[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi :: Mbuna Realm  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai linistit ca Marele African este un punct de referinta si da, ideea asta chiar o sa o folosesc cand ma apuc sa bricolez.
Vorba croitorului, masori de 10 ori si tai odata

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2011 11:46:35


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In urma unei discutii care m-a ajutat enorm cu ilustrul membru Koala, am ajuns la ideea ca si capacul acvariului sa aiba o rama, atent gandita din acelasi PAL, cu siliconare si protectie la umezeala.
Astfel voi obtine un tot unitar dpdv estetic care sa imi bucure ochii, atat mie cat si Sefei Casei... ca sa fie bine

@Koala Multumesc inca odata pentru sfaturi.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Capacul de la acvariul lui koala: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15233.page ... spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deja il citeam Buna treaba, acum nu mai e dubiu.
Eu merg pe varianta ta la capitolul rama capacului. Iar acoperisul vreau sa fie din ceva mai usor colantat si instalatia de lumina, o sa fie independenta, la interior ca sa o pot deplasa dupa nevoi.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Revin cu un update. Am fost ieri la o mica plimbare de 400 Km si am cules aproape de 200 Kg de pietroaie de la munte. Sunt pregatit dpdv hardscape!
Desigur, ca la orice etapa a proiectului am avut parte si de emotii. Respectiv, la plecare din Moeciu de Sus, orele 18:30, ce sa vezi... a inceput o ninsoare abundenta.
Deja cand am ajuns pe serpentinele de la Rasnov, spre Predeal, atat eu cat si ceilalti participanti la trafic, eram cu chilotii in vine. Reteta este simpla, pneuri de vara (eu mi le-am schimbat pe cele de iarna acum 10 zile) si un strat generos de zapada care odata topita se transforma in polei. Un sir imens, de autobuze, camioane, tiruri si autoturisme, ne-am chinuit mai bine de o ora sa facem acest minunat drum, care in conditii normale ar fi durat cel mult 20-30 de minute. Toate bune si frumoase, am trecut si de momentul ciritic si am ajuns la 22:00 in Bucuresti. Aseara, la ora 23:00 eram fericitul posesor al unor "module" de background de la mama lor, din muntii romanesti.
Acum pietroaiele stau la uscat pe balcon, si asteapta cuminti sesiunea de preselectie care va incepe ulterior lipirii sticlei.
Ne mai auzim

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Hop si eu in ceasul al XII -lea ... Stiu ca la un moment dat cochetai cu ideea unor stanci/coloane/grote. Eu unul de mult timp tanjesc la ceva de genul acesta:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2010.cgi?&op=showcase&category=1&vol=-1&id=16
Poate te mai inspira ...

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul ala este arhicunoscut. Este superpremiat. Il stiam, dar e bine ca l-ai adus in discutie.
Daca te uiti jos, in descrierea setup-ului, o sa vezi asa: Background: Back to Nature moduls, Modul A, B, O, M, L and 2x N

Au astia de la Back-To-Nature niste module de sta matza in coada. Websiteul lor aici -> http://www.backtonature.se/english/modules.html
Eu unul mi-am facut un mockshot (schita) in Photoshop, pe care o sa-l atasez deseara, cu modulele E, G, L si U super. Dar m-ar costa aprox 400 EUR.
Si din ce am vazut, nu prea mai merg pietrele autohtone la astfel de module, s-ar vedea ca-s din alt film. Adica, modulele sunt frumoase, dar daca le pui langa o piatra naturala, brusc se vad ca-s artificiale.
Ma rog, cand se mai pun alge, poate ca dispare senzatia asta. Dar sunt 400 EUR in plus la bugetul alocat, pentru un background... O sa ma uit diseara in copacul de la balcon, sa vad poate au mai crescut niste EURO printre frunze

Numa` bine

This message was edited 2 times. Last update was at 11/04/2011 17:52:46


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

bobesku wrote:O sa ma uit diseara in copacul de la balcon, sa vad poate au mai crescut niste EURO printre frunze

Siiii ....pe unde ziceai ca e copacu' asta ?

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O parte din pietrele din Malawi-Moeciu.

[Thumb - petre1.jpg]

[Thumb - petre2.jpg]


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Offf. Am asteptat de mi s-au lungit urechile, dupa transportul sticlei... Asa ca am facut rost de un Logan MCV si m-am dus eu dupa ea, chiar azi!
Stiti voi expresia aia: "You gotta make things happen!"

Iata si sticla, cum poposeste ea obosita dupa ce am carat-o eu, atat pe soseaua E85 (a lu` peste, aia cu o banda jumate, una pentru tiruri si jumate pentru kamikaze) cat si pe scari, in incinta, la locul faptei

Sambata va avea loc ceremonia de imbinare a sticlei, ce va da nastere acvariului mult visat

[Thumb - DSCN0424.JPG]

[Thumb - DSCN0428.JPG]

[Thumb - DSCN0437.JPG]


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

stand - checked
sticla - checked
autocolant - checked
silicon - checked
bere - checked


Totul e pregatit pentru "marea lipeala"


Biotop Malawi || Biotop Amazon
SirM
Junior member

Joined: 14/03/2011 22:33:55
Messages: 23
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana la marea lipeala mai are o noapte de nesomn si un suc neacidulat de pus la rece

"Numai cei foarte întelepti si cei foarte ignoranti nu se schimba." ... Confucius
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca o sa dorm, totusi linistit. Las presiunea pe cel care lipeste sticla sau pe silicon, cum spunea un domn pe aici
Pomi, m-am luat cu alte treburi si nu te-am mai sunat in seara asta. Sper ca harta pe care ti-am dat-o sa fie sugestiva Si ne auzim pe tel.

Deci, maine e ziua ZERO. Se va naste acvariul, care sper sa-l tin multi ani de acu incolo.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bafta, spor si berechet!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Hai cu lipeala !!!!!!!!!
Mare atentie inasa, berea dupa lipeala, DA ?
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, o sa respect cu strictete sfatul. Eventual continuam dupa sarbatori, la tine

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 00:02:34


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

clar dupa sarbatori.....si-asa va amenint de mult.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Vezi sa nu fie dupa Sarbatorile de Craciun )

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

are si pomi dreptate .....zic sa veniti cind vreti voi, e mai sigur asa.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:Vezi sa nu fie dupa Sarbatorile de Craciun )


Nici o sansa, acum stiu unde sta, nu mai scapa
Ba chiar mi-a venit o idee, dam o tura in Hornbach ca-i aproape, luam un acvariu cadou de 50 litri, 30 de guppy si gata pretextul

OT Si azi mi se va lipi acvariul, o sa-mi fie greu sa adorm... dar ma voi duce acum sa-mi pastrez fortele. Va tin la curent!

This message was edited 2 times. Last update was at 16/04/2011 00:42:16


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com