (se evapora 2 litri pe zi). Nici plantelor nu le place caldura. Modalitatea cea mai buna ar fi un chiler - doar ca incep de la 2500 lei cel mai ieftin.

Masculii de RCS sint mult mai putin colorati decit femelele - aparoape transparenti. Daca vrei sa vezi RCSii gramada da-le o bucatica de banana intr-un loc in care nu pot sa ajunga gouramii.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Liv, asa e, se feresc. Daca ma apropii de acvariu, intepenesc cateva clipe sa vada ce vreau eu sa fac, uneori o zbughesc. Pestii mei vad ca-i ignora pe RCS, ceea ce ma bucura, stateam cu emotii pentru sarmanele vietati care ar putea ajunge masa de lux Cu banana am incercat, tot pestii stau calare pe ea. Am confectionat si un fel de clopot infipt pe un bat de frigarui ca sa le apar mancarea si il gasesc plutind la scurt timp. Singura chestie pe care am reusit s-o fac a fost sa le dau crevetilor granule pe sub o radacina de Mopani cand la cei mari le dau si lor ceva de papa si pierd din vedere ca mai pun si altceva. Asa mancai sunt Perla si cu Steve aka gurami ai mei Crevetii au alge de rontait, nu ma-ngrijorez din partea lor.

Cat despre apa... chillerul nu intra in discutie din cauza pretului, am cercetat si posibilitatea asta. Sper sa rezolv totusi cu temperatura apei si sa vad o revenire a plantelor. Mai am un cooler pe-acasa, daca prind curaj la mestereala, mai pun doua ventilatoare sub capac, sa scad temperatura pe la 24 - ideal si pentru creveti si pentru plante.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am vreo 40 de creveti cu neoni, rasbora harlequin, rasbora mosquito si cory. N-am vazut niciunul dintre pesti sa se repeada la ei. Inoata crevetii prin acvariu pe sub nasul pestilor. Chiar am vazut cazuri cand din 'zbor' nimereau peste vreun peste. Cory ii mai dau la o parte (prieteneste ) cand cauta mancare pe fundul acvariului.
Din toate vietuitoarele pe care le am in acvariu, crevetii sunt cei mai putin speriosi. Cory dispar instant cand vad miscare.
Eu hranesc crevetii cu niste granule speciale pentru creveti de la Tetra. Sunt mai mari si tari si pestii mei nu pot sa le manance. Le las sa cada printre niste plante. In cateva minute se aduna vreo 20-30 de creveti, isi iau cate o granula si se apuca de ciugulit. Crystal Red Cherry sunt mai destepti, isi iau granula si se duc intr-un loc mai acoperit sa nu-i deranjeze careva.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/07/2017 23:47:10


[Nano cu albinute] [Old tree]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Antecume, eu am NovoPrawn de la JBL, tot granule, numai ca mai maruntele. Cred ca de asta le si mananca pestii. Voi cauta si de cele de care spuneai tu. Pana atunci, le voi pune sub o radacina, poate sunt mai greu de gasit de catre pesti.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Sunt bune si granulele alea. Guramii au gura mai mare si probabil de aia pot sa le manance. Incearca se le dai pe undeva pe unde sa nu le gaseasca pestii asa de usor.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Haolica, am ajuns la pagina 9, nu-mi mai gaseam topicul. Drept e ca n-am mai scris de multisor. Multe s-au intamplat de atunci. Ca sa fac un rezumat: ne-am mutat intr-un apartament nou, am reusit sa mut si acvariul in conditii bune (au supravietuit si pestii, melcii si crevetii). Problema e ca am pierdut niste plantute, neavand timp sa ma ocup foarte bine de acvariu printre cutii, saci, asteptat mobila, nenea cu gazul etc. De Microsorum imi pare rau. Am ramas cu Ludwigia Rubens si Anubias. Pe Mircrosorum aparuse o alga de care nu am scapat nicicum. Am scos o radacina mare de mopani, asa ca acum arata putin cam prea aerisit. Dar le voi rezolva pe toate cu rabdare, in timp.

Avem un an de cand am pus pestisorii in apa si cu o luna in plus de cand am aranjat acest acvariu (setup ar suna prea pretentios pentru ce am facut eu intr-un an).
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Aquatica wrote:Haolica, am ajuns la pagina 9, nu-mi mai gaseam topicul. Drept e ca n-am mai scris de multisor. Multe s-au intamplat de atunci. Ca sa fac un rezumat: ne-am mutat intr-un apartament nou, am reusit sa mut si acvariul in conditii bune (au supravietuit si pestii, melcii si crevetii). Problema e ca am pierdut niste plantute, neavand timp sa ma ocup foarte bine de acvariu printre cutii, saci, asteptat mobila, nenea cu gazul etc. De Microsorum imi pare rau. Am ramas cu Ludwigia Rubens si Anubias. Pe Mircrosorum aparuse o alga de care nu am scapat nicicum. Am scos o radacina mare de mopani, asa ca acum arata putin cam prea aerisit. Dar le voi rezolva pe toate cu rabdare, in timp.

