[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi :: Mbuna Realm  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine v-am regasit pe acest topic! Nu, nu am renuntat la acest bazin! Este in continuare `Perla` din dotare!

Asa ca fara sa mai palavragesc revin cu un update de toamna





Si ca sa ma revansez pentru lunga tacere, mai pun un filmulet cu puiutii adusi de distinsul si bunul meu prieten - Malawi Cris - caruia ii multumesc ca de obicei si pe care il salut cu drag



Acvaristica placuta tuturor! Si ne auzim.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
dragos_georg
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 11:46:59
Messages: 216
Location: Medias
IP:
Offline

Frumosi, sa-ti traiasca si sa creasca.

“Este greu oricarui acvarist interesat de ciclide sa aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai, eu cred ca sunt facaturi...nu vred pana nu vad live.
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update! Puiutii "italieni" au aterizat corespunzator... in acvariul cel mare, desigur!
I-am mutat la cateforia grea domnilor, acum astept sa se faca mai "grei"

Mii de multumiri si salutari maestrului Malawi Cris, caruia ii dedic in mod special acest scurt metraj!!




Sa ne auzim cu bine

This message was edited 2 times. Last update was at 13/11/2013 18:30:42


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Domnu Bob se pare ca n a mai avut rabdare!

Au evoluat super "macaronarii" ! Au crescut enorm! Cel putin Gisseli sunt de nerecunoscut! Ai cativa masculi acolo foarte misto!

Cu Jalo , eu unul as mai fi asteptat - macar pana se va fi activat vreun baietel printre ei.
Daca in peisaj nu ar fi fost si acei pradatori autentici ( Nimbo) poate ca alta era situatia. Unii dintre ei sunt ca la limita cu marimea - exista riscul sa fie fugariti de vanatori pe acolo.

L am vazut si pe amaratul acela de Mdoka "The survivor" pe acolo! A crescut si dansul ! A avut zile saracul!

Una peste alta, multumim mult pentru update ! Ramanem pe receptie!
Ma bucur mult ca puiutii mei au ajuns pe maini bune si ma bucur si mai mult ca am reusit , in limita posibilitatilor mele, sa fac cate o surpriza celor apropiati!

Sa creasca mari si sanatosi! ( ceea ce se va si intampla )

Numai bine si voua!
Cris&Co

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare Crys! Am avut rabdare, dar a sosit momentul!

Si apoi, sa stii ca pestiucii sunt la apa cu lighioanele cele mari de mai mult de o saptamana! Dar am zis sa merg pe burta sa monitorizez atent si sa "ma laud" cu filmarea ulterior! Deci, pana la urma am rabdare!

Si fac si un mic istoric: la inceput au fost priviti ca niste curiozitati si luati la interbari de locatarii mai vechi si mai forte! Dar asta a durat doar jumatate de zi! La fel, au fost urmariti cu mare atentie de catre femelele de Livingstoni, si chiar am pierdut la cateva ore, cel mai mic Jalo, direct in falcile masculului pradator - am fost pe faza, socat... dar nu am mai avut ce face. Doar nu era sa scot Nimbo-ul de coada si sa-l pun sa scuipe puisorul. Dar, incepand cu a doua zi, nu s-a mai luat de ei, si puii la randul lor s-au prins cum stau lucrurile si nu se aventureaza in preajma lui Nimbo! Iar, Nimbo, a uitat de ei, si e primul sus la mangaiat si la haleala! Toate bune.

Oricum, spre surpinderea mea, Jalo au fost mai rezistenti si iuti decat Gisseli, si mai degraba in primele zile Gisseli si-au luat-o pe coaja si au avut ceva franjuri. Dar, s-au dat pe brazda!

Dar de aulonocara mica si pricajita nu ai intrebat nimic?! Cel de care mi-era frica sa-l bag!
Maestreee, l-am bagat cu mare frica, si la primul contact cu "apa" masculul de Linvingstoni aka Nimbo s-a dus spre el incetisor.... .... ..... ....... Si a scapat dom`le! M-a socat total! Cel mai destept a fost. Traieste bine mersi prin grota din partea stanga a bazinului. Daca te uiti atent, o sa vezi ca am insistat pe acea grota de 2 ori (vezi 2:00 si 3:45). Deci, puiul de aulonocara, a avut zile. Si a avut cel mai smecher instinct de conservare si a stiut sa-si pazeasca..... propria coada!

