[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 92fox
Forum Index » Profile for 92fox » Messages posted by 92fox
Message
Mersi pentru raspuns. Vreau si eu sa imi fac un acvariu cu albinute insa in Constanta apa de la robinet are 8-8,2 Ph-ul si duritatea destul de mare si nu cred ca scap fara osmoza pentru ei
Am inteles. Pai si ce pH ai la apa in acvariu acuma?
Foarte frumos! Bagi si ceva CO2 la el sau cum planuiesti sa menti ph-ul in parametri optimi pentru CRS ?
ocean wrote:Macropodus stiu sigur ca le mananca, auzeam si de gourami


Le-or manca ei pe Hidre insa mi-e teama ca imi vor manca si puii de crevetii si chiar si pe adulti....

Uite ca a trecut ceva timp si a venit vremea sa mai fac un mic update. In ultima luna s-au intamplat destule si bune si rele.
Intai cu cele rele : Din 10 Tangerine Tiger cati am bagat in acvariu momentan mai am 3 bucati....pur si simplu au disparut. La un moment data am vazut o femela cu icre si eram super incantat ca la doua zile intr-o noapte nu aveam somn si m-am uitat prin acvariu cu lanterna si stupoare : unul din raci Cambarelus rontaia la un Tiger, si ati ghicit era cea gestanta

Un Amano s-a decis sa place la plimbare dupa ce am facut schimbul de apa si l-am gasit azidimineata uscat pe parchet....m-am pus sa astup iar toate gaurile de la capac sa nu mai evadeze si altul.

Acum vestea cea buna este ca in sfarsit am primii pui de Bloody Mary :
image
Ce ma mira este ca sunt albi deocamdata, dar poate se mai coloreaza cand mai cresc. In celalalt acvariu de neocaridine amestecate am pui mici de tot care sunt din prima un albastru intens

Si pentru ca o bucurie nu vine singura trebuie sa fie ceva care sa o umbreasca....am observat ca am Hidre in acvariu. Ceea ce din cate am mai citit este un pic cam nasol pentru puii de creveti in principal.
Cum pot scapa de ele fara sa afectez crevetii? Mai ales puii nou aparuti?
Bine ai venit pe forum! Vezi ca crevetii aia sunt contagiosi si unde a aparut unu acvariu pentru ei sunt sanse mari sa mai apara si altele .....eu am ajuns deja la 3 bucati pentru creveti.
Frumos proiectul! Felicitari si ape limpezi!
Felicitarii!! Eu mai am de asteptat....
Felicitarii pentru primul pui de crevete!
Eu am obiceiul ca la cateva zile sa scot farfuria afara si sa o curat atat de detritus cat si de depunerile care au tendinta sa se acumuleze pe ea.
Uite ca m-am procopsit si eu o boala in acvariul comunitar.
Prima data am observat o pata rosiatica pe un Colisa Lalia Cobalt Blue aproape de inotatoarea dorsala. Am intrat pe https://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups si uitandu-ma la poze am tras concluzia ca ar fii o infectie bacteriana asa ca am luat Furanol Plus 250 si am adaugat 4 pastile la 100l de apa si dupa 5 zile (joi seara) am schimbat 50% apa si introdus carbune activ in filtru.

Am plecat de acasa intr-o escapada de weekend si in seara asta cand m-am intors acasa vad ca din pata rosiatica acum arata ca in poza. Deci in nici un caz o imbunatatire.
image

Pe langa asta, cand le-am dat de mancare am observat ca si pe un alt peste, un Colisa Lalia normal a aparut o pata asemanatoare?

image

Imi puteti recomanda ce as putea face in continuare? Pestii sunt viioi, mananca si inoata prin acvariu fara sa arate nici un fel de semn de stres.
Succes!
Felicitari! Esti pe drumul cel bun!
In momentul de fata am intre 24 - 24,9 grade in acvariu. Nici nu am mai montat incalzitorul la acvariu caci in casa am constant 24 de grade (racordat la CET si duduie caloriferele).
Uite ca azi s-s deschis in cele din urma si primul boboc de bucephalandra.
image
Dr Nano wrote:Cam cat mai dureaza pana cand gravidele vor descarca ouale? Nu am vazut inca oua.


Acum o saptamana am observat si eu doua femele cu oua. Dar mai avem de asteptat pentru puii, caci intradevar dureaza in jur de 4 - 5 saptamani pana apar puii.

Un lucru interesant observat la crevetii Amano este ca de fiecare data cand le dau mancare cu granulatie mai mica, fiecare isi i-a cate o bucatica si se retrage undeva pe o planta sa-si ia masa in liniste.
image
Dr Nano wrote:Arata bine. Al tau are o culoare mai visinie. Ai mei sunt rosii. Poate facem niste schimburi cand vei avea pui si heat pack disponibil. Si eu voi comanda cu prima ocazie si cateva heat pack.


Fara nici o problema sa apara puii si vorbim. Oricum si acvariul tau arata foarte bine. Ape limpezi in continuare.
E transparent, numai ca unghiul in care pica lumina pe el il facea sa arate mat. Am inceput sa le dau mai des Dennerle Shrimp King Colour si atunci si-au accentuat culoarea.
Intradevar mai simplu este sa legi moss-ul de tuburi. Dupa ce o sa pui si moss-ul pe ele o sa inceapa sa le frecventeze si creveti fii fara griji. Desi sunt uni care nu recomanda sa aspiri substratul la un acvariu de creveti eu mi-am luat pentru aceasta operatiune un Dennerle Nano Gravel Cleaner (cam scumput ) si isi fac treaba foarte bine. E si "shrimp safe"
Si mai adaugam ceva poze.....
image
image
image
image

In continuare ma lupt cu alga aia....cred ca voi incerca un tratament local cu apa oxigenata
Dr Nano wrote:Foarte utile graficele. Mersi fox92




Cu placere! Esti norocos sa poti gasi creveti la tine in oras la pet-shop. La noi in Constanta doar un pet shop are ceva insa sunt numai Low Grade Cherry.

Si la mine din cei 14 pe care ii am in acvariu toti au coloritul diferit. Azi am prins unul care intradevar arata "bloody mary"

image
 
Forum Index » Profile for 92fox » Messages posted by 92fox
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com