Avem un an de cand am pus pestisorii in apa si cu o luna in plus de cand am aranjat acest acvariu (setup ar suna prea pretentios pentru ce am facut eu intr-un an).


smilie

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Welcome back!
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Silviu, nu prea am ce sa afisez, din pacate Cand ma uit la ce aveam prin mai-iunie, acum parca am luat-o de la inceput. Si inca nu pot investi in acvariu pentru ca inca nu am toata mobila prin casa
Uite, ca sa nu zici ca sunt rea

image

Denisa, multumesc!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La RCSii mei le plac la nebunie bananele. Culmea ca ancistrusii nu se ating de ele. Indiferent ce le mai dau daca au o felie de banana se aduna toti gramada pina o acopera complet si in cam 4-5 ore o maninca toata.
Si Sera Granugreen (pt. ciclide africane) le place mult - in plus e si mai ieftina - se baga 2-3 la o bobita si o fura unul de la altul pina o termina.

Succes la rearanjat mobila si continutul.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2017 17:04:06


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Aquatica wrote:Silviu, nu prea am ce sa afisez, din pacate Cand ma uit la ce aveam prin mai-iunie, acum parca am luat-o de la inceput. Si inca nu pot investi in acvariu pentru ca inca nu am toata mobila prin casa
Uite, ca sa nu zici ca sunt rea


Inca arata bine. Eu as grupa Ludwigia in partea stinga (oricum cele mai inalte ar trebui tunse si replantate, isi pierd frunzele de la baza).
In partea dreapta as pune o tufa de Hygriphyla polisperma, care sa mascheze buretele si ar da bine pe fundal. Saptamina viitoare imi tund Hygrophyla.
Daca te intereseaza, da-mi un PM cu datele tale si iti trimit 5-6 fire sanatoase, iti vor fi deajuns ca sa obtii o tufa deasa in mai putin de 4 luni.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2017 17:10:41


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aquatica wrote:Haolica, am ajuns la pagina 9, nu-mi mai gaseam topicul.


Apasa pe butonul "Bookmark it!" - e in stinga jos la sfirsitul paginii si o sa il gasesti intotdeauna la "My Bookmarks".
Valabil la orice topic care vrei sa il urmaresti si sa il gasesti rapid.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:
Aquatica wrote:Haolica, am ajuns la pagina 9, nu-mi mai gaseam topicul.


Apasa pe butonul "Bookmark it!" - e in stinga jos la sfirsitul paginii si o sa il gasesti intotdeauna la "My Bookmarks".
Valabil la orice topic care vrei sa il urmaresti si sa il gasesti rapid.


Uite asa ajungem si noi, astia mai nestiutori, in secolul 21
Nu stiam chestia asta, multumesc si eu!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cu placere.

Mai apasati si voi pe butoane sau link-uri. Sint puse pe acolo cu scopul de a fi folosite la ceva de obicei.
Si cu titlu informativ functia "Search" mi se pare ca functioneaza mai bine daca nu sint logat pe forum.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2017 19:12:29


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Aquatica wrote:Silviu, nu prea am ce sa afisez, din pacate Cand ma uit la ce aveam prin mai-iunie, acum parca am luat-o de la inceput. Si inca nu pot investi in acvariu pentru ca inca nu am toata mobila prin casa
Uite, ca sa nu zici ca sunt rea


Inca arata bine. Eu as grupa Ludwigia in partea stinga (oricum cele mai inalte ar trebui tunse si replantate, isi pierd frunzele de la baza).
In partea dreapta as pune o tufa de Hygriphyla polisperma, care sa mascheze buretele si ar da bine pe fundal. Saptamina viitoare imi tund Hygrophyla.
Daca te intereseaza, da-mi un PM cu datele tale si iti trimit 5-6 fire sanatoase, iti vor fi deajuns ca sa obtii o tufa deasa in mai putin de 4 luni.


Silviu, iti multumesc ca esti inca optimist! Iti voi urma sfatul, chiar arata rau Ludwigia din partea stanga. Ar merge si Hygrophila in dreapta, acolo era Microsorum si masca bine buretele ala. Iti scriu un PM.

Liv, uite ca nu stiam de butonul ala. De butonul search stiam, nu pot explica de ce nu l-am folosit de data aceasta
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Speranta moare ultima!

Iti pregatesc citeva fire saptamina viitoare. Sa ai grija cind le plantezi, au tulpina foarte fragila, mai ales la zona de insertie a frunzelor.
Le curat eu si, inainte de plantare, cu un forfecut de unghii, le scurtezi cam 1 cm si le plantezi adinc in substrat, la 3-4 cm distanta intre ele
ca sa ramina loc sa se ramifice. Le trimit prin Fan Curier, nu te costa nimic. Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Deci, cum speranta moare ultima...
image

Am coafat putin borcanul meu si acum arata cam asa cum tocmai ati vazut. Din nou, multumiri lui Silviu! Ce ziceti, ma molipsesc putin de ceva maiestrie? Parca simt ceva... ceva... sau poate e vinul rece de langa mine?
Imi place cum arata Alternanthera pe mijloc, arata ca o flacara mov. Polisperma e inca mica, dar va depasi Anubiasul din dreapta si va arata superb. Mossul e inca putin cam ciufulit, dar va lua si el avant sper. Deocamdata l-am legat cu ata de pescuit, neavand Superglue gel in casa.

Daca aveti idei, sugestii...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com