Sa ne auzim cu bine

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2013 02:14:10


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Urmeaza sa vedem ceva culori pe Jalo si e perfect.

Oricum, sunt "monstri" pe langa ai mei.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragi colegi acvaristi, dragi prieteni,

In urma evenimentului iminent care se apropie, pestii aferenti impreuna cu mine si restul membrilor familiei va uram LA MULTI ANI! Sanatate si de toate!

Sa ne auzim cu bine la anul, si pana atunci sa va delectam cu un update.



This message was edited 4 times. Last update was at 31/12/2013 20:31:48


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La multi ani si lu' matale nenea Bobesku, 2014 sa iti aduca tot ce iti doresti.

Vad ca au crescut stiucile, cand vin si eu sa fac o blinkereala?!

O zi buna,
Dragos

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2014 02:10:24


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic update, ca sa fie bine

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2014 01:48:03


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bobesku wrote:Un mic update, ca sa fie bine

Sa fie bine, ca sa nu fie rau!


Frumosi pestii, au crescut zdravan!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Just watch and enjoy my wet pets!


"Enjoy my Wet pets" e putin spus , maestre Bob! Am savurat si acest update asa cum se cuvine!

Transformari radicale pe toate "nivelurile"!

Micutul Mdoka este "etalonul" . Nu pot sa cred cat de mult a crescut ..Anul trecut in vara, era "the last survivor"- un amarat pricajit, pierdut intr o punga ..Acum , aproape ca i a ajuns pe acei Gisseli ( care sunt o nebunie) ..transformare "a la Ratusca cea Urata" ..Minunat!

Si una peste alta..se pare ca Bucarest City are al doilea Jalo activat! O bijuterie!


Per ansamblu, totul la superlativ!..cu singura "obiectiune": bibani giganti - acvariu "ramas" mic! Trebuie sa faci ceva pt remedierea acestei "problemutze"!

Urmarim "evolutiile" in continuare , cu acelasi interes!

Va dorim numai bine voua si animalutelor voastre "umede" !

Cris &Co




"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Frumos update-ul tau vizual, ai niste exemplare frumoase acolo...

Plus verdele de pe bolovani... superb!

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update time - showtime! Asa am tipat azi la pesti, sa se aranjeze, machieze ca facem o dubla

Si uite asa, s-a nascut episodul "Baboii in Chillout Zone"!

Concluzia: Pestanii astia, unii cresc precum brazii (sau porcii), altii imbatranesc... puii apar de sub pietre... Armonie tata! Asta e viata de Malawi



Sa ne auzim cu bine

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2014 02:05:28


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Colours of Africa
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2010 22:52:39
Messages: 238
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Foarte frumos acest update. Pestii sunt extraordinari. Felicitari.
Ce le mai dai sa manance?
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Legat de haleala, baboii sunt hraniti cu Sera Granured si Granugreen, Tetra Cichlid Granules si 3-4 mese congelate pe saptamana (cuburi de Mysis, Artemia, Larve de tantari albe si rosii si altele care nu-mi vin acum in minte).

I-am hranit foarte multa vreme cu NLS. Ce am observat, a fost ca o perioada de 2-3 luni dupa ce i-am trecut pe mancare mai "slab" cotata, au fost o idee mai putin activati. Dar, si-au revenit, si cred ca principalul ingredient este calitatea apei. Am un program de schimb al apei riguros de care ma tin, ba chiar in plus, dublez odata la doua saptamani schimbul (adica fac unul suplimentar la mijlocul saptamanii), ca sa fie bine!

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2014 23:12:24


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Colours of Africa
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2010 22:52:39
Messages: 238
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Merci de raspuns. Te intrebam pentru ca si la mine s-au facut destul de mari si termina foarte repede NLS Cichlid formula care este destul de scumpa. Tocmai am cumparat jumatate de galeata si as vrea sa le dau alternativ cu o alta mancare.
Spor.
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa atata tacere, a sosit timpul pentru un update! Sa fie cu noroc, pe 2015!
Eu si cu baboii aferenti va salutam cu drag!




Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hristos a inviat!
Superb Bobi. Recunosc ca nu am mai trecut de mult pe aici dar promit ca am sa intru mai des. Foarte faine ultimile trei filmulete. E o reala placere sa vezi ditai mai baboi fericiti. Jalo e demential, mult spor.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2015 06:34:23

[WWW]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Sa tot cresti asa pesti

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com