[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kirucd
Forum Index » Profile for kirucd » Messages posted by kirucd
Message
Fara cuvinte ... Arata splendid
Felicitari si ape limpezi.

O zi buna,
Dragos
Super tare idea cu acvariul din placaj si arata destul de bine. Totusi nu cred ca merita sa faci un nano la modul asta, nu se justifica, pretul nu va fi mai mic, ci probabil mult mai mare. Si in plus de asta un acvariu nano este spectaculos atunci cand poti sa il vezi din toate partile.

O zi buna,
Dragos
Servus,

Vreau eu niste Flame moss, vezi ca ai PM.

O zi buna,
Dragos
Baiatu' de la care cumperi Discusii are doar interesul sa iti vanda pestii, mai departe nu il intereseaza. smilie
Daca citesti in acest forum ai sa descoperi ca speciile enumerate de tine sint incompatibile pentru a fi tinute impreuna, asa cum ti-au spus si colegii mai sus. Iar acvariul de 80 litri nu este potrivit pentru Discusi. Eu am un acvariu de 400 litri net in care tocmai ce am bagat Discusi cu o saptamina in urma si tot mi se pare mic.

Si inca ceva: de ce nu il rogi pe baiatul care iti vinde Discusii sa iti arate si tie cum tine el acele specii de pesti impreuna in acvariile lui. Ai sa fii foarte surprinsa.

O zi buna,
Dragos
Albert wrote:
kirucd wrote:
Albert wrote:chiar acum te vad punand capacul arata foarte bine acvariul


Adica lampa suspendata


lampa suspendata...mie imi parea ca seamana a capac)


Pai a ramas numai rama de la capacul original, lampa este o lampa Blau suspendata, de aia ti se parea ca pun capacul
Albert wrote:chiar acum te vad punand capacul arata foarte bine acvariul


Adica lampa suspendata

Mersi
Tocmai ce am introdus o radacina (mopan) pe care am prins Bolbitis si Utricularia. Plus cateva alte plante noi. Si am facut un pic curat printre celelalte plante. Asa incat acum am o ciorba si mai bogata in acvariu

Sa nu radeti daca m-ati vazut calare pe scaun si cu mana pina la cot in acvariu, n-am oprit camera in timp ce ma ocupam de gradinarit

Discusii sint pe drumul cel bun, inca sint timizi si nu prea le place lumina, dar cel putin au inceput sa manance.
Crevetii Amano tot nu se impaca cu Discusii, sint tot in partea de sus a backgroundului.

Algele sint tot acolo, am intrerupt aditia de Profito, am lasat doar fierul si easycarbo si se pare ca le tin sub control.

In rest astept sa vad cum se dezvolta plantele ca sa ma hotarasc ce ramane si ce dispare.

O zi buna,
Dragos
Asta este spiritul pentru care sintem toti aici! Bravo bitanu, keep on going

O zi buna,
Dragos
Mister scificuss ar trebui sa aplici pentru tine ceea ce sugerezi altora: citeste mai atent. Si daca vei citi mai atent ai sa descoperi ca nu esti detinatorul adevarului absolut. Cum nici eu nu sint, cum nimeni de aici nu este. Un pic mai mult echilibru nu cred ca strica nicaieri.

Bineinteles ca daca nu esti dotat de la natura nu ai cum sa ajungi la niste rezultate spectaculoase. Dar si daca esti dotat de la natura nu este suficient. Nu poti sa faci din cacat bici pentru ca pur si simple nu se poate. Ca poti sa o faci cu bani mai putini decat altii, cu DIY acolo unde se poate, da, de acord. Dar din punctul meu de vedere DIY inseamna tot bani, pentru ca timpul meu inseamna bani. Si timpul oricarui om trebuie cuantificat astfel, si timpul unui om valoreaza mai multi sau mai putini bani, dar valoreaza ceva.

In concluzie ceea ce am spus eu este ca tu ai afirmat doar o jumatate de adevar, acela ca fara sa fi dotat de la natura cu simt estetic nu poti sa obtii rezultate. Dar nici fara investitii nu poti, indiferent ca investitii se traduce prin bani, timp sau alte resurse utilizate.

Si inca ceva, nu are nimeni nimic cu tine, din contra tu esti cel care este mai vehement in ultimele postari pe acest forum, ceea ce cred ca nu este corect fata de ceilalti. Pina la urma acest forum este un spatiu public unde facem schimb de idei si da-mi voie sa am parerea mea proprie care poate fi in contradictie cu a ta. Respecta-mi parerea asa cum ti-o respect si eu. Sa auzim numai de bine.

