[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 92fox
Forum Index » Profile for 92fox » Messages posted by 92fox
Message
Succes cu noul proiect. De abia astept sa-l vad si cu crevetii in el!
Frumos. Imi place cat rosu se vede pe acolo
Ce substrat ai folosit la acvariu?
Ma bag si eu la un schimb de apa! Oare o sa ne faca discount astia de la curierat?
Frumos acvariul! Felicitari!

Vezi ca crevetii aia sakura galbeni si rosi o sa se incruciseze unii cu ceilalti si o sa ai asa zisi "pui hibrizi" care fie vor fii salbatici, transparenti la culoare cu cateva puncte negre pe ei fie incet incet o sa inceapa sa-ti apara si alte culori prin acvariu : negri, albastri sau chiar si rili...
Jbl sunt intradevar de incredere la teste.

Ce norocosi voi astia care la robinet au apa asa de moale.....

Sunt mai mute feluri de sarurii de remineralizare si le aleg in in functie de ce anume vrei sa cresti in acvariu.
Salut,
De la ce producator ai luat testele? Sa nu fie cumva expirate caci si eu am patit-o cu niste teste de la Tetra care nu imi indicau deloc si cand am verificat erau expirate. Daca intradevar ai valorile astea mici la GH si KH atunci in functie de ce pesti o sa doresti v-a trebui sa folosesti soluti de remineralizare a apei.
Apa de schimb este direct de la robinet sau prin filtru de osmoza inversa?
Lemon wrote:Mersi, i-am aclimatizat cu bine


Sa-i stapanesti sanatos si sa se inmulteasca!


Anuntul inca este valabil avand undeva la 30-40 de exemplare de donat......
Bine ai venit! De curiozitate cat iti ia sa dai cu "coasa" prin ala de 550 L
Salut,
Nu eu am primit primele exemplare de la cineva din Iasi, ca un mic bonus cand am luat niste Blue Dream de la el. Asa ca ne auzim pe PM sa stabilim mai multe detalii.
Donez creveti RCS maturi si pui!
Da, Cambarellus portocalii se gasesc mai usor cei albastrii mai greu insa daca chiar vrei poti incerca de aici

http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Categories/Krebse/Cambarellus-Arten
Frumos!
Incearca cu Cambarellus caci poti sa gaseti si varianta portocalie cat si pe aia albastrii.
Frumos inceputul!

Asa cum a spus si colegul MSI, e bine ca ai pus matrixul in filtru pentru filtrarea biologica iar cu testele cele mai precise sunt cele la picatura dar mai tarziu in colo nu neaparat acuma.

In legatura cu vietuitoarele daca vrei creveti in el atunci trebuie sa te gandesti la alti pesti nu la guppy, eu intr-un acvariu dedicat numai crevetilor am pus cativa pui de guppy sa-i salvez de "haplele" din acvariul mare si acuma dupa ce au crecut mai mari au inceput sa-mi haleasca pui de creveti, chiar daca am suficiente plante pe unde sa se ascunda to mi-au rarit din ei....asa ca acuma sunt inapoi in acvariul mare....

Daca mai mergi pe la Coralis intreaba acolo de micro pesti si vezi ce au pe stoc, poate iti vor face cu ochiul una din speciile de acolo

Ape limpezi!!!
Ca de obicei o opera de arta!! Si intradevar merge de un nou jurnal, asa cum numai tu poti sa le faci
Maab wrote:Da, incerc sa scap fara sa bag nimic, am cativa creveti si nu vreau sa se prapadeasca


Eu tratamentul asta l-am folosit chiar intr-un acvariu dedicat crevetilor. Am in el Neocaridine Bloody Mary si cativa Amano si nu i-a afectat cu nimic.
Si eu la un moment dat am avut un inceput de invazie de filamentoase si am reusit sa scap de ele cu apa oxigenata.....Am oprit filtru, am bagat apa oxigenata cu o siringa si am tratat aria cea mai afectata cu ea, dupa care am asteptat aproximativ 10 minute pana sa pun filtrul in functiune.....si dupa doua tratamente de genul asta am reusit sa scap de ele....
Frumosi!!! Sa-i stapanesti sanatos si cum a zis si colegul mai sus.....mare grija cu ei ca sunt super invazivi si rezistenti.
In legatura cu filtrul extern totul depinde de buget. Plecand de la SunSun sau alte chinezarii ieftine mergand spre producatorii clasici Tetra, Sera, JBL, Ehiem......

Dar se merge pe pricipiul cu cat mai mare cu atat mai bine
Si eu am o pereche de cambarellus orange in acvariul de Bloody Mary si chiar am observat ca femela are icre.....dar revenind la subiectul postului tau....de unde faci rost de racusori?
Intreb caci Marbled Crayfish am vazut ca sunt interzisi la vanzare in UE caci sunt o specie super invaziva??
Mai degraba un filtru extern decat pompa de aer.

In legatura cu iluminatul s-ar putea sa fie de ajuns acuma depinde de ce fel de plante vrei sa pui in el, mai usoare sau unele mai pretentioase. Tuburile sunt T5?
 
Forum Index » Profile for 92fox » Messages posted by 92fox
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com