O zi buna,
Dragos
scificuss wrote:
E pertinenta comparatia? Ma apropii de esenta la ce am zi mai sus?


Nu, din punctul meu de vedere nu este, pentru ca poate fi valabila si situatia inversa, sa ai bani, timp si simt estetic si sa-ti iasa un acvariu tare sau sa n-ai de niciunele, sa vrei sa faci dar sa nu iasa nimic.
Si pina la urma, daca ne uitam la aceste acvarii ca la o lucrare de arta, atunci aproape totul are o doza mare de subiectivitate si ce imi place mie s-ar putea sa nu iti placa tie.

Cred ca adevarul este undeva la mijloc, nu poti faci din acvaristica arta fara ceva banuti si in nici un caz fara pasiune si un pic de spirit artistic, spirit pe care unui il au iar altii nu. Cred ca exista un echilibru in toata aceasta ecuatie.

O zi buna,
Dragos
Ultimele teste la apa arata cam asa:

pH: 6,5 - 6,55
Temperatura: 27 - 28 grade
Conductivitate: 280 uS
Redox: 70 mV (este in scadere, variaza cand adaug fier, cum este si normal, valoarea stabila este cam la 20 mV)
KH: 4
GH: 5
NH4: <0,05
NO2: 0,05
NO3: 5
PO4: intre 0,1 si 0,2
Fe: < 0,02 ( i-am adaugat fier dar nu am facut testul din nou dupa aditie)

Pompele peristaltice inca nu le-am setat, dar cum am ceva alge nu bag decat Fe si CO2 deocamdata.
Poate pina la sfarsitul saptamanii imi fac timp sa programez si dozarea.

Se pare ca cifrele arata bine, mai trebuie sa scap de alge si sa mai inlocuiesc/schimb din plante.

O noapte buna,
Dragos
Nu dotarile acvariului fac galagie, ci faptul ca se crea microfonie, volumul la microfon si la difuzor erau la 70%. Acum le-am taiat de tot, asa incat nu se mai aude nimic.
Oricum sunetul se aude numai pe Internet Explorer, pe Safari sau Firefox nu se aude. Mai trebuie sa ma mai uit la setarile camerei si poate sa ii fac un upgrade de firmware.

Pentru moment eu zic ca e ok, dar se poate si mai bine. Si cu mai multi bani se poate si HD, da' nu cred ca se merita totusi

Multumesc pentru feedback.

O zi buna,
Dragos
haralamb wrote:Din toate gadget-urile alea vreunul iti zice cati decibeli ai in mansarda?


Nu am, de ce?
bobiciupe wrote:foarte interesant modul de prezentare, unele plante imi par cunoscute ....multa bafta cu proiectul in continuare!


Multumesc Bobi si multumesc si pentru plante.

Dragos
Imagine este putin sacadata pentru ca este rezolutia mare iar netu' meu nu duce in momentul de fata. Cand o sa schimb pe fibra optica de la RCS o sa am viteza mai mare si atunci nu o sa mai fie imaginea sacadata.

Pentru discusi o sa mai reduc curentul de apa, oricum am 2 filtre care merg in acelasi timp si acum sint amandoua la 65% fiecare.
O sa incerc la 50% sa vedem ce si cum.

Multumesc pentru sfaturi Marite

O zi buna,
Dragos
vlad.a wrote:Incredibil!

Cred ca e prima oara cand vad asa ceva (nici n-am stat sa caut ce-i drept) ... Felicitarile mele. Sincer iti doresc sa-i mearga acvariului exact asa cum iti doresti, dar la cata aparatura e pe el, cred ca o singura soarta poate avea... perfectiunea...

numa bine!


Mersi frumos, dar mai e mult pina departe
Sint abia la inceput, sper ca intr-un timp rezonabil sa am un setup cel putin interesant.

O zi buna,
Dragos
O sa incerc sa mai fac ceva reglaje la camera, problema este ca in mansarda este relativ intuneric si in acvariu multa lumina si din cauza asta imaginea este putin arsa. Oricum trebuie sa fac si un update de firmware la camera cred, o sa ma ocup zilele astea. Cel mai bine se vede intre 12:00 si 15:00, cand intensitatea luminii in acvariu este mai scazuta. Si cred ca ar trebui sa se vada bine si seara intre 19:00 si 20:00 cand luminile se sting treptat simuland apusul.

@Antoniot nu este anubias alb, este syngonium, daca faci referire la planta din fata, mijloc stanga. Oricum aranjamentul actual este provizoriu, inca nu stiu ce imi place si cum as vrea sa arate acvariul. Sint la faza de incercari.

Discusii inca nu s-au acomodat pe deplin, in schimb ieri noapte au explorat acvariul. Si crevetii Amano se pare ca sint cam stresati de prezenta discusilor, toti s-au refugiat in partea se sus a backgroundului 3D.

O zi buna,
Dragos

P.S. Multumesc pentru schimbarea titlului topicului, suna mai interesant acum
Servus,

Asa cum am promis puteti vedea imagini online cu acvariul meu la urmatoarea adresa:

http://92.86.97.237

User: camera
Pass: acvariu

Pentru moment conexiunea mea de internet se pare ca nu este foarte rapida dar totusi puteti sa vedeti cate ceva.
Noptea nu se vede foarte bine, doar cand este luna plina se vede ceva mai bine, in rest puteti vedea ziua foarte bine,
cand luminile sint aprinse.

Parametri apei de pe pagina web a calculatorului inca nu le am online, urmeaza si ele saptamina asta.

Ca si noutati, am niste noi locatari in acvariu, 8 discusi. Mai urmeaza saptamana asta niste pestiuci si ceva plante, o parte din plante
au deja probleme din cauza algelor (bineinteles ca am ceva alge, doar nu credeati ca scap fara ) .
Si poate mai schimb aranjamentul, am pregatit o radacina, imi mai trebuie niste moss.

O zi buna,
Dragos

P.S. Poate vreunul dintre admini sa imi schimbe titlul postului in Deep Space Nine? Multumesc anticipat.
Pai am 4 tuburi Sylvania 865 din care nu folosesc decat 2 si 4 tuburi Aqua Medic - 2 Reef White si 2 Glow Plant imperecheate unul de un fel si unul de un fel.
Si le aprind in felul urmator:

cele 2 Sylvania pe care le folosesc 07:00 - 09:00 de la 0% la 50%
09:00 - 12:00 de la 50% la 25%
12:00 - 15:00 la 25%
15:00 - 18:00 de la 25% la 50%
18:00 - 20:00 de la 50% la 0%

cele 4 Aqua Medic au urmatorul program -
07:00 - 09:00 de la 0% la 100%
09:00 - 11:00 la 100%
11:00 - 12:00 de la 100% la 50% o pereche si la 25% o alta pereche
12:00 - 15:00 la 50% o pereche si la 25% alta pereche
15:00 - 16:00 de la 25% sau 50% la 100%
16:00 - 18:00 la 100%
18:00 - 20:00 de la 100% la 0%

Practic la amiaza nu sting lumina dar o reduc la 25% pentru 4 tuburi si 50% petru alte 2, iar lumina de 100% am 4 ore pe zi de la 4 tuburi.

Iar unele din plante au inceput sa creasca vizibil de la o zi la alta, cate 2-3 centimetri sau o frunza noua pe zi.

O zi buna,
Dragos
vlad.a wrote:daca nu te ia cu dureri de cap, pot sa te întreb aprox. cât te-a costat toata distractia? ultra high tech totu... felicitari


Acu' e cam tarziu sa ma ia cu dureri de cap mai ales ca suma a fost considerabila.
Si sint convins ca multa lume ar fi preferat sa faca 3-4 acvarii cu banii pe care i-am cheltuit eu...
in jur de 4500, de euro nu de Ron, nevasta-mea nici nu stie exact, ca daca afla ...

In schimb fie-mea e super incantata si ma tot intreaba cand ii aduc pestisori din aia colorati si cand
facem si un acvariu cu apa sarata fara sa stie mami, e secretu' nostru


@ Porcu poate ai vreo idee vis-a-vis de graficul de lumina, incerc eu sa il folosesc pe cel pe care mi l-a trimis Claudiu da'
ma gandesc ca ai muuuult mai multa experienta decat mine ... In privinta discusilor m-am cam hotarat, si chiar vreau sa vad
daca reusesc sa am si discusi si plante faine
Si inca ceva cum crezi ca ar trebui sa fac schimbul de apa?
Multumesc pentru aprecieri si ajutor Marite

O zi buna,
Dragos
 
Forum Index » Profile for kirucd » Messages posted by kirucd